Odkurz po malowaniu aerografem

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Dudzio » poniedziałek, 8 maja 2017, 13:43

W jaki sposób mogę pozbyć się odkurzu po malowaniu akrylami Tamiya? Popsikać je czystym X-20A (taka metoda działa z farbami olejnymi Revella i rozcieńczalnikiem) ?
Mam co prawda papier o gradacji 1000 ale boję się, że wyjdzie z tego sieczka.
Galerie moich modeli na Scalemates!
Avatar użytkownika
Dudzio
 
Posty: 45
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2016, 09:31
Lokalizacja: stolica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Atlis » poniedziałek, 8 maja 2017, 13:55

Nie, psikanie nic nie da. Trzeba dobrze farbę rozcieńczyć. I jeśli już jest chropowato, to spróbuj najpierw starą koszulką. Papierem 1000 to tak do drewna, nie do farby. Może papier, pady lub płótno 3k, 5k i wzwyż. W zależności od firmy.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez raptorf22 » poniedziałek, 8 maja 2017, 19:19

Dudzio napisał(a):W jaki sposób mogę pozbyć się odkurzu po malowaniu akrylami Tamiya? Popsikać je czystym X-20A (taka metoda działa z farbami olejnymi Revella i rozcieńczalnikiem) ?
Mam co prawda papier o gradacji 1000 ale boję się, że wyjdzie z tego sieczka.


Jak powstaje odkurz to albo za gęsta farba, albo za małe ciśnienie i chlapie, ale raczej pierwszy przypadek.
Sam malują akrylami Tamki i to są dobre farby, gdzie nie robią odkurzu na krawędziach. Spróbuj mocno rocieńczyć i budować granicę koloru kilkoma warstwami, napewno będzie lepiej.
Nie napisałeś czym rozcieńczasz i na jakim ciśnieniu malujesz.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Dudzio » poniedziałek, 8 maja 2017, 19:55

Rozcieńczam X-20A a maluję na 2 atmosferach. Farba nie była za gęstą, miałem wręcz wrażenie że za mocno ją rozcienczylem.
Następnym razem na pewno bede bardziej uważał, tylko co zrobić teraz? Na zmywanie i malowanie od nowa się już nie piszę, to i tak drugie podejscie do malowania (poprzednim razem spaprałem biedronkę) :P
Galerie moich modeli na Scalemates!
Avatar użytkownika
Dudzio
 
Posty: 45
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2016, 09:31
Lokalizacja: stolica

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Atlis » poniedziałek, 8 maja 2017, 20:18

Dwoma atmosferami to możesz aerograf przedmuchać po czyszczeniu a nie model malować. Nie ma najmniejszego powodu przekraczać jedną atmosferę. Tamki rozcieńczaj minimum 2:1 (X-20A:farba) i nie powinno być problemu.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez raptorf22 » wtorek, 9 maja 2017, 11:52

Dudzio napisał(a):Rozcieńczam X-20A a maluję na 2 atmosferach. Farba nie była za gęstą, miałem wręcz wrażenie że za mocno ją rozcienczylem.
Następnym razem na pewno bede bardziej uważał, tylko co zrobić teraz? Na zmywanie i malowanie od nowa się już nie piszę, to i tak drugie podejscie do malowania (poprzednim razem spaprałem biedronkę) :P


Odkurz łatwo usuniesz spokojnie, mocno rozcieńczoną farbą malujesz po granicy koloru, na którym widać odkurz. Ale malujesz na niskim ciśnieniu i cienką kreską.
Efekt delikatnie ostrego przejścia gwarantowany, tutaj mój Spit malowany z ręki po całości praktycznie za pierwszym razem.
viewtopic.php?f=13&t=80431
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Atlis » wtorek, 9 maja 2017, 12:07

Pomijam, że Spity miały hard-edge camo a u Ciebie jest czysty soft-edge, to Dudziowi chyba nie o to chodzi...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Dudzio » wtorek, 9 maja 2017, 17:34

Tak, u mnie jest jednolity kamuflaż w kolorze olive drab (Sherman) ;) Dzisiaj wieczorem spróbuję z tą koszulką.
Galerie moich modeli na Scalemates!
Avatar użytkownika
Dudzio
 
Posty: 45
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2016, 09:31
Lokalizacja: stolica

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez shadowmare » wtorek, 9 maja 2017, 18:14

Ja coś takiego stosuję jak mi wyjdą grudki:
https://www.mojehobby.pl/products/Mr.-Laplos-Polishing-cloth-6000-8000.html
Taka szmatka lepiej się dopasowuje do powierzchni od papieru ściernego i przydaje się np. do polerowania owiewek.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Dudzio » wtorek, 9 maja 2017, 20:14

Spróbowałem starą koszulką bawełnianą. Udało się wygładzić powierzchnię, ale zieleń troszeczkę polerowanych miejscach zmieniła odcień (jak np. przy fadingu). W tych miejscach i tak będą szły kalki to może nie będzie się to tak rzucać w oczy, ew. mocniej przybrudze je po lakierowaniu :P
Galerie moich modeli na Scalemates!
Avatar użytkownika
Dudzio
 
Posty: 45
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2016, 09:31
Lokalizacja: stolica

Re: Odkurz po malowaniu aerografem

Postprzez Atlis » wtorek, 9 maja 2017, 20:17

No to rozcieńcz Tamkę, którą malowałeś model tak 8:1 IPA i zrób filtr, którym aerkiem te miejsce pomaluj. Powinien ujednolicić farbę. Lakier błyszczący pod kalki też może pomóc.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości