Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwym umundurowaniu, ekwipunku czy uzbrojeniu czy też szukasz dokumentacji - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

Postprzez robert.bednarczyk » wtorek, 11 grudnia 2012, 12:02

Szanowni Koledzy - chodzi mi po głowie pewien projekt modelarski - coś czego w modelarstwie redukcyjnym prawie się nie widuje. Do jego realizacji potrzebne mi dane dotyczące umundurowania polskich formacji zbrojnych podziemia niepodległościowego pod koniec II Wojny Światowej i po jej zakończeniu. W szczególności zależy mi na fotografiach i opisach dotyczacych umundurowania w czasie akcji bojowych. Paradoksalnie jest tego bardzo niewiele, co zrozumiałe z uwagi na wymogi konspiracji. Jest trochę fotek "żołnierzy wyklętych" ale raczej w sytuacjach pozowanych, na placówkach gdzie czuli się bezpiecznie i mogli jawnie nosić mundury i broń. Takie fotki też będą cenne ale bardzie zależy mi na tych tuż przed, ewentualnie po akcjach bojowych, które wymagały jak najdalej idącego zachowania konspiracji. Mile widziane wszelkie fotki w ciuchach cywilnych, pokazujące także rodzaje używanej broni i oporządzenia. Interesują mnie także opisy, relacje świadków zdarzeń itp. Wiem, że temat nie jest łatwy - proszę o pomoc bo moje poszukiwania nie doprowadziły do w pełni satysfakcjonujacych wyników. Pozdrawiam. Robert Bednarczyk - Lublin.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Reklama

Re: Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

Postprzez spartan-painting » środa, 12 grudnia 2012, 11:45

Kolego postaram sie na swiata pogrzebać u dziadka w albumie i jak dorwe skaner cos ci poskanowac.
Dziadek moj byl jednym z żołnierzy Antoniego Hedy-Szarego (niejednokrotnie miałem przyjemność rozmawiać osobiście z Panem generałem) brał udział mni. w rozbiciu ubeckiego wiezienia w Kielcach - trochę zdjęć w domu mamy :)
A tymczasem polecam książkę Wspomnienia Szarego - sporo fajnych fotek!.
http://spartan-painting.blogspot.com/ <- blog o modelarstwie
I saw General Lee raise a saber in his hand
Heard the cannons roar as you made your last stand
You marched into battle with the Grey and the Red
Avatar użytkownika
spartan-painting
 
Posty: 107
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2012, 04:50
Lokalizacja: Kraków

Re: Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

Postprzez robert.bednarczyk » środa, 12 grudnia 2012, 13:23

Serdeczne podziękowania. Fotki z domowego archiwum byłyby dla mnie bezcenne. Rozbicie więzienia w Kielcach czy atak na obóz NKWD w Rembertowie są dla mnie inspiracją. Diorama w skali 1/48 (pierwsze prace już rozpoczęte) ma być moim hołdem dla "Żołnierzy Wyklętych", a także mojego dziadka - przedwojennego policjanta, żołnierza Armii Krajowej, którego wdzięczność ludowej ojczyzny nie ominęła. Zamysł scenograficzny dioramy to potyczka z oddziałami NKWD - chcę zapewnić mojej pracy jak najwyższy poziom modelarski i merytoryczny - stąd prośba o pomoc. Pozdrawiam. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05


Powrót do Figurki - umundurowanie, ekwipunek, uzbrojenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości