Klej do połączeń metal/plastik

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Mr. Headshok » niedziela, 20 września 2009, 11:13

Czego (jakiego kleju) użyć do połączeń metal/plastik?
Mam tu na myśli połączenia typu aluminium/blaszka fototrawiona/stal + plastik? Oczywiście chodzi o zastosowanie w modelarstwie.

Zależy mi na w miarę mocnym połączeniu obu elementów tak, aby model nie rozlatywał się po chwyceniu w ręce. A przede wszystkim, aby nie pozostawiał na częściach "mgiełki", tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania klejów CA.
Ostatnio edytowano niedziela, 20 września 2009, 11:56 przez Mr. Headshok, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Klej do połączeń metal/plstik

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 20 września 2009, 11:48

żywica
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Mr. Headshok » niedziela, 20 września 2009, 11:57

...a farby nie zeżre?
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 20 września 2009, 12:00

a czemu miało by zeżreć? pomalowane elementy chcesz sklejać? skonczy sie tym, ze czym byś nie sklejał, to sie porozpada. bo sklejone będą ze sobą warstwy farby a nie elementy, i wszystko będzie sprowadzało się do przyczepnosci farby do elementów. w przypadku aluminium to może byc całkiem ciekawe
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Mr. Headshok » niedziela, 20 września 2009, 12:14

Miałem raczej na myśli to, czy ewentualne "opary" kleju nie zaczną negatywnie wpływać na lakier.

Dzięki za podpowiedź.
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez iras67 » niedziela, 20 września 2009, 12:16

Distal -ten kilkuminutowy albo odpowiednik.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 20 września 2009, 12:22

a distal to nie żywica?
na tej zaadzie można zrobić niekrótką listę klejów epoksydowych..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez iras67 » niedziela, 20 września 2009, 12:28

Kamil odpowiedź -żywica nie wyczerpuje tematu, przecież jest tego masę , do różnych zastosowań.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 20 września 2009, 12:51

niemniej jednak powszechnie dostepne kleje epoksydowe róznia się głownie sposobem konfekcjonowania i nazwą
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Mr. Headshok » niedziela, 20 września 2009, 13:17

No tak, Distal. Jak mogłem na to nie wpaść :oops:
Klej, który zawsze mam pod ręką.
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez iras67 » niedziela, 20 września 2009, 13:31

Jest jeszcze LOXEAL 33-47 dwuskładnikowy akrylowy, dosyć drogi ponad 100zł 2 x po 50ml, bardzo ciekawy klej.Jest jednym z wielu w ofercie klejów natychmiastowych do metali i tworzyw.Wojtek go testował ;o) może coś napisze...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 21 września 2009, 08:55

Ja już nawet czasami plastik z plastikiem kleję Distalem, gdyż zauważyłem, że po paru latach modele lepione tradycyjnymi klejami modelarskimi lub CA zwyczajnie się "rozsychają"...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 21 września 2009, 10:14

Mecenas napisał(a):Ja już nawet czasami plastik z plastikiem kleję Distalem, gdyż zauważyłem, że po paru latach modele lepione tradycyjnymi klejami modelarskimi lub CA zwyczajnie się "rozsychają"...

Troche to zbyt ogolnikowo ujete. Modele klejone klejami do plastiku nie "rozsychaja" (jesli to w ogole wlasciwe pojecie) sie. Do klejenia plastiku najlepiej nadaje sie wlasnie klej do plastiku. Tam nie ma sie co "rozsychac", gdyz klejenie funkcjonuje na zasadzie topienia plastiku (czyli podobnie do spawania). Ale to juz nie ma nic wspolnego z tematem watku.

Natomiast polaczenia wykonane klejem CA faktycznie po jakims czasie wykazuja tendencje do "slabniecia". Dlatego tak, jak Kamil napisal, takze ja chetnie kleje metal z plastikiem klejami epoksydowymi.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 21 września 2009, 10:30

wszystko zależy od gatunku i właściwości kleju

mr.jaro napisał(a):Do klejenia plastiku najlepiej nadaje sie wlasnie klej do plastiku. Tam nie ma sie co "rozsychac", gdyz klejenie funkcjonuje na zasadzie topienia plastiku (czyli podobnie do spawania).

to prawda, ale wiele klejów, ze wskazaniem na te 'gęste' działa w ten sposób, że rzeczony 'spaw' ma porowatą strukturę, więc tworzywo jest de facto osłabione w miejscy klejenia. i faktycznie zauważyć można, ze po wielu latach, jakieś cudem uchowane modele czapli, jaka 1m czy łosia mają tendencje do pękania włąsnie w miejscach keljenia, nawet jeśli klejem były zalane..

mr.jaro napisał(a):Natomiast polaczenia wykonane klejem CA faktycznie po jakims czasie wykazuja tendencje do "slabniecia".


to też zależy od kleju. dla przykładu taki super glue, najpopularniejszy przecież, to tendencje do słabnięcia ma już 2 minuty po sklejeniu. do szpachlowania kompletie sie nie nadaje, bo odlazi płatami i od polistyremu i od żywicy. natomiast w przypadku wielu innych cyjanoakryli, nie zauważyłem, by nawet pół dekady miało jakiś wpływ na jakośc połaczenia, czy to w przypadku plastiku, czy blaszek

co oczywiście nie zmienia faktu, że żywice są tu bezapelacyjnie bardziej trwałe
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Klej do połączeń metal/plastik

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 21 września 2009, 10:51

Wlasciwie to ja jeszcze nigdy nie mialem problemow z klejami do plastiku. Nawet z gestszymi. Ale ja z reguly nanosze klej oszczednie, wiec moze akurat to ma wplyw na pozniejsza wytrzymalosc plastiku przy spoinie?

Natomiast na klej CA, ktoremu nie mialbym absolutnie nic do zarzucenia chyba jeszcze nie trafilem. Jesli juz trafie na taki, ktory wykazuje dobra przyczepnosc do plastiku i da sie nim uzupelnic wieksze ubytki (szpachlowanie), to z kolei nie trzyma dobrze blaszek (chocby nie wiem jak je odtluszczac i matowac papierem sciernym). Albo na odwrot. Stad tez odnosze sie do nich z pelna nieufnoscia.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości