Pakowanie modeli do wysyłki

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez posejdon » piątek, 3 lutego 2017, 10:15

Podejrzewam, że zdarza się Wam wysyłać gotowe modele. Jak zabezpieczacie je na czas transportu? O ile z czołgiem czy innym pojazdem nie ma większego problemu bo to raczej jednolita bryła to z samolotami, a szczególnie wielopłatowymi jest kłopot.

Jak to wygląda u Was?
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez RAV » piątek, 3 lutego 2017, 10:21

Na forach padło już wiele porad nt. zabezpieczeń przeciwwstrząsowo-przeciwzgniotowych. Ja ostatnio wpadłem na coś oryginalnego: na paczce trzeba nakleić parę typowych nalepek z cyklu "Ostrożnie", po czym markerem je poprzekreślać i dodać wokół trochę napisów po arabsku. Podobno takie paczki traktowane są z najwyższym szacunkiem. ;o)
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez posejdon » piątek, 3 lutego 2017, 12:50

Ciekawy pomysł jednak chodzi mi o jakieś praktyczne rady. Może moje założenie aby mocować model na sztywno do kartonu jest błędne? Wewnątrz pudełka montuję kartonowy stelaż i do niego łapię model za skrzydła i kadłub. Takim pakunkiem mogę rzucać i nic się nie dzieje. Z tego co widzę problemy chyba zaczynają się gdy paczkę ktoś sciśnie. Mógłby pomóc jakiś wypełniacz (gąbki, trociny) ale obawiam się wtedy o wystajace elementy typu anteny itp. Nie będę też pakował modeli w drewniane skrzynie.
Proszę o jakieś praktyczne rady osób, które mają doświadczenie w tej kwestii.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez Atlis » sobota, 4 lutego 2017, 02:16

Ja kiedy się ostatnio przeprowadzałem, to robiłem stelaże z Lego i gąbki. Modele jechały 1000km w aucie i dojechały bez uszkodzeń.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez karambolis8 » sobota, 4 lutego 2017, 02:54

posejdon napisał(a):Ciekawy pomysł jednak chodzi mi o jakieś praktyczne rady. Może moje założenie aby mocować model na sztywno do kartonu jest błędne? Wewnątrz pudełka montuję kartonowy stelaż i do niego łapię model za skrzydła i kadłub. Takim pakunkiem mogę rzucać i nic się nie dzieje. Z tego co widzę problemy chyba zaczynają się gdy paczkę ktoś sciśnie. Mógłby pomóc jakiś wypełniacz (gąbki, trociny) ale obawiam się wtedy o wystajace elementy typu anteny itp. Nie będę też pakował modeli w drewniane skrzynie.
Proszę o jakieś praktyczne rady osób, które mają doświadczenie w tej kwestii.


Generalnie robię tak jak ty, tylko zamiast kartonu, tworzę stelaż ze styropianu. Na spód kartonu wkładam podstawę ze styropianu 5cm dopasowaną na wcisk. Potem na tym buduję stelaż którego trzyma się model. Na koniec w 4 rogi kartonu mocuję słupki ze styropaniu o wysokości kartonu i z góry nakładam jakąś grubszą tekturę. Styropian jest dużo bardziej sztywny niż karton i zabezpiecza opakowanie przed zgniataniem.
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez posejdon » sobota, 4 lutego 2017, 22:55

Atlis napisał(a):Ja kiedy się ostatnio przeprowadzałem, to robiłem stelaże z Lego i gąbki. Modele jechały 1000km w aucie i dojechały bez uszkodzeń.

W aucie to nie ma problemu żadnego. Kłopoty zaczynają się gdy korzystasz z usług Poczty Polskiej.

Kiedyś też wzmacniałem karton płytami styropianowymi i stelaż mocowałem wykałaczkami i taśmą bo sama taśma bardzo słabo klei się do styropianu. Uznałem, że to zbędne. Chyba muszę do tego wrócić bo ostatnio jeden mój modelik po rozpakowaniu poszedł do kosza.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez Atlis » sobota, 4 lutego 2017, 23:51

Aaa, no to jak poczta, to inna sprawa. Byłbym się cokolwiek wysłać...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez dewertus » niedziela, 5 lutego 2017, 03:06

Pudełko zwykle ciut większe niż sam model, na spód grubszy karton do którego na taśmę dwustronną przyklejam cztery kawałki styropianu lub jak mam to takiej prasowanej pianki z opakowań po dyskach HDD. Dwa kawałki idą pod skrzydła i są wyższe niż podwozie, kolejne dwa pod stateczniki pionowe tak aby ogon wchodził na lekki ścisk. Kawałki pod skrzydłami są dłuższe od ich szerokości o 1,5-2cm. Od czoła wbijam na wylot patyczek do szaszłyków i przycinam tak aby z 1-1,5 cm wystawał z obu stron. Na taki stelaż kładę model i górą, zahaczając o wystające elementy patyczka przeciągam gumkę recepturkę (w takich pakietach biurowych razem z pineskami i spinaczami są sprzedawane gumki o różnych długościach). Model jest zamocowany i nie lata a gumki nie niszczą modelu (długość gumki musi być tak dobrana aby nie wciskała a przytrzymywała model). W rogach wklejam cztery słupki o wysokości nieco większej od modelu (anten, śmigła, etc..). Wolną przestrzeń obsypuję chipsami styropianowymi. Na górę idzie znów grubsza tektura i jeśli pomiędzy tekturą a wieczkiem pudełka jest wolna przestrzeń do wypełniam ją pogniecionymi "artystycznie" kawałkami gazet (takie ala kulki lub faworki).
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez posejdon » niedziela, 5 lutego 2017, 10:04

Dzięki Hubert.
Te czipsy styropianowe to jakieś gotowe coś czy mam sobie sam podziabać?
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez dewertus » niedziela, 5 lutego 2017, 20:11

Są gotowce - można je kupić w necie.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez posejdon » poniedziałek, 6 lutego 2017, 12:56

Znalazłem te czipsy. Myślę, że w teorii jestem już dużo mocniejszy ;-). Dzięki za wskazówki.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Pakowanie modeli do wysyłki

Postprzez djack » sobota, 11 lutego 2017, 15:04

RAV napisał(a):Na forach padło już wiele porad nt. zabezpieczeń przeciwwstrząsowo-przeciwzgniotowych. Ja ostatnio wpadłem na coś oryginalnego: na paczce trzeba nakleić parę typowych nalepek z cyklu "Ostrożnie", po czym markerem je poprzekreślać i dodać wokół trochę napisów po arabsku. Podobno takie paczki traktowane są z najwyższym szacunkiem. ;o)

Gorzej jak bez rozpakowywania wyślą profilaktycznie na poligon i zdetonują. ;o)
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości