farby Bilmodel

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: farby Bilmodel

Postprzez HK » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 13:14

Mały update do metalizerów Bilmodel. Zrobiłem testy wszystkich posiadanych przeze mnie metalizerów Bilmodel (Polished alu, gray alu, white alu) i Alclad (polished alu, white alu, dural) na podkłądzie black gloss Alclad-a i czarnym surfacerze 1500 lekko przepolerowanym. Efekty:
Bilmodel łatwo przeżera się przez surfacer. Malowanie jest możliwe, ale trzeba ekstremalnie uważać i pryskać "mgiełką". Przy czym polished alu jest bardziej agresywny od dwóch pozostałych odcieni. Alclad aż takiego problemu nie ma, ale zbyt "mokra" warstwa również może uszkodzić podłoże. Za to oba typy metalizerów trzymają się podkładu ekstremalnie mocno a powierzchnia jest twarda.
Na podkładzie z Alclad-a, uszkodzenie powierzchni jest dużo mniej prawdopodobne chociaż nadal trzeba uważać na "zalania", szczególnie z Bilmodel-em. Niemniej, podkład Alclad-a jest dość miękki nawet po dobrym wyschnięciu i mozna powierzchnię zarysować (wgnieść) paznokciem. Sam podkład nie trzyma się tak dobrze tworzywa jak surfacer i trzeba uważać z maskowaniem.
Obydwa polished alu dają zbliżony efekt kolorystyczny. Podobny jest również dural Alclad-a i gray alu Bilmodel. Bilmodel white alu jest zupełnie inny niż odpowiednik Alclad-a i przypomina raczej jasnoszary lakier z dodatkiem metalicznych opiłków.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Reklama

modele polskich samolotów

Re: farby Bilmodel

Postprzez cris » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:08

HK odnoszę wrażenie (może błędne) że nie do końca wiesz co to jest metalizer :P Każdej firmy będzie się wżerał w podłoże,widz polega na tym w co będzie się wżerał,ale może Ty to dobrze wiesz ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: farby Bilmodel

Postprzez HK » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:22

cris napisał(a):HK odnoszę wrażenie (może błędne) że nie do końca wiesz co to jest metalizer :P Każdej firmy będzie się wżerał w podłoże,widz polega na tym w co będzie się wżerał,ale może Ty to dobrze wiesz ?

Wiem na czym polega :) I wiem, że musi się nieco wżerać w podłoże, ale nie tak, aby stworzyć kaszę na powierzchni. Surfacer dobrze separuje Alclad-a od plastiku, podobnie Model Master-a z którego kiedyś korzystałem. Ale Bilmodel jest agresywniejszy (szczególnie polished alu) i dopiero akryl daje odpowiednią separację. Akurat nie jestem pewien, czy black base Alclada to "akryl" czy "olej" ale na Bilmodel-a też działa.
Jedno jest pewne. Grubsze położenie Bilmodel-a na surfacerze to natychmiastowe zmatowienie powierzchni. Alclad-a nie, chyba, że się naprawdę przesadzi.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: farby Bilmodel

Postprzez Atlis » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:25

Czemu miał by się wżerać?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: farby Bilmodel

Postprzez potez » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:36

Przecież wszystkie metalizery nanosi sie mgiełką, każda instrukcja użycia o tym wspomina? Tu najbardziej tolerancyjny jest AK.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: farby Bilmodel

Postprzez HK » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:51

potez napisał(a):Przecież wszystkie metalizery nanosi sie mgiełką, każda instrukcja użycia o tym wspomina? Tu najbardziej tolerancyjny jest AK.

A Bimodel bardzo mało tolerancyjny. W przypadku kładzenia na surfacer mgiełka musi być niezwykle delikatna i dopiero kilkanaście warstw na czarnym da właściwe krycie. I trzeba dbać o przerwy. Każde, nawet lekkie "zawilgocenie" powierzchni kończyło się u mnie wżerami. Z Alcladem takich problemów nie miałem i wystarczy kilka warstw.
Jeszcze raz podkreślam - przy czarnym, błyszczącym podkładzie Alclad-a, oba metalizery zachowują się podobnie, chociaż Bilmodel nadal wymaga większej ostrożności.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: farby Bilmodel

Postprzez cris » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:12

Atlis napisał(a):Czemu miał by się wżerać?

Musisz brać tak wszystko dosłownie ;o) Napisałem tak ,jak to kolokwialnie przedstawił HK .
Popraw mnie jeśli się mylę ( bo to oczywiste oczywistości są ), ale przecież typowe metalizery farbami sensu stricte nie są.
Tak ,,obrazowo/skrótowo'' to :mikro drobinki metalu w osnowie rozpuszczalnika ,który ma za zadanie ,,nadtopić" powierzchnię osadzić tam te drobinki metalu po czym wyparować w ,,mgnieniu oka " (pewnie stąd te mgiełkowate warstwy ) :lol:
Czyż nie Atlise ?
Dlatego najważniejsza jest powierzchnia pod metalizer - nieprzypadkowa, dobrej jakości (najlepiej dedykowany) błyszczaca i nieskazitelnie gładziutka
HK może przyczyną ,,trudności" z Bimodelami jest niewłaściwy podkład ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości