Hataka - seria pomarańczowa

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez potez » niedziela, 19 marca 2017, 00:07

Czyli wg ciebie Gunze C kryją lepiej niż Tamiya? 8-)
I powiedz mi jeszcze kto używa GAI do czegokolwiek innego niż samochody? W Polsce oczywiście?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » niedziela, 19 marca 2017, 13:24

Atlis napisał(a):Aha o to chodzi. Podstawowy biały MRP-4 prosto z butli kryje znacznie lepiej niż XF-1. U mnie XF-1 (mam 23ml) zostaje tylko do modulacji w pancerce.

Farby Mr.Paint są dla mnie nieopłacalne- maluję dużo i dużo zużywam w krótkim czasie. Pomimo tego że producent sprzedaje je w większym opakowaniu ale bardziej rozcieńczone.
patrykvel napisał(a):Przepraszam, ale używałeś farb Gaia

.....niestety nie mają kolorów Sky, Insygnia blue, Azure Blue itp itd.
patrykvel napisał(a):albo przynajmniej Gunze C

Od kilkunastu lat używam i większość modeli które zrobiłem były malowane Gunze C .Niektóre można znaleźć na forum w galerich lotniczych.
patrykvel napisał(a):Rodzaj rozpuszczalnika nie ma nic do siły krycia i wydajności

Chyba mnie źle zrozumiałeś. Mi chodzi o to w jaki sposób farba podkładowa -Surfacer Gunze rozcieńczony pomarańczową Hataką układa się równo na powierzchni i nie zalewa lini podziałowych, nitów detali itp po zaschnięciu . Podobnie z farbami z zestawów . Piszę też o swoich doświadczeniach i swoich obserwacjach i swoich oczekiwaniach.Nie interesuje mnie to czy te farby są dobre do innych celów . Opisuję działanie rozcieńczalnika Hataki i Zestawy lotnicze Orange Royal Air Force Point Set
i Polski Wrzesiań39 dla samolotów
o czym nie zapominajmy...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Rafako » wtorek, 21 marca 2017, 10:23

portalus napisał(a):Nawet dają radę te Hataki. Nie kryją tak jak Gunze C ale ogólnie wrażenia pozytywne. Łatwe w użyciu przez te buteleczki. Takiego BWP sobie pokolorowałem:
- plastik z grubsza odtłuszczony izopropanolem,
- na to Surfacer jakiś tam ze słoiczka ze zlewkami (taki sobie mieszam na gotowo do aero)
- kolory w kolejności nakładania plam brąz - czarny - zielony (zielony krył czarny na 2-3 cienkie warstwy) pojedynczymi sesjami
- maskowanie mieszanką pataglutów z odzysku oraz zwykłą taśmą malarską z marketu bez osłabiania kleju
- rozcieńczanie MLT na oko tak gdzieś 30-40% MLT.
Nic nie zerwane i nic nie odbarwione. Siatki PE pomalowane na żywca bez podkładu i na to była naklejona taśma i niczego nie zerwało.
Obrazek
Obrazek


Bardzo ładnie to wygląda! Ponieważ nie miałem okazji wypróbować czegokolwiek z oferty firmy Hataka to chciałbym zapytać o Twoje malowanki. Ten połysk (satyna) to standardowy efekt finalny farbek z pomarańczowej serii czy poszedł na nie jakiś lakier bezbarwny?
Pozdrawiam, Rafako !
Avatar użytkownika
Rafako
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2013, 18:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez portalus » wtorek, 21 marca 2017, 12:05

Tak, ten satynowy połysk to standard - tak mi wyszedł. Na brązie jest mniejszy bo brąz sobie delikatnie pocieniowałem. Nie wiem teraz czy przed brudzeniem to jakoś zabezpieczyć połyskiem lub półmatem czy iść na żywioł i dawać specyfiki bezpośrednio na te Hataki.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Rafako » wtorek, 21 marca 2017, 13:19

Nie jestem absolutnie kompetentny żeby Ci cokolwiek sugerować, ale ja dla scalenia i ujednolicenia tych kolorowanek pojechałbym chyba po całości np. X-35 Tamki czyli Semi Gloss Clear. Tak czy inaczej jestem bardzo ciekawy dalszego ciągu bo już teraz fajnie to wygląda. Nie prowadzisz może warsztatu z budowy tego BWP?
Pozdrawiam, Rafako !
Avatar użytkownika
Rafako
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2013, 18:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez portalus » wtorek, 21 marca 2017, 22:19

Chyba liznę go jakimś półmatem.
Wątek jest tu: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=83461

Przez 3 dni męczyłem jedną gąsienicę, a dzisiaj zrobiłem drugą - tak szybko się za coś takiego znów nie zabiorę.
Jutro zapodam jakieś zdjęcia.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Rafako » środa, 22 marca 2017, 08:36

portalus napisał(a):Wątek jest tu: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=83461


Dzięki! Paczam :D
Pozdrawiam, Rafako !
Avatar użytkownika
Rafako
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2013, 18:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » środa, 22 marca 2017, 18:08

Hataki nie kryją mocno ale gdyby kryły nie kupowałbym ich bo jest sporo innych farbek które robią to lepiej. Orange są stworzone do malowania warstwami-"Shrekcebula" ;o) . Dają cieniutką satynową powierzchnię . Do całkowitego zakrycia potrzeba przynajmniej 5-6 warstw czasem więcej w zależności od koloru. Ja je na pewno mocno polubię. Porównując z Gunze C mają inne odcienie . Gunze C z zestawów RAF ma zabarw bardziej brązowawy Hataka jest jakby bardziej soczysta. No i cena żeby mieć komplet RAF Gunze pokombinowało komercyjnie i trzeba kupić trzy zestawy w tym jeden z malowaniami wnętrz do amerykańskich gdzie do RAFu mamy tylko jeden kolor... Spora różnica w cenie na korzyść Hataki.
Patriotycznie :mrgreen: Hataka CO34 Medium Sea Grey na podkładzie Bilmodel Surfacer1200. Ups Presrajdrink Tamiya XF-17+XF1
Obrazek
Rozcieńczane Oranżadą Hataki.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Gujos » piątek, 24 marca 2017, 14:03

Cześć, czy ta pomarańczowa seria jest inna od poprzednich setów (jakość farby) - nie wiem jak je nazwać bo chyba nie mają dodatkowego przymiotnika.
Myślałem o np.: HTK-AS05 Late US Navy paint set, HTK-AS18 US Navy and USMC „high-viz” Paint Set
itp.
Sporo było narzekania i trudno się zorientować, czy jest sens kupować te poprzednie sety. A wybór jest całkiem spory w porównaniu do serii pomarańczowej.
Pozdrawiam, G.
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 620
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 11:01
Lokalizacja: W-wa

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez net_sailor » piątek, 24 marca 2017, 15:09

Seria AS to są farby akrylowe, podobne do Vallejo. Pierwsza formuła była nie do użytku. Malowałem też drugą poprawioną formułą i nie wyglądało już tak tragicznie, ale komfort pracy do najwyższych nie należy. Farba przechodzi przez dyszę bez większych cyrków i całkiem ładnie leży na modelu (pozwala malować cienkie, gładkie warstwy), ale np. sporo wysiłku trzeba włożyć w czyszczenie aerografu po malowaniu, a przyczepność farb jest dosyć średnia (z drugiej strony jak ktoś robi zdrapki to nie powinien narzekać). Jeśli zamówisz bezpośrednio u producenta na pewno dostaniesz farby z nową formułą - kupowania "okazyjnego" z drugiej ręki odradzałbym w tym przypadku, bo można się natknąć na poprzedni wypust.

Seria CS (seria pomarańczowa) to lakiery i one są bardzo w porządku. Oferta w tej serii będzie się zwiększać i można liczyć na to, że istniejące zestawy AS szybko zostaną powtórzone w CS (niektóre już są).
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez CzarekB » piątek, 24 marca 2017, 17:24

Bardzo chętnie bym to kupił i przetestował, niestety tutaj gdzie żyje jeszcze ich nie ma.
Ale patrząc i czytając nabieram na to jeszcze większej chęci. Jak tylko ktoś za oceanem będzie to miał w ofercie, kupuje od ręki.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 22:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Gujos » piątek, 24 marca 2017, 17:27

Dzięki za odpowiedź. Czyli poczekam aż pojawią się pomarańczowe edycje.
Pozdrawiam, G.
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 620
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 11:01
Lokalizacja: W-wa

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Emer » niedziela, 26 marca 2017, 11:41

W przypadku rozcieńczalnika Hataki farba piknie się kładzie "na mokro" nie przysychając natychmiast by po kilkunastu minutach przyschnąć wystarczająco do następnej sesji.Po 30 minutach jest gotowa na tortury waschowanie, lekkie szlifowanie, delikatną polerke itp.

Przeprasza, może już było ale mam pytanko, jak długo trzeba czekać żeby warstwa Hataki z ich rozcieńczalnikiem podeschła na tyle aby przykleić patafix i położyć inny kolor? Robił ktoś kilka kolorów w jednej sesji malarskiej z maskowaniem różnego rodzaju masami plastycznymi?
Emer
 
Posty: 52
Dołączył(a): sobota, 15 maja 2010, 21:01

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Atlis » niedziela, 26 marca 2017, 15:46

No masz napisane, że w zasadzie w kilka minut, tak jak każdy lakier. Ale jeśli chcesz ją próbować oderwać, to lepiej odczekać 24h.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Panzer » niedziela, 26 marca 2017, 19:12

Pobawiłem się pomarańczowymi Hatakami podczas warsztatów ScaleFun (tak, panowie znowu nas odwiedzili i podrzucili nowe zestawy do testów). To jest moje pierwsze doświadczenie z lakierami i jestem zauroczony. Po raz pierwszy udało mi się pomalować model techniką black&white z bardzo fajnym efektem.

Kolor khaki mocno rozcieńczony dawał ostateczne wykończenie satyna/błysk. Wykorzystałem to i położyłem na niego od razu kalki, a po ich zabezpieczeniu washe. Farba Hataki zniosła sola, seta, white spirit i siuwaksy AK bez mrugnięcia okiem.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2401
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 15:50
Lokalizacja: Tychy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości