Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » czwartek, 14 stycznia 2016, 18:03

Pierwsze testy aerografu zrobione. Jest rewelacyjny !!! Kładłem podkład Vallejo. Przyjemność i łatwość malowania a potem czyszczenia to niebo w porównaniu do tego czego używałem wcześniej. Bardzo dziękuję Wam za rady. Sam pewnie nie wybrałbym tak szybko odpowiedniego produktu. Co do farb to będę miał na uwadze Wasze sugestie przy następnym zakupie.
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 14:10

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Modeloholik » sobota, 16 stycznia 2016, 20:27

Czyli co konkretnie kupiłeś? Jaki aerograf? Pseudoiwate?
Modeloholik
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 31 grudnia 2015, 19:49

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » poniedziałek, 18 stycznia 2016, 23:22

Tak. Pseudo iwate. Adler AB-133. Ale Należy zaznaczyć że aerograf to nie wszystko. zbudowałem też "zbiornik buforowy" ze starej gaśnicy proszkowej. Kupiłem dobry reduktor, ze skraplaczem i filtrem, Wyposażyłem to wszystko w 2 szybkozłączki, jedną do nabijania, drugą do pobierania. Butlę ładuję albo do 8 barów kompresorem warsztatowym, albo doładowuję do 3 barów małym kompresorkiem modelarskim. Dzięki temu kompresorek nie musi pracować non stop a ja mam stałe ciśnienie - to wydaje mi się bardzo istotne.
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 14:10

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez matt.wawa » poniedziałek, 20 marca 2017, 15:25

Witam, to mój pierwszy post na forum.

Dwa słowa o mnie może: jestem z Warszawy, z modelarstwem miałem coś tam wspólnego (mało) jako dzieciak, teraz jestem trochę majsterkowiczem.

Postanowiłem podpiąć się pod ten temat.
Potrzebuję aerografu do dużych powierzchni. Chciałbym malować np. rurki o długości kilkudziesięciu cm i średnicy kilku cm, różne małe przedmioty, takie jak łoża małych/miniaturowych tokarek. Chciałbym stosować farbę epoksydową Hydropox. Jest oczywiście gęsta i lepka, ale wodorozcieńczalna, czyli, jak rozumiem, gęstość/lepkość nie będzie problemem, może ewentualnie grubość pigmentu. Inna rzecz, że zbytnie rozcieńczenie być może pogorszy jakość powłoki, ale to inny temat.

Myślałem o aerografie FENGDA BD-168 ("duże dysze 0,5 0,8 1,0 mm) z aledrogo, chociaż on nie jest pistoletowy, to chyba wada przy moich zastosowaniach.

W ogłoszeniach drobnych trafiają się różne ciekawe modele, tych znanych marek, ale do takich dużych powierzchni jak ja potrzebuję to chyba nie ma sensu.

Maciej
matt.wawa
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2017, 15:11

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez iras67 » poniedziałek, 20 marca 2017, 17:17

Jak to ma być równe krycie większych powierzchni i masz wydajną sprężarkę to zdecydowanie lepszy do tego będzie mały pistolet natryskowy, z dyszą 0,8 -1mm. Na Allegro szukałbym takich w cenach od 140 do 250 zł. Całkiem niezłe to ITALCO HVLP , one mają minimalny overspray (odpowiednio wyregulowane przy niskim ciśnieniu) i ładnie atomizują farby wodne przy niewielkim zapotrzebowaniu powietrza. Z aerografów szukałbym tych z końcówką podobną do pistoletów natryskowych tzw owalna plamka. I raczej nie chińskie podróbki są z słabych materiałów i często niechlujnie obrobionych. Cena takich dobrych jak np. Gunze PS-290 Mr.Procon Boy LWA Trigger Type (0.5 mm) czy Tamiyi Tamiya 74523 Spray-work Hg Wide Airbrush Trigger-type (0.5) niestety dużo wyższa a i mycie z farb wodnych takich aerografów trochę trudniejsze od wspomnianego na początku mini pistoletu.
ps.Nie polecam Ci takich aerografów z ssaniem dolnym jak ten Fengda- To jest chińsczyzna taka lepiej wyglądajaca chińszczyzna ;o) . One często pracują źle jak pojemnik jest prawie pusty, przerywają plują itp. Lepiej korzystać z pojemników górnych , farbę wykorzystujesz do końca , nie przerywa pracy a i też łatwiej go myć po pracy przedmuchując rozcieńczalnikiem.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez matt.wawa » poniedziałek, 20 marca 2017, 18:07

Dzięki!
Na aledrogo, zerknąłem na szybko, są wspomniane ITALCO HVLP. W wersji "z przegubem" (nie wiem na razie o co chodzi) są o stówkę droższe od tych bez, ale dysze tych z przegubem są od 1,4.
Sprężarki nie mam żadnej. Zamierzałem zrobić z agregatu z lodówki według instrukcji z netu. Do innych rzeczy i tak mi się może przydać. Ewentualnie ze zbiornikiem pośrednim jakimś może?
Jakość powłoki wykonanej za pomocą tych droższych pistoletów jest zauważalnie wyższa? Bo trwałość na razie nie jest bardzo ważna - przynajmniej na początku nie zamierzam dużo malować.
matt.wawa
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2017, 15:11

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez iras67 » poniedziałek, 20 marca 2017, 19:42

Obawiam się że agregat z lodówki może być za mało wydajny na taki mini pistolet natryskowy. . Do takiego pistoletu będziesz potrzebował warsztatowej głośnej :-/ sprężarki olejowej z conajmniej 20 litrowym zbiornikem wyrównawczym . Ewentualnie można zbudować większy kompresor z agregatu do sklepowych lad chłodniczych . Są do kupienia na allegro u jednego sprzedwcy używanych agregatów z Wawy. Sam składałem niedawno znajomemu właśnie taki z dużego agregatu słowackiego Aspera cena 200 zł z gwarancją 6 miesiecy.
matt.wawa napisał(a):Na aledrogo, zerknąłem na szybko, są wspomniane ITALCO HVLP. W wersji "z przegubem" (nie wiem na razie o co chodzi) są o stówkę droższe od tych bez, ale dysze tych z przegubem są od 1,4.

Nie jestem pewien do końca ale pewnie chodzi o mocowanie boczne zbiornika z farbą - to są pistolety do malowania ścian pod kątem i sufitów lub podwozia samochodowego w kanale ;o) .Mają regulowany zbiornik w pionie. Raczej zbyteczne i trudniejsze do mycia przez to mocowanie.
Ten powinien się nadawać ale tylko do wydajniejszych kompresorów
http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-italco-250ml-mini-hvlp-1-0-i6358967801.html#thumb/1
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez iras67 » poniedziałek, 20 marca 2017, 19:54

Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez matt.wawa » wtorek, 21 marca 2017, 18:54

Są tam też pistolety mini z dyszą 0,5, ale albo cena jest dużo niższa, czyli jak rozumiem są bardzo słabe, albo wyższa: 320. Zamierzam stosować farbę przemysłową, którą normalnie nakłada się wałkiem albo tym pistoletem bezpowietrznym, hydrodynamicznie.
Co do sprężarki, to może dwa agregaty lodówkowe? :roll:
matt.wawa
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2017, 15:11

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez iras67 » wtorek, 21 marca 2017, 19:34

Linkowałem Tobie Italco bo pomimo że to dalekowschodnia kopia Devilbisa cieszy dobrą opinią, one kiedyś były tańsze ;o) popyt spowodował podniesienie cen. Z tych tańszych można zaryzykować zakup jeszcze tego: http://allegro.pl/profesjonalny-pistolet-lakierniczy-mini-hvlp-0-5-i6502663558.html#thumb/2
ale nie znam firmy sam pistolet wygląda nienajgorzej.
edit . to jest ten sam producent co italco:-) tylko linia pistoletów inna, tańsza.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez matt.wawa » wtorek, 21 marca 2017, 22:49

Nie no, wszystko się zgadza. Tak jak mówiłeś, te Italco kosztują koło dwóch stówek. Chyba wezmę tego 0,8. Nie chcę ryzykować. Jak nie będzie szło, to przynajmniej będzie łatwiej określić przyczynę.

Edycja:
Ten wygląda ciekawie, AUARITA Mini HVLP 0,5 250ml:
http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy- ... 96755.html
matt.wawa
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2017, 15:11

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron