Niskie ciśnienie na kompresorze

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez piotrekbdg1987 » poniedziałek, 5 marca 2018, 18:40

Witam, to mój pierwszy post na forum. Przygodę z modelarstwem zacząłem niedawno i jesteś świadom swojej niewiedzy i niekompetencji. Ostatnio próbowałem poćwiczyć malowanie aerografem na starym modelu i to co rzuciło mi się w oczy to niskie ciśnienie malowania: na kompresorze HS 216 po włączeniu nanometr wskazuje max 3,5 bara czyli jak instrukcja wskazuje, ale po puszczeniu powietrza aero ciśnienie spada do poziomu poniżej 1 bara - kręcenie pokrętłem nie wiele pomaga, odnoszę wrażenie że ciśnienie jest zbyt niskie do nanoszenia farby. Proszę o podpowiedź co partaczę albo czyposiadam niewłaściwy kompresor?Z góry dziękuję za odpowiedzi.
piotrekbdg1987
 
Posty: 17
Dołączył(a): poniedziałek, 5 marca 2018, 18:29

Reklama

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez cooper69 » poniedziałek, 5 marca 2018, 19:30

Cytując instrukcję "Kompresor jest idealny do użycia z aerografami które nie mają wymagań dotyczących regulacji ciśnienia."

Pomimo, że piszą (asekuracyjnie) "Może być również używany do tworzenia mak-up'u za pomocą aerografu, malowania paznokci, robienia tatuażu, modelarstwa, malowania samochodów itp." to właśnie go dyskwalifikuje bo...
modelarskie wykorzystanie aerografu polega właśnie na korzystaniu i wymaganie dobrej regulacji ciśnienia.

Także tego. Chyba na przekór poradom na wszystkich forach i grupach modelarskich jakich znam, że sensowne minimum to AS-186 zrobiłeś sobie ała tym zakupem :(
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez Atlis » poniedziałek, 5 marca 2018, 19:52

Rafał ma rację, do modelarstwa są inne kompresory. Ale jeśli ten twój jest w stanie utrzymać ciśnienie w okolicach 1bar (12-14PSI) to nie powinno być problemu z malowaniem. Wystarczy odpowiednio rozcieńczyć farbę i do przodu.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez piotrekbdg1987 » poniedziałek, 5 marca 2018, 20:10

Dziękuję za porady i szybką diagnozę - tak, chytry traci dwa razy ;o)

Zapytam tylko Atlisa czysto z ciekawości -do niskiego ciśnienia rozumiem potrzeba mocniej rozrzedzonej farby? Malowałem (próbowałem malować) akrylową Tamiyą.
piotrekbdg1987
 
Posty: 17
Dołączył(a): poniedziałek, 5 marca 2018, 18:29

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez Atlis » poniedziałek, 5 marca 2018, 20:17

Z Tamką nie powinno być problemu. Jakiego używasz rozcieńczalnika?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez piotrekbdg1987 » poniedziałek, 5 marca 2018, 20:28

Oryginalnego X20A. Czy ten schemat rozcieńczania zaprezentowany na stronie: https://www.tamiyausa.com/articles/thin ... p2L2ujOWMo można uznać za właściwy w moim przypadku?
piotrekbdg1987
 
Posty: 17
Dołączył(a): poniedziałek, 5 marca 2018, 18:29

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez Atlis » poniedziałek, 5 marca 2018, 21:07

Ja rozcieńczam Tamki 1,5-2:1 (rozcieńczalnik:farba). X-20A bym nawet wyżej nie rozcieńczał. Chyba że kupisz Tamiya Lacquer Thinner. Tylko, że ten ciut pachnie. Ewentualnie czysty IPA.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez piotrekbdg1987 » poniedziałek, 5 marca 2018, 21:20

O kurcze, to i tak mocniej rozcieńczasz niż tu Tamiya na tej stronie zaleca (tam pokazują 2/3 farby i 1/3 rozpuszczalnika) - jaka jest relacja między poziomem rozcieńczenia farby a ciśnieniem z jakim pracujemy?

Lacuer Thinner też posiadam, rozpuszczałem nim szpachlówkę:)
piotrekbdg1987
 
Posty: 17
Dołączył(a): poniedziałek, 5 marca 2018, 18:29

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez Atlis » poniedziałek, 5 marca 2018, 21:29

Taka, że bardziej rozcieńczona farba niższą lepkość.

Farby można rozcieńczać nawet 10:1. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu chcesz osiągnąć.

Lacquer Thinner jest znacznie lepszym rozcieńczalnikiem do Tamki niż X-20A.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Niskie ciśnienie na kompresorze

Postprzez piotrekbdg1987 » poniedziałek, 5 marca 2018, 22:33

Dzięki za sugestie i podpowiedzi, sam bym nie wpadł by rozcieńczać Tamkę Lacquer Thinnerem, myślałem, że to tylko do olejnych farb się nadaje i szpachli.

Spróbuję na początek 1,5-2,0 : 1 jak pisałeś, a potem będę modyfikował jakby coś nie szło ;o)
piotrekbdg1987
 
Posty: 17
Dołączył(a): poniedziałek, 5 marca 2018, 18:29


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości