ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 01:03

Nadeszła zima (przynajmniej tak mi się do dziś wydawało), a z nią powinny pojawić się pod Moskwą (albo Leningradem) posiłki z Syberii, zwłaszcza, że jak na razie faszyści są górą - przynajmniej w ilości warsztatów ;o).

Zachęcony/zmotywowany powrotem do Ła-5 z tego wątku - KLIK - wróciłem równocześnie do pomysłu zbudowania w miarę poprawnego modelu ŁaGG'a-3.

Wiadomo - jest (a raczej był) żywiczny model Vectora. Ale dostępność tego modelu na rynku jest obecnie prawie zerowa a i cena nie zachęca do bliższego zapoznania się z zestawem. Na ebayu można znaleźć oferty za na przykład 130 dolarów + kolejnych 20 za dostawę, co daje mniej więcej 600 złotych.

Był również short-run LTD sprzed blisko dwudziestu lat - obecnie raczej rarytas kolekcjonerski i niestety baaardzo "short" jeśli chodzi o detale.

Jest też plastikowy model South Frontu (pakowany także przez Amodel), ale jego jakość - którą przy cenie 70-90 złotych trudno zaakceptować - pozostawia wiele do życzenia.

Lata temu anonsowany był także żywiczny zestaw Fusion - pierwsze zdjęcia wnętrza kabiny zapowiadały rewelacyjny model - ale na razie skończyło się tylko na fotelu pilota i śmigle, które dostępne są na stronie Ultracasta.

No i "last but not least" mamy model ICM'u (wydawany też przez Hasegawę w wersji fińskiej i japońskiej). Jakość odlewów i detali jest na co najmniej dobrym poziomie, zestaw zawiera sporo alternatywnych części, które przy niedużym nakładzie pracy (spód kadłuba+sloty na skrzydłach dla późnych wersji) pozwalają na zbudowanie chyba wszystkich serii ŁaGG'a. No i cena - jakieś trzydzieści parę złotych - niższa, niż na przykład cena blaszki Eduarda do tego zestawu! Niestety model ma jedną, wielką wadę - jest źle wyskalowany w osi podłużnej i w płaszczyźnie góra/dół i co dziwne, tylko w tych dwóch płaszczyznach, bo rozpiętość płata jest w modelu OK.

Na długości brakuje mu mniej więcej 5-6 mm, na szerokości płata blisko 2 mm, co daje skalę 1:50. Ujmując to krótko - model jest fajny, ale duuużo za mały - taki - nie bujmy się użyć tego określenia - pokurcz :), na dodatek nieproporcjonalny.

Są tacy artyści, którzy jakoś sobie z tym radzą, na przykład kolega TUR zwany "Rzeźnikiem" z forum DWS. Ja niestety jestem zbyt leniwy, nie mam wystarczających umiejętności lub brak mi czasu (niepotrzebne skreślić), chociaż długo zastanawiałem się nad takim, jak pokazane między innymi przez TUR'a rozwiązaniem.

I właśnie ze względu na jedną, dwie lub trzy z wybranych moich przypadłości wymienionych wyżej postanowiłem spróbować czegoś, co w moim przypadku da większe szanse powodzenia - zrobić "downgrade" modelu La-5 Zvezdy z wykorzystaniem fragmentów modelu ICM.

Obrazek
Na zdjęciu niektóre elementy modelu ICM wycięte z ramek do przymiarek/porównań ze Zvezdą.

Co prawda i tutaj trzeba będzie się trochę nagimnastykować, ale jednak moim zdaniem będzie to najprostsza droga do stworzenia w miarę sensownego modelu ŁaGG'a w skali 1:48 (oczywiście poza koszmarnie drogim i też mającym swoje "za uszami" modelem Vectora).

Płat, kadłub na odcinku od owiewki do ogona, usterzenie i podwozie będą z modelu Zvezdy, nos z silnikiem, owiewka, tunel chłodnicy pod kadłubem i wloty powietrza u nasady skrzydeł - z ICM'u. Do tego trochę elementów z blaszki Eduarda.

Szczęście w nieszczęściu, model ICM oprócz nietrzymania skali ogólnie jest również nieproporcjonalny - więcej milimetrów brakuje mu w części od kabiny do ogona. Jeśli ktoś chce go wydłużać - ma prościej, bo dodaje materiału przede wszystkim właśnie w tej, pokrytej jedynie "sklejką" części samolotu. Jeśli z kolei ktoś, jak w moim przypadku, będzie przeszczepiał nos, też dzięki brakowi proporcji w zniekształceniu ma łatwiej, bo nos jeżeli chodzi o długość jest za krótki tylko o jakiś milimetr.

--------

Co do konkursu Plan Barbarossa - model ma przedstawiać egzemplarz wczesnej wersji z 44 Pułku - jesień/zima 1941, rejon Leningradu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rzut boczny ze strony mig3.sovietwarplanes.com

--------

Jak mawiał towarzysz Marks - najpierw baza - i od niej zacząłem. Nadbudowa potem.

Żeby określić, w którym miejscu najlepiej będzie ciąć kadłuby obu modeli, trzeba mieć jakiś stały punkt odniesienia, a najlepszym takim w modelu Zvezdy jest płat, na którym osadza się kratownicę, a na niej połówki kadłuba.

By jakoś pożenić kadłuby Zvezdy i ICM trzeba będzie na pewno zwęzić kratownicę Zvezdy z przodu i dogiąć do wewnątrz, bardziej równolegle przód rozchodzących się w Ła-5 połówek kadłuba.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6033
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez MIRO » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 10:08

No, no, no! Ambitnie podchodzisz do tematu.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Lokalizacja: Opole

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 11:23

No to i ja podzielę się zdziwieniem co do stopnia ambitności licząc po cichu, ze nie skończysz (nie dołożysz ręki do zwycięstwa Kufajonów - obiecałeś P-24 i to powinien być towarzyszu frontowy priorytet ;o) ).
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 12:16

Mariusz, mając Tutaj dwa modele szanse na to, że jakiś skończę zwiększam dwukrotnie :).

Dalej - jak słusznie mi wytknąłeś, opowiedziałem się wcześniej i po Tamtej stronie. Dołączenie do sowietów to oczywiście całkowicie celowy i świadomy zabieg, kompletne wyrachowanie i ścisłe nawiązanie do rzeczywistej polityki jednej i drugiej strony - wzajemnego oszukiwania się i mydlenia oczu.

No i przede wszystkim zabezpieczenie się - obojętnie kto nie wygra, ja zawsze będę po zwycięskiej stronie ;o). To się nazywa "poprawność polityczna".

A tak naprawdę, zawsze chciałem zrobić takiego wczesnego ŁaGG'a, więc gdzie, jak nie tu i kiedy, jak nie teraz.

Co do P.24 odłożyłem go na razie na bok - kadłub w moim egzemplarzu okazał się tak zwichrowany, że chyba będę musiał kupić kolejny - za bardzo ten mój muszę wyginać, by był prosty i nieskręcony. Jedynie sklejając obie połówki jestem w stanie nadać mu odpowiedni kształt - połówki luzem kształtu nie trzymają. W tej sytuacji pakowanie do środka wielu drobnych detali i odtwarzanie struktury szkieletu, który miał trzymać się na wypraskach Mirage'a byłoby ryzykiem i głupotą, bo później po skręceniu połówek do właściwego kształtu część tych doklejanych elementów pewnie by odpadła.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6033
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Murek » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:06

Ambitny i atrakcyjny warsztat się tu zapowiada :P Co do modelu ŁaGG-3 ICM-u to ponoć wnęki podwozia są za płytkie.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3000
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 18:22

Z niecierpliwością czekam na galerię!
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez posejdon » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 18:36

Murek napisał(a):Ambitny i atrakcyjny warsztat się tu zapowiada :P Co do modelu ŁaGG-3 ICM-u to ponoć wnęki podwozia są za płytkie.

Podobnież płat ma być z Gwiezdy.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Murek » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 21:48

posejdon napisał(a):
Murek napisał(a):Ambitny i atrakcyjny warsztat się tu zapowiada :P Co do modelu ŁaGG-3 ICM-u to ponoć wnęki podwozia są za płytkie.

Podobnież płat ma być z Gwiezdy.

Ano faktycznie, w tym modelu płat jest jednym elementem. To i lepiej nawet :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3000
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 25 stycznia 2016, 23:49

Wziąłeś się za bardzo ambitny projekt! Trzymam kciuki z ciekawością będę podglądał postępy prac. Sam pewnie nie miałbym odwagi na taką "chirurgię", więc popatrzę na Twoje działania!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: ŁaGG-3, 1:48 Zvezda & ICM, czyli krojenie ławeczki...

Postprzez żurawinowski » środa, 2 listopada 2016, 01:23

i jak idzie budowa?
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 23:38


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości