[Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 16 października 2018, 18:25

Silnik jak silnik, ale kolektor chyba miał trochę inny kształt, dobrze się mi zdaje? Bo to najbardziej mnie irytuje, ale przy pierwszej sztuce tego nie będę ruszał.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez Grzegorz Stróżek » wtorek, 16 października 2018, 18:50

iras67 napisał(a):Grzegorz Stróżek :-) czy Part zrobi coś do Łosia IBG w najbliższych dniach? Przydałyby się klapy ...pełne tzn.nie tak jak w 1/48 zrobiono same klapy bez struktury skrzydeł przy krawędzi spływu bo to trochę wygląda nieciekawie.

Part zrobi do Łosia blachy, tylko nie w najbliższych dniach.
Kończę teraz ''flajowego'' Łosia, którego mam nadzieję skończyć w tym tygodniu i po nim biorę się z rozpędu za IBG.
Na razie bez spinania się, bo pudełka mają do mnie dotrzeć dopiero w przyszłym tygodniu.
Strukturę skrzydłowych żeber z blachy falistej zrobię, choć to trochę czasochłonne.
pzdr G
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez iras67 » wtorek, 16 października 2018, 20:09

MarCo napisał(a):O, co będziesz poprawiał w prawidłowym poszyciu?

Zaokrąglę delikatnie rogi i trochę złagodzę przy rogach kształt bo zbyt wyraźnie się odcina. kosmetyka nic nadzwyczajnego.
MarCo napisał(a):A to nie jest czasem ograniczenie technologiczne z tymi cylindrami?

Raczej uproszczenie. Airfix jakoś poradził sobie z tym przy podobnej detalizacji modelu-Blenheim .To raczej projektant zrobił bo tak to widział. A z silników żywicznych powinien pasować właśnie ten dedykowany do Airfixowych Blenheimów od SBS. Mercury ...ale te silniki są bardzo podobne przy takim zmniejszeniu.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez cris » wtorek, 16 października 2018, 21:19

iras67 napisał(a): Silniki mi się nie podobają. Mają złe proporcje cylindrów i zupełnie z czapy korpus.

Korpusy -czyli co konkretnie, to w środku ,nie bardzo Irek łapie -poważnie
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez iras67 » środa, 17 października 2018, 00:50

Wszystko w silniku jest inaczej niż w oryginale. Proporcje , kształty i fantazjowanie z elementami . Jest to zresztą ten sam projekt co w Karasiach.Nie jest to dyskwalifikujący model mankament bo tego nie widać po sklejeniu zgodnie z instrukcją ale jak już coś robią i mają dokumentację-orginalny silnik do dyspozycji.... Dyskutowanie o tym jest co najmniej dziwne przypomina rozmowy o makiecie Łosia z Mielca ... nie ma o czym . Zupełny brak podobieństwa jest dla mnie oczywisty . Ma tylko podobną liczbę cylindrów i tyle.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez xmen » środa, 17 października 2018, 07:39

A miało być tak pięknie.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1164
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez Artur Rzepka » środa, 17 października 2018, 07:42

I jest, tylko model nie zwalnia modelarza z rzeźbienia w niektórych miejscach ;o)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez xmen » środa, 17 października 2018, 07:48

To dobrze bo już myślałem że jakaś kaszana wyszła. :D Nie moja tematyka ale jednego może machnę. ;o)
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1164
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez MarCo » środa, 17 października 2018, 11:15

Artur Rzepka napisał(a):[...] kolektor chyba miał trochę inny kształt, dobrze się mi zdaje? Bo to najbardziej mnie irytuje[...]


Parafrazuję crisa, ale pasuje jak ulał. Trochę inny kształt - czyli co konkretnie, nie bardzo łapię - poważnie.
Na zdjęciach sprawdzimy jak było tylko napisz, na co patrzeć.
Może sugerujesz się szwem podziału formy, on nie wyznacza tylnej krawędzi kolektora.

iras67 napisał(a):Zaokrąglę delikatnie rogi i trochę złagodzę przy rogach kształt bo zbyt wyraźnie się odcina. kosmetyka nic nadzwyczajnego.


Aaaaaa...le mnie nastraszyłeś. Czyli to kwestia gustu - czy raczej konkretnego egzemplarza maszyny.
W zależności od egzemplarza, te narożniki miały kant i nie były zaokrąglone (jak w modelu) albo miały lekki łuk w narożniku - warto szukać zdjęć i nie fiksować się na jedynym słusznym wyglądzie. Trzeba przewalić sporo różnych ujęć żeby to zobaczyć, światło robi z tym kształtem różne cuda. W około połowie przypadków widać rogi jakoby obłe, w drugiej połowie - zupełnie ostre.

iras67 napisał(a):A z silników żywicznych powinien pasować właśnie ten dedykowany do Airfixowych Blenheimów od SBS. Mercury ...ale te silniki są bardzo podobne przy takim zmniejszeniu.


A tu dalej nie łapię. Cyzelujesz detal owiewki pokryw dolnego stanowiska - ok, kwestia gustu czy coś tam trzeba czy nie trzeba, natomiast szacun że w ogóle przywiązujesz wagę (do takich drobiazgów).
A jednocześnie wszystko Ci jedno czy Pegaz czy Merkury i tu mi zgrzyta. No i pytałem - po co. Tzn jeśli będziesz otwierał silniki to pełna zgoda, przyda się detal żywiczny jak już wcześniej pisałem. Ale pod zamkniętymi obudowami te cylindry ledwo widać - to jaki jest sens?
Jeśli chodzi o żywiczne silniki, to akurat wybór Mercurego pod Blenheima wydaje mi się najgorszym. Lekko tańszy i jednocześnie lepszy będzie Vector. Natomiast bezkonkurencyjny cenowo (choć z nieco gorszym detalem) pozostaje Pegasus z CMK serii Quick&Easy - w cenie jednego silnika SBS Mercury pod Blenheima, dostaniesz dwa Pegasusy CMK.
Ale nadal - to wszystko ma sens tylko jak tniesz pokrywy... nie zobaczysz w zamknietym silniku ani korpusu, ani dolnej połowy cylindra, głowicę - słabo.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez Artur Rzepka » środa, 17 października 2018, 11:22

MarCo napisał(a):
Artur Rzepka napisał(a):[...] kolektor chyba miał trochę inny kształt, dobrze się mi zdaje? Bo to najbardziej mnie irytuje[...]


Parafrazuję crisa, ale pasuje jak ulał. Trochę inny kształt - czyli co konkretnie, nie bardzo łapię - poważnie.
Na zdjęciach sprawdzimy jak było tylko napisz, na co patrzeć.
Może sugerujesz się szwem podziału formy, on nie wyznacza tylnej krawędzi kolektora.



Przyznaję się, mało jasno napisałem. Chodzi mi o stronę wewnętrzną kolektora:

Obrazek

a tu:

Obrazek

Już nawet pomijam "orurowanie", po prostu od wewnątrz powierzchnia jest powierzchnią boczną walca (co przy tym podziale technologicznym nie dziwi). Jest to w zasadzie jedyna rzecz, która mnie razi w oczy.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez MarCo » środa, 17 października 2018, 12:09

Artur Rzepka napisał(a):[...]po prostu od wewnątrz powierzchnia jest powierzchnią boczną walca (co przy tym podziale technologicznym nie dziwi). Jest to w zasadzie jedyna rzecz, która mnie razi w oczy.

Aaaaaa...spoko, też kwestia gustu lub indywidualnych wymagań. No to już jest po prostu uproszczenie technologiczne. Przy takim podziale (formy), jest tak jak piszesz - nie powinno dziwić. Inaczej musieli by komplikować formę. No i pytanie czy to potrzebnie czy nie. Moim zdaniem to jest złoty środek - z jednej strony trzyma koszt zakupu modelu na sensownym poziomie (jestem pewny że "lepsze" osłony dały by wzrost ceny, ale o ile - nie umiem powiedzieć). Wymagający modelarz sobie to sfrezuje, bo i tak usunie poprzeczki (i zastąpi ładniejszymi w tym samym miejscu...). Ale pamiętaj że jesteś w mniejszości - śmiało mozesz założyć że 95% kupujących to w ogóle nie przeszkadza.
Przerabiając, pamiętaj że kolektor nie był od środka wklęsły.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez Artur Rzepka » środa, 17 października 2018, 12:19

To wiadomo, kształt pewnie bardzo zbliżony do tego, co jest w jedenastce ;o) W sumie może jednak się złamię i zrobię model-matkę silnika, kolektora i osłony w środku. Dlatego zostawiam ten element na sam koniec do wklejenia, biorę na przeczekanie swoje chęci/niechęci. Model silnika w zasadzie jest zrobiony. 8-)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez CzarekB » środa, 17 października 2018, 12:24

Obrazek

Mówimy o tym co jest zaznaczone na czerwono ? A właściwie wskazane czerwona strzałka ?
Jeśli tak, i jeśli jest to jedyny duży mankament modelu to ja z tym mogę żyć.
Wiadomo juz cos o planowanych dodatkach typu maski i tablica przyrządów z YAHOO ? ( chyba tak sie to pisze ? )

P.S.
Przepraszam za brak ogonkow w pisowni, autocorrect szaleje po swojemu.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez net_sailor » środa, 17 października 2018, 12:50

Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: [Z] PZL - 37 Łoś - 1:72 [IBG]

Postprzez marco2607 » środa, 17 października 2018, 13:28

net_sailor napisał(a):Maski P-Mask już są:
https://www.martola.com.pl/pl142/produk ... _37a_b_los


Tablice też ;o)
https://www.martola.com.pl/pl142/produkty79365/pzl_los
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PZL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości