[odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Gienek » środa, 3 grudnia 2008, 14:16

Lucas HS napisał(a):Czy więc mogę słusznie założyć, że błędem jest u mnie olej kujawski z pierwszego tłoczenia?
Tak.
Lucas HS napisał(a):kupić silikonowy i wszystko powinno być OK?
Tak.
Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):takiej konstrukcji nie musiałeś
Oczywiście , bez sensu jest forma dwudzielna dla takiego elementu :mrgreen:
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Lucas HS » środa, 3 grudnia 2008, 14:44

Macie rację. Następnym razem bardziej pomyślę, jak skonstruować formę, ale to po prostu brak doświadczenia.

Potrzebuję, używać rozdzielacza, do zalewania żywicą? Nie sklei się?
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Gienek » środa, 3 grudnia 2008, 14:56

Nie potrzebujesz.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

O silikonach i żywicach...

Postprzez Tomek Zieliński » środa, 8 kwietnia 2009, 18:40

Tomek Zieliński
 

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez iras67 » sobota, 11 kwietnia 2009, 21:36

Połączyłem wszystkie wartościowe posty i wątki o odlewaniu żywic w jeden temat, bardziej przejrzyście teraz będzie.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez Jaho63 » sobota, 11 kwietnia 2009, 23:20

Ja również eksperymentuję trochę z odlewaniem i uważam, że jak silikon to tylko z http://www.monolith-icon.eu/sklep/ natomiast z żywicami jest różnie. Faktycznie te od http://www.kauposil.com/index.htm jako materiał są świetne (bardzo ciekawa, 7-mio minutowa, biała - przypomina wyglądem plastyk), ale bardzo szybko "łapią" wilgoć z powietrza. Z Axona, przy odpowiednim traktowaniu, można nawet po roku otrzymać dobre odlewy, te z kauposilu to kwestia miesiąca, dwu i jest po zabawie. Tak, więc do odlania "fotela" nadaje się świetnie, ale ów fotel będzie kosztował ponad 100zł, niestety (no trochę skracam, bo oczywiście można "nazbierać" kilka projektów). Próbuję namówić właściciela na wprowadzenie do sprzedaży małych pojemników, typowo dla nas, modelarzy (rozlewają bez dostępu powietrza).
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez iras67 » środa, 15 kwietnia 2009, 00:09

Takie zdanie jest na stronie dystrybutora na temat FC53 Axona
"Zalety:W porównaniu z systemem F-19, system FC-53 jest:
-ogólnie zdecydowanie lepszym materiałem, rekomendowanym przez specjalistów,
-sprawdzonym w odlewnictwie specjalistycznch modeli figurek, terenów czy innych akcesorii;
-o wiele bardziej płynniejszy;
-zdecydowanie szybszy bo czas życia to 3 minuty;
-szybkie rozformowanie - 30 +/- 5 minut;
-po utwardzeniu materiał nie jest kruchliwy, a wręcz wysoko utwardzony;
-przy dodaniu bardzo niewielkiej ilości barwnika daje szary pastelowy kolor;
-system odpowiednio wprowadzony do skrzynek formierskich nawet bez użycia pomp próżniowych nie pozostawia efektów "bąbelków";
System stosowany z pompą próżniową daje idealny efekt; "

Macie jakieś doświadczenia z tą żywicą :?:
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez Lancer » niedziela, 19 lipca 2009, 22:48

Mam problem z tak polecaną żywicą Smooth Cast 305.

Żywica bąbelkuje! Nie udało mi się wykonać żadnego poprawnego odlewu. Po około 3 minutach, w mieszaninie zaczynają pojawiać pierwsze pęcherzyki, których z czasem jest coraz więcej, w efekcie w odlewie powiększają się one w dużej ilości i w końcu mam ser.

Problemem nie jest zapowietrzenie żywicy (wrzucałem do komory próżniowej), bo z upływem chwil, bąbli jest po prostu coraz więcej. Żywicę otworzyłem pierwszy raz dopiero w piątek, a więc nie zdążyła się ona 'zestarzeć'. Używam też nowych narzędzi (pojemnik, mieszadełko i nowe strzykawki do dawkowania). Żywicę odmierzam w proporcjach objętościowych 1:1. Myślałem że może reaguje ona silkonem, ale bąble pojawiają się nawet w pojemniku w którym mieszam składniki.
Na początku mieszanina jest jak woda - przejrzysta i nie ma tam ani jednego bąbla, ale z upływem chwil bąbli jest ich coraz więcej.

Od roku używam Axsonów F19 i 32 i nie miałem takich problemów, a tu... myślę, że cudów nie ma i po prostu trafiła mi się jakaś 'wadliwa' sztuka.
Lancer
 

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 19 lipca 2009, 23:25

Też przy używaniu axsonów nic takiego mi się nie działo, a po kupnie bliżej nie znanej mi żywicy miałem taki sam problem. Doświadczalnie doszedłem do wniosku, że winą jest właśnie stosunek obu części. Powinno być 1:1 wagowo, a to nie to samo co objętościowo. Powinno się stosować około 9:10 choć nie potrafię teraz powiedzieć na korzyść którego składnika. Ja stosowałem właśnie taki stosunek, ale przy objętościach rzędu 0,5-1 ml, nawet granica błędu przy mieszaniu dawała taki efekt. Kiedy trochę przesadziłem we właściwą stronę, efekt znikał, choć przy większej przesadzie pojawiała się tendencja do "gumowatości" odlewu. Tak więc pewnie to kwestia ilości utwardzacza.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9955
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez Lancer » niedziela, 19 lipca 2009, 23:29

Sęk w tym, że instrukcja wyraźnie mówi, że stosunek wynosić powinien 10:9 wagowo lub 1:1 objętościowo.
No niemniej jest to jakiś ślad i spróbuję faktycznie trochę nagiąć instrukcję.
Lancer
 

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez ZzB » poniedziałek, 20 lipca 2009, 08:52

Lancer napisał(a):Mam problem z tak polecaną żywicą Smooth Cast 305.
Żywica bąbelkuje! ... myślę, że cudów nie ma i po prostu trafiła mi się jakaś 'wadliwa' sztuka.

Hej.
Jakiś czas temu miałem podobne przeboje z Axxonem.
Z forum dostałem informację, że najprawdopodobniej żywica jest przeterminowana (OK ... bywa).
Pojemniczki powędrowały do szafy.
Ale jakiś czas temu wyciągnąłem je, bo potrzebowałem wykonać testowy odlew, więc bąbelkowanie było nieistotne.
Ponieważ "biały" składnik sprawiał wrażenie rozwarstwionego - porządnie go wymieszałem.
I... żywica związała bez bąbli.
Może i u Ciebie problem ma podobne podłoże - czyli pojemniczki stały za długo, chociaż były hermetycznie zamknięte ?
A'ha - bełtałem naprawdę solidnie - z mieszaniem patyczkiem po dnie włącznie.

Pozdrowionka
ZzB
Avatar użytkownika
ZzB
 
Posty: 251
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 09:03
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez Lancer » poniedziałek, 20 lipca 2009, 11:44

Dziękuję za zainteresowanie.
Bełtałem pojemniczkami dosyć solidnie, ale z patykiem do nich jeszcze nie podchodziłem (żywicę pobieram igłą ze strzykawką przez małą dziurkę).
Wczoraj kombinowałem też z różnymi proporcjami (nawet 2:3 na korzyść zarówno składnika A jak i B) ale problem nadal występuje :(
Napisałem maila do dystrybutora w tyj sprawie. Mam nadzieję, że mnie nie oleją.
Lancer
 

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez iras67 » poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:07

Do mieszania używam elektrycznego urządzenia za 11 zł kupionego w hipermarkecie tam gdzie przedmioty kuchenne, odciąłem koniec i spłaszczyłem coś na kształt śrubokrętu (nie wiem do czego to było ale na obudowie pisze Fackelmann, jest na dwie baterie paluszki),do ważenia wystarczy jubilerska waga kieszonkowa z dokładnością 0,01g do kupienia na Allegro za około 50zł.Taruję pojemnik do zera potem wlewam równe ilości żywicy.Pojemnik to kupiony w aptece za grosze kieliszek do lekarstw z miarką do 30ml .Nie polecam mieszania na objętość przy małej ilości łatwo o "nieutrzymanie" proporcji. Mieszanie elektryczne pozwala na dokładne połączenie składników. Koniec w kształcie śrubokrętu nie zapowietrza mieszaniny.Ważny jest też silikon, z niektórymi może być większe gazowanie,i nierówne wiązanie ,pocenie.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez Lancer » wtorek, 21 lipca 2009, 19:42

Panowie, to wszystko na nic. Żywica bąbelkuje jeszcze w pojemniku mieszalniczym. Odmierzam ją strzykawkami więc błędu pomiaru nie ma. Mieszałem także śrubokrętem, zmieniałem pojemniki, wstrząsałem... Nic nie dało. Bąble jak były tak i są.
Lancer
 

Re: [odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez iras67 » środa, 22 lipca 2009, 11:58

Masz pewnie zawilgoconą i na taką rady nie ma ,przy niewielkim zawilgoceniu można wygrzać składniki przed wymieszaniem ale gwarancji nie ma że to coś da...(uwaga ! żywica jest łatwopalna w niezbyt wysokiej temperaturze) Nie wszyscy sprzedawcy utrzymują pojemniki w należytych warunkach np.azotowanie zamiast powietrza.Rozlewane do mniejszych pojemników najlepiej zużyć szybko .Jak zakręcasz to dokładnie wytrzyj ręcznikiem papierowym gwint w zakrętce i na pojemniku ( wymieniając "świeży" ręcznik oddzielnie dla każdego składnika,trochę dłużej utrzymasz szczelność. Smootchcasty po dwóch, trzech tygodniach od otwarcia mają już znacznie gorsze parametry.Zawilgocenie to problem wszystkich żywic poliuretanowych... dlatego dystrybutorzy niechętnie sprzedają małe ilości bo trudno utrzymać jakość żywicy po otwarciu firmowego pojemnika.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości