Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez MadYarpen » niedziela, 29 października 2023, 20:11

Cześć!

Jak to w życiu bywa, trochę się wydarzyło u mnie w ostatnich latach. Zaczęło się od syna (już ma 7 lat i składa samoloty z Cobi, więc nie mam wymówek), potem kupiliśmy dom, i go musieliśmy wykończyć, ostatnio makabrycznie intensywna praca.

Ale teraz mam poddasze, na którym urządziłem sobie mancave/studio/pracownię, a życie nieco się uspokoiło i zabieram się do dokończenia harriera zaczętego ze 4-5 lat temu. Jak poważna jest sprawa niech świadczy to że zbiornik kompresora się przedziurawił, chyba przerdzewiał od środka od zostawionej wody :shock: Wyobraźcie sobie zdziwienie jak pierwszy raz kompresor włączyłem i walnął.

Przed przerwą szło mi nieźle, ale sporo zapomniałem. Na pewno na wszystko odpowiedzi są na forum, ale jeżeli nie macie nic przeciwko to parę pytań tutaj bym chciał zadać i pewnie w czasie pracy coś mi jeszcze przyjdzie do głowy.

Po pierwsze czy farby po kilku latach mogły się popsuć? Niby szczelnie zamknięte (Mr Hobby seria H), ale próbowałem malować matowym bezbarwnym i nie jest matowy. Błyszczy jak psu jajca. Zamówiłem nową ale zastanawiam się, co jest grane.

Po drugie - dobrze pamiętam że z reguły malowaliśmy wszyscy ciśnieniem ok 0,7? Nowy kompresor ma taką podziałkę że i tak muszę na wyczucie ustawić, ale czy to jest >1 czy <1 mi trochę pomoże.

Po trzecie - i tutaj mam kłopot - nie pamiętam proporcji do rozcieńczania farby. Jakbym zaczął od koloru to bym wymyślił ale kończę harriera i maluję bezbarwnym. 1:3 chyba działa OK (pomijając to że farba matowa błyszczy :roll: ).

Czy AK Xtreme metal uważa się obecnie za sensowny produkt? Nakupiłem tego tuż przed przerwą i ciekaw jestem czy są jakieś "metalowe" nowości.

To tyle na pierwszy rzut, zabieram się za oglądanie Waszych warsztatów:)

pozdr
Ostatnio edytowano piątek, 10 listopada 2023, 13:13 przez MadYarpen, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Powrót po latach!

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 29 października 2023, 21:13

AD. 1
Teoretycznie mr hobby powinny wytrzymać, moje najstarsze trochę zgęstniały ale po rozcieńczeniu nadal działają. Co do lakieru bezbarwnego - nie wiem, może odparował jakiś składnik, ale skoro nie matowi to słusznie że wymieniłeś (z moich obserwacji wynika że na stopień zmatowienia ma też wpływ rozpuszczalnik użyty do rozcieńczenia).
AD. 2
Osobiście nie przywiązuje uwagi co do sztywnego nastawienia ciśnienia, zawór MAC przy aero ułatwia też kontrolę ciśnienia, ale generalnie czym mniej tym lepiej, tyle żeby leciało.
AD. 3
Teoretycznie każdy kolor/rodzaj farby wymaga innych proporcji. Niektórzy uważają że 1:3 to gęsto ale ja nie jestem zbyt cierpliwy i też rzadko rozcieńczam bardziej, ewentualnie reguluje stopień krycia odległością.
AD. 4
AK Xtreme metal - moim zdaniem to świetne farby, wybaczają więcej niż np. Alcalady.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Powrót po latach!

Postprzez MadYarpen » niedziela, 29 października 2023, 21:34

Dzięki!
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach!

Postprzez HubertKendziorek » wtorek, 31 października 2023, 18:18

MadYarpen napisał(a):Po pierwsze czy farby po kilku latach mogły się popsuć? Niby szczelnie zamknięte (Mr Hobby seria H), ale próbowałem malować matowym bezbarwnym i nie jest matowy. Błyszczy jak psu jajca. Zamówiłem nową ale zastanawiam się, co jest grane.


Farby to jedno, choć w większości nie mam z nimi problemów (używam głównie Gunze, Tamiya, MRP). Jakież jednak było moje zdziwienie, gdy po ok. trzech latach od zakupu wziąłem do ręki płyny AK do weatheringu... akurat te do podwozia samolotu. Rozwarstwiły się tak, że płyn zupełnie oddzielił się od pigmentu, który uległ częściowo zestaleniu. Płyny nigdy nie otwierane. Tak samo filtry olejne. Nauczka, nie kupować na zapas.

Nigdy nie otwierane kleje CA po takim samym czasie były do wyrzucenia. Ponoć trzeba je trzymać w zamrażarce, ale już widzę minę żony.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2125
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Powrót po latach!

Postprzez MadYarpen » piątek, 10 listopada 2023, 12:30

Trochę chemii wyrzucę, to na pewno. Farby szczęśliwie chyba są w większości OK, metalizery dalej w porządku, ale jakieś pactry do podmalunków pędzlem wyschły. Otwarte szpachle rzecz jasna też. A papier wodny zużyłem szlifując belki na poddaszu :D

Wracając do mojego zardzewienia:

Z tym lakierem mam jednak problem, może macie pomysł o co chodzi.

Jako bezbarwny mat na wykończenie stosowałem/stosuję gunze flat clear, czyli H20 zdaje się. Wcześniej po pomalowaniu tym aero wychodził ładny mat. Teraz, za cholerę nie mogę tego osiągnąć. Na Harriera machnąłem ręką, kończę go jak jest, może na koniec czymś psiknę po zamaskowaniu owiewki i metalizera, ale problem w tym że zarówno cienka warstwa jak i grubsza "na mokro" nie zostawia mi matu na modelu. Dalej się błyszczy. Wymieniłem farbę na nową, tamtą jak się okazuje wyrzuciłem niepotrzebnie bo sytuacja taka sama cały czas.

Czy ja nie pamiętam jak się maluje bezbarwnym, czy o co chodzi? Ciśnienie? Rozcieńczenie? Robię jakoś między 1:3 a 1:4 pewnie. Aero maluje ładnie, nie pluje. ciśnienie mam gdzieś poniżej 1 bara, podziałka w kompresorze niestety idzie po 2 jednostki więc nie jest tak precyzyjna jak w starym AS.

Wolę to ustalić, zanim zacznę nową chemię kupować (wczoraj się dowiedziałem o lakierze ultra matowym i go pewnie kupię, ale może nie ma potrzeby).

Pytanie 2 - jaki rozcieńczalnik i co do czyszczenia aero do Gunze serii C? Aceton wyczyści?
Pytanie 3 - Hataka, seria czerwona - czy popełniłem duży błąd kupując to? Dwa zestawy, do PL lotnictwa i pancerki mi wpadły w oko więc zamówiłem żeby do darmowej przesyłki dobić. Różne opinie czytałem. Czyba nie jest aż tak źle żeby oddawać i kupować inną serię?
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Łukasz_K » piątek, 10 listopada 2023, 13:19

MadYarpen napisał(a):Wymieniłem farbę na nową, tamtą jak się okazuje wyrzuciłem niepotrzebnie bo sytuacja taka sama cały czas.

Czym rozcieńczasz? Z moich obserwacji wynika że Mr color thinner daje lepszy mat niż np Mr color leveling thinner (nie wspominając o Wamodowskim high level thinerze który z matem daje połysk XD)

MadYarpen napisał(a):Pytanie 2 - jaki rozcieńczalnik i co do czyszczenia aero do Gunze serii C? Aceton wyczyści?


do rozcieńczania mr color leveling thinner, do czysczenia Aceton.

MadYarpen napisał(a):Pytanie 3 - Hataka, seria czerwona - czy popełniłem duży błąd kupując to? Dwa zestawy, do PL lotnictwa i pancerki mi wpadły w oko więc zamówiłem żeby do darmowej przesyłki dobić. Różne opinie czytałem. Czyba nie jest aż tak źle żeby oddawać i kupować inną serię?


Jedyna prawilna hataka do aerografu to pomarańczowa - odpowiednik serii C od mr hobby.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez MadYarpen » piątek, 10 listopada 2023, 14:53

Łukasz_K napisał(a):
MadYarpen napisał(a):Wymieniłem farbę na nową, tamtą jak się okazuje wyrzuciłem niepotrzebnie bo sytuacja taka sama cały czas.

Czym rozcieńczasz? Z moich obserwacji wynika że Mr color thinner daje lepszy mat niż np Mr color leveling thinner (nie wspominając o Wamodowskim high level thinerze


Leveling thinnerem. Ale jest to o tyle dziwne, że używam go od zawsze i pierwszy raz mam ten problem.
Mr color thinner nie gryzie się z serią H?
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » piątek, 10 listopada 2023, 17:42

Leveling thinner do matu? ekstrawagancki pomysł..
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Atlas » piątek, 10 listopada 2023, 18:35

To czym lepiej rozcieńczać?
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » piątek, 10 listopada 2023, 19:16

Normalnym rozcieńczalnikiem, a nie specyfikiem, który - zresztą zgodnie z nazwą - wyrównuje i wygładza powierzchnie
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez MadYarpen » piątek, 10 listopada 2023, 19:23

To skoro prostujemy błędy przeszłości, powiedz mi proszę, czy do serii H Mr Color Thinner (dedykowany do C), czy MR Hobby Color Thinner (dedykowany do H)? Pytam, bo leveling też dla C a z H jest OK co do zasady.
Avatar użytkownika
MadYarpen
 
Posty: 379
Dołączył(a): poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 17:53

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Atlas » piątek, 10 listopada 2023, 19:40

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Normalnym rozcieńczalnikiem, a nie specyfikiem, który - zresztą zgodnie z nazwą - wyrównuje i wygładza powierzchnie


Zdaje się że do matów (jak i do metalizerów) dedykowany jest Rapid Thinner.
A na serio to nie wiedziałem że LT nie nadaje się do matów.
Tzn. całe życie używałem go do matów i nie miałem z nimi problemów, ale pewnie dlatego że nie wiedziałem że nie wolno. :)
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Atlas » piątek, 10 listopada 2023, 19:42

MadYarpen napisał(a):To skoro prostujemy błędy przeszłości, powiedz mi proszę, czy do serii H Mr Color Thinner (dedykowany do C), czy MR Hobby Color Thinner (dedykowany do H)? Pytam, bo leveling też dla C a z H jest OK co do zasady.


Generalnie polecam Leveling Thinner albo Mr. Color Thinner, zarówno do C jak i do H. U mnie działa na oba rodzaje farb.
Acha, można mieszać farby C z H, u mnie także to działa.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Łukasz_K » piątek, 10 listopada 2023, 20:12

A leveling thinner to nie jest color thinner tylko z opóźniaczem?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Powrót po latach! [pytania i przypomnienia]

Postprzez Recenzjemodeli.pl » piątek, 10 listopada 2023, 20:13

Atlas napisał(a):Zdaje się że do matów (jak i do metalizerów) dedykowany jest Rapid Thinner.


Zdaje się, ze - ponownie - nazwa produktu wskazuje jakie jest jego zastosowanie i cel. a że odparowuje szybciej, to faktycznie, przy okazji wzmaga matowość matowych farb. Także dlatego, że odparowuje już w locie..

Atlas napisał(a):Tzn. całe życie używałem go do matów i nie miałem z nimi problemów, ale pewnie dlatego że nie wiedziałem że nie wolno.


..a nie wiedziałeś, ze mat jest matem tylko z nazwy na butelce?

Mr. Color Thinner to rozcieńczalnik do farb do aerografu (róznych producentów; jak farba się źle zachowuje w połączeniu z tym płynem, to nie lej jej do aerografu - to najprostsza reguła)

Mr. Leveling Thinner to to samo co wyżej, tylko z pokaźną ilością opóźniacza. A opóźniacz sprawia, ze pigment siada, a medium go 'szpachluje', powierzchnią się wygładza. Zresztą jak ktoś próbując bojów z winylami dodawał opóźniacza do nich, to zapewne zauważył, że im więcej, tym powierzchnia bardziej połysku nabiera. Zresztą zaryzykowałbym przypuszczenie, że modelarskie farby błyszczące mają czesto jakiś opóźniacz już na starcie, bo znacznie dłużej są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, niż powłoki matowe. I nie mam na myśli wyłacznie tego, że na połysku po prostu lepiej widać - choćby potencjalne odciski palców

Przy okazji, uwadze polecam rozcieńczalnik Hataki do 'lakierów' oraz rozcieńczalnik AK do Real Colorów. Mniej intensywne w zapachu (choć w tym zapachu tez mniej przyjemne) ekwiwalenty Mr. color thinnera.


MadYarpen napisał(a):Hataka, seria czerwona


Z hatakami jest tak:

Seria niebieska (i fioletowa) to świetne farby pod pedzel
Seria pomarańczowa to świetne farby do aerografu. Aczkolwiek, jak ktoś chce nakładać powłoki lakiernicze, to moze być rozczarowany, bo nie kryją za pierwszym razem. Ale farby nie są do krycia, tylko do malowania. Krycie to domena buhajów.

Seria czerwona to doskonałe farby do wyrzucenia na śmietnik

A nieco wiecej informacji na temat chemii wartej uwagi (a czasem nie wartej) znajdziesz tutaj:

https://www.kfs-miniatures.com/recenzje/chemia/
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1429
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości