Pomysł na... stworzenie bazy modeli i dodatków

Kupie, sprzedam, wymienię. Ogłoszenie musi zawierać dokładny opis, cenę i dane kontaktowe. Posty w dziale kasują się automatycznie po 30 dniach nieaktywności.

Pomysł na... stworzenie bazy modeli i dodatków

Postprzez Akahoshi » piątek, 24 kwietnia 2009, 22:12

Mam pomysł i zapał (a nawet stworzone dla własnego użytku podstawy w Excel'u) na stworzenie ogólnodostępnej bazy modeli i wszelakich dodatków do nich. Niestety nie posiadam odpowiednich umiejętności do zbudowania takiej bazy, ani miejsca, gdzie mógłbym taką bazę zrobić.
W związku z powyższym mam do Kolegów następujące pytania:
Czy jest sens wykonania takowej bazy?
Jeśli na powyższe pytanie większość odpowie: tak, to czy ktoś udostępniłby miejsce na swojej stronie, lub stronie jakiegoś klubu modelarskiego, oraz zbudował "konstrukcje" pod takową bazę? Ja ze swojej strony (po odpowiednim doszkoleniu, jak wypełnić ową "konstrukcję") zobowiązałbym się do sfinalizowania w/w planu. Oczywiście myślę o tym projekcie, jako o bazie otwartej, gdzie każdy mógłby uzupełniać dane, których mi by się nie udało znaleźć.
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Pomysł na...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » piątek, 24 kwietnia 2009, 22:38

myślę, ze jest to temat godzien rozwazenia w kontekście potencjalnych planów budowy portalu pwm.ogr.pl
:>
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Pomysł na...

Postprzez kasprzyk » sobota, 25 kwietnia 2009, 07:07

Pamiętam, że już jedna osoba chciała coś takiego zrobić. Powstała nawet stronka, z możliwością dodawania przez nas zestawów, komentarzy, zdjęć itp. Nie mogę jej teraz znaleźć, pamiętam jak wyglądała, wiem że na jednym z forów lub stron modelarskich (polskich) był do niej link. Może warto odświeżyć temat. Dobrze by było, gdy znalazły się tam materiały ze starej polskiej witryny modelarskiej. Masa ciekawych artykułów tam była :roll:
Avatar użytkownika
kasprzyk
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 29 marca 2008, 13:48
Lokalizacja: Wrocław/Racibórz

Re: Pomysł na...

Postprzez wuen » sobota, 25 kwietnia 2009, 07:24

Można coś na wzór takiej
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 07:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Pomysł na...

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 25 kwietnia 2009, 07:56

Taaaak, to tylko modele 5typów Ferrari, a ile mamy typów samolotów, pojazdów, samochodów?
Szczytny cel, ale nierealny
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9931
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomysł na...

Postprzez Akahoshi » sobota, 25 kwietnia 2009, 08:08

Nierealny, pod warunkiem, że wzięłaby się za to jedna osoba, a modelarzy w końcu jest "kupa" ;o)
Jak wspomniałem na samym początku wprowadzałbym dane, ale tylko w temacie pancerki w 1/35, gdyż w nim jako-tako jestem obeznany.
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomysł na...

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 25 kwietnia 2009, 08:22

o wprowadzanie danych bym się nie matwił- to faktycznie można zrobić na zasadzi pospolitego ruszenia. gorzej z weryfikacją, i przede wszystkim, aktualizacją, bo pewne rzeczy znikają z rynku
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Pomysł na...

Postprzez Mac Eyka » sobota, 25 kwietnia 2009, 08:40

Akahoshi napisał(a):Czy jest sens wykonania takowej bazy?


Pomysł fajny, zapał godny pochwały.
Pamiętaj jednak że tylko zestawów Spitfire w skali 1/72 jest około 70.
Meserów, Fok, Mustangów, P-47, Zerówek jest podobna ilość.
Można oczywiście stworzyć taką bazę ale czy będzie ona czytelna. Obawiam się, że nie.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Pomysł na...

Postprzez net_sailor » sobota, 25 kwietnia 2009, 08:48

O to, że modele znikają bym się nie martwił. Jeśli jakiegoś modelu nie ma w sklepach to zawsze jest rynek wtórny (na którym można kupić od dawien dawna nie produkowaną hellerowską pe jedenastkę za trzycyfrową cenę :lol: )

W zasadzie to takie aktualizowane wykazy już istnieją - są to mniej lub bardziej kompletne bazy sklepów internetowych 8-)
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pomysł na...

Postprzez pencil37 » sobota, 25 kwietnia 2009, 17:25

Pomysł uważam za szczytny :) nawet bardzo - sam czasami się zastanawiam kupując model np. przez net jakie są wypraski... czy warto np. ten model czy innego producenta, czy jest w zgodny z rzeczywistym samolotem/statkiem/czołgiem.
Jeśli chodzi o całe modelarstwo zawęrzając do redukcyjnego jest tego że hoho... ale zamysł kolegi aby się ograniczyć do pancerki jest bardzo dobry.
Jako osoba zainteresowana modelami samolotów pasażerskich często korzystam ze strony : http://www.airlinercafe.com/.
Jest tam oczywiście forum - ale to już mamy :D
Co naważniejsze na pierwszej stronie jest specjalna wyszukiwarka w której się podaje skalę, typ modelu, producenta itd.
Dzięki temu można szybko znaleść wrzucone zdjęcia gotwych modeli, wyprasek, kalek itd.
Myślę że po pierwsze taka baza pokazywała jakie są modele (lub były) danego czołgu.
Po wtóre mogło to by być połączone jakie są do niego ewentualne dodatki.
Oczywiście ze zdjęciami w/w.
Po trzecie opinie modelarzy jak się taki model skleja.
W jaki warto zainwestować.
Może warto zachęcić do współtowrzenia takiej bazy dystrubutorów i sklepy modelarskie - mogli by też wrzucać skany instrukcji, foto wyprasek itd.
Avatar użytkownika
pencil37
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 17:19
Lokalizacja: Opole

Re: Pomysł na...

Postprzez Slash » sobota, 25 kwietnia 2009, 19:08

Jeśli wyjdziemy z założenia, że chcemy zebrać wszystkie modele, kalki, żywice i blaszki świata to życzę powodzenia. Utopia godna teoretyków komunizmu ;o)
Ale idea stałego uzupełniania bazy na ile kto ma chęci i możliwość nie jest zła. Najlepiej jakby powstała taka baza danych w ramach forum, fotka pudełka, środka + 2 zdania tzw "uwag". Dużo tego naprawdę być nie musi.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 16:50

Re: Pomysł na...

Postprzez Daniel-Martola » sobota, 25 kwietnia 2009, 19:24

Modeli, akcesorii, kalkomanii itd - obawiam się że to już będą grubo powyżej 100 tys a może i 2 razy tyle. Więc nawet jak pospolite ruszenie to i tak praca na lata... Chyba z motyką na słońce się porwać chcecie

pozdr
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 22:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na...

Postprzez Maxek » sobota, 25 kwietnia 2009, 20:35

Myślę, że bardzo przydatnym narzędziem byłoby opracowanie formularza, który zainteresowane osoby wypełniałyby opisując wybrane zestawy modeli. Ułatwiłoby to pracę osobie opracowującej bazę (może nawet udałoby się stworzyć makro, które samo aktualizowałoby taką bazę w miarę napływania nowych opisów).
Trzeba przyznać, że taka baza to ogrom pracy, ale podzielony przez zapał części użytkowników Forum dobrze wróży jej powstaniu.
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:19
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomysł na...

Postprzez pencil37 » niedziela, 26 kwietnia 2009, 19:01

Może i utopia ale o lotach na księżyc też tak myślano :D
A ja jestem zdania że tak warto zacząć... nawet jeśli nie będzie 100.000 pozycji w tej bazie to i kilkaset informacji o popularnych modelach będzie cenne.
Avatar użytkownika
pencil37
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 17:19
Lokalizacja: Opole

Re: Pomysł na...

Postprzez Akahoshi » poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 15:20

Zgadza się, wszystkiego nie można zebrać, ale od czegoś można zacząć.
Poszperałem trochę w sieci i zrobiłem takie przykładowe zestawienie dla jednego z mniej popularnych pojazdów, a mianowicie Wespe Tamiyi (nr kat.35200)

Elementy fototrawione:
-Aber 35025
-Eduard 35450
-Eduard TP067
-Eduard TP036

Żywice:
-CMK 3061
-Verlinden 1379
-Royal Model 137

Lufy toczone:
-Aber 35L-11
-Armorscale B35-081
-Chesapeake Model Designe CMD25
-RB Model 35B67
-Jordi Rubio TG-37
-Armo 35710

Gąsienice:
-Bronco AB3513
-Friulmodel ATL-30

Łuski i pociski:
-Voyager PEA131
-AFV Club 35074
-RB Model 35P24

Pozostałe:
-Echelon D356009 (kalki)
-Moskit 35-11 (tłumik)
-Montex K35006 (maski)
-Friulmodel AW-20 (koła napędowe)

Oczywiście, może czegoś brakować (i na pewno brakuje) ale już takie zestawienie wiele daje. Przykładowo, przy każdym produkcie można wrzucić link do strony gdzie znajduje się in-box lub choćby sama instrukcja (na stronie Eduard'a i Aber'a można znaleźć prawie każdą ich instrukcję w formacie PDF).

BTW: No właśnie, co ze stroną o której wspomina Kamil?
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Giełda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość