pcv i polistyren- podobieństwa i różnice

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: pcv i polistyren- podobieństwa i różnice

Postprzez iras67 » sobota, 21 listopada 2009, 21:57

Do klejenia spienionego PCV używałem kleju Acrifix 116 ,jednak drogi i nie miał takiej mocy łączenia która by mnie zadowalała( ten klej znakomicie klei Plexi ma przeźroczystą i mocną spoinę).Kupiłem potem klej Dragona -Plastik ,ma taka mętną białą spoinę po zaschnięciu i na razie nie znalazłem mocniejszego ;o).Sprzedawany za kilka zł tuba 50ml -polecam.Przeznaczony jako klej kontaktowy do twardego PCV ,szkła akrylowego,itp.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: pcv i polistyren- podobieństwa i różnice

Postprzez ergie » sobota, 21 listopada 2009, 23:04

Ponieważ od kilku lat przerabiam oba materiały w ilościach ponadprzeciętnych pozwolę sobie zadbać głos w dyskusji.

Pierwsza różnica pomiędzy obu materiałami to ich struktura. Polistyren HIPS jest spoisty a spienione pcv to mniej lub bardziej porowata pianka. Niby oczywistość, ale mająca wpływ na zastosowanie w modelarstwie. Generalnie spienionego pcv używam do tworzenia zgrubnej konstrukcji, tudzież do imitowania drewna. Do elementów drobnych i tych którym chcę nadać delikatną fakturę powierzchni używam polistyrenu HIPS.

Żeby nie było za prosto to muszę zaznaczyć, że każdy z materiałów występuje również w wielu odmianach różniących się np twardością. I tutaj jeśli chodzi o pcv to najbardziej lubię to produkowane na Węgrzech pod nazwą handlową Ongofom. Jest ono twarde, ale jednocześnie odrobinę kruche, tak więc świetnie się go tnie i obrabia zarówno papierem ściernym jak i pilnikami (najlepiej tymi o metalu). Twardość płyty pcv zależy również o stopnia jej spienienia.

Z polistyrenem HIPS jest tak, że ja preferuję płyty matowe z obu stron, i te z jedną stroną matową a dugą błyszczącą. Te pierwsze są miększe te drugie odrobinę twardsze. Niestety tutaj też ma znaczenie kto jest ich producentem. Niestety nie ma się zbytniego wpływu przy zakupie, którego producenta nam sprzedadzą. Ja kupując ilości hurtowe tych płyt miałem tak, że dostarczano mi płyty o różnej twardości, w ramach jednego rodzaju płyty.

Klejenie obu tworzyw wymaga różnych klei. Do spienionego PCV polecam biały klej Cosmofen Plus HV. Daje on solidną i silną spoinę. Polistyren kleję do pcv klejem Tamiyi z zieloną zakrętką (tak można kleić duże powierzchnie). Małe elementy można kleić klejami montażowymi , tutaj najbardziej polecam klej Bison Super MontaFix. Oczywiście świetnie nadają się do tego również kleje cyjanoakrylowe

Polistyren kleję "zieloną" Tamiyą,. W przypadku mniejszych elementów oraz cienkich foli polistyrenowych zastępuję go klejem Tamiyi z żółtą, sześciokątną nakrętką.

Oba materiały potem można malować dowolnymi farbami modelarskimi.

Na razie tyle, jakby ktoś miał jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem.
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: pcv i polistyren- podobieństwa i różnice

Postprzez Andrzej Hołowacz » niedziela, 22 listopada 2009, 12:41

Witam !

Poniżej zdjęcie próby :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Obrazek

Niestety niewiele widać - nie mam kolorowego spienionego PCV

PCV spienione - Anwipor - produkcja Anwil - 1 mm , matowe

Kleje w kolejności :

Tamiya gęsta ze słoika
Tamiya rzadka
Gunze lemon
Humbrol rzadki
Revell z igłą


Oczywiście gęste kleje zostawiają ślad, podobnie rzadki humbrol i gunze lemon - tamiya extra thin prawie wcale.
Niemniej jednak albo to są powierzchniowe delikatne zmiany albo rozpuszczalnik odparował i pozostało z kleju to co w nim jest ....
Pozdrawiam
Andrzej Hołowacz

siara1939 napisał(a):Sklejaj sobie i moze za pare lat tez bedziesz mial paru pochlebcow, coby w Twoich warsztatach wypisywali achy i echy....A pozatym, jak Ci się tak tutaj nie podoba, to wiesz co mozesz zrobic, aby taka sytuacja Cie wiecej nie irytowala.
Avatar użytkownika
Andrzej Hołowacz
 
Posty: 385
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 01:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: pcv i polistyren- podobieństwa i różnice

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 22 listopada 2009, 12:47

gunze lemon to zły przykład, bo ten zostawia ślady wszędzie- odnoszę wrazenie, że ten ddatek zaachowy ma formę syropu.. po dłuższym czasie z kleju odparowuje powoli rozpuszczalnik, a zostaje ta lepka pachnąca maź.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości