Strona 1 z 3

Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: niedziela, 25 czerwca 2017, 23:01
przez shadowmare
Cześć,
mam problem z określeniem jak malowany był spód brytyjskiego Tomahawka. Na schematach w sieci jest cała paleta barw od szarego, przez niebieski (azure?) po sky. Który wybór byłby najlepszy?

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: niedziela, 25 czerwca 2017, 23:19
przez iras67
Tak całkiem serio to malowali czym popadło . Lub wcale zostawiali Sky . Wszystko zależało od tego ile farby i jaka była w magazynach w Takoradii :mrgreen:. Zdjęcia są tak często mylące przez używanie różnych filmów.Trudny temat.Masz do wyboru . Sky, Azure Blue, jasny i ciemny Mediterranean Blue i co tam dusza zapragnie. Zdjęć kolorowych Tomachawków jest niewiele niestety.
Obrazek

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: niedziela, 25 czerwca 2017, 23:30
przez shadowmare
Dzięki! Tak się zastanawiam czy Sky będzie pasował do pustynnego kamo i chyba raczej zostanę przy niebieskim. Słabo się to komponuje w mojej głowie.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 10:53
przez boberm1
Sugeruję dodac jeszcze do palety mogących występować barw spodnich- Du Pont-a 71021.Gdzieś mi się obiło o uszy że nie wszystkie P 40 był przemalowywane od spodu.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 12:29
przez greatgonzo
Irasowy 'Sky' należy rozumieć jako (zapewne) Berry Brothers zgodny z 71-021 Sky Type S Grey wg wzornika Du Pont. Przemalowywanie spodu na brytyjski Sky type S przy nanoszeniu pustynnego kamuflażu byłoby dość abstrakcyjne.

Zresztą taki P-40 mógł być w ogóle nieprzemalowany, a później, dodatkowo, przemalowywany zgodnie ze 'standardami' amerykańskich sojuszników, co czyni tropienie kamuflaży w tym rejonie prawdziwym koszmarem.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 13:06
przez shadowmare
Dzięki za info. Zrobiłem już sobie miksturę na niebieski ale dalej się zastanawiam nad tym Sky. Znalazłem taki złom, który to niby jest pozostałością P-40 i pomalowany jest tak:

Obrazek
Obrazek

Co raczej wskazuje na Sky. Greatgonzo jakbyś sam malował Tomahawka to co byś ostatecznie wybrał?

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 14:42
przez iras67
Dokładnie mam na mysli "amerykański" Sky który nanoszono już w zakładach Curtissa. shadowmare ta P-40 to nie jest czasem rosyjska? Wtedy z tymi kolorami byłbym ostrożny. Zdaje się że jedna z pierwszych P-40 Coldwella była na spodzie cały czas Sky i do samego zniszczenia nieprzemalowana .

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 14:54
przez shadowmare
Tutaj znalazłem te fotki:
http://www.ipmscanada.com/ipms/Reference_%20Article/Aircraft/Aircraft_Page/P40%20Underside%20Colour.html
pobieżnie patrząc to nie piszą tam nic o ruskach.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 15:07
przez greatgonzo
Właśnie. Pytaj Irasa, bo wie coś konkretniej. Mnie ten temat interesuje jako element historii kamuflowania anglosaskich myśliwców w IIwś. O konkretnych rafowskich P-40 wiem niewiele, także pytanie do mnie jest takie trochę bardziej filozoficzne :). Ja, normalnie, poszukałbym informacji dążąc do największego przybliżenia. Jeśli nie da się dla konkretnego samolotu, to dla innych z tej jednostki i czasu, regionu itd. Gdyby nie udało się dotrzeć do jakiegoś przekonywującego prawdopodobieństwa zostaje regulamin i wiedza ogólna. I wtedy za sercem - ja chętnie pokazałbym 'typową anomalię' i przedstawił samolot w amerykańskim Dark Earth, z brytyjskim przemalowaniem Dark Green na kamuflaż pustynny i z amerykańskim spodem Sky Type S Grey. Moim zdaniem, gdy modelarz ogarnie temat i stanie wobec szeregu 'udokumentowanych alternatyw', może dokonać dość swobodnego wyboru. O ile świadomie.

Jak rozumiem fotki pokazują P-40 z AVG. To niewiele wniesie. Wiadomo jak fabrycznie malowano te samoloty. Kwestia co uczyniono w Afryce.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 16:02
przez shadowmare
Też uważam, że jak przemalowywali na pustynne kamo to nie ruszali albo rzadko ruszali spód, bo co to za sens z jednego jasnego przemalowywać na drugi. Ostatecznie będzie więc Sky Type S Grey a przynajmniej moja mikstura-interpretacja.

Dzięki Panowie za odpisywanie! Lecę działać.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 18:05
przez greatgonzo
Tak odważnie, to ja bym nie szedł. Był opracowany kamuflaż, był rozkaz, było malowanie. Na przeszkodzie mogły stanąć braki zaopatrzenia, albo potrzeba chwili. Nie robiłbym z tego zasady.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:13
przez Jacek Bzunek
Po pierwsze to jakie malowanie chcesz namalować?

shadowmare napisał(a):Dzięki! Tak się zastanawiam czy Sky będzie pasował do pustynnego kamo i chyba raczej zostanę przy niebieskim. Słabo się to komponuje w mojej głowie.

Dlaczego? Fabryczne malowanie Temperate Scheme dopasowano do pustynnych okoliczności przyrody zastępując Dark Green (w odcieniu hamerykańskim) Middle Stone RAF. Pozostawiony Dark Earth też był w hamerykańskim odcieniu.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:34
przez shadowmare
Takie, najzwyklejsze pustynne:

Obrazek
Obrazek

Wątek warsztatowy prowadzę od pewnego czasu w konkursowej zakładce forum. Myliłem kolory poprostu, myślałem, że chodzi o Sky takie czysto brytyjskie jak np. na spitach i było to dla mnie dziwne bo nie widziałem takiej kompozycji - pustynne kamo + sky. O takim kolorze piszę:

Obrazek

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:56
przez Jacek Bzunek
Ajabym malował:
- góra Dark Earth DuPont i Middle Stone RAF,
- spód Sky.

Przy okazji 1 polecam
http://www.ratomodeling.com/articles/AVG_cammo/

Przy okazji 2
Pomyśl nad Dark Green przebijającym spod Middle Stone.

Re: Tomahawk Mk II kolor spodu

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:58
przez greatgonzo
shadowmare napisał(a):myślałem, że chodzi o Sky takie czysto brytyjskie jak np. na spitach


Kiedyś wklejałem tę próbkę kolorów TLS (przygotowaną na bazie działań Nicka Millmana). I proszę wskazać który kolor jest brytyjski, a który amerykański?

Obrazek