[odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

[odlewy żywiczne]O silikonach i żywicach...

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 26 czerwca 2008, 00:49

Coś dawno takiego tematu nie było, może już nie ma tego problemu, tylko ja przegapiłem. A więc: gdzie można kupić dobrą żywicę do odlewów (najlepiej axsona) w ludzkich ilościach i przyzwoitej cenie?
Ostatnio edytowano czwartek, 26 czerwca 2008, 09:52 przez piotr dmitruk, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Żywica- gdzie można kupić?

Postprzez Marcin Kuźniar » sobota, 28 czerwca 2008, 07:40

Ostatnio u nich
http://www.monolith-icon.eu/sklep/index.php?cat_id=123
kupowałem - F19 i F32. Co do ceny - nie wiem czy mają najtaniej. Mniejsze porcje F-32 (2x250gram) można kupić na Allegro od sprzedawcy Ships (ma on również dobry silikon w pojemnikach 250 gram).
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: Żywica- gdzie można kupić?

Postprzez marciu » poniedziałek, 14 lipca 2008, 00:01

Ja ze swojej strony polecam ich żywice. http://www.kauposil.com/index.htm

To praktyczne plastik w płynie. Jest elastyczny i giętki i nie pęka jak żywica.
Nie wymaga opowietrzania i na początku jest przeztoczysty (lub przezroczysto bursztynowy - w zależności od rodzaju żywicy), w czasie żelowania żywica mlecznieje.
żywica nie jest też tłusta i duużo lepiej przyjmuje farbę.
jeden minus, żywca psuje się w przeciągu kilku miesięcy po otwarciu - zaczyna gazować.
Poza tym jej własćiwości fizyczne są wręcz wymażone do użytku domowego.
Minimalne opakowanie 1kg ~1l (lieszanie 50:50).

Dobre są też żywice firmy Rencast również nie gazują i są dość elastyczne.
Zużyłem jej już kilka litrów, ale sprzedawca okazał się dość mało poważny i ponownie przestawiam się na tę pierwsza żywicę, nie lubięjak się ze mnie barana robi.
Smmoth-Cast 305 (dostepne różne numery o różnych czasach sieciowania i kolorze)

Swoją drogą polecam również ich silikony. Choć nie są najtańszą alternatywą i są dość gęste. Ale mają dobre właściwości (rozrywanie i czas użytkowania formy).

Polecam silikon ze sklepu z linka podanego przez Marcina... dość żadki (bardzo dobrze się odpowietrza w bprzybliżeniu jak Gumosil 'B'), bardzo elastyczny. Może ciut za miękki po zsieciowaniu, ale nie na tyle aby stanowiło to problem.
Obecnie jego użwam. (formy wytrzymują kilkadziesiąt odlewów - dla porówniania Gumsil 'B' kilkanaście).

Pozdrawiam
MarCiu

Ps Marcinie jak spisują się ta żywca F32? Używąłem już kilka rodzajów Axonów i jakiej bym nie kupił i od kogo, to zawsze gazowały i nadawały się do wylania. w formach robil się pumex (soją drogą nawet gazująca dobrze miesza się w Rencastem w proporci 1:1 znika gazowanie i da się ją zużyć).
Kiedyś zkupiłem z tego samego źródła F19 co Ty, ale przez Allegro i też był pomex :( Więc teraz podchodzę z rezerwą.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 14 lipca 2008, 07:00 przez marciu, łącznie edytowano 1 raz
marciu
 

Re: Żywica- gdzie można kupić?

Postprzez Marcin Kuźniar » piątek, 18 lipca 2008, 19:58

F32 - jeżeli jest świeży - jest genialną żywicą do odlewów detali mniej skomplikowanych, np. w formach otwartych z dużą powierzchnią swobodną (żeby była równa przykrywam formę po zalaniu folią, do której nie klei się żywica, dociskam kawałkiem plexi i jakimś małym ciężarkiem), nadaje się również do bardziej skomplikowanych , małych detali - ale nie odpowietrzanych w próżni a w wysokim ciśnieniu 4-5 atm. Po kilku minutach w kociołku ciśnieniowym można formę z niego wyjąć, a po 20-25 min. detal rozformować. F32 nie nadaje sie do próżni - bo nie odgazuje się i zrobi się pumeks (albo w całej objętości albo na górze formy). Nie bardzo nadaje się także do większych, zwartych detali - np o pojemności kilkunastu cm. sześć. bo bardzo mocno się nagrzewa (można się poparzyć) i jeszcze szybciej żeluje. Dlatego w tej chwili używam jednocześnie F19 i F32 - zależy od detalu. O żywicach Smoth On z Kauposilu słyszałem same dobre opinie, mi jednak odlewy nie za bardzo wychodziły. Często na powierzchni odlewu pojawiała się dziwna faktura - jakby forma była mokra - a tak nie było. Prawdopodobnie winna była nie żywica a Gumosil WW który tak z SC321 reagował. Niekiedy odlewy żelowały nie w całej objętości. Pytałem o powody takiego zachowania tej żywicy kolegę który odlewał z niej duże figury (1/9 i większe) i według niego powody mogły być dwa - zbyt słabo wstrząśnięte składniki A i B PRZED połączeniem ze sobą i zmieszaniem lub nie wystarczająco precyzyjne proporcje składników. Detale które on odlewał miały po kilkadziesiąt cm sześć, moje niekiedy poniżej 1 cm sześć - i chyba łatwiej wtedy o drobną pomyłkę w utrzymaniu proporcji- a ta żywica jest na to podobno wrażliwa.
Wracając do gazowania Axonów - chyba tylko kupując w Amodzie ma sie pewność że żywica po otwarciu będzie sie nadawała przez dłuższy czas (tylko co zrobić z 9kg żywicy?). Kupując żywice rozlewana na mniejsze porcje zawsze jest ryzyko że złapała wilgoć, a rozlewający żywicę na małe porcje raczej nie używają azotu.Dla mnie testem czy żywica jest OK jest klarowność ciemnego składnika. Gdy zaczynają pojawiać się kryształki - złapał wilgoć.
A co do mieszania Axxona z Rencast - słyszałem że producenci modeli z żywicy stosują właśnie takie mieszanki - ja nie próbowałem - nie wiem.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Odlewy żywiczne.

Postprzez Thott » niedziela, 28 września 2008, 11:15

Witam,

Z góry przepraszam, że tak na starcie wyjeżdżam z pytaniami, no ale tak wyszło.

Mam mały problem, otóż:

Chciałbym zrobić odlewy paru części.
Kupiłem niekompletne modele (cywilne 1:24 - 1:25) i w niektórych brakuje kilku części.
Posiadam jeden kompletny, z którego można by odlać co nieco.
Największym problemem są klosze lamp.

I tu moje pytanie : czy da radę wykonać przezroczyste odlewy ?
Oczywiście, chciałbym się jeszcze dowiedzieć - gdzie, jak i za ile :)

Aha... i czy żywica/silikon z allegro od użytkownika "Ships" się nada do odlania np. fotela ?



Z góry dzięki za odpowiedzi :)

PS. Jest tu jakiś temat od przywitań ?
Avatar użytkownika
Thott
 
Posty: 16
Dołączył(a): niedziela, 28 września 2008, 10:55
Lokalizacja: Prabuty

Re: Odlewy żywiczne.

Postprzez Marcin Kuźniar » niedziela, 28 września 2008, 16:17

Ships sprzedaje na Allegro zarówno żywice poliuretanowe ( aukcja "Najlepsza żywica do odlewów") jak i poliestrowe (aukcja "najtańsza żywica"). Ja kupiłem od niego żywicę poliuretanową i jest to Axsson F32 - bardzo dobra (duża lejność i mały skurcz) ale także krótki czas życia - trochę ponad 1 minutę. Przy prostszych odlewach nie trzeba odgazowywać, bardziej skomplikowane odlewy odgazowywałem w nadciśnieniu (ta żywica nie nadaje się według mnie do odgazowywania w próżni). Fotel samochodu 1:25/24 prawdopodobnie uda się odlać bez odgazowywania. Natomiast silikon który sprzedaje Ships jest bardzo dobry, ale nie udało mi się zrobić dobrej formy bez odgazowywania silikonu w próżni, patent z zalewaniem formy silikonem z pojemnika z małą dziurką w dnie nie za bardzo działa. Silikon odgazowany w próżni jest OK, nadaje się szczególnie do drobnych detali, bo jest miękki i elastyczny.
Ostatnio edytowano czwartek, 2 października 2008, 02:41 przez Marcin Kuźniar, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: Odlewy żywiczne.

Postprzez marciu » czwartek, 2 października 2008, 01:51

Pozwolę sobie wciąć się w rozmowę.
Odnośnie silikonu sprzedawanego na Allego. To stanowczo polecam (przy zamówieniu 1kg) zamówić w sklepie: http://www.monolith-icon.eu/sklep/ To jest ten sam silikon, a wychodzi o 10zł taniej.

Natomiast jako żywicę polecam zainteresować się firmą: http://www.kauposil.com/index.htm
Żywice Smooth-Cast z rodziny 300 (różna numeracja - różne właściwości i czasy żelowania - można dobrać wedle upodobań), mają znakomite właściwości.
Po pierwsze nie są tak łamliwe jak Axony - przypominają plastyk według kruchości i faktury. Nie są tłuste (Axson potrafi nawet pocić się kropelkami oleju), wyśmienicie przyjmuje farbę. A przede wszystkim nie gazuje przy sieciowaniu, a więc nic nie trzeba odgazowywać pod, czy nadciśnieniem. Wystarczy dobrze wygonić z formy ewentualne bąbelki uwięzionego powietrza i gotowe. żywica w tym pomaga tym iż przed sieciowaniem jest przezroczysta - w chwili sieciowania mlecznieje.
Może też u nich kupić żywicę całkowicie przezroczystą (używana w przemyśle filmowym do odlewów szyb i butelek rozbijanych na głowach aktorów).
Oni mają też dobre silikony. Niestety nie są tanie i bardzo gęste, ale za to mają bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe.

A jeżeli potrzebujesz detalicznego odlewu przezroczystych części to polecam udać się do sklepów z modelami RC (takie sterowane radiem, i gidze można zakupić sprzęt to tego typu modeli) i zapytać się o żywicę do laminowania z rodziny "L" L-285 Jest ona przezroczysta i ma lekki niebieskawy katalizator. Odlewy wychodzą praktyczne wodno przezroczyste.
Można kupić też Epidian (na przykład E52) Ale jest ona miodowo żółta i ma tendencję do pogłębiania jeszcze tej barwy pod wpływem światła aż do midowego brązu.
Żywice RC mają też swoje wady. Po pierwsze to są to kleje a więc są "dość" agresywne i bardzo szybko zniszczą formę z silikonu, ale dla detalu to dobra alternatywa dla drogich żywic odlewniczych. Po drugie są dość gęste i trzeba się trochę pobawić aby odpowietrzyć ją w formie. Czas sieciowania to około 12-24h w zależności ile damy utwardzacza. Co poniekąd pomaga w dobrym zalaniu formy, gdyż nie musimy się spieszyć (żelują w przeciągu kilkunastu/kilkudziesięciu minut).
Ja swoją żywicę L kupiłem w http://www.modelmaking.pl dostępna w opakowaniach od 100g.

Mam nadzieję że trochę pomogłem
Pozdrawiam
MarCiu
marciu
 

Re: Odlewy żywiczne.

Postprzez Thott » czwartek, 2 października 2008, 07:47

Dzięki wielkie ;)

Już wiem co i jak. Teraz tylko zgromoadzić trochę waluty na zakup.
Avatar użytkownika
Thott
 
Posty: 16
Dołączył(a): niedziela, 28 września 2008, 10:55
Lokalizacja: Prabuty

[odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Lucas HS » środa, 3 grudnia 2008, 03:51

Hej.
Długo się przymierzałem do tematu odlewania, aż w końcu postanowiłem spróbować. Zrobiłem część którą będę chciał odlać i obmyśliłem układ formy, gdzie wlewka itp.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uzyskałem piękną, pierwszą cześć formy. Byłem extra zadowolony!
Obrazek

Wziąłem się za drugą część formy. Poczekałem aż pierwsza dobrze zastygnie i do roboty...:
Obrazek
Obrazek

I co uzyskałem? Nic... mam teraz matkę uwięzioną w szczelnie zamkniętym silikonowym klocku... pomimo natłuszczenia olejem kujawskim łączenia form. Wybrnąłem z sytuacji rozcięciem formy, więc będzie szło z tego odlewać, ale takie coś to nie robota. Proszę, niech ktoś się wypowie. Co robię nie tak, że dwie części formy się łączą?

Jedyne co wydumałem to to. Doszedłem, że jeśli silikony mają się skleić to coś musi się stać z tłuszczem zawartym pomiędzy nimi. Jedyne co przyszło mi do głowy to wmieszanie się tłuszczu w mokry z jednej strony silikon. Musiałbym znaleźć więc inny rozdzielacz, który nie mieszałby się z mokrym silikonem. Czego więc użyć?
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Tomasz » środa, 3 grudnia 2008, 09:31

Nie robiłem dwuczęściowych form, więc nie sprawdziłem osobiście, ale Silikony Polskie do tego typu zastosowań polecają Polsilform, czyli olej silikonowy w sprayu.
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Marek Barański » środa, 3 grudnia 2008, 11:13

Po pierwsze czy te części są płaskie z jednej strony ? Jeśli tak to trzeba zaformowac na płasko i tyle. Jeśli nie to nalezy kostkę wlewową dostrugać na obwodzie elementu zaformowac i tyle, a że forme trzeba rozciąć to normalka, przynajmniej dla mnie. Jak planowałeś wprowadzanie żywicy do tej formy którą zrobiłeś i jak zamierzałeś zmusić ją do "niewyciekania" ?
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Gienek » środa, 3 grudnia 2008, 12:27

Wykonuję formy dwuczęściowe i nawet celowo nie robię gładkiej (płaskiej) powierzchni łączenia (rozdzielenia)części formy. Dzięki temu mam pewność co do właściwego dopasowania połówek.
Do rozdzielania używam oleju silikonowego w sprayu (takie np. z marketów czy sklepów motoryzacyjnych).
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Lucas HS » środa, 3 grudnia 2008, 12:47

Czy więc mogę słusznie założyć, że błędem jest u mnie olej kujawski z pierwszego tłoczenia? Iść do sklepu, kupić silikonowy i wszystko powinno być OK?

PS: Ty mi marku mówiłeś o teorii konstrukcji form, a ją już znam. Gorzej w praktyce, ale to była moja PIERWSZA forma :) A co t Twoich pytań o wlewanie żywicy, dam zaraz fotkę. Jeśli chodzi o "niewyciekanie", to założyłem że będę miał lekką nadlewkę :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 22:34
Lokalizacja: Katowice

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 3 grudnia 2008, 13:19

bez sensu..
po pierwsze za duży wlew, po drugie, takiej konstrukcji nie musiałes dzielic..

Obrazek

przy płaskim od spodu elemencie to co zaproponował Marek wydaje się być najprościejszym rozwiązaniem
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: [odlewy żywiczne] Problem z rozdzielaczem form silikonowych

Postprzez iras67 » środa, 3 grudnia 2008, 13:32

Po prostu przyklej ten element od spodu kawałkiem plasteliny w kształcie cylindra o mniejszej średnicy i przyklej plastelinowy cylinder do dna formy przyciskając palcem i zalej silikonem , powstanie forma do góry nogami. Po stężeniu silikonu rozformujesz i będzie jednoczęściowa.Elastyczność silikonu pozwoli na wyciąganie elementów bez dzielenia ,rysunek Kamila to pokazuje ...
Silikon i potem żywicę wylewaj powoli na dno formy żeby nie zapowietrzyć.Tu jest coś z obrazkami o tym:
http://www.plastikowe.pl/technika/porady/odlewanie-zywic
http://figurki.org/component/option,com_smf/Itemid,144/board,45.0
Z racji kosztów samą formę radzę zmniejszyć mniej więcej o 1/3 .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości