Strona 1 z 2

Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: wtorek, 2 grudnia 2014, 16:46
przez Tomek Hejmo
Walczę z Bradleyem. Potrzebuję zabarwić wizjery (mniejszy problem) i pancerne szkło (większy problem) dookoła stanowiska dowódcy. Użyłem Clear Blue od Tamiyi na Levelling Thinnerze w 2 warstwach, ale efekt nie do końca mnie zadowala, szybki są zbyt matowe. Jakieś porady? Może lakier i trochę zwykłej farby? Ewentualnie inny producent, może Alclad? Próbowałem polerować pastą wykończeniową z Tamki, ale efekt nie powala.

Obrazek

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: wtorek, 2 grudnia 2014, 18:38
przez piotr dmitruk
Zmieszaj Clear Blue z lakierem bezbarwnym.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: wtorek, 2 grudnia 2014, 19:17
przez Patryk
Albo lakier błyszczący z kropelką niebieskiego.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: wtorek, 2 grudnia 2014, 20:42
przez piotr dmitruk
O tym napisałem.
Można spróbować metody zanurzeniowej.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: czwartek, 4 grudnia 2014, 11:24
przez Wojciech Perkowski
Tomek Hejmo napisał(a):......... na Levelling Thinnerze ......


Czy aby L.T. nie jest trochę żrący w stos. do polistyrenu - może to jest przyczyna problemu ze zmatowieniem szybek.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 00:21
przez golf czarny
Chyba wreszcie znalazłem odpowiedni temat. Otóż chciałem zapytać o to jak zrobić metodą DIY transparentną. Nie chce mi się zanabywać kolejnych Tamiyi x-2x a mam gunze H clear, x-22 też to czy po dodaniu koloru błyszczącego z barw podstawowych np: red wyjdzie clear red ? Czy też jest jakiś "myk" ,że tak prosto to nie działa. . Oczywiście uważam,że taki samorobny x-2... za jak najbardziej do zrobienia ale wolę dopytać.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 01:37
przez CzarekB
Z moich doświadczeń malowania farbami transparentnymi wyszlo, ze farbę Tamiya trzeba rozcieńczać firmowym rozcieńczalnikiem Tamiya do farb akrylowych. Bardzo cieniutko, malować trzeba trzy, cztery razy, leciutko i szybciutko. Inaczej to robią się "oczka" w zagłębieniach i po wyschnięciu farby kolor jest w tym miejscu intensywniejszy.
Nie miałem problemu z utrata przejrzystości.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 01:54
przez golf czarny
Czyli nie MLT ani inne Gunze? Tylko X20a?

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 01:59
przez Atlis
Nie dość, że koleś pyta o coś innego to jeszcze piszesz bzdury o firmowych rozcieńczalnikach CzarekB.

1. Nie trzeba mieć firmowych rozcieńczalników do niczego. Można kupować zamienniki, można mieszać własne rozcieńczalniki, byle by były odpowiednie do farby. Jeśli nie potrafisz, lub Ci się nie chce, fair enough. Spokojnie można używać LT, MLT, IPA...

2. Nie, nie zrobisz domowym sposobem farbę transparentną ze zwykłej farby. Farby zawierają pigmenty, które nie są rozpuszczalne. Farby transparentne zawierają barwniki. Teoretycznie mógłbyś używać kolorowych atramentów albo czegoś podobnego, ale kupić trzy, czy tam cztery Tamki po 7 zeta to chyba nie jest coś, co Cię doprowadzi do bankructwa, prawda?

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 04:05
przez CzarekB
No i tyle było mojego.
Teraz juz wszyscy wiedza co i jak.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 08:48
przez Marcin_Matejko
Tak nie do końca w temacie :P ale taką ciekawostkę napiszę. Kiedyś gdy nie było milionów farbek do kupienia a jakiekolwiek pojawiały się tylko czasem w Składnicy Harcerskiej. Farbki typu "clear color" robiłem przez dodanie kropli atramentu z wkładów od kolorowych długopisów do lakieru nitro. I działało :mrgreen: To były przygody :lol:

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 19:40
przez iras67
Jestem poza domem to i zdjęć nie zamieszczę ale najlepsze efekty daje przynajmniej u mnie ;o) pomalowanie powierzchni wcześniej pokrytej kolorem preparatem Vallejo Still Water 26.235 . On jest "stworzony do tego" chociaż producent zaleca go do "udawania wody"na dioramach. Można go rozcieńczyć wodą i kłaść cienkimi warstwami albo prosto z buteleczki. Po zaschnięciu połysk i przejrzystość gwarantowana. Daje się też barwić przez dodanie śladowych ilości akryli tegoż producenta.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 20:35
przez golf czarny
Sztuczna woda ? Ja rozumiem,że chodzi o światła? Ale może poczekajmy na zdjęcia.Mnie interesuje efekt jaki można uzyskać transparentnymi przy przebarwieniach od ciepła. Oczywiście rozumiem ,że są stosowne farby. Każdy prawie teraz kto robi osobną serię z metalikami ma takie "burned orange, purple, violet" ale pomyślałem,ze skoro mam nadmiar cleara z gunze H to można by coś samemu sprokurować. Pomysł z długopisowym tuszem sprawdzę w wolnej chwili. Mam ich sporo.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 22:18
przez PiterATS
CzarekB napisał(a):Z moich doświadczeń malowania farbami transparentnymi wyszlo, ze farbę Tamiya trzeba rozcieńczać firmowym rozcieńczalnikiem Tamiya do farb akrylowych. Bardzo cieniutko, malować trzeba trzy, cztery razy, leciutko i szybciutko. Inaczej to robią się "oczka" w zagłębieniach i po wyschnięciu farby kolor jest w tym miejscu intensywniejszy.
Nie miałem problemu z utrata przejrzystości.


Transparentne Tamiye rozcieńczam thinnerem T106 od Gunze. Maluje się świetnie, a efekt jest bardzo dobry, taki sam jak przy firmowym rozcieńczalniku.

Re: Farby transparentne - co i jak?

PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2018, 22:32
przez potez
golf czarny napisał(a):ale pomyślałem,ze skoro mam nadmiar cleara z gunze H to można by coś samemu sprokurować. .

To sprokuruj i sie pochwal...