Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez Maciek_66 » niedziela, 20 września 2009, 11:01

„Punch and Die“ - urządzenie do wybijania malutkich krążków i otworków
Od dawna szukam takiego urządzonka. Kiedyś miałem takie rewolwerowe z hipermarketu, ale było niezbyt użyteczne. Dlatego szukam takiego jak jest przedstawione w artykule. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, gdzie takie coś kupić? Chwilowo nie chcę robić dużego zamówienia w jakimś sklepie internetowym, szukam czegoś lokalnie...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez A G » niedziela, 20 września 2009, 21:36

Witam kolegę.
Sprzedażą zestawu Waldron "Punch & Die" zajmował się w PL Aber.
Parę miesięcy temu pytałem właściciela czy jeszcze ma i odpowiedział, że i owszem.
Mogę pomóc ewentualnie w uzyskaniu pozytywnego rezultatu.

Jakby koledzy potrzeby w tej materii mogę zamówić więcej (o ile Aber ma to jeszcze).

PS: lubię Maćku Twoje modele!

Pozdrawiam
Anatol Gacek "tolo"
A G
 

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez Maciek_66 » niedziela, 20 września 2009, 22:10

Dzięki za miłe słowa.

A w kwestii Punch & Die - za ile?
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez potez » niedziela, 20 września 2009, 22:15

Maciek,
ja mam cztery różne: - oba waldrona - normalny i sub-minature punch & die set:
Obrazek
te polecam są bardzo stabilne dzięki swej konstrukcji. Kupisz je na rollmodels.com warte swojej ceny!!! Kosztują tyle,że spokojnie moga być pojedyńczym zamówieniem zwykły 48$ miniaturowy 86$. Będę je używał przy wykonywaniu tablicy przyrzadów w mojej 11tce. Sub-minature jest także absolutnie genialny jeśli chodzi o średnice wybijaków, w żadnym innym zestawie nie ma takiego wyboru małych średnic. No i można potem do woli wykorzystywac Waldronowskie placardy do kabin a te są naprawdę świetne....

Mam jeszcze dwa komplety historexa zwykły -
Obrazek
i mam tez zestaw HEX - jak nazwa wskazuje wycina sześciokąty.
Obrazek
Możesz je kupić na stronie historexagents.co.uk. Są jednak wyraźnie gorsze od waldrona, taka konstrukcja jest mniej stabilna w wycinaniu, wycinaki kiwają się i cięcia wychodza bardziej nierówno, zwłaszcza przy większych średnicach otworów widac to zreszta na zdjęciach w poście Jarka. Swego czasu miał je w swej ofercie Aber, sklep w którym wtedy kupowałem zamówił je z ich katalogu i po dwóch dniach były dostepne. O nich tez pisze AG w swoim poście. Dałem za nie 4 lata temu bez faktury :mrgreen: ok 400PLN.
Podobne ostatnio widziałem mocno reklamowane w Czechach, od Historexu różniły je tylko złote paski na uchwytach.
Narzędzie wręcz nieocenione, chociaż cena powala - bo tak czy siak ze 200$ za dobrej jakości komplet pęknie. :(
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 21 września 2009, 11:19

To fakt, wybijaki firmy Waldron sa zdecydowanie najdokladniejsze. Wynika to z bardziej przemyslanego usytuowania kolkow pozycjonujacych (chyba cos w tym okresleniu pogmatwalem - przepraszam) przezroczysta nakladke-prowadnice. Takie rozwiazanie zapewnia najmniejszy luz nakladki, a wiec takze dokladne zachowanie polozenia otworkow. W zestawie Historex zastosowano dosyc nieszczesliwe rozwiazanie - w wyniku mniejszego odstepu kolkow, nakladka ma tendencje do lekkiego obracania sie, co powoduje lekkie przesuniecie otworkow wzgledem siebie. Te wade zlikwidowano w dosyc zgrubnie wykonanym zestawie Rai-Ro poprzez umocowanie nakladki srubkami.

Aha, jeszcze jedno. O ile sie nie myle, firma Waldron juz nie istnieje, wiec ich wybijaki moga byc obecnie trudno dostepne.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez potez » poniedziałek, 21 września 2009, 12:23

Jaro,
nie mylisz się Waldron nie istnieje, odsprzedał swój biznes do rollmodels.com - wrzucili mi taką informację w jakimś biuletynie. Cały czas są więc dostępne u nich oryginały Punch&Die i wszystkie inne materiały Waldrona:
placards - czyli wydrukowane na aluminium napisy do kabin oraz klisze z zegarami
bezels - czyli fototrwione ramki do przyrządów pokładowych - co pozwala wykonać dowolną tablicę samolotu pod warunkiem, że to Niemiec, Angol lub Amerykaniec :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 21 września 2009, 13:26

Mnie juz czasem zwatpienie ogarnia. Najlepsze narzedzia modelarskie (zaginarki, wybijaki, rozne skrobaki i dlutka) robia "Amis", najlepszy plyn do podlog (jako zastepstwo lakieru) tez, a to zapewne tylko szczyt gory lodowej. Jesli nie najlepsze, to w kazdym razie jedyne dostepne zestawy uzupelniajace do niektorych modeli (Cutlass) takze. I to wszystko trudno dostepne w Europie, a jezeli juz - pierunsko drogie. Gdzie tu sprawiedliwosc? :mrgreen:
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez Maciek_66 » poniedziałek, 21 września 2009, 21:41

Dziękuję wszystkim za informacje. Wygląda na to, że trzeba poszukać w Rollmodels. Popatrzę też jeszcze na stronie Abera.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez A G » piątek, 25 września 2009, 19:57

Witam.
Po rozmowie z właścicielem Abera Panem Wacławem dowiedziałem się, że ma jeszcze 5 zestawów okrągłych z Historexa po 180 zł netto i parę zestawów heksagonalnych. Kończy też przygodę z tym asortymentem.
Mogę pomóc w pozyskaniu.

Pozdrawiam.
Anatol Gacek
A G
 

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 3 października 2009, 14:55

Punch & Die dla ubogich zrobiłem sobie dzisiaj...


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Otwór i stempel spasowałem ze sobą w ten sposób: przewierciłem otwór w plexi, wkleiłem tam odpowiedniej średnicy rurkę mosiężną, na skręconym urządzeniu wiertłem rozwierciłem rurkę i jednocześnie przewierciłem płytkę mosiężną na wylot. Jako stempla używam tego samego wiertła. Koniec wiertła przeszlifowałem aby uzyskać ostrą krawędź tnącą.

Obrazek



Tutaj są wycięte w polistyrenie o grubości 0,25 mm otworki i odpowiednie kółeczka o średnicy 0,7 mm.


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez mr.jaro » sobota, 3 października 2009, 15:33

Nie "dla ubogich", tylko dla rozsadnych. Wyglada znakomicie! Po wygladzie krazkow sadze, ze funkcjonuje tez bez zarzutu. Bardzo cenie taka inicjatywe.

Powiedz, a ta mosiezna plytka nie ugina sie podczas wybijania? I zaraz nastepne pytanie - skad wytrzasnales taka ladna, gruba plytke z plexi? U nas takie cudenka sa pierunsko drogie.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez pawel » sobota, 3 października 2009, 18:49

wojtek_fajga napisał(a):Punch & Die dla ubogich zrobiłem sobie dzisiaj...

Ładne. Mógłby ktoś wreszcie zacząć produkować coś takiego w Polsce, bo ceny tych importowanych są chore... Mój 35(t) leży w szafie bo nie mam sposobu na wyprodukowanie kilkuset identycznych nitów.
Pawel
pawel
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 23 maja 2009, 18:28

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 3 października 2009, 20:08

mr.jaro napisał(a):
Powiedz, a ta mosiezna plytka nie ugina sie podczas wybijania?


Gołym okiem nie widać, aby się uginała. Ma 1,5 mm grubości i przy tym wymiarze (9 x 3 cm) trudno ja wyciąć w rękach.


mr.jaro napisał(a):...skad wytrzasnales taka ladna, gruba plytke z plexi?


Z roboty, z odpadów po cięciu jakichś nieregularnych kształtów. Do wymiaru przyciąłem sobie na ploterze. Ma 5mm grubości.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez mr.jaro » sobota, 3 października 2009, 20:15

wojtek_fajga napisał(a):Z roboty, z odpadów po cięciu jakichś nieregularnych kształtów. Do wymiaru przyciąłem sobie na ploterze. Ma 5mm grubości.

Szczesciarz!
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Punch & Die - zestaw do krążków i otworów

Postprzez greatgonzo » sobota, 3 października 2009, 22:49

Zaprzyjaźnienie się z firmą specjalizującą się w działaniach reklamowych to podstawowe zadanie modelarza. Można jeszcze ją sobie założyć ;o) .
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości