Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Mr. Headshok » sobota, 28 listopada 2009, 23:15

Stałem się szczęśliwym posiadaczem tzw. zestawu multimedialnego (żywica, metal, blachy). Jest to model bolidu Jordan EJ12 w skali 1/20 Studio 27 - to już chyba nieistotne ;o)
W zasadzie wszystkie części metalowe są tylko zgrubnie oczyszczone i wyszlifowane - pełno na nich rys i pewnie jakichś mikro dziurek, które z pewnością wyjdą od razu po nałożeniu podkładu.
Jest to mój pierwszy tego typu zestaw, w związku z tym mam kilka pytań (z żywicą nie powinienem mieć większych problemów, głównie chodzi mi o części metalowe):

- czym szpachlować/wypełniać elementy metalowe?
- czym szpachlować/wypełniać połączenia elementów żywica + metal?
- jakich klejów użyć do tego - epoksydowych? Distalu?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi :P
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 28 listopada 2009, 23:34

Mr. Headshok napisał(a):- czym szpachlować/wypełniać elementy metalowe?
- czym szpachlować/wypełniać połączenia elementów żywica + metal?


polecam masy dwuskładnikowe- milliput, magic sculp (lecz absolutnie nie duro/green stuff).

Mr. Headshok napisał(a):- jakich klejów użyć do tego - epoksydowych? Distalu?


najlepiej. można niektóre elementy próbować lutować, ale to jest obciążone ryzykiem uszkodzenia elementów

Mr. Headshok napisał(a):pełno na nich rys


wełna stalowa pozwoli w pewnym stopniu zniwelować ten efekt- na tyle, by po podkładzie/surfejserze stracił na znaczeniu
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Mr. Headshok » niedziela, 29 listopada 2009, 12:19

A czym zalać/wypełnić ewentualne dziury w metalu? CA?
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Tomasz Mańkowski » niedziela, 29 listopada 2009, 12:24

Prędzej Miliput niż CA
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1240
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 29 listopada 2009, 12:25

ca będzie miał tentencje do odłażenia (z tego właś nie powodu kiepsko nadaje się do łaczenia elementów metalowych). wszelkie dziury, ubytki czy większe rysy najlepiej wypełniac wspomnianymi wyżej masami dwuskładnikowymi.

co do polerowania elementów, to całkiem zadowalajace efekty daje także zmywak kuchenny- ta 'szorstka' strona gąbki, przy czy 'nówka sztuka' jest dość twarda i ostra, w miarę zużycia właściwości szlifireskie wydelikacają się :>
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Mr. Headshok » czwartek, 3 grudnia 2009, 14:40

A czy istnieje na rynku jakaś "płynna" szpachla do metalu, taki odpowiednik Mr. Dissolved Puty albo Surfacera 500?
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 20:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez iras67 » czwartek, 3 grudnia 2009, 16:27

Mr. Headshok napisał(a):A czy istnieje na rynku jakaś "płynna" szpachla do metalu, taki odpowiednik Mr. Dissolved Puty albo Surfacera 500?

Poxipol szary ten z i wypełniaczem metalicznym (chyba to pył aluminiowy) ;o) .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Części z "białego metalu" - obróbka, szpachlowanie...

Postprzez Macio4ever » czwartek, 3 grudnia 2009, 16:54

Mając za sobą zestaw multimedialny mogę polecić:

1) Do szpachlowania nadaje się zwykła szara Tamiya z ograniczeniem takim, że a) trzyma się ciut słabiej b) tak jak w przypadku plastiku trochę siada.

Rekomenduję poliestrową dwuskładnikową szpachlę (może być samochodowa), ja używam Finishers'a. Praktycznie nie siada, poleruje się na super gładko. Masz też takie szpachle z oferty Tamiya i Gunze

Klej "kropelka" - jest OK z pewnym ograniczeniem. Jest twardszy niż żywica (przynajmniej S27) więc łatwo o przeszlifowanie wszystkiego w koło.

2) Szlifowanie białego metalu/żywicy. Dobrze sprawdzają się gąbki ścierne 3M, zwykły papier ok 1000. Rysy wydają się być straszne ale znikają pod podkładem. Iglaki też przydają się i to bardzo.

3) Podkład. Tamiya trzyma się dobrze. Ja użyłem ostatnio Gunze Mr Resin Surfacer- trzyma się jak trzeba. Z oferty Tamiya masz Metal Primer

4) Klejenie. Do połączeń wymagających trwałości mechanicznej - zdecydowanie klej dwuskładnikowy (ja używam 5-minutowego Wave, ale każdy Poxipol czy inny Drago będzie OK). Generalnie cały model jest cięższy i połączenia są bardziej obciążone mechanicznie. CA klei dobrze.

Mr. Headshok napisał(a):A czy istnieje na rynku jakaś "płynna" szpachla do metalu, taki odpowiednik Mr. Dissolved Puty albo Surfacera 500?


Myślę, że będziesz musiał rozcieńczyć dwuskładnikową poliestrową. Nie ćwiczyłem ale obstawiam, że nitro da radę.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości