Podstawka- betonowe płyty

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Podstawka- betonowe płyty

Postprzez Akahoshi » niedziela, 26 kwietnia 2009, 20:52

Jako że nigdy nie wykonywałem żadnej dioramy, ani nawet skromnej podstawki, chciałbym ten stan rzeczy zmienić.
Czy ktoś wykonywał podłoże imitujące plac z betonowych płyt? Coś na wzór poniższych zdjęć. Jakieś pomysły? Od czego zacząć?
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez koksik750 » niedziela, 26 kwietnia 2009, 21:09

Można je zrobić np. ze styrenu - powicinać odpowiednie płytki , ułożyć je i odpowiednio pomalować, następnie zapuścić czarna lub ciemno szarą farbą, i ewentualnie w zakamarkach posypać delikatnie trawką.
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez tomek_chacewicz » niedziela, 26 kwietnia 2009, 21:43

Mój kolega robił to w ten sposób, że zalewał całą podstawkę gipsem a po wyschnięciu wszystko wygładził, różnymi narzędziami zrobił granice płyt, pęknięcia, tak jak pisał koksik podsypał troszkę trawki elektrostatycznej itp.
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez bartek piękoś » niedziela, 26 kwietnia 2009, 22:26

tomek_chacewicz napisał(a):gipsem a po wyschnięciu wszystko wygładził, różnymi narzędziami zrobił granice płyt, pęknięcia, tak jak pisał koksik podsypał troszkę trawki elektrostatycznej

Dokładnie! Miałem na to identyczny pomysł choć nie testowałem jeszcze :P , to od tej metody bym zaczął :)
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez Xer » niedziela, 26 kwietnia 2009, 22:35

Dużo możliwości. Płytki można wykonać z z różnego rodzaju kart takich jak karty miesięczne tramwajowe, stare karty kredytowe czy coś takiego przy odpowiednim docięciu można je poukładać i pomalować. Dobry bd. też gips wylać i zrobić linie podziału np. okładkami z grubych zeszytów. Powycinane okładki też mogą być. Ale najlepiej sprawdzi się gips ponieważ bd. wyglądał najbardziej realistycznie.
Xer
 

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 07:28

Przycięta płyta karton-gips od biedy też się nada - na skraju można dokleić fragment trawy kolejowej "z arkusza"
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez maxtor » poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 10:41

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
maxtor
 
Posty: 80
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Piła

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez Slash » poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 15:20

maxtor napisał(a):Może to Ci pomoże.
http://modelarstwo.org.pl/forum/viewtop ... focke+wulf


O któraś z pierwszejszych ickowych fok :mrgreen:


Ja sam swojego czasu wykonałem coś takiego:
Obrazek

Jednak zdecydowanie godniejsze polecenia jest to na czym się wzorowałem:
http://hsfeatures.com/features04/he177jm_1.htm
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez Akahoshi » poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 16:13

I o to mi Koledzy chodziło :)
Nad polistyrenem też się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jest za gładki. W takim razie zostaje gips, lub płyta g-k. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie: czy wymiary takich płyt były jakieś znormalizowane? Mój model to pancerka w 35, który ma stać na podstawce o wymiarach ~30x20cm i nie chcę tych płyt zrobić ani za małych, ani za dużych.
Tak mniej-więcej ma wyglądać usytuowanie pojazdu. Czerwonymi liniami zaznaczyłem granice płyt.
Obrazek
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez O_Pablo » poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 20:55

Lub coś takiego ten i następny slajd. http://www.dishmodels.ru/gshowp.htm?p=737&id=5571
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
O_Pablo
 
Posty: 31
Dołączył(a): piątek, 28 września 2007, 14:22

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez rzelu » wtorek, 28 kwietnia 2009, 01:04

Podłączę się do pytania o płyty lotniskowe. Może ktoś z kolegów ma taki obiekt w pobliżu i wybierze się z taśmą mierniczą na spacer?
W razie zatrzymania przez ŻW PWM wystawi usprawiedliwienie...
www.ostfrontminiature.blogspot.com
Avatar użytkownika
rzelu
 
Posty: 528
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:16
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez kapral » środa, 29 kwietnia 2009, 08:12

Witam. Artur a moja podstawka pod Ziła Ci sie nie podoba? Płyta g-k , prosta robota a efekt chyba niezły. Płyty w realu mają zazwyczaj około 3m x 1,6 m.
kapral
 

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez Akahoshi » środa, 29 kwietnia 2009, 19:08

Widzisz Mirku, całkiem zapomniałem o Twojej pracy, mimo, że sobie ją trochę nawet obcykałem w Bytomiu.
Rozumiem, że to jest jedna płyta g-k z wyrytymi granicami poszczególnych płyt? Co to za trawka, którą zaaplikowałeś między płyty?
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawka- betonowe płyty

Postprzez kapral » czwartek, 30 kwietnia 2009, 07:44

Witaj. Tak to jeden kawałek przycięty na potrzebny rozmiar. Następnie rozrysowujesz sobie wielkość płyt "betonowych" jakie Tobie będą potrzebne. Bierzesz jakikolwiek rylec (niewielki śrubokręt, stary cyrkiel itd) my używamy starego dłutka dentystycznego i jedziesz po liniach. Następnie jeżeli to mają być stare płyty, wykruszasz ewentualnie krawędzie i narożniki. W miejscach "mało uczęszczanych" sadzisz kępki trawy. Ja używam elektrostatycznej firmy Polak sadzonej na wikolu. Na to pigmenty i masz płyty jak się patrzy. Powodzenia Mirek
kapral
 


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości