Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez Mac Eyka » sobota, 9 stycznia 2010, 23:16

Witajcie.
Podpatrując warsztat mistrzów naszego hobby często możemy zauważyć narzędzia jakimi się posługują.
Zapewne chcielibyście sami zdobyć tego typu instrumenty.
Ja także.
Gdzie zatem szukać niektórych rzeczy?

Na pierwszy ogień chciałbym zakupić cyrkiel z ostrzem do wycinania okręgów.
Mam nadzieję, że Wojtek Fajga nie będzie mi miał za złe, że pożyczę sobie jego zdjęcia aby zilustrować o co mi chodzi:
Obrazek

drugim poszukiwanym przeze mnie narzędziem jest oprawka do miniaturowych wierteł, igieł i tym podobnych:
Obrazek
Przy tym narzędziu myślałem o sklepie zaopatrzenia elektroników, ale na razie nie wybrałem się do takowego

Oba zdjęcia pochodzą z Modelarstwo Redukcyjne i są częścią artykułu Wojta opisującego budowę Mitsubishi Zero.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3032
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez Bercik » sobota, 9 stycznia 2010, 23:32

Ten cyrkiel, jeśli mnie pamięć nie myli, to samoróbka, można pokombinować (ja swój tak właśnie zrobiłem) lub kupić np. cyrkiel tnący Olfy, ale małych kółek tym nie wytniesz, poza tym narzędzie nie jest super stabilne. Oprawki w sklepie z artykułami dla jubilerów i pewnie na Allegro, funkcjonuje również nazwa futerko do wierteł.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 9 stycznia 2010, 23:41

Cyrkiel do wycinania kółek jest w rzeczywistości zwykłym cyrklem, w ktrórym zamocowałem ostrze nożyka modelarskiego. Istotne jest, aby rozwarcie cyrkla było regulowane przy pomocy śruby. Cyrkle bez takiej regulacji potrafią zmienić rozwarcie podczas wycinania.
Obrazek

Takim cyrklem można wycinać nawet dosyć małe kółeczka (ok. 3mm).

Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 9 stycznia 2010, 23:49

Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez Mac Eyka » sobota, 9 stycznia 2010, 23:52

Bercik napisał(a):Oprawki w sklepie z artykułami dla jubilerów i pewnie na Allegro


Z Allegro nie tak łatwo, szukałem w różnych działach, wiertła jak najbardziej można kupić ale oprawek już nie.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3032
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez OldMan » niedziela, 10 stycznia 2010, 00:05

Ciach!
Przykro mi, ale nie podajemy linków do aukcji. Można to załatwić na PW.
P.D.


EDIT: :oops:

Szukaj na znanym portalu akcyjnym :D narzędzia o nazwie "furkadełko".
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Obrazek
Avatar użytkownika
OldMan
 
Posty: 119
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez ergie » niedziela, 10 stycznia 2010, 01:30

Ja igłę, a dokładnie szpilkę krawiecką (taką ze szklanymi łebkiem), ale bez łebka (rozbiłem go młotkiem) oprawiłem w ołówek automatyczny 0,7 mm. A cyrkiel OLFY jest diabła wart. Nie umiem tym wyciąć nic poza jajowatymi kształtami.
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 20:12

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez Rafal » niedziela, 10 stycznia 2010, 02:33

OldMan napisał(a):Ciach!
Przykro mi, ale nie podajemy linków do aukcji. Można to załatwić na PW.
P.D.


EDIT: :oops:

Szukaj na znanym portalu akcyjnym :D narzędzia o nazwie "furkadełko".


Ewentualnie uchwyt dwustronny taki jak np. sprzedawany na allegro przez art-tools (CIACH!).
Link niezgodny z regulaminem.
Cc


Tak ?? a gdzie było http:// allegro . pl ? nie było... - zatem nie był to link do portalu aukcyjnego, dzięki temu wycięciu linka pod OD RAZU stracił wartość merytoryczną względem tego narzędzia, a nie po wygaśnięciu aukcji. Dlaczego - ano dlatego ze nie znalazłem w sieci innego miejsca na które mogę się powołać. Pewnie gdzieś jest to jest dostępne ale pod inna, nieznaną mi nazwą. A poza tym nic w regulaminie nie ma na temat wstawiana linków prowadzących donikąd - specjalnie czytałem.

Jest o tyle lepszy, że jest sztywny i nie ma części ruchomych.

Albo taki z Martoli: http://www.martola.com.pl/pl144/produkty27423/uchwyt_do_wiertel_precyzyjnych_0_0_3_5_mm_

Albo taki http://www.dudus.com.pl/kluby-uchwyty-do-wiertel-o-malych-srednicach-komplet-4szt.html
Ostatnio edytowano niedziela, 10 stycznia 2010, 15:05 przez Rafal, łącznie edytowano 1 raz
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez RAV » niedziela, 10 stycznia 2010, 11:25

wojtek_fajga napisał(a):Cyrkiel do wycinania kółek jest w rzeczywistości zwykłym cyrklem, w ktrórym zamocowałem ostrze nożyka modelarskiego. Istotne jest, aby rozwarcie cyrkla było regulowane przy pomocy śruby. Cyrkle bez takiej regulacji potrafią zmienić rozwarcie podczas wycinania.

Nawet cyrkiel z regulacją potrafi wyciąć nieregularny kształt, jeśli ostrze się wygnie. W swojej wersji przeciwdziałam temu przez obsadzenie ostrza w sztywnej oprawce. Wymagało to przecięcia ostrza i wypiłowania gniazda dla śrubki (kilka minut pracy Dremela z tarczką).
Obrazek
Obrazek

Przykład zastosowania - "łebki" pilotów na "fałszywej kabinie":
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez Jaho63 » niedziela, 10 stycznia 2010, 11:58

Ja, to brak dobrego cyrkla zastępuję mechanicznie. :)
Niemal przy każdym zleceniu w firmie reklamowej, "dorabiam" sobie zestaw kółeczek, paseczków itp. Polecam.
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez caughtinthemiddle » niedziela, 10 stycznia 2010, 13:46

Mac Eyka napisał(a):
Bercik napisał(a):Oprawki w sklepie z artykułami dla jubilerów i pewnie na Allegro


Z Allegro nie tak łatwo, szukałem w różnych działach, wiertła jak najbardziej można kupić ale oprawek już nie.


Kup sobie np. w LM to ustrojstwo:
Obrazek

Mam od dłuższego czasu i bardzo sobie cenię.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Cyrkiel, oprawka jak je zdobyć.

Postprzez waran » niedziela, 10 stycznia 2010, 14:16

Witam
Wiele rzeczy kupuję w Cezalu - zaopatrzenie medyczne, ew. w hurtowni jubilerskiej. W cezalu kupiłem - uchwyt do igieł preparacyjnych, pasuje to do wiertełek od 0,2 mm, jest lekki wykonany z aluminium koszt 6 zł, mam kilka, z obsadzonymi różnym rozmiarami wierełek.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości