A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Konkurs rocznicowy z okazji Bitwy o Anglię.

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez tombie » środa, 18 marca 2015, 20:58

Bastek napisał(a):Witam, to ja może zamiast z Hurricane, wystartuję z Gloster Gladiatorem MKII z 247 Sqd RAF, który brał udział w obronie Plymouth. Planuje GG MKII z Airfixa 1:72. I teraz pytanie, czy z mkI da radę zrobić mkII? Może głupie pytanie, ale czytałem że tak naprawdę różniły się tylko silnikami. Pytam bo w ulubionym e-sklepie nie ma wersji J8a MKII. :)

Pozdro Sebuś


No to chyba się zakolegujemy ponieważ zamierzam zrobić dokładnie tego samego ale w skali 1:48, pomimo braku podziału na klasy w konkursie zamierzam go wykonać w 'klasie open' więc trochę czasu zajmuje mi skompletowanie części, no i oczywiście materiałów z racji na poprawność historyczną wybrałem również malowanie dywiozjonu 247 nr HPoB 2306 porównywałem plany modelarskie i faktycznie z zewnątrz nie widać różnicy poza jednym znaczącym szczegółem - śmigłem w MK I miało dwie łopaty a w MK II trzy łopaty; silnik rówżnił się modelem ale w obu był to Bristol Mercury.
-------------------------------------
Emet Brown czyli Tomasz Bień


Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja


Obrazek
Avatar użytkownika
tombie
 
Posty: 378
Dołączył(a): środa, 29 września 2010, 11:41
Lokalizacja: Lipowa k/Żywca

Reklama

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Bastek » czwartek, 19 marca 2015, 01:12

tombie napisał(a):No to chyba się zakolegujemy ponieważ zamierzam zrobić dokładnie tego samego ale w skali 1:48, pomimo braku podziału na klasy w konkursie zamierzam go wykonać w 'klasie open' więc trochę czasu zajmuje mi skompletowanie części, no i oczywiście materiałów z racji na poprawność historyczną wybrałem również malowanie dywizjonu 247 nr HPoB 2306 porównywałem plany modelarskie i faktycznie z zewnątrz nie widać różnicy poza jednym znaczącym szczegółem - śmigłem w MK I miało dwie łopaty a w MK II trzy łopaty; silnik różnił się modelem ale w obu był to Bristol Mercury.


No to super. Zobaczę jak będzie z kalkomanią z HPoB ale powinno się udać dostać na zamówienie, lub ewentualnie sam coś wymotam. Nie ukrywam że dla mnie to będzie przetarcie szlaków jeśli chodzi o lotnictwo, ( nie liczę PZL Łoś 1:72, który powstaje w bólach ) ale myślę że dam radę, zważywszy na sporą ilość informacji na forum i necie. :) Nie długo zamawiam upragniony H&S Ultra, co napewno w jakimś stopniu pomoże.
IS-3M Trumpeter 1:35 - 100%
T-34/85 Tamiya 1:35 - 100%
PzKpfw III Ausf. L Revell 1:72 - 100%
7TP Mirage Hobby 1:35 - na warsztacie... 30%
PZL Łoś MisterHobby 1:72 - na warsztacie... 35%
M-18 Hellcat Academy 1:35 - na warsztacie... 10%
Avatar użytkownika
Bastek
 
Posty: 30
Dołączył(a): środa, 18 września 2013, 01:17
Lokalizacja: Często(się)chowa

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez tombie » czwartek, 19 marca 2015, 11:36

Ja za to prowadzę swój debiut tutaj, Będziesz go robił prosto z pudła czy waloryzujesz? z kalkami pewnie problem dlatego ja raczej wykonam oznaczenia maskowane (przynajmniej litery i boczne kokardy); kiedy zamierzasz uruchomić warsztat?
-------------------------------------
Emet Brown czyli Tomasz Bień


Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja


Obrazek
Avatar użytkownika
tombie
 
Posty: 378
Dołączył(a): środa, 29 września 2010, 11:41
Lokalizacja: Lipowa k/Żywca

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Bastek » czwartek, 19 marca 2015, 19:16

Ja swój debiut w formie warsztatu planuję jak tylko uporam się z aparatem i jego ustawieniami. Nie mam lustrzanki więc muszę zadowolić się kompaktem. W sumie dobrze by było jak najszybciej zacząć coś prezentować, bo baboli będzie pewnie sporo ;o)
Wcześnij pisałeś o oznaczeniu N2306, ja natomiast zrobię N2308, widziałem takiego na fotach. On ponoć nie dawno jeszcze latał, ale muszę się upewnić. Jak potwierdzę to się odezwę.
IS-3M Trumpeter 1:35 - 100%
T-34/85 Tamiya 1:35 - 100%
PzKpfw III Ausf. L Revell 1:72 - 100%
7TP Mirage Hobby 1:35 - na warsztacie... 30%
PZL Łoś MisterHobby 1:72 - na warsztacie... 35%
M-18 Hellcat Academy 1:35 - na warsztacie... 10%
Avatar użytkownika
Bastek
 
Posty: 30
Dołączył(a): środa, 18 września 2013, 01:17
Lokalizacja: Często(się)chowa

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez tombie » czwartek, 19 marca 2015, 20:21

Zgadza się - generalnie te dwa nr to jedyne z Batalionu 247 których malowanie można odnaleźć w sieci - pozostaje pytanie jaki miały spód? Na niektórych zdjęciach/rysunkach mają SKY na niektórych jedno skrzydło(a) czarne
-------------------------------------
Emet Brown czyli Tomasz Bień


Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja


Obrazek
Avatar użytkownika
tombie
 
Posty: 378
Dołączył(a): środa, 29 września 2010, 11:41
Lokalizacja: Lipowa k/Żywca

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez GrzeM » czwartek, 19 marca 2015, 22:34

Tu bym był spokojny: malowanie spodu zależy po prostu od okresu. Na terenie Wielkiej Brytanii raczej trzymano się w tej kwestii regulaminu.
Ten "do niedawna latający" N2308 to samolot z kolekcji Shuttleworth przemalowany okolicznościowo w barwy z BoB - obecnie lata jako srebrny K7985. W międzyczasie chyba był jeszcze Norwegiem.
Nie sądzę by był to oryginalny N2308.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez tombie » czwartek, 19 marca 2015, 23:27

Czyli cały spód w SKY?
-------------------------------------
Emet Brown czyli Tomasz Bień


Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja


Obrazek
Avatar użytkownika
tombie
 
Posty: 378
Dołączył(a): środa, 29 września 2010, 11:41
Lokalizacja: Lipowa k/Żywca

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Bastek » czwartek, 19 marca 2015, 23:48

Myślę że możemy się trzymać koloru SKY, faktycznie przeglądałem neta i zauważyłem że raczej był to jasny kolor. http://www.airliners.net/photo/Gloster- ... 101172/L/2
IS-3M Trumpeter 1:35 - 100%
T-34/85 Tamiya 1:35 - 100%
PzKpfw III Ausf. L Revell 1:72 - 100%
7TP Mirage Hobby 1:35 - na warsztacie... 30%
PZL Łoś MisterHobby 1:72 - na warsztacie... 35%
M-18 Hellcat Academy 1:35 - na warsztacie... 10%
Avatar użytkownika
Bastek
 
Posty: 30
Dołączył(a): środa, 18 września 2013, 01:17
Lokalizacja: Często(się)chowa

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez tombie » piątek, 20 marca 2015, 10:24

Bastek napisał(a):Myślę że możemy się trzymać koloru SKY, faktycznie przeglądałem neta i zauważyłem że raczej był to jasny kolor. http://www.airliners.net/photo/Gloster- ... 101172/L/2


Wg materiałów jakie posiadam jest to kolor SKY i póki co tego nie poddaję wątpliwościom natomiast problem polega na tym iż przed rozpoczęciem kampanii BoB niektóre maszyny od spodu były malowane pół na pół połowa jasna a połowa czarna, występowały też malowania z tak zwanym czarnym skrzydłem gdzie spód nie był podzielony symetrycznie na te dwa kolory tylko czarne było lewe skrzydło. Czytałem w tym konkursie posty które poddawały pod wątpliwość udziału takich maszyn w samej bitwie ale jak sie okazało takowe występowały przy czym większość powinna była posiadać cały spód w kolorze SKY, mam dwa rysunki schematyczne obu numerów N2308 i N2306 na jednym cały spód jest SKY na drugim mamy tzw czarne skrzydło (wiem że współczesny samolot muzealny - latający o nr N2308 miał czarne skrzydło - co nie jest żadnym dowodem potwierdzającym ta hipotezę)

Jeśli w tej kwestii któryś z kolegów może nam pomóc z góry dziękujmy jeśli ktoś kojarzy taką dyskusję na forum bardzo proszę o link.

generalnie to będę powoli zakładał warsztat bo po mału robimy offtopa z głównego wątku dyskusyjnego. :mrgreen:
-------------------------------------
Emet Brown czyli Tomasz Bień


Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja


Obrazek
Avatar użytkownika
tombie
 
Posty: 378
Dołączył(a): środa, 29 września 2010, 11:41
Lokalizacja: Lipowa k/Żywca

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez GrzeM » piątek, 20 marca 2015, 12:13

Do czerwca 1940 masz czarno-białe, od czerwca do listopada Sky, po listopadzie jedno skrzydło czarne (reszta zostaje Sky).
Wybór należy do Ciebie.
Myślę, że jeden i ten sam samolot mógł mieć wszystkie trzy warianty, po kolei.
Ostatnio edytowano piątek, 20 marca 2015, 12:15 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez greatgonzo » piątek, 20 marca 2015, 12:15

04.39 wprowadzenie czarno białego malowania spodu.
05.40 wprowadzenie malowania kokard na spodzie skrzydeł.
06.40 wprowadzenie żółtej obwódki pod czarnym, skrzydłem.
06.40 spód malowany w całości Sky bez kokard.
06.40 z powody braków koloru Sky dopuszczenie używania dotychczasowego kamuflażu, dopóki Sky nie będzie dostępny.
(czerwcowe wydarzenia w ciągu jednego tygodnia ;).
12.40 wprowadzenie czarnego na spodzie lewego skrzydła.

Do tego dochodzą remonty z wykorzystaniem istniejących elementów, inercja we wprowadzaniu rozkazów i odstępstwa od nich, jak np. Spitfire z września 1940 ze spodem w kolorze Sky i kokardami, czy ogólne zamieszanie z nowym i trudno dostępnym kolorem Sky Type S.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez GrzeM » piątek, 20 marca 2015, 12:17

Czarne skrzydło to był 27 listopada 1940.
Sky od 6 czerwca - często w pierwszym okresie z zamiennikami bardziej szarymi lub niebieskawymi.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez greatgonzo » piątek, 20 marca 2015, 12:30

Tak, masz rację z listopadem. Podałem datę AMO, ale sam rozkaz pojawił się wcześniej.

10.06 wydano zgodę na utrzymanie kamuflażu czarnobiałego do czasu pozyskania koloru Sky o ile był z nim kłopot. A był. Jeszcze głęboko latem latały czarno białe myśliwce.
Kwestia interpretacji koloru Sky i sposobów jego uzyskiwania w pierwszym okresie jego stosowania to temat na szerszą dyskusję :).
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez GrzeM » piątek, 20 marca 2015, 12:37

http://www.goodreads.com/book/show/8153744-britain-alone
Britain Alone (OnTarget Special) - tu jest to ładnie wyłożone. Pasjonujący temat :mrgreen:

W sumie mimo angielskiej skrupulatności łatwo sobie wyobrazić, że w czasie BoB były ważniejsze sprawy niż szukanie nieznanego dotychczas koloru Sky i przemalowywanie samolotów. Ciekawe, jak to się miało do niepierwszoliniowych przecież Gladiatorów. Czy dostały Sky szybciej, bo więcej stały niż latały, czy wręcz przeciwnie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez greatgonzo » piątek, 20 marca 2015, 20:30

Ano ciekawe. I nie do rozstrzygnięcia na oko. Do normalnych przeszkód dochodził fakt, że był to początek wojny i chociaż w Anglii stacjonowało kilkaset myśliwców, a nie kilka tysięcy, to pociąg systemu ich obsługi jeszcze się nie rozpędził. Pod koniec 1939 roku standardem wyposażenia Stacji RAF był 1, słownie: jeden 'aerograf'. Łatwo sobie wyobrazić miny ludzi odpowiedzialnych za przemalowanie kilku dywizjonów samolotów :). To się mogło zmieniać, ale wiadomo, że na początku wojny stosowano rozwiązania w postaci mobilnych grup malarskich kursujących od stacji do Stacji. W tej sytuacji przemalowywanie całego lotnictwa myśliwskiego to nie lada wyzwanie.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości