Jak rozcieńczać ...

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Jak rozcieńczać ...

Postprzez toled » środa, 4 marca 2009, 23:30

Witam
Od jakiegoś miesiąca przeniosłem się na farby akrylowe Tamiya , do rozcieńczania ich używam wamodu do akryli. Jednakże nie potrafię odpowiednio ich rozcieńczyć dam za dużo jest zbyt płynna dam za mało aerograf nią pluje. Czy też może mocne rozcieńczanie jest prawidłowe? Tylko że wtedy pierwsza warstwa farby jest technicznie rzecz biorąc całkowicie przeźroczysta.
Pozdrawiam - Wojtek Bryński
toled
 
Posty: 283
Dołączył(a): piątek, 16 maja 2008, 22:29

Reklama

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez michal.s » środa, 4 marca 2009, 23:33

Zamiast niszczyć te farby rozcieńczając je Wamodem zainwestuj w rozcieńczalnik Gunze do farb celulozowych - o taki, lub przynajmniej użyj oryginalnego rozcieńczalnika Tamiy X-20A
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Dominik » czwartek, 5 marca 2009, 08:01

A jeśli nie chcesz by w domu śmierdziało użyj tego. Ostatnio malowałem i wszystko gra.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez eramus » środa, 15 kwietnia 2009, 22:28

A nie można wodą skoro to akryle??
Avatar użytkownika
eramus
 
Posty: 101
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 21:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez michal.s » środa, 15 kwietnia 2009, 22:34

Oj marną kolega posiada wiedzę na temat farb modelarskich :mrgreen:
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez erkamo » środa, 15 kwietnia 2009, 23:43

A może kolega toled jeszcze niezbyt dobrze dobiera proporcje rozcieńczania? :)
W takiej sytuacji oryginalny czy inny extra drogi rozcieńczalnik chyba nie na wiele się zda.
I a propos, czy ten Wamod jest rzeczywiście taki fatalny?
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 15 kwietnia 2009, 23:50

a czym jest wogóle rozcienczalnik do akryli wamodu? siakaś nowość?
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Bathin » czwartek, 16 kwietnia 2009, 07:45

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):a czym jest wogóle rozcienczalnik do akryli wamodu? siakaś nowość?

O właśnie, bo ja znam tylko zmywacz do akryli Wamodu.
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Stratocaster » czwartek, 16 kwietnia 2009, 08:58

toled napisał(a):Od jakiegoś miesiąca przeniosłem się na farby akrylowe Tamiya , do rozcieńczania ich używam wamodu do akryli. Jednakże nie potrafię odpowiednio ich rozcieńczyć dam za dużo jest zbyt płynna dam za mało aerograf nią pluje. Czy też może mocne rozcieńczanie jest prawidłowe? Tylko że wtedy pierwsza warstwa farby jest technicznie rzecz biorąc całkowicie przeźroczysta.


Do akryli Tamiya proponuję oryginalny thinner Tamiyi lub alkohol izopropylowy. Ja używam również thinnera Gunze C (ten śmierdzący) - świetnie się łączą i daje prawie tak dobrą powierzchnię jak farby Gunze C. Jak Ci pluje aero to zmniejsz ciśnienie. Jak nie masz manometru to weź kartkę A4 i z około 30cm psiknij powietrzem z aero w jej środek. Powinna się odchylić od podmuchu powietrza o około 45 st.
Przeczytaj co jest napisane na Wamodzie. Jeżeli tam jest napis ZMYWACZ to nie używaj jako rozcieńczalnika tylko zostaw sobie do mycia pędzi i aerografu. Jest bardzo skuteczny. I pogrzeb sobie po zakamarkach forum oraz innych stron modelarskich - to WSZYSTKO zostało kiedyś wyjaśnione.

powodzenia
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez RAV » czwartek, 16 kwietnia 2009, 10:41

Stratocaster napisał(a):Przeczytaj co jest napisane na Wamodzie. Jeżeli tam jest napis ZMYWACZ to nie używaj jako rozcieńczalnika tylko zostaw sobie do mycia pędzi i aerografu.

Ja używam zmywacza Wamodu jako opóźniacza do mieszanki Gunze C + Levelling Thinner (ok. 10% Wamodu w mieszance do większych malowań). Ale kiedyś przez pomyłkę zamiast Levelling Thinnera użyłem Wamodu do rozcieńczenia Surfacera 1200 (pomyliłem flaszki - Wamodu było w mieszance ok. 2/3). Jak się zorientowałem, to myślałem, że efekt szlag trafi, ale było wręcz przeciwnie - uzyskałem piękną powierzchnię, tyle że schła ona znacznie dłużej. Właśnie ten "wypadek" zachęcił mnie do późniejszego, rutynowego dodawania zmywacza (ale już w mniejszych ilościach) do malowania.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez eramus » czwartek, 16 kwietnia 2009, 10:50

Skoro akryle to czemu nie można ich rozcieńczyć woda??
Avatar użytkownika
eramus
 
Posty: 101
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 21:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » czwartek, 16 kwietnia 2009, 10:58

z technicznego punktu widzeia można.. tak samo jak wódkę można przepijać wodą z kranu.
akryle rozcienczane wodą kładą się gorzej, mają gorszą przyczepnośc i paskudną powierzchnię
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez erkamo » czwartek, 16 kwietnia 2009, 13:40

Stratocaster napisał(a):Do akryli Tamiya proponuję oryginalny thinner Tamiyi lub alkohol izopropylowy

O wlasnie! Slyszalem o tym Isopropanolu jako bardzo dobrym zamienniku oryginalnego X-20. Ten alkohol jest ok. 4 razy tanszy, w przeliczeniu.
Tylko czy to wszystko prawda o jego wspanialym wspoldzialaniu z akrylami Tamiya?
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » czwartek, 16 kwietnia 2009, 13:50

oryginalny rozcienczalnik tamiyi to zwykły spirytus techniczny. ale mimo wszystko do tamiyowych akryli najlepszy jest rozcienczalnik gunze do farb celulozowych

Stratocaster napisał(a):i daje prawie tak dobrą powierzchnię jak farby Gunze C.

no co ty opowiadasz.. to gunze c moze być co najwyżej prawie tak dobre jak tamiya mieszana z panem rozcienczalnikiem..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Jak rozcieńczać ...

Postprzez Patryk » czwartek, 16 kwietnia 2009, 19:36

Skoro mowa o akrylach Tamki.Próbował ktos rozcieńczać je tym tamijowym rozcieńczalnikiem z żółtą nakrętką :?:
Ostatnio edytowano piątek, 17 kwietnia 2009, 17:47 przez Patryk, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 19:19
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości