Strona 1 z 1

[Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie barw

PostNapisane: sobota, 7 października 2017, 20:59
przez Technick
Dzień dobry :D

Jestem Technick i aktywnie udzielam się na kartonowych forach modelarskich jednocześnie prowadząc kanał na YT. Myślę, że film, który niedawno powstał może Was zainteresować.

Modelarze kartonowi często stają przed trudnym zadaniem wymieszania odpowiedniego odcienia do retuszu krawędzi. Za pomocą ogólnodostępnej technologii można w całkiem prosty sposób uzyskać niemal idealny odcień farby.

Od pewnego czasu ciągnie mnie w stronę tzw. "walorki" i sklejenia modelu, który później w całości jest malowany farbą. Po przewertowaniu różnych for okazało się, że istnieje grupa ludzi, która korzysta z tańszych odpowiedników farb hobbystycznych do aerografu. Mając odpowiedni zestaw kolorów i wzornik wymalowany odpowiednimi odcieniami farby (można takie kupić lub zrobić samemu z wcześniej kupionych farb modelarskich) jako punkt odniesienia można uzyskać ogromną paletę barw dużo niższym kosztem.

Teraz odnośnie samych farb. W filmie poleciłem farby Daler-Rowney System3 i Maimeri Brera. O akrylach, które wymieniłem jako pierwsze dowiedziałem się na forum ludzi zajmujących się malowaniem karoserii, kasków itp. jako tańszy zamiennik Createx'ów. Na stronie producenta znajduje się informacja o możliwości używania tych farb do aerografu http://www.daler-rowney.com/content/questions-answers

Drugie z wymienionych były bardzo często polecane jako tańszy zamiennik najlepszych i najdroższych farb akrylowych Golden (które, ze względu na cenę nie wypadają już tak korzystnie)

Myślę, że jest to świetna opcja dla początkujących, stawiających pierwsze kroki w aerografii. Osoby, które potrzebują niewielkie ilości konkretnego koloru też powinny być zadowolone - kupowanie słoiczka dla kilku kropel odpowieniego odcienia ekonomicznie wypada bardzo słabo a mając taki podstawowy zestaw możemy zapomnieć o kupowaniu kolejnych akryli przez bardzo długi czas.

Ci bardziej doświadczeni, mający już pewne przyzwyczajenia prawdopodobnie i tak będą trzymać się starych sprawdzonych sposobów, tym bardziej, że praca z kolorami podstawowymi jest dość pracochłonna. Mimo to, myślę, że sama idea dobierania i sprawdzania koloru może znaleźć zastosowanie w codziennych modelarskich bojach a przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii nie musi być to robione "na oko".

Powstaje również kolejny odcinek o dobieraniu odpowiednich proporcji z posiadanych farb do uzyskania konkretnego odcienia, który nas interesuje. Ci, którzy zechcą wypróbować metodę przedstawioną w filmie będą mieli jeszcze prostsze zadanie bo niestety praca z systemem CMYK nie jest do końca oczywista i np. zapis C:0 M:19 Y:59 K:27 wcale nie oznacza, że w mieszance nie znajduje się Cyjan, który wpływa na inne wartości a nie na siebie (oczywiście w bardzo małych ilościach).

Panowie, co o tym myślicie?

https://www.youtube.com/watch?v=VQKrGQINrW4

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: sobota, 7 października 2017, 21:27
przez KR77
Jestem KR77 i muszę przyznać, że to o czym piszesz jest niesamowitym odkryciem :mrgreen:

PS Masz akwarium? Żonę? Kota? Kwiaty?

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: niedziela, 8 października 2017, 10:38
przez iras67
Myślę że ten post będzie przyjęty z większym entuzjazmem na Pampersach, Czarnym i Denaturacie.Tutaj Cię będą ustawiać do pionu z byle powodu :mrgreen: ...

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: niedziela, 8 października 2017, 11:07
przez iras67
iras67 napisał(a):Myślę że ten post będzie przyjęty z większym entuzjazmem na Pampersach, Czarnym i Denaturacie.Tutaj Cię będą ustawiać do pionu z byle powodu :mrgreen: ...

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: niedziela, 8 października 2017, 11:49
przez Atlis
Z nim bym dobrał odpowiedni kolor, to bym 10x szybciej walnął cały model w podkład i pomalował normalnymi farbami...

Ale Color Picker może się przydać.

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: poniedziałek, 16 października 2017, 17:25
przez empeck
Dzięki za ten post, nie wiedziałem, że zwykłe akryle można lać do aerografu, ten post na Daler Rowney jest bardzo pomocny. W liniach 'modelarskich' czasem brakuje mi tradycyjnych kolorów z malarstwa, coś czuję, że przynajmniej kilka farb System 3 u mnie zagości na stałe, dzięki!

Aplikacja też się przyda. :)

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: poniedziałek, 16 października 2017, 21:30
przez Technick
KR77, akwarium już dawno sprzedane, kobiecie do żony już niedużo brakuje, na koty mam uczulenie, a zamiłowanie do hodowania kwiatów zarzuciłem po tym jak pierwsza zasadzona roślinka obrosła w dziwną pajęczynkę szybko kończąc swój żywot :mrgreen:

Empeck, z tymi akrylami jednak bym się wstrzymał. Miałem okazję przetestować czarną farbę Vallejo i był to zupełnie inny komfort pracy. Zdecydowanie dużo lepsze krycie mimo, że wśród modelarzy nie jest polecaną farbą do aero. Możliwe, że wynika to z charakterystyki farb procesowych, które z zasady powinny być niekryjące (?!). Bardzo możliwe, że inne kolory czyli zwykły czerwony, niebieski i żółty sprawiłyby się zdecydowanie lepiej ale zamiast tak kombinować chyba najlepiej byłoby kupić podstawowe kolory np. Tamiyi

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: poniedziałek, 16 października 2017, 21:46
przez Łukasz_K
Technick napisał(a):KR77, akwarium już dawno sprzedane, kobiecie do żony już niedużo brakuje, na koty mam uczulenie, a zamiłowanie do hodowania kwiatów zarzuciłem po tym jak pierwsza zasadzona roślinka obrosła w dziwną pajęczynkę szybko kończąc swój żywot :mrgreen:

...ale zamiast tak kombinować chyba najlepiej byłoby kupić podstawowe kolory np. Tamiyi


Witamy w prawdziwym świecie.

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

PostNapisane: poniedziałek, 16 października 2017, 22:24
przez empeck
Tamiyi akurat nie lubię, śmierdzi, chociaż jakość ma niezrównaną. Używam głównie AK, Vallejo i Citadele, pół na pół pędzel i aero. Do pojazdów czy samolotów bym akryli artystycznych nie używał, ale do figurek, zwłaszcza fantasy z tego co widziałem używa się ich z powodzeniem.

Niestety wśród modelarskich trudno zdobyć farby które mają czysty, jednolity pigment, chyba, że czegoś nie wiem. Uczę się teraz malować tradycyjnie - akryl i akwarele - i brakuje mi wśród farb modelarskich podstawowych kolorów.