Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Atlas » piątek, 10 listopada 2023, 21:43

Recenzjemodeli.pl napisał(a):..a nie wiedziałeś, ze mat jest matem tylko z nazwy na butelce?

Mr. Color Thinner to rozcieńczalnik do farb do aerografu (róznych producentów; jak farba się źle zachowuje w połączeniu z tym płynem, to nie lej jej do aerografu - to najprostsza reguła)

Mr. Leveling Thinner to to samo co wyżej, tylko z pokaźną ilością opóźniacza. A opóźniacz sprawia, ze pigment siada, a medium go 'szpachluje', powierzchnią się wygładza. Zresztą jak ktoś próbując bojów z winylami dodawał opóźniacza do nich, to zapewne zauważył, że im więcej, tym powierzchnia bardziej połysku nabiera. Zresztą zaryzykowałbym przypuszczenie, że modelarskie farby błyszczące mają czesto jakiś opóźniacz już na starcie, bo znacznie dłużej są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, niż powłoki matowe. I nie mam na myśli wyłacznie tego, że na połysku po prostu lepiej widać - choćby potencjalne odciski palców


Ale serio, mniej więcej wiedziałem co to Leveling Thinner i że jest z opóźniaczem ale jakoś nie połączyłem tego z matami.
Na które mam zresztą jeden prosty sposób: kładę mocno rozcieńczone, bardzo cienkimi warstwami i nieważne czym rozcieńczę, z reguły mam mat taki jak potrzebuję. Ale dzięki za usystematyzowanie wiedzy, na pewno nie lejąc LT będzie trochę łatwiej. A z Rapid Thinnerem powinno być jeszcze łatwiej, bo szczerze mówiąc to kupiłem i nie próbowałem ile to warte, bo zwyczajnie zapomniałem że mam to w szafce.

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Seria pomarańczowa to świetne farby do aerografu.


Podobnie jak RC, tylko że obie linie mają jedną zasadniczą wadę (przynajmniej dla lotnictwa współczesnego) - mają kiepskie, a miejscami tragiczne odwzorowanie kolorów. Tutaj Gunze i MRP jak na razie nic chyba nie może pobić.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » sobota, 11 listopada 2023, 02:16

Atlas napisał(a):Podobnie jak RC, tylko że obie linie mają jedną zasadniczą wadę (przynajmniej dla lotnictwa współczesnego) - mają kiepskie, a miejscami tragiczne odwzorowanie kolorów. Tutaj Gunze i MRP jak na razie nic chyba nie może pobić.


Nie da sie ukryć, że hataka merytorycznie ryje po dnie. I to od spodu. Real colory - tu można mieć pewnośc co do drugowojennych kolorów. I powojennych sowieckich. Resztą sie nie interesowałem..
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez MadYarpen » poniedziałek, 13 listopada 2023, 10:45

A jak tamiya wypada w tym porównaniu? Bo generalnie poza pomysłem wypróbowania Hataki (skoro mamy w Polsce producenta to pomyślałem że będzie spoko skorzystać), to stosuję Gunze H oraz Tamkę zamiennie zasadniczo.
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 13 listopada 2023, 10:52

Tamiya robi rewelacyjne farby podkładowe
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez MadYarpen » poniedziałek, 13 listopada 2023, 11:07

chodziło mi o merytorykę ich akryli :)
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 13 listopada 2023, 11:14

..a jaka może być 'merytoryka' przy tak wąskiej palecie, i kolorach typu 'rlm grey'' albo 'olive drab' ?
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Atlas » poniedziałek, 13 listopada 2023, 14:29

Tamiya faktycznie jest trochę na bakier z paletą (wiele podstawowych barw trzeba samemu mieszać), ale dla mnie to są najwygodniejsze farby w użyciu. Nie wiem jak oni je robią, ale one wiele wybaczają, bez względu czy sieje rozcieńczy za bardzo czy za mało. Jakoś łatwo mi nimi malować to co chcę i jak chcę. Do tego mają dla mnie bardzo przyjemny zapach, Gdyby nie problemy z kolorystyką, to byłby mój numer 1 wśród farb,
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez MadYarpen » poniedziałek, 13 listopada 2023, 16:11

no i niektóre mają w większych słoiczkach. To też czasem fajna opcja.
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 13 listopada 2023, 20:57

MadYarpen napisał(a):To też czasem fajna opcja.


W przypadku farb podkładowych, zdecydowanie tak
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości