Bilmodel Clear Cote - pytanie

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Bilmodel Clear Cote - pytanie

Postprzez Aleksander » niedziela, 10 czerwca 2018, 22:03

Zakupiłem taki specyfik "na ciemne kolory i kalkomanie" chcąc powalczyć ze srebrzeniem kalkomanii. Próba położenia tego pędzlem nie zdała egzaminu - mam pytanie - czy ten specyfik kładzie się prosto z butelki, czy też wymaga rozcieńczenia, a jeżeli tak to czym? Jest jakiś dedykowany rozcieńczalnik, czy może wystarczy White Spirit albo jeszcze coś innego?
Nie chcę eksperymentować na "zdrowym ciele" modelu, żeby nie zniszczyć tego co mi się podoba, choć mam pewne wątpliwości, czy to srebrzenie pod tym werniksem zniknie. Ale mam cichą nadzieję, że może chociaż troszkę pomoże.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Bilmodel Clear Cote - pytanie

Postprzez saab » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 14:52

Dzień dobry Panu. Jeżeli odwiedził Pan nasze stoisko na Babaryba to starał się jak najobszerniej wytłumaczyć. Jeżeli kupił lub otrzymał pod naszą nieobecność to postaram się wszystko wytłumaczyć.
Lakier werniks można używać tylko na powierzchnię malowane farbami celulozowymi ( śmierdziuchy ) : Hataka, Gunze C, MR Paint, Bilmodel Color. Są one gotowe do użycia bez rozcieńczania za pomocą aerografu. Nie nadają się do pędzla o czym zawsze i wszędzie informuję.
Wszystko zależy jakiego producenta jest kalkomania jak długo leżał model w kolejce do zrobienia. To wszystko wpływa na jakość przylegania kalkomani do modelu. Znaczenie ma faktura podłoża na które jest aplikowana
Zacznijmy od przygotowania kalkomanii przed "odmoczeniem"kalkomanii. Wielu modelarzy ma swoje patenty lepsze czy gorsze ważne że działają. Ja do tego celu używam 10% octu kuchennego( wytłumaczę za chwilę). Kalkomanie zmiekczamy płynem "3" do kalkomanii jeszcze kiedy ona jest na papierku a niepocięta. Preparat 3 zmiękcza tak aby była elastyczna, ocet powoduje natychmiastowe rozpuszczenie kleju ( wcześniej wycinamy właściwy element kalkomanii z bloczka) kalkę kładziemy na kropli octu. Przenosimy z papierkiem we właściwe miejsce zasuwamy na model i odsączamy nadmiar octu. Potem jeżeli jest dużo faktury typu nity linie itp możemy delikatnie napylić 3 i zostawiamy na 2 godziny nie dotykamy palcem czy już jest suche!!!! Lakier powoduje nadanie jednakowej faktury satyny na kalkomanii i samej powierzchni ma która została położona. Wszystko produkt Bilmodel z chemii śmierdzącej nanosimy aerografem. Pozdrawiam Tomasz Bilkiewicz
saab
 
Posty: 45
Dołączył(a): sobota, 3 października 2009, 12:07

Re: Bilmodel Clear Cote - pytanie

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 15:19

Może na początek bez tego "Pana" ;o) - mówią do mnie Olo i niech tak zostanie.

Dziękuję za odpowiedź.

Niestety, zastosowałem farby olejne (konkretnie Model Master Authentic), a na nie kilka warstw Humbrol Clear Cote. Kalki są "mieszane", tzn. część z modelu (niestety Academy), część z monografii AJ-Pressu (nie wiem czyja produkcja). Próbowałem i Set-a, i Sol-a, ale się srebrzą. Koledzy zasugerowali preparaty BilModel, więc kupiłem via Martola, ale nie bardzo wiedziałem, jak je używać.

Metodę z octem spróbuję, choć nie wiem, czy będzie lepsza od Sol-a - ale zrobię to z nowymi kalkami, natomiast chciałbym, zreanimować to, co już położyłem i się "świeci". Mam jeszcze tą "3" - będę więc próbował.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bilmodel Clear Cote - pytanie

Postprzez iras67 » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:18

Aleksander spróbuj może na położone już kalki nanieść zmywacz Wamodu. Mi to pomogło kilka razy. Jest ryzykowne, ale często pomaga uratować srebrzące kalki. Koledzy z forum tez tak robili spory czas temu więc nie jest to niesprawdzone. Wamod trzeba tylko odpowiednio kłaść tzn. nie wolno pod żadnym pozorem kilkakrotnie pociągać pędzlem po tym samym mokrym miejscu i starać się nie wjeżdżać na miejsca gdzie jest farba nie przykryta filmem kalkomanii. Ja dobieram płaski pędzel do wielkości kalki i moczę go delikatnie. Maluje szybko starając się to zrobić jednym pociągnięciem albo drugie zrobić natychmiast nie dając czasu na zadziałanie Wamodowi . Jak kalka nie siądzie powtarzam jeszcze raz na drugi dzień. Niestety nie wiem jak to się ma na olejnych bo robiłem to tylko z akrylem Tamiyi i Gunze H,C. Ale można przetestować w jakimś miejscu mniej widocznym zawsze. To jest chyba najsilniejszy płyn do kalek :mrgreen: .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Bilmodel Clear Cote - pytanie

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:48

iras67 napisał(a):zmywacz Wamodu

Zacząłbym od Wamodu z kranówa 50/50.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bilmodel Clear Cote - pytanie

Postprzez Aleksander » wtorek, 12 czerwca 2018, 11:07

Dzięki - jak tylko znajdę moment na wejście do mojej modelarskiej "dziupli", wypróbuję Wamod - rzeczywiście - może najpierw 50/50
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości