Eduard - nowy Bf 109 G-6

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 08:16

net_sailor napisał(a):Ciekawe... Na dodatkowej blaszce dostajemy:
- pokrywę do otwarcia luku radio, bez radia czy choćby stelaża na radio (też fajnie by wyglądało),
- nowe blaszane klapy chłodnic, które nie korygują zasadniczej wady plastyku czyli podwojonej ścianki/krawędzi spływu górnej klapy,
- perforowane wnęki na goleń są super, ale już o metalowej strukturze wnęki koła "jakoś" się zapomniało.
- zbędne płaskie przewody hamulcowe,
- obejmę pasującą do bardzo brzydkiego zbiornika paliwa.




[1] Podwójna krawędź spływu górnej klapy za chłodnicą w G? Czy na pewno? :)
Klapy są fajne bo są zrobione z imitacją mechanizmu dźwigni poruszających klapami oraz są delikatne wzmocnienia, myślę że to bardzo fajna rzecz.

[2] Jest gniazdo anteny "Morane" dla FuG 16ZY - jak ktoś robi G-14 czy G-6y to idealnie jak znalazł.

[3] Pokrywa dostępowa do kadłuba z wykonanym mocowaniem dla apteczki - fajny detal. W tym zestawie pokryw i wzierników do Hase jaki wydali z 10 lat temu chyba tego nie było.
Sam zestaw radio dostępny jest już jako Brassin.

:)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 09:41

Kuba P. napisał(a):[1] Podwójna krawędź spływu górnej klapy za chłodnicą w G? Czy na pewno?

No tak, tu się zapędziłem - zgubne skutki siedzenia po nocy. :oops: Akurat siedzę przy F, gdzie podwójna krawędź była.
Kuba P. napisał(a):Klapy są fajne bo są zrobione z imitacją mechanizmu dźwigni poruszających klapami oraz są delikatne wzmocnienia, myślę że to bardzo fajna rzecz.

A to jest całkiem przydatne, o ile klapy są całkowicie otwarte i wtedy coś tam widać. Czy w plastykowym zestawie jest rurka cieczy do chłodnicy? Poprzednio tego nie było:
Obrazek

Kuba P. napisał(a):Sam zestaw radio dostępny jest już jako Brassin.

Masz na myśli Bf 109G radio compartment (nr kat.648157), gdzie taka pokrywa już jest? Apteczka - nie przeczę, fajny detal.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 13:25

Nie, tej rurki nie ma i chyba w żadnym modelu 109 G tego nie widziałem do tej pory.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez potez » wtorek, 26 kwietnia 2016, 23:07

No to lamerskie pytanie, bo edek paczkę wysłał to trzeba sie szykowac 8-)
czy to pudełkowe malowanie jest poprawne czy to jakiś wymysł grafika? Cholernie mi się podoba ta czarna spirala na żółtym nosie:
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4689
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez net_sailor » środa, 27 kwietnia 2016, 00:21

Jakieś podstawy to ma. Tutaj masz pierwowzór:
http://www.me109.info/display.php?a=e&fid=2818
Kołpak faktyczne może być w żółtym kolorze eskadry,
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez macias13_84 » piątek, 29 kwietnia 2016, 11:32

Dobrze kombinuję, że żywice 6482XX są do nowego, a wszystkie 6481XX do starego spuchniętego G-6?
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 8 maja 2016, 12:44

Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Atlis » niedziela, 8 maja 2016, 17:20

Jaram się tą zapowiedzią. S-199, Buchon... ;-)
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 9 maja 2016, 00:42

Atlis napisał(a):Jaram się tą zapowiedzią. S-199, Buchon... ;-)

Buchona jeszcze nikt nie obiecywał a szkoda bo napędzany HS-12Z jest w czołówce najszpetniejszych samolotów wszechczasów.

Przy okazji - żywiczne wydechy do Gustawa z 2014 nie pasują do nowego.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez potez » poniedziałek, 9 maja 2016, 00:57

To dobrze, że wziałem nowe 8-)
edek w końcu zamówienie przysłał, tak go sobie wyjąłem, pożeniłem z brassinową kabinką i w sumie to bardzo prosty modelik jest...
Sympatyczny i poza koniecznościa odtworzenia nitów tam gdzie znikają i ponacinaniem linii od spodu gdzie zupełnie rozmyło wszystko wygląda ok. No dobra światelka na skrzydłach trzeba dorobić i troche się na końcówkach forma rozjechała ale to w sumie nic wielkiego... ;o)
Jedyny minus to, ze edek nie dopieszcza form, haska czy tamka ma je pięknie wypolerowane a tutaj w paru miejscach widać jakieś nieciągłości no i delkatna skórka pomarańczowa jest obecna...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4689
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 9 maja 2016, 01:13

Tam ciekawa rzecz się przewinęła w animacji, produkowany przez IAR w Brasov rumuński Gustav z takimi charakterystycznymi wydłużonymi Beulami. Jeśli to ma być taka zapowiedź dalszych planów to całkiem ciekawa. Te samoloty nosiły bardzo zakręcone malowania i są po prostu inne.
No i Avia S-199, na to czekam szczególnie niecierpliwie! :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez macias13_84 » poniedziałek, 9 maja 2016, 01:42

Kuba P. napisał(a):...

Dokładnie, są co najmniej trzy smaczki na filmiku o ile stanowi on jakąś rękojmię wedle Edkowych obietnic:

Rzeczony IAR-Gustaw
Obrazek

Knedlik S-199
Obrazek

Gołąb Garłacz
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Pabblo » poniedziałek, 9 maja 2016, 20:45

Hej,

konwersję z kalkomaniami do wykonania Bf 109Ga-6 z Brasow produkował Radu Brinzan (w trzech skalach, 1:32, 1:48 i 1:72). Kroplowe Beule (przynajmniej w większych skalach) były dopasowane do zestawów Hasegawy. Niestety żadnego z tych zestawów nie sposób już nigdzie upolować a sam twórca wykluczył (prawie na 100%) ponowne wydanie (np. dopasowanych do Revella 1:32). Byłoby naprawdę super gdyby Eduard wydał Ga-6, najlepiej z zestawem rumuńskich napisów eksploatacyjnych. Czekam na Dual Combo "In foreign service" :).
Pabblo
 
Posty: 39
Dołączył(a): piątek, 2 maja 2008, 18:18

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez potez » poniedziałek, 9 maja 2016, 23:41

ten-którego-imienia-nie-wolno-wymawiać kiedyś machnąl takiego kropkowanego rumuna: http://scalefun.com/forum/viewtopic.php ... 9&start=20
Całkiem interesujący temacik z tego wyszedł...co prawda pomalowany jak czołg ale wiadomo z jakiego kraju pochodzi ten egzemplarz 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4689
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Eduard - nowy Bf 109 G-6

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 23 maja 2016, 01:21

Kilka zdjęć niżej przedstawia model pomalowany cienko surfacerem 1200. Wyszło kilka miejsc, które trzeba poprawić a najlepiej od razu skorygować przy montażu. Ja się zagapiłem. Komentarze pod zdjęciami:

Obrazek
Obrazek
Wstawka z naszymi ulubionymi rynienkami jest delikatnie za szeroka. Delikatnie czytać do zeszlifowania. Warto zwrócić uwagę na to przy montażu, może się uda wkleić od razu idealnie ewentualnie ostrożnie szlifować. Szkoda nitów obok. Problem w teorii dotyczy tylko elementu z widocznymi u mnie rynienkami. W alternatywnym elemencie w miejscu zaznaczonym i tak powinna biec linia łączenia blach więc nie ma problemu.
Wskazana przesunięta linia też do korekty.

Kształt Beuli do indywidualnej oceny, dla mnie one są nadal nieco zbyt wydatne i na pewno zbyt mocny jest ten szew/uszczelka na łączeniu osłon z kadłubem. Łatwo to skorygować jak się komuś nie będzie podobało. To trochę taka estetyka z przerysowaniem pewnych detali i ja zostawiam w tym konkretnym modelu. Zobacze na koniec jak to wyjdzie.

Jeszcze jedna uwaga - nie udało się nam do tej pory bez wątpliwości potwierdzić istnienia fabrycznych osłon typu Erla bez małego bąbelka. Wszystkie podejrzane przypadki to albo miks osłon albo przeróbka. Dlatego dokleiłem do swojego ten mały bąbelek. Może kiedyś uda się ostatecznie potwierdzić "wzór 030" na zdjęciu :)

Obrazek
Druga rzecz, którą już widziałem wcześniej to wciągi na klapach. Jakos naiwnie liczyłem, że może samo zniknie. Nie znika. Warto to poszpachlować i odtworzyć nitowanie. Patrzyłem w innych posiadanych przeze mnie egzemplarzach i problem jest powtarzalny. Nic wielkiego i zdarza się innym najlepszym (Tamka w Mustangu chociażby czy Hasegawa na skrzydłach P-47)
Krawędź klapy za chłodnicą ma brzydki ślad, który często widać na takich ostrych elementach u Edka. W Spitfire to było też upierdliwe, nie pamiętam już jak było w MiG 21. W każdym razie banalne do usunięcia ale jest.

Warto też uważać i bardzo starannie wklejać tablicę do kadłuba i jeśli się da to pasować z wiatrochronem, całość ma tendencję do uciekania w jedną stronę co potem skutkuje lekkim przesunięciem podstawy wiatrochronu.

Obrazek

Na brzuchu główne obszary zainteresowania to wspominane wcześniej łączenie kadłuba i skrzydła w kształcie litery V, nieostry zarys pokrywy kompasu (zaznaczylem) i klasycznie dla 109 szew na spodzie i grzbiecie kadłuba. Im się mniej ten szew schowa przy klejeniu tym mniej odtwarzania. U mnie do małej poprawki :oops:

Obrazek

Pokrywa pod skrzynią działka (to prostokątne coś z 4 poprzecznymi slotami) jest właściwe dla wczesnych G-6 natomiast dla późnych G-6 czy G-14 należy zmienić układ i rozstaw szczelin. Ja celowo zostawiłem sobie tak jak jest, zmienię w nastepnym.

Wnęki kół są super i wykonanie jest naprawdę doskonałe. Można pobawić się z wydrążeniem otworów w przedniej ścanie i ewentualnie ponarzekać sobie, że nie ma wersji bez pokrowca. Wersja bez pokrowca za to jest w Revellu 1:32 :)
Wnęki goleni jak wyżej wspomnialiśmy bez otworów, można wywiercić lub wstawić trawione, są dostępne.

Jakby się tak mocno czepiać i szukać to przy maksymalnie otwartych chłodnicach cieczy powinna być tez opuszczona przednia krawędź wlotu. To jest odlane razem z obudową. Dla miłośników cięcia i korekt taki smaczek do zrobienia.

Tyle na teraz, po usunięciu tych usterek model będzie gotowy już do malowania.
Dla mnie to nadal model roku i czekam już na kolejne wydania innych wersji :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Messerschmitt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości