Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Headhunter88 » sobota, 29 października 2016, 18:22

Cześć Wam
Praktycznie na każdym modelu w którym maskuje oszklenie mam ten samo problem z dość specyficznym osadem. Myślę, że problemem nie jest długość trzymania masek na modelu bo nawet po 1 dniu trzymania masek jest to samo. Osad ten to coś w rodzaju pary, lekkiej mgiełki (nie jakaś pozostałość po kleju od masek), ale też nie jest to "para" taka jaka powstaje po zmatowieniu części przezroczystej np. rozpuszczalnikiem albo klejem CA. Próbowałem alkoholem izopropylowym i na chwile "para" znika po czym pojawia się znowu.
Mam takie przypuszczenie, że jest to może efekt pocących się rak i częstego dotykania części palcami (ciężko jest maskować w rękawiczkach).
Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
Headhunter88
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2016, 22:11

Reklama

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Aleksander » sobota, 29 października 2016, 19:14

Dziwne trochę to co piszesz - nie miałem takiego przypadku, ale skoro tak jest, to może spróbuj pokryć oszklenie warstwą sidoluxu lub błyszczącego przezroczystego lakieru. Myślę, że powinno pomóc.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Headhunter88 » sobota, 29 października 2016, 20:35

Aleksander napisał(a):Dziwne trochę to co piszesz - nie miałem takiego przypadku, ale skoro tak jest, to może spróbuj pokryć oszklenie warstwą sidoluxu lub błyszczącego przezroczystego lakieru. Myślę, że powinno pomóc.


Hmm a kojarzysz jakie lakiery nie niszczą (nie matowią) przeźroczystych częsci ?
Humbrole chyba na pewno matowią, a sidolux w 99% nie.
Przymierzam się do top coat gunze w sprayu, ale słyszałem różne opinie.
Generalnie chodzi mi o skrocenie czasu używania masek, bo jak maluje to najpierw daje maski, pźzniej kolor bazowy, blyszczacy, weathering, i na koniec mat. Dopiero na koniec zdejmuje maski i tak potrafią zejśc nawet 2 tygodnie z maskami na oszkleniu.
Zastanawiam się czy można by uzywac takie lakiery, żeby mój ich stosować zaraz po malowaniu na nie zabezpieczone elementy przezroczyste.
Headhunter88
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2016, 22:11

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Atlis » sobota, 29 października 2016, 23:58

Żadne maski nie powodują matowienia czy mgiełki na oszkoleniu. Jeżeli coś takiego powstaje, przyczyna jest inna - klej, lakier, może tłuszcz.

PS: nakładanie masek w rękawiczkach nie różni się niczym od nakładania masek bez rękawiczek. Chyba, że masz jakieś pół milimetra grube do mycia kibla.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Headhunter88 » niedziela, 30 października 2016, 00:39

Atlis napisał(a):Żadne maski nie powodują matowienia czy mgiełki na oszkoleniu. Jeżeli coś takiego powstaje, przyczyna jest inna - klej, lakier, może tłuszcz.

PS: nakładanie masek w rękawiczkach nie różni się niczym od nakładania masek bez rękawiczek. Chyba, że masz jakieś pół milimetra grube do mycia kibla.



Bede więc musiał spróbować pracy z rękawiczkami. Możliwe, ze to działanie moich rak ?
Headhunter88
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2016, 22:11

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Atlis » niedziela, 30 października 2016, 00:42

No nie wiem. Próbowałeś nogami? :-D

Jakiego kleju i masek używasz?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Kuba P. » niedziela, 30 października 2016, 01:57

Headhunter88 napisał(a):Cześć Wam
Praktycznie na każdym modelu w którym maskuje oszklenie mam ten samo problem z dość specyficznym osadem. Myślę, że problemem nie jest długość trzymania masek na modelu bo nawet po 1 dniu trzymania masek jest to samo. Osad ten to coś w rodzaju pary, lekkiej mgiełki (nie jakaś pozostałość po kleju od masek), ale też nie jest to "para" taka jaka powstaje po zmatowieniu części przezroczystej np. rozpuszczalnikiem albo klejem CA. Próbowałem alkoholem izopropylowym i na chwile "para" znika po czym pojawia się znowu.
Mam takie przypuszczenie, że jest to może efekt pocących się rak i częstego dotykania części palcami (ciężko jest maskować w rękawiczkach).
Czy ktoś miał podobne doświadczenia?


Wiem o co chodzi, to samo miałem - osłona łapie farbę/opary od spodu, albo masz jakieś szparki między kadłubem a szkłem albo gdzieś spodem wchodzi, jakiś przedmuch. Spróbuj to sprawdzić najpierw.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Headhunter88 » niedziela, 30 października 2016, 10:39

Atlis napisał(a):No nie wiem. Próbowałeś nogami? :-D

Jakiego kleju i masek używasz?


Jak najmniej kleju a jest to klej Revella, dopiero na koniec jak trzeba przykleić wlazy albo otwarte drzwi daje żel CA loctite. Niemniej mgiełka już tam jest zanim go użyje, gdyż maski zdejmuje wcześniej.
Maski robię z taśmy Tamiyi praktycznie zawsze.
Kuba napisał(a):
Wiem o co chodzi, to samo miałem - osłona łapie farbę/opary od spodu, albo masz jakieś szparki między kadłubem a szkłem albo gdzieś spodem wchodzi, jakiś przedmuch. Spróbuj to sprawdzić najpierw.


Hmm a więc co radzisz? Generalnie zawsze używałem 100% chemii olejnej czyli dość agresywnej, ale z drugiej strony maskowanie moim zdaniem było bez jakiś wad, często robione dedykowanymi maskami.Mam taki plan żeby w następnym modelu 100% robić w rękawiczkach, malować akrylami, jako błyszczący dać sidolux, a jako Matt top coat w sprayu gunze
Headhunter88
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2016, 22:11

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Kuba P. » niedziela, 30 października 2016, 11:40

Headhunter88 napisał(a):Hmm a więc co radzisz? Generalnie zawsze używałem 100% chemii olejnej czyli dość agresywnej, ale z drugiej strony maskowanie moim zdaniem było bez jakiś wad, często robione dedykowanymi maskami.Mam taki plan żeby w następnym modelu 100% robić w rękawiczkach, malować akrylami, jako błyszczący dać sidolux, a jako Matt top coat w sprayu gunze


Moim zdaniem nieszczelności są na spoinie i po prostu wpada farba szczeliną i osiada od wewnątrz na oszkleniu. Ewentualnie wpada jakimiś otworami i osiada od wewnątrz, np przez komory podwozia, jakieś otwarte luki itp.

Ja miałem taki problem, sprawdź może to to samo.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Atlis » niedziela, 30 października 2016, 12:18

Do oszklenia nie używaj CA, nawet jeżeli "mistrzowie" mówią, że można. Można, ale jest trudny do kontrolowania. Bezpieczniej użyć specjalnego kleju lub zwykłego PVA, który ma dużą zaletę - można go barwić.

Mgiełkę od CA można usunąć acetonem, ale trzeba być ostrożnym.

Aha a Sido zostaw żonie do parkietu i kup porządny lakier - Tamiya X-22, Gunze GX100...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Headhunter88 » niedziela, 30 października 2016, 16:39

Kuba P. napisał(a):
Headhunter88 napisał(a):Hmm a więc co radzisz? Generalnie zawsze używałem 100% chemii olejnej czyli dość agresywnej, ale z drugiej strony maskowanie moim zdaniem było bez jakiś wad, często robione dedykowanymi maskami.Mam taki plan żeby w następnym modelu 100% robić w rękawiczkach, malować akrylami, jako błyszczący dać sidolux, a jako Matt top coat w sprayu gunze


Moim zdaniem nieszczelności są na spoinie i po prostu wpada farba szczeliną i osiada od wewnątrz na oszkleniu. Ewentualnie wpada jakimiś otworami i osiada od wewnątrz, np przez komory podwozia, jakieś otwarte luki itp.

Ja miałem taki problem, sprawdź może to to samo.


Hmm czyli za słabo sklejone elementy?
Atlis napisał(a):Do oszklenia nie używaj CA, nawet jeżeli "mistrzowie" mówią, że można. Można, ale jest trudny do kontrolowania. Bezpieczniej użyć specjalnego kleju lub zwykłego PVA, który ma dużą zaletę - można go barwić.

Mgiełkę od CA można usunąć acetonem, ale trzeba być ostrożnym.

Aha a Sido zostaw żonie do parkietu i kup porządny lakier - Tamiya X-22, Gunze GX100...
taki mam zamiar przy czy możesz powiedzieć które z nich są obojętne dla części przezroczystych?
Headhunter88
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2016, 22:11

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Atlis » niedziela, 30 października 2016, 18:42

PVA
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez żurawinowski » niedziela, 30 października 2016, 19:59

Atlis napisał(a):nakładanie masek w rękawiczkach nie różni się niczym od nakładania masek bez rękawiczek. Chyba, że masz jakieś pół milimetra grube do mycia kibla.

dobrze wiedzieć
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 23:38

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Headhunter88 » niedziela, 30 października 2016, 20:59

Atlis napisał(a):PVA


Tak to jasne, ale pytam o lakiery bo chodzi o to, żeby móc zdjąć maski przed położeniem lakieru
Headhunter88
 
Posty: 48
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2016, 22:11

Re: Mgiełka na oszkleniu po użyciu masek

Postprzez Atlis » niedziela, 30 października 2016, 21:06

A czemu chcesz maski zdejmować?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości