Kalkomania

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Kalkomania

Postprzez ADI » czwartek, 1 listopada 2007, 08:40

Witam wszystkich :)

Przymierzam się do pewnego, niestandardowego projektu (posiadam już dość dobrą dokumentację zdjęciową, więc dokładnie wiem czego potrzebuję) i mam do Was pytanie.
Jak wygląda sprawa z kalkomaniami własnej roboty? Czy ktoś z Was się orientuje, na czym je robić? Czy można robić nadruki na jakiejś bardzo cienkiej foli samoprzylepnej, czy może lepiej zaopatrzyć się w arkusze "czystej" kalkomanii?
Czym drukować: czy wystarczy zwykła drukarka, czy jednak potrzebny jest jakiś specjalistyczny sprzęt? A może najlepiej zlecić to agencji reklamowej, która zajmuje się takimi wydrukami?
Jakiego najlepiej użyć programu do obróbki logotypów, aby w fazie końcowego wydruku, wychodziły ich zamierzone wielkości?

Będę serdecznie wdzięczny, każdemu, kto będzie potrafił mi pomóc :mrgreen:
ADI
 

Reklama

Re: Kalkomania

Postprzez Tomek Zieliński » czwartek, 1 listopada 2007, 09:28

Tak było napisane w bardzo starej książce o modelarstwie kolejowym:

"Karton pokryć klejem - gumą arabską, na to warstwa lakieru nitro i potem tekst.
Trudne.
Po włożeniu kartoniku do wody guma arabska rozpuści się, a błona z nitro pozostanie."

Niestety to cytat z pamięci, jeszcze dziś sprawdzę w ksiażce i jeśli coś pokręciłem - poprawię.
Tomek
Tomek Zieliński
 

Re: Kalkomania

Postprzez Juli(an) » czwartek, 1 listopada 2007, 10:05

Tomek Zieliński napisał(a):Tak było napisane w bardzo starej książce..


czytaj wyraźnie :evil: - kolega chce profesionalny wydruk do zapewne cywilnego"niestandarowgo projektu", a Ty mu radzisz metodami rodem z baśni braci Grimm.. na kartonie, <wtf>gumie arabskiej</wtf>, malowane pędzlem?


ADI napisał(a):Przymierzam się do pewnego, niestandardowego projektu

no i dlatego tu Ci raczej guma arabska nie za wiele pomoże- użyj czegoś z 'nowocześniejszych' technik:
jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w robieniu własnych kalek, polecę Tobie wydruk laserowy- odpowiedni papier można już dostać w wielu sklepach, a z dostepem do drukarki laserowej chyba też nie będzie wiekszych problemów. plus tego taki, że nie musisz ich potem zabezpieczać i bać się że wydruk Ci się rozmaże.

natomiast jeśli mogę, osobiście nie polecam kalkomani do drukowania na zwykłej atramentówce- trzeba naprawde sporo nakładu czasu, pracy i $ by coś zaczeło wychodzić-
pozdrawiam- Juli(an) Ludwicki
Obrazek
Avatar użytkownika
Juli(an)
 
Posty: 415
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:38
Lokalizacja: 0 61

Re: Kalkomania

Postprzez portalus » czwartek, 1 listopada 2007, 10:09

Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Kalkomania

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 1 listopada 2007, 10:59

Jeśli nie potrzebujesz skomplikowanych białych kształtów, to polecam
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?t=142
a jeśli tak, to zostaje rada Portalusa, tylko uważaj na napisy bo Feuerwehr pisze się bez końcowego "e"
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9950
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalkomania

Postprzez Tomek Zieliński » czwartek, 1 listopada 2007, 13:42

Jak wygląda sprawa z kalkomaniami własnej roboty?


Julian, na to pytanie odpowiedziałem.
Źródło: Tadeusz Dąbrowski "Modele kartonowe wagonów i lokomotyw" WKiŁ 1985
Tomek Zieliński
 

Re: Kalkomania

Postprzez modelman » czwartek, 1 listopada 2007, 13:53

Jeśli poprostu niema jak zrobić kalek to można wydrukowac na kartce to co sie chce i zrobić maksowanie z taśmy maskującej tamiya.
modelman
 

Re: Kalkomania

Postprzez draz » czwartek, 1 listopada 2007, 16:48

Hmm, jeżeli chodzi o samodzielne wykonanie kalkomanii to łatwo nie będzie.
Druk na atramentówce nie da Ci zadowalających rezulattów. Jest jeszcze coś, co hamerykanie określają jako drukarki ALPS, są do tego lepsze, ale też nie dają tego, czego szukamy.

Jeden anonimowy Anglik znalazł wraz z kolegą świetne rozwiązanie. Zlecili wydrukowanie kalkomanii firmie zajmującej sie produkcją kalkomanii a mieszczącej się w Dąbrowie G. Z tym, że minimalne zamówienie to jakieś 250 sztuk - ale jak masz kalki dobre, pomysł dobry to sprzedasz z zyskiem.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Kalkomania

Postprzez ADI » czwartek, 1 listopada 2007, 17:07

Wielkie dzięki wszystkim! Będę coś kombinował, a co z tego wyjdzie to zobaczymy :)
Kalki niestety, potrzebują białej barwy.
Co do zamówinia w specjalistycznej firmie i późniejszej sprzedaży, to raczej optymistą bym nie był :( ponieważ są to typowo rajdowe kalki, a do zbudowania samochodu, który zbudować zamierzam, potrzebne są przynajmniej dwa modele (wg. mojego rozumowania) + felgi trzeba od czegoś dobrać (ja wypatrzyłem, że od Bugatti EB z Burago, po lekkiej przeróbce, by się nadały), no i potrzebne jest jeszcze trochę inwencji osobistej - po to żeby było merytorycznie poprawnie.
Nie mam jednak, żadnych wątpliwości, że jeżeli uda mi się przegryźć temat kalkomani, będzie to jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny model, którego na próżno szukać gdziekolwiek... ;)
ADI
 

Re: Kalkomania

Postprzez Michał Janik » sobota, 3 listopada 2007, 12:44

Juli(an) napisał(a):[jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w robieniu własnych kalek, polecę Tobie wydruk laserowy- odpowiedni papier można już dostać w wielu sklepach

Hej.Pozwolę sobie jeszcze raz wrócić do tematu. CZy myślisz może również o polskich sklepach np. internetowych? Znasz może jakieś? (oczywiście jeśli nie przychodzi Ci nic do głowy na szybko, to nie ma sprawy, poszukam). I czy możesz polecić jakiś konkretny papier do laserówki?
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Kalkomania

Postprzez krzysiekk » poniedziałek, 7 września 2009, 11:07

Odgrzebuję kotleta, żeby nie zakładać nowego wątki. Niby o drukowaniu kalkomanii poczytałem już całkiem sporo, ale jednak kilka pytań mam. Mam dostęp do drukarki laserowej więc z drukowaniem czarnych rzeczy nie powinno być problemu. Ale jak wygląda sprawa z białym? Wiem, że piszą w necie o drukarkach ALPS, które drukują na biało. Można też kupić biały papier (zamiast przezroczystego), ale jeśli dobrze rozumiem wtedy wszystko będzie białe i trzeba by dokładnie docinać kalkę po druku - mam rację?

Kolejna sprawa to dostępność takiego papieru - można to kupić gdzieś w PL czy trzeba ciągnąć z zagranicy?

I czy po wydruku na takim specjalnym papierze trzeba nanosić na kalkomanie jakiś płyn (czytałem o czymś takim) czy kalka od razu będzie miała kształt wydruku?

pzdr
krzysiekk
 

Re: Kalkomania

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 7 września 2009, 11:24

krzysiekk napisał(a):...jednak kilka pytań mam.


http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=2561
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Kalkomania

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 7 września 2009, 11:24

Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Kalkomania

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 7 września 2009, 12:13

Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9950
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalkomania

Postprzez krzysiekk » wtorek, 8 września 2009, 17:55

Dzięki za linki, ale nie do końca odpowiadają one na moje pytania, a konkretnie na to:

krzysiekk napisał(a):czy kalka od razu będzie miała kształt wydruku?


Chodzi mi konkretnie o to czy pod wpływem temperatury w drukarce laserowej po zamoczeniu kalkomanii odejdzie tylko druk czy cała kalkomania będzie miała kształt wyciętego kawałka podkładu?

Poza tym na stronie techmodu nie mogę znaleźć czystego papieru do druku, a linki w przytoczonych wątkach nie działają więc ponowie pytanie:

krzysiekk napisał(a):Kolejna sprawa to dostępność takiego papieru - można to kupić gdzieś w PL czy trzeba ciągnąć z zagranicy?


Pozdrawiam.
krzysiekk
 

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości