[Z] PZL P.11c - 1/72 - Arma Hobby

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez Łukasz_K » środa, 25 lipca 2018, 20:17

Mecenas napisał(a):Ciekawie do sprawy błędów w modelu odniosła się Arma Hobby na swoim blogu w artykule po tym adresem: http://armahobbynews.pl/blog/2018/07/24 ... -projektu/


Za to lubię AH. Jak widać krytykowane biadolenie na temat renderów danego wypuszczanego modelu czasem jest dostrzegane przez producentów.

Zmiana narzędziowni z chińskiej na polską to też koszt jakieś 1,5 - 2 razy większy, czyli wypuszczanie niszowych na skalę światową modeli w 72 jest opłacalne ? Bardzo dziwne.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4843
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez MarCo » środa, 25 lipca 2018, 23:36

Flesz napisał(a):p.s. MarCo, a co Ty się tak jeżysz?


Ależ absolutnie nie. Pamiętaj że przekaz niewerbalny jest pozbawiony mimiki i tonu - to tylko Twoja wyobraźnia podpowiada ze się denerwuję. Bynajmniej. Piszę to zupełnie chłodno i uśmiechem.
Nie zapominaj(cie): to jest tylko hobby a nie sens życia.
Piszę dla zabawy bardziej i nie emocjonalnie, pisanie na forum to forma spędzania wolnego czasu, w przerwach między klejeniem modeli.

Mecenas napisał(a):Ciekawie do sprawy błędów w modelu odniosła się Arma Hobby na swoim blogu w artykule po tym adresem: http://armahobbynews.pl/blog/2018/07/24 ... -projektu/

Cytuję fragment, ale zachęcam do lektury całości na stronie producenta:
Ten sukces ma kilku ojców, i należy oddać należny wkład wykonawcom i współpracownikom działającym przy projekcie
  • Projekt 3D, podział na części, blaszki, instrukcje, bokorysy, maski i kalkomanie wykonał Marcin Ciepierski.
  • Korektę merytoryczną modelu 3D wykonali Marco (Kitir) i wspomagał Grzegorz Mazurowski
  • Malowania wybrał Wojciech Bułhak, a ich korektę wykonał – Grzegorz Mazurowski
  • Dziękujemy dr. Tomaszowi Kopańskiemu za udostępnienie swojego archiwum i za cenne uwagi (przydatne przy projektowaniu kalkomanii) oraz Bogdanowi Stankowi za zwrócenie uwagi na niektóre detale samolotu.

    Szczególnie dziękujemy modelarzom – konsultantom: Marco i Grzegorzowi, dzięki którym ustrzegliśmy się błędów bryły modelu i wymiarów.



Interesujące. Nie, w zasadzie to FP miesiąca. Myślę, że ten wpis na blogu powstał w konkretnym celu - mamy igrzyska ku uciesze gawiedzi. Coraz bardziej się przekonuję, że Wojtek robi damage PR własnej firmie.
I jak daleki jestem od publicznego pisania o sprawach tego typu, to myślę że poglądowo może być to dla kogoś ciekawe, stąd też mój post.

Wyobraźcie sobie że śmiałem "skrytykować" model, przy którego rzeźbieniu pomagałem. No nie skrytykować, pokazałem tylko parę miejsc godnych uwagi i nie komentowałem że mi się coś nie podoba. W zasadzie to pomagłem najbardziej przy skrzydle do RWDy, przy P.7 mniej a przy P.11 najmniej. No i wszystko fajnie, nie chcę rozgłosu, robię to bezinteresownie i w cieniu, żadnych podziękowań nie chcę. Nagle, Wojtek (sorry, ale dostają poufałe newslettery gdzie pisze do mnie po imieniu, więc czuję się także jego kolegą i też będę pisał po imieniu) pisze taki post jak zacytowany powyżej. Ok... No to jesli już, to:
Przede wszystkim jest nietaktem dziękowanie komukolwiek dopiero teraz, a nie przy wydaniu modelu.
Drugim nietaktem jest nakłanianie do publicznej dyskusji o czyichkolwiek zasługach.
Trzecim nietaktem jest wymienianie kogoś po nickach zamiast imienia i nazwiska, podczas gdy pozostali już są a ich nicków nie podano. Domyślam się, że konkretnie mnie każdy ma rozpoznać na forach, bo po nazwisku byłoby ciężej.

Nadmienię, że bardzo zabawnie brzmi to podziękowanie, bo to takie: "dziękuję sobie samemu, oraz swojemu wspólnikowi za to że zrobiliśmy model". Serio? To trzeba publicznie, a nie lepiej we własnym gronie wypić piwo na okoliczność?

Wojtek, jak widzę, wykorzystuje naszą "współpracę", żeby wskazać winowajcę byków - o tym poniżej. Przy okazji manipuluje faktami, tam gdzie mu wygodnie.

- nie jest prawdą, że wykonałem korektę merytoryczną modelu 3D. Nie miałem okazji obejrzeć na komputerze prawdziwego modelu 3D w programie, ani nie sprawdzałem poprawności bryły. Nie wykonywałem żadnej korekty i nie zatwierdzałem niczego w tym modelu (a tak sobie korektę merytoryczną wyobrażam - dyskutujemy, dochodzimy do ostatecznej wersji i uznajemy ją za zamkniętą - żadnych takich rzeczy nie było).
Miałem tylko i aż - zaszczyt oraz ogromny honor - zobaczyć rendery bryły tego modelu, w stosunkowo niewielkiej rozdzielczości 1600pix, 9 miesięcy temu. Raz. Udostępnił mi je Marcin, jako poufne i jak sądzę nikt poza mną ich wtedy nie oglądał. Byłem zachwycony tym, co zrobił. Z tych renderów nie wynikał rozkład części na ramce, śmigło było jeszcze w jednym kawałku z klockiem a'la Karaś z IBG oraz w zupełnie innym rozwiązaniu składania, niektóre detale nie były jeszcze sprecyzowane (np. nie było w ogóle mowy o częściach z blaszki). Linie podziału blach, czy te skomentowane paski na górze płata, na tych renderach które posiadam są liniami - nie sposób ocenić czy będą wgłębne czy nie - i jak szerokie. Render jest blokowy, na wczesnym etapie i tak w moim przekonaniu go należało traktować.
- nie jest prawdą, że dzięki mnie AH ustrzegła się błędów bryły modelu i wymiarów. Ja tego nie sprawdzałem wcale, bo z renderów nie da się tego zrobić w sensowny sposób. Nie było też takiej prośby ze strony Marcina - ani mnie, ani jemu nie przyszło na myśl że bryła mogła by mieć błędy.

Same "konsultacje" to było kilka rozmów telefonicznych w których podpowiadałem Marcinowi detale, które warto zrobić. Marcin, jako konstruktor, decydował, co w modelu uwzględni a co mu się nie podoba. Prawdą jest, że na tych wczesnych renderach widać blachę w przykadłubowych częściach płata - tam gdzie jej nie powinno być. Tylko, że ta blacha nie była przedmiotem naszych rozmów - nie wiadomo wtedy było jak ma finalnie wyglądać na modelu, a ja się nie zajmowałem tym, gdzie jest umieszczona. Rozmawialiśmy o detalach takich jak radio i osłona napędu prądnicy, o kolektorze spalin, o wydechach, o silniku i.. km w skrzydłach.

Myślę, że część błędów - podkreślam że według mnie niewielkich - powstała, bo zespół projektowy (do którego ja nie należę) miał za mało czasu. Od siebie mogę tylko dodać, że nie dostałem ostatecznych renderów przed posłaniem do warsztatu, Marcin nie prosił mnie wcale o sprawdzenie czegokolwiek później, a w okresie tych 9-ciu miesięcy z tym projektem jak widać jeszcze się wiele wydarzyło - na przykład byłem bardzo miło zaskoczony zupełnie innym - dużo lepszym - rozwiązaniem śmigła.

W obliczu tego, że widziałem ten projekt tylko raz na wczesnym etapie, i dyskusja nad nim to nie była korekta tylko konsultacja, pisane teraz z żalem w ten sposób:

Przykro nam, że uwagi te nie zostały wyrażone podczas wykonywanej przez niego dziewięć miesięcy wcześniej korekty.


jest co najmniej nietaktem o ile nie obelgą. Obelgą nie dla mnie, tylko dla własnego projektanta, który przez 9 miesięcy nie dokonał ponownego sprawdzenia projektu, z nikim go dalej nie skonsultował (no choćby ze mną), ani tym bardziej nie ujawnił nikomu detali samego rozwiązania formy, oraz nie poddał żadnej korekcie. WTEDY można było ustrzec się podstawowego dla mnie i jedynego wartego uwagi błędu - zakładek na górze płata, które teraz są rowkami na modelu, i zapewne wtedy można było wyłapać te blachy faliste, które ja uznaję za nieistotne a na które tak bardzo zwrócił uwagę Wojtek.
No i do znudzenia powtórzę że to nie była żadna korekta.

Puenta z tego jest taka:
Kowal zawinił, a cygana powiesili. Nie jest tak, że za wystąpienie błędu, jakiegokolwiek - na modelu - winą można obarczyć konsultanta (chyba ze się mu za to płaci, to wtedy zmienia postać rzeczy), a już zupełnie nie jeśli konsultant ma tylko rolę doradczą i nic nie koryguje i nie zatwierdza.
Wystąpienie jakiegokolwiek błędu w modelu to jest wina tylko i wyłącznie firmy która go wyprodukowała, jej pracowników a nie ludzi z zewnątrz którzy bezinteresownie jej pomagają.
Drobna różnica pomiędzy korektorem a konsultantem polega na tym, że konsultant nie widzi kompletu danych i postępu prac, a często widzi przedmiot rozważań tylko raz, lub w części.

A teraz taka refleksja - czy ktokolwiek zdecyduje się na współpracę z firmą modelarską, mając świadomość że gdy wskaże błędy w gotowym modelu, to mu będą na swój specyficzny sposób dziękować?
A ilu z Was pomyślało - ale ustawka, zwiększyli popyt na model?

Tyle w temacie w tym temacie jak mawiają pewni ludzie.

I wiecie co? Ja się wcale na AH nie złoszczę ani nie gniewam za to, co nam dali do rąk. Marcina bardzo szanuję jako świetnego modelarza, do Wojtka puszczam oko. Kupiłem model i jestem z niego zadowolony - jest na miarę możliwości AH. Tylko pokazanie "E, chłopie - tu se może popraw zanim pomalujesz" spowodowało obrazę majestatu. Wyluzujcie.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 26 lipca 2018, 00:41

"No i skończyło się rumakowanie"- Osioł z filmu "Shrek 2"
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez arhtus » czwartek, 26 lipca 2018, 02:29

Ja to się dziwię tylko podejścia firm wydających modele w jednej kwestii.
Firma wypuszcza nowy model, jakby nie było bardzo oczekiwany, wiadomo że będzie "mierzony" wzdłuż i w szerz, czy naprawdę nie można przed zatwierdzeniem form poddać projekt modelu jakiejś weryfikacji przez ludzi którzy się orientują w temacie, a jeszcze bardziej dziwi mnie to bo takich ludzi jest zapewne masa, pewnie tu na forum też i pewnie zrobili by to z wielką chęcią.
W P-11 jakieś dodatkowe blachy faliste, w Łosiu IBG sloty itp, przecież to są błędy na które zwracają uwagę "zwykli" modelarze którzy to wyłapują na podstawie powszechnie dostępnych informacji.. Patrzę na model X i jako zwykły modelarz, entuzjasta lotnictwa polskiego dziwię się dlaczego ten np. element wygląda na modelu w taki sposób, a nie tak jak go widzę na powszechnie dostępnych materiałach?!!
Ostatnio edytowano czwartek, 26 lipca 2018, 11:37 przez arhtus, łącznie edytowano 1 raz
arhtus
 
Posty: 558
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez potez » czwartek, 26 lipca 2018, 10:35

A ja się nie dziwię już 8-) Po prostu tak jest. MArco napisał trochę o tym a z drugiej strony tylko wczoraj były 2 albo 3 wątki na ARC o tym, że producent dostał super materiały i ich nie użył pomimo tego, że na pudełku napisał że z nich korzystał 8-) (kittyhawk banshee, coś z nowych ruskich migaczy 25tych i coś jeszcze ale już nie pamiętam)
Tak po prostu jest i już. I trzeba się nauczyć z tym żyć :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4687
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez Jostein » czwartek, 26 lipca 2018, 11:16

Dostał, a nie korzysta - jego prawo. Gorzej, jak nie skorzysta, a obwinia innych o błędy. Publicznie.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez potez » czwartek, 26 lipca 2018, 11:26

A sam nie wiem co gorsze, wypisywanie takich popierdółek, czy wysyłanie modeli do znajomych influencerów, żeby przykrywali swoimi komentarzami niedoróbki? Tak naprawde to i tak jest taka nisza w niszy, że wszystko się kręci wokół kilku ludzi.
To ja juz wole autentyczny, wręcz dziecięcy entuzjazm Radosława6363 (bez obrazy) niż gównowojenki podjazdowe ochotniczych hufców wsparcia wybranego producenta :-/
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4687
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez greatgonzo » czwartek, 26 lipca 2018, 12:28

arhtus napisał(a):Ja to się dziwię ...


Ja też się nie dziwię. To tylko z pozoru wydaje się być zero jedynkowa sytuacja. Pomijam kwestie finansowe, bo te z reguły po prostu nie istnieją.
Producent musi jakoś dobrać sobie tego konsultanta. Rzadko można polegać na jednym. I tu zaczynają się schody bo i zaczynają się sprzeczne opinie. Masa speców z forów oznacza tylko masę sprzecznych opinii. W ogóle nie ma mowy o żadnej masie! Poza tym z konsultantem trzeba zwyczajnie dać radę się dogadać. Ludzie muszą sobie pasować. I trzeba jakoś wylawirować między sprzecznościami nie obrażając się nawzajem. A wszyscy przecież z entuzjazmu, z sercem na tacy, a ten wredny producent nie uwzględnił!
Ogólnie nie jest to łatwa sytuacja, a model jednak trzeba wydać w jakimś założonym cyklu produkcyjnym i nie można poprawiać w nieskończoność.


A z innej beczki, to jestem przekonany, że zgodność z oryginałem modeli wzrosłaby ogromnie, gdyby ich twórcy przykładali do tego w czasie budowy 20% tej wagi, jaką przykładają do zgodności z oryginałem ocenianych zestawów.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 26 lipca 2018, 15:57

potez napisał(a):A sam nie wiem co gorsze, wypisywanie takich popierdółek, czy wysyłanie modeli do znajomych influencerów, żeby przykrywali swoimi komentarzami niedoróbki? Tak naprawde to i tak jest taka nisza w niszy, że wszystko się kręci wokół kilku ludzi.
To ja juz wole autentyczny, wręcz dziecięcy entuzjazm Radosława6363 (bez obrazy) niż gównowojenki podjazdowe ochotniczych hufców wsparcia wybranego producenta :-/


Masz sporo racji :D Za czasów mojego dzieciństwa miałem wybór modeli ,,Łoś'', Jak 1 i ,,Czapla'' ;o)
Jak to mówi klasyk były to czasy kiedy ,,Nie było niczego'' .
Modele KP były rzadkim luksusem i znikały ze sklepów błyskawicznie ;o)
Dlatego dziś cieszę się radością dziecka, że mogę wreszcie skleić to na co od dzieciństwa czekałem ;o)
Oczy już nie te ,ręce drewniane i modele wychodzą zawsze nie takie jak bym chciał :lol:
Ale nadal cieszę się jak dziecko z kolejnych modeli samolotów PZL :mrgreen:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2546
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez skusz » czwartek, 26 lipca 2018, 16:21

O, i to jest słuszna koncepcja.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3170
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez karolkonw » piątek, 27 lipca 2018, 09:31

tne model na zdjęciach ma jedna DUZA wade
jest w 1:72
czyli zabawkowej skali jak to ktos powiedzial...
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez Thalgonis » piątek, 27 lipca 2018, 09:34

karolkonw napisał(a):tne model na zdjęciach ma jedna DUZA wade
jest w 1:72
czyli zabawkowej skali jak to ktos powiedzial...


To NiE jest zabawkowa skala tylko od niej się najczęściej zaczyna przygodę z modelarstwem w epoce berka kucanego.
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1412
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez karolkonw » piątek, 27 lipca 2018, 09:38

nadal poziom uproszczen wynikajacy ze skali jest ekhm jaki jest:(
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez Dominik » piątek, 27 lipca 2018, 10:32

karolkonw napisał(a):tne model na zdjęciach ma jedna DUZA wade
jest w 1:72
czyli zabawkowej skali jak to ktos powiedzial...


Kolejny "genialny tekst" zaśmiecający główny wątek.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: [Z] PZL P-11c - 1-72 - Arma Hobby

Postprzez karolkonw » piątek, 27 lipca 2018, 11:38

Dominik napisał(a):
karolkonw napisał(a):tne model na zdjęciach ma jedna DUZA wade
jest w 1:72
czyli zabawkowej skali jak to ktos powiedzial...


Kolejny "genialny tekst" zaśmiecający główny wątek.

nie rozumiem o co ci chodzi? wyraziłem opinie - jesli sie nie zgadzasz spoko co poradze...
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PZL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość