HATAKA + Leveling Thiner

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 5 lutego 2015, 10:04

Ciekawe :!: Ktoś wypuszcza na rynek farby i dalej jak to powiedział klasyk ;o) Ani b, ani me, ani kukuryku ;o)
Powodzenia w dalszej sprzedarzy i wiele sukcesów modelarzom w dobieraniu rozpuszczalników itp. ;o)
Ja z produktem Vallejo (podkład w sprayu )miałem b. przykre doświadczenia i obiecałem sobie że niczego z tej firmy już do ręki nie wezmę :twisted: A do tych farb jak widzę rozcieńczalnik tej firmy jest zalecany :mrgreen:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Reklama

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Mecenas » czwartek, 5 lutego 2015, 10:11

radoslaw6363 napisał(a):Ciekawe :!: Ktoś wypuszcza na rynek farby i dalej jak to powiedział klasyk ;o) Ani B, ani ME, ani kukuryku ;o)
Powodzenia w dalszej sprzedarzy i wiele sukcesów modelarzom w dobieraniu rozposzczalnkiów itp ;o)

Aż tak nie ma co tragizować bo na buteleczkach jest zapisek "Water-based" co już samo w sobie sugeruje rozpuszczalnik. Wszelkie kombinacje, jak ta moja z LT, to takie sobie domowe eksperymenty. Z drugiej strony rozpisywanie przez producenta o możliwych kombinacjach i reakcjach farby z każdym rozpuszczalnikiem wymagałoby pewnie tabelki w Excelu...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez MadYarpen » czwartek, 5 lutego 2015, 12:07

Na Gunze H też jest napisane, że są water based więc to chyba nie jest powiedziane że water based musi oznaczać rozcieńczanie wodą/wódką itd...
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez potez » czwartek, 5 lutego 2015, 12:37

Dla mnie było ważne czy to są farby tamiyowato-gunzowate - bo te sa moim zdaniem genialne po prostu i używam je do kiedy się pojawiły w Polsce czyli grubo ponad 20 lat czy też jest klon vallejo, których po prostu nie lubię ze względu na ich "vinylowatość" i problemy z kontrolą nad nimi.
Jedyny raz kiedy je stosowałem to jak się bawiłem w malowanie smug "pędzlowanych" na skrzydle E.V i szczerze mówiąc nie za bardzo miałem nad nimi kontrolę...patrząc na to co wyczyniaja z nimi hiszpaniue w necie to jestem debilem niereformowalnym :mrgreen:
Natomiast lubiłem nimi pędzlowac ;)
Ale od czasu jak mam dostęp do emalii Tamiyi leże w kąciku zapomniane 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez dzidas » czwartek, 5 lutego 2015, 13:38

Na pewno Nie są to farby Tamiyo-Gunzowate, które nie są czystymi akrylami, dla tego nie mozna dodawać do tych japońskich rozcieńczalników! Skoro są Vallejo podobne, proponuje rozcieńczalnik LifeColor który jest najlepszy i najbardziej uniwersalny do wszelkich farb water based.
Skoro są takie gęstsze jak Vallejo czy Ak itp, z całą pewnością nie są tak doskonałe jak japońskie do aero.
Poza tym po co ulepszać coś , co jest doskonałe. (Tamiya i Gunze)
Ale pod pędzel to już inna sprawa.
Avatar użytkownika
dzidas
 
Posty: 94
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 23:41

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez potez » czwartek, 12 marca 2015, 20:53

Dobra mam to w łapach, kupiłem polski zestaw razem z PZLami z AH.
W środku jest coś co bardzo charakterystycznym zapachem, fakturą i konsystencja wygląda jak roziceńczony Dulux na vinylowej osnowie z mieszalnika.
Ja tym akurat od lat maluje ściay u siebie w mieszkaniu, na modelu jeszcze nie próbowałem. 8-)
zobaczymy...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez Panzer » czwartek, 12 marca 2015, 22:00

Jeżeli nie zadziała leveling to od razu kup sobie do nich rozcieńczalnik Life Color. Większośc ludzi, którzy psioczą na lifecolory i vallejopodobne produkty nie miała w rękach tego specyfiku i nie stosowała go z tymi farbami. A rozcieńczalnik Life Color zawiera w sobie retarder i malowanie tymi farbami z tym rozcieńczalnikiem to zupełnie inna historia. Ja go z powodzeniem stosowałem z Vallejo, AK i Life Color, a nawet z Pactrą. Poza tym do malowania pędzlem nie ma lepszych farb niż Vallejo i Life Color. Malowanie pędzlem Tamiyą to dla mnie jakiś koszmar kompletny w porównaniu z w/w.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez potez » czwartek, 12 marca 2015, 22:20

Mam ten rozcieńczalnik.
Nie interesuje mnie malowanie pędzlem, do malowania używam aerografu. 8-)
I mam bardzo dobre farby do malowania, te kupiłem dla kaprysu i jako"wzornik koloru"
Ale ja na razie to mnie nie powaloły...zobaczymy co wyskoczy jak je wleję do aero...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez grzegorz75 » czwartek, 12 marca 2015, 22:26

Ajjabym ze zmywaczem spróbował
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 19:37

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez FranekS » piątek, 13 marca 2015, 18:28

potez napisał(a):Dobra mam to w łapach, kupiłem polski zestaw razem z PZLami z AH.
W środku jest coś co bardzo charakterystycznym zapachem, fakturą i konsystencja wygląda jak roziceńczony Dulux na vinylowej osnowie z mieszalnika.
Ja tym akurat od lat maluje ściay u siebie w mieszkaniu, na modelu jeszcze nie próbowałem. 8-)
zobaczymy...


Dokładnie tak jest: pachnie jak Dulux, czy podobne akryle "ogólnego stosowania".
Co nie znaczy że to źle...Ja parę ładnych lat temu malowałem Duluxem i jakąś polską (nie pamiętam nazwy, ale jakaś popularna marka) pajace wykonane z żywicy. Aerografem, dość mocno rozcieńczone wodą, bez podkładu, żywica odtłuszczona tylko kąpielą w roztworze proszku E Standard. No i trzyma się do dziś, kolor też, ale całkowite utwardzenie dopiero po minimum 2 tygodniach...
Pazurem nie skrobnie się. Maskowanie też było (taśma Tamiya po 1 dniu) i nie odłaziła...

Razi na stronie brak jakiejkolwiek informacji technicznej o produkcie. Oprócz "doskonałej wierności kolorów"- ale to też zawsze będzie do dyskusji.
Rozumiem jakoś brak odniesienia do wyrobów innych firm.
Rozpaćkałem odrobinę Hataki na plastikowej płytce (bez dodatków) i moim zdaniem schnie na bardziej twardo niż AV Model Color czy Lifecolor. Ale słabiej niż MM Acryl. Faktura ładna (jak...satynowy Dulux).
Z Japońcami nawet nie porównuję bo to inna chemia. No i niestety ( na niekorzyść Gunze i Tamiya ): inna klasa toksyczności...

Rozcieńczalnik Vallejo (ten nowy, przezroczysty, nie "mleko") przypomina mi...zmywacz Model Master/ Aztek. Zapachem i "śliskością".

W weekend może popryskam sobie coś...

Pozdr.
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez FranekS » czwartek, 26 marca 2015, 01:39

Nieładnie pod sobą pisać, ale coś popróbowałem.
Bezpieczne rozcieńczalniki to MM Acryl i nowe Vallejo. Oczywiście woda też.
Do mycia: woda, ale lepiej Wamod. Broń Boże MM (Aztek)- szybkie zcięcie, gluty murowane.
Powierzchnia: raczej mat niż satyna. Ziarno przeciętne rzekłbym wiesze MOIM ZDANIEM niż LC czy AV.
Jak ktoś lubi Lifecolory czy Vallejo, a jeszcze uwielbia pryskać Vallejo Model Color, to będzie zadowolony.
Dysza 0,2 (Tamiya HG) szybko mi się zalepia tymi specyfikami. Może lepiej większą?
Facet z Youtube'a tez używał (takie szybkie "oł-tu"dosłyszałem) 0,2 w swoim H&S Infinity. Dawał 50/50 Ultimate Thinner ( nie znam- nibty to jest do wszystkiego, ale nie specjalnie wierzę) i malował przy 24psi ( 1,65 bar). I jakoś malutko konkretu jak na taki długi filmik.

Cały czas szukam czegoś "eko" do malowania w domu i widzę, że pewne rzeczy nie są ze sobą do pogodzenia....

Pozdr.
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez FightTheFuture » środa, 1 kwietnia 2015, 16:13

W Bytomiu miał premierę firmowy rozcieńczalnik Hataki - zakupiłem, jak przetestuję, to dam znać. Ale pewnie nastąpi to nieprędko, bo kupiłem ich zestaw do polskich samolotów z 1939, a PZL 11c, na którym wypróbuję jest obecnie trzeci w kolejce na mojej taśmie produkcyjnej.
Pozdrawiam,

FtF

Na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
FightTheFuture
 
Posty: 116
Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2015, 14:13
Lokalizacja: Puszcza Kampinoska

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez iras67 » sobota, 23 maja 2015, 01:23

To nie jest mutacja itp,Vallejo-pomimo podobnego opakowania i dozownika. Też tak myślałem zanim użyłem . Farba błyszczy po zaschnięciu i dosyć szybko twardnieje i jest to całkiem niezła twardość. Vallejo jest w większości kolorów mocno matowa i bardziej podatna na uszkodzenia. Mam zestaw RAF D-Day, Battle of Britain. 6 kolorów za 65 zł...trochę sporo jak na wodny akryl. Wszystkie kolory kryją słabo -laserunkowo tzn. o wiele słabiej niż Vallejo i Livecolor. trzeba kilka warstw położyć żeby otrzymać właściwy odcień. Czasem jest to zaleta, czasem wada. Np.Sky wymaga najlepiej białego lub jasnoszarego podkładu i kilku nawet 4 cienkich warstw żeby pokryć całkowicie. Z kolei łatwiej uzyskiwać efekty typu pre-post shading itp. Farba już po 30 minutach od nałożenia nadaje się do szlifowania. I to jest duża zaleta. Można usuwać paprochy papierem 2000 na sucho bez obawy zrolowania farby. Nie bardzo nadaje się do pędzla ale tylko przez to słabsze krycie. Wygląda że producent uznał że farba nie potrzebuje przygotowań typu nabłyszczanie lakierami, Sidoluxem itp. pod kalkomanie i w zestawie wszystkie kolory lekko satynowo błyszczą. Nie podoba mi się odcień Interior Grey Green jest za ciemny- szczególnie w modelach 1/72 powinno się go mocno rozjaśnić. Każda farbka ma koralik i trzeba trzepać długo i mocno żeby go "usłyszeć" i wymieszać dobrze całość. Normalnie leżakowana rozwarstwia się tak jak większość akryli i nie wymieszana nie nadaje się do malowania. Leveling thinner Gunze i Lacquer thinner Tamiyi ścina farbkę i robią się śpiki,gluty itp. Można rozpuszczać wodą, wódką, bezbarwnym denaturatem i wszystkimi rozpuszczalnikami do wodnych akryli. Robiłem próby z firmowymi Tamiya X-20A i AK 712. Potestuje na maskach. to coś dopisze, ale wygląda po pierwszych próbach że te farby są mocniejsze (przyczepność) od wielu wodnych akryli co może być ich wielką zaletą. Ciekaw też jestem efektów związanych z lakierem do włosów gdzie Vallejo było niezastąpione.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez MIRO » sobota, 23 maja 2015, 08:46

A próbowałeś je mieszać z innymi farbami? Chcę kupić jeden z zestawów, i nie wiem, czy muszę coś z kolorów podstawowych dokupić do rozjaśnień i innych takich.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Lokalizacja: Opole

Re: HATAKA + Leveling Thiner

Postprzez iras67 » sobota, 23 maja 2015, 11:06

Można mieszać z Vallejo Model Color, Lifecolor, tanimi Pactrami :) i Tamiyą :!:, i nie zauważyłem jakiś brzydkich rzeczy przy mieszaniu. Wydaje mi się że bezbarwny denaturat (0,5l 6zł)jest najlepszą opcją do rozcieńczania tych farbek
-edycja pomyliłem pojemniki z rozcieńczalnikami :P ,po wiadomości od kolegi wychodzi że denaturat psuje tą farbkę-najgorsze jest to że nie wiem co jest w tym pojemniku :mrgreen:, teraz chyba opiszę sobie wszyskie butelki bo można sie pogubić i pisać głupoty..
Dedykowany rozcieńczalnik Hataki kosztuje 27zł za 100ml-nie próbowałem jeszcze.
ps.z Gunze H też można mieszać.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości