Czy to na pewno ma być połysk?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez hateregs » środa, 2 grudnia 2009, 11:29

Witam,

Po wielu latach naszlo mnie na sklejanie i mam f-14A VF-111 od Hasegawy - 1/72. Wedlug załączonej instrukcji kadłub maluje się kolorem gunze h315. Poniewaz to gloss wiec model po malowaniu świeci sie jak na odpuście. W necie widziałem wiele modeli f-14 i zaden nie swieci sie az tak. Na zdjęciach prawdziwych maszyn tez tak nie wali po oczach. Czy to oznacza, ze powinienem na koniec pociagnac jakims lakierem pół matowym lub nawet matowym? Tylko czemu nie ma ani słowa o tym w instrukcji? Z drugiej jednak strony gdyby miał być mat to chyba zarekomendowano by ten sam kolor ale mat.


ps ten sam post wystawilem w projekcie grupowym ale tam chyba nikogo nie ma
hateregs
 

Reklama

Re: Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 2 grudnia 2009, 11:34

abstrachując od tego, jaka powinna być powierzchnia- czy satynowa, czy błyszcząca, czy też matowa, bo na f-14 się nie znam, to zasadniczo ryzykownym jest ufać instrukcji w kwestii sugerowanych farb..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez piotr dmitruk » środa, 2 grudnia 2009, 11:49

Jak powyżej.
Instrukcja rzadko jest wiarygodnym źródłem informacji.
Niezależnie od schematu malowania, jaki jest zastosowany na Twoim "kocurze", górne powierzchnie są zawsze (no, prawie zawsze...) matowe. W schemacie szaro- białym dolne, białe powierzchnie powinny być półmatowe.
Oczywiście możesz pociągnąć go lakierem bezbarwnym matowym, sugerowałbym jednak robić to po położeniu kalkomanii, które lepiej układają się na farbach błyszczących. Tak więc nie jest to błąd, większość modelarzy właśnie w ten sposób postępuje.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez Marcin Witkowski » środa, 2 grudnia 2009, 13:00

W latach osiemdziesiątych przyjęty przez US NAVY schemat malowania zakładał malowanie samolotów farbami o fakturze połyskującej. Dopiero w toku eksploatacji (dość szybko), na skutek warunków atmosferycznych, soli morskiej, działań obsługi, etc. faktura bardziej zbliżała się do satynowej. To w jaki sposób odwzorujesz to na modelu powinno wynikać z tego jaki etap eksploatacji pierwowzoru przyjmiesz. Jeśli czysty - świeżo po malowaniu, to może się błyszczeć. Nie jak szkło, ale też nie może to być satynowa faktura. Jeśli ma to być samolot użytkowany od miesiąca - dwóch, to już bardziej satyn. Pod koniec tury operacyjnej, po której zwykle samoloty NAVY są malowane na nowo, faktura powierzchni zbliżała się do głębszego półmatu.
Avatar użytkownika
Marcin Witkowski
 
Posty: 274
Dołączył(a): środa, 12 marca 2008, 10:13
Lokalizacja: Niekarmia

Re: Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez hateregs » czwartek, 3 grudnia 2009, 10:27

Ok. No to przemysle sprawe. Dzieki.
piotr dmitruk napisał(a):sugerowałbym jednak robić to po położeniu kalkomanii, które lepiej układają się na farbach błyszczących.

czy przed kalkomania powinienem pociagnac mimo wszystko sidoluxem zeby zabezpieczyc farbe (blyszczacy akryl) przed dzialaniem SET SOL i wody? Woda nic nie zepsuje ale nie wiem jak farba akrylowa reaguje z tymi plynam do kalek.
hateregs
 

Re: Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez Macio4ever » czwartek, 3 grudnia 2009, 12:06

Reakcje na płyny zależą od dwóch rzeczy: płynu i czasu jaki go pozostawisz na lakierze. Sidolux czy lakier bezbarwny zostanie naruszony, jeżeli zostawisz kroplę na długo. Tak się dzieje napewno w przypdaku płynów Gunze. Weżrą sie nawet w lakier celulozowy, jeżeli zostaną np 10-15 minut w postaci kropli. Dlatego sugeruję namaczać kalkę i zbierać nadmiar płynu.

Osobiście użyłbym lakieru bezbarwnego zamiast Sidoluxu :)
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to na pewno ma być połysk?

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 3 grudnia 2009, 12:13

Teoretycznie płyny nie powinny zniszczyć farby- przecież do tego są przeznaczone. Ponadto sidolux to też lakier akrylowy. Ale jeśli chcesz spać spokojnie, to cienka warstwa nie zaszkodzi.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości