Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez potez » czwartek, 23 listopada 2017, 20:04

Wiesz co timi- przekonałeś mnie, robię upgrade :)
Ktos chętny na ploter używany w bardzo dobrym stanie :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez Atlis » czwartek, 23 listopada 2017, 20:39

iras67 napisał(a):Potez chyba pierwszy raz reklamujesz szajs :mrgreen: .Tym nie wytnie małych rzeczy w dodatku ten lepki podkład po folię jest theBest!


Też używam Silhouette i tnę bardzo małe rzeczy. Z folii, washi i HIPS. Do domowego użytku w zasadzie nic więcej potrzebne nie jest.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez potez » czwartek, 23 listopada 2017, 20:42

Tak bajwełej, jak się prawidłowo ustawi nóż, to nie trzeba tej maty klejącej tnąc maski z folii z podkładem używać 8-)
Natomiast mata jest genialna jak wycinasz plastikowe elementy - np do chłodnicy w P.8 bocznej - ręcznie idzie się zarżnąc wycinając 100 czy więcej lamelek a ploterkiem to sama przyjemność... 8-)
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez Atlis » czwartek, 23 listopada 2017, 21:05

Do folii praktycznie maty nie używam, chyba, że robię coś bardziej wymagającego, wtedy lepiej zabezpieczyć przed ruchami. Do cienkiego HIPS bez maty nie wiem jak bym robił.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez potez » czwartek, 23 listopada 2017, 21:18

A co do małych elementów:
http://scalefun.com/forum/viewtopic.php?f=115&t=2207
wszystkie oznaczenia robione od masek, najmniejsze napisy mają ok 1mm - cięte na warsztatach scalefun, zrobione na wariackich papierach :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez iras67 » czwartek, 23 listopada 2017, 23:09

potez napisał(a):A co do małych elementów:
http://scalefun.com/forum/viewtopic.php?f=115&t=2207
wszystkie oznaczenia robione od masek, najmniejsze napisy mają ok 1mm - cięte na warsztatach scalefun, zrobione na wariackich papierach :mrgreen:

Dałbym lajka ale nie ma opcji:-). Ja miałem do czynienia z podobnym urządzeniem przez kilka godzin. Pomagałem zainstalować i pokazywałem jak pliki z Corela eksportować do tego zaje...tego programu. Co mi się nie udało- to wycinać dokładnie powtarzalne elementy z dużą ilością węzłów .Nóż nie wyrabiał na zawrotach. Tam nie było funkcji ustawienia offsetu noża i trochę słabo to wychodziło. Ale przy maskach w sumie może da rade bo to jednak proste rzeczy. Martwi mnie trwałość głowicy tnącej w tym . A co do cięcia polistyrenu nóż za długo nie pociągnie.Ile kosztuje nowy i jak z kupnem nowego jest?
ps dlaczego sie naśmiewam z tej maty...hmm kosztuje nie mało nowa. łatwo ją zabrudzić -kurz, skrawki papieru czy folii . W droższych urządzeniach materiał trzyma podciśnienie wytwarzane pomiędzy materiałem a podłożem i wałki na wytrzymałych łożyskach. Ale plus jest bo cienki polistyren na takiej macie można ciąć na wylot.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez potez » czwartek, 23 listopada 2017, 23:52

Żeby śmigało jak trzeba to:
1) trzeba kupic wersje business programu - nie ma żadnego importu z corela tylko otwiera pliki corela - inaczej musisz mieć pełna wersję corela , żeby eksportowac do swf
2) jeśli robisz projekt w corelu to pozamykać wszystkie wężły i wyczyścic projekt z nadmiary węzłów - corel kocha plątac i dlatego jak tego nie wiesz to jaja się robią ( dzięki Timi za oświecenie :) )
3) w programie jest możliwość wyprowadzania nożą poza obrys ustawiana z krokiem co 0,1 mm do 0,9 mm
4) noże sa dostępne oryginał ok 66PLN zamiennik chińskie dużo tańsze, jest też wariant o podwyższonej wytrzymałości - odpowiednio droższy 8-)
5) mata kosztuje kilkadziesiąt złotych i jeśli się nauczysz jej używać to służy bardzo długo do prac modelarskich - ja zdarłem jedna przez półtora roku ale jest też opcja jej regeneracji - zmywasz klej i można kupić od silhouetta klej w sprayu
6) jak się już oswoi to mozna ciąć i kreslić równocześnie nawet tym najtańszym urządzeniem:
Obrazek
Do domu wystarcza az nadto , aczkolwiek ten wyższy model od timiego ma zdecydowanie lepsze możliwości...
Ja kupiłem na amazonie w promocji z wysyłka wyszło 168EURO i przy moim dłubactwie to jest po prostu świetne narzędzie, przy skraczowaniu bardzo ułatwia życie.
A maski to prościzna...

PS: fajnie jak ma stól podciśnieniowy ale to już są kobyły produkcyjne a nie urządzenia dla hobbystów 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez iras67 » piątek, 24 listopada 2017, 00:15

Jaki najgrubszy polistyren wycinałeś na wylot tym?
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez potez » piątek, 24 listopada 2017, 00:20

0,3 przy podwójnym cięciu idzie na wylot, 0,5 można ponacinać
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez Atlis » piątek, 24 listopada 2017, 00:37

Silhouette Studio zawiera opcję usuwania nadmiaru węzłów. Nie jest idealnie, ale znacznie poprawia jakość cięcia.

Najprościej nauczyć się pracować w Inkscape, jest darmowy i eksportuje do DXF. Corel jest w każdej wersji płatny, Home & Student nie ma możliwości eksportu do DXF. Proste elementy najłatwiej narysować prosto w Silhouette Studio.

Trzeba pamiętać, że cięcie polistyrenu na wylot nie jest konieczne. Nacięte elementy można łatwo wyłamać.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez golf czarny » piątek, 24 listopada 2017, 01:41

Powracając ze stacji kosmicznej sojuz-apollo do epoki modelu łupanego ... o pardon lepionego prosto z pudła na toksyczną ślinę w okolicznościach zgoła delirycznych oraz niezdarnymi kończynami raz to przecież od klepania no i od picia oczywiście alkoholi i irytującej wszystkich ignorancji :P jakkolwiek, cokolwiek igła działa lepiej ale nadal średnio :roll: Może kluczem jest delikatność ? A może nie tędy droga?
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez greatgonzo » piątek, 24 listopada 2017, 02:33

Kup sobie cyrkiel zerownik, dostosuj go tak, by trzymał ostrze (może wystąpić konieczność dostosowania ostrza) i będziesz ciął kółka 2-3mm.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez golf czarny » piątek, 24 listopada 2017, 07:56

Kółka były przykładem. Potrzebuję także owali,elips i innych kształtów. Ale dziękuję za radę. Oczywiście te wycinanki (czyt:wydzieranki) próbuję w celu stworzenia masek do osłon inspekcji, małych paneli etc... . Może faktycznie mr.masking sol (jak sobie Kolega od pięknego Mig-15 właśnie poradził)
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez iras67 » piątek, 24 listopada 2017, 11:11

golf nie klupuj płynu Gunze-drogi i nietrwały. Idź do sklepu dla plastyków i poszukaj białego płynu maskującego Szmal inna nazwa to lateks , mleczko lateksowe tani i rewelacyjny-bezbarwny po wyschnięciu -jedyna wada to zapach nie za przyjemny :mrgreen: . Ewentualnie podobny płyn maskujący Talensa. Oba są trwalsze i o wiele lepiej się je nakłada .Gunze ma tendencje do bardzo szybkiego ścinania i tracenia właściwości już na pędzlu albo wykałaczce. A co do cięcia z ręki może poszukaj papieru woskowego który jest podkładem na foli samoprzylepnej i naklej taśmę na nim przed wycinaniem. Jest taki półprzeźroczysty kratkowany na tzw folii transferowej- Zresztą samą folię transferową która ma osłabiony klej i nie przywiera tak mocno jak zwykła też możesz wykorzystać do przenoszenia szablonu-maski na model tylko trzeba umiejętnie ściągać ją po naklejeniu-odciągać folię wzdłuż powierzchni delikatnie i poprawić tam gdzie maska ewentualnie odejdzie z folią.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak wycinać kształty w taśmie tamiya?

Postprzez DUDE » piątek, 24 listopada 2017, 12:12

iras67 napisał(a):golf nie klupuj płynu Gunze-drogi i nietrwały. Idź do sklepu dla plastyków i poszukaj białego płynu maskującego Szmal inna nazwa to lateks , mleczko lateksowe tani i rewelacyjny-bezbarwny po wyschnięciu -jedyna wada to zapach nie za przyjemny . Ewentualnie podobny płyn maskujący Talensa.


W mordę, to Gunze takie słabe jest? Właśnie po 2 latach mi się Talens zglucił i zamówiłem Gunze...
BTW Talens jest na amoniaku pędzony? może go jeszcze podratuje..
OT - przepraszam
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości