Strona 1 z 1

Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

PostNapisane: wtorek, 11 grudnia 2012, 12:02
przez robert.bednarczyk
Szanowni Koledzy - chodzi mi po głowie pewien projekt modelarski - coś czego w modelarstwie redukcyjnym prawie się nie widuje. Do jego realizacji potrzebne mi dane dotyczące umundurowania polskich formacji zbrojnych podziemia niepodległościowego pod koniec II Wojny Światowej i po jej zakończeniu. W szczególności zależy mi na fotografiach i opisach dotyczacych umundurowania w czasie akcji bojowych. Paradoksalnie jest tego bardzo niewiele, co zrozumiałe z uwagi na wymogi konspiracji. Jest trochę fotek "żołnierzy wyklętych" ale raczej w sytuacjach pozowanych, na placówkach gdzie czuli się bezpiecznie i mogli jawnie nosić mundury i broń. Takie fotki też będą cenne ale bardzie zależy mi na tych tuż przed, ewentualnie po akcjach bojowych, które wymagały jak najdalej idącego zachowania konspiracji. Mile widziane wszelkie fotki w ciuchach cywilnych, pokazujące także rodzaje używanej broni i oporządzenia. Interesują mnie także opisy, relacje świadków zdarzeń itp. Wiem, że temat nie jest łatwy - proszę o pomoc bo moje poszukiwania nie doprowadziły do w pełni satysfakcjonujacych wyników. Pozdrawiam. Robert Bednarczyk - Lublin.

Re: Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

PostNapisane: środa, 12 grudnia 2012, 11:45
przez spartan-painting
Kolego postaram sie na swiata pogrzebać u dziadka w albumie i jak dorwe skaner cos ci poskanowac.
Dziadek moj byl jednym z żołnierzy Antoniego Hedy-Szarego (niejednokrotnie miałem przyjemność rozmawiać osobiście z Panem generałem) brał udział mni. w rozbiciu ubeckiego wiezienia w Kielcach - trochę zdjęć w domu mamy :)
A tymczasem polecam książkę Wspomnienia Szarego - sporo fajnych fotek!.

Re: Umundurowanie zołnierzy AK, WIN, NSZ - prośba o pomoc.

PostNapisane: środa, 12 grudnia 2012, 13:23
przez robert.bednarczyk
Serdeczne podziękowania. Fotki z domowego archiwum byłyby dla mnie bezcenne. Rozbicie więzienia w Kielcach czy atak na obóz NKWD w Rembertowie są dla mnie inspiracją. Diorama w skali 1/48 (pierwsze prace już rozpoczęte) ma być moim hołdem dla "Żołnierzy Wyklętych", a także mojego dziadka - przedwojennego policjanta, żołnierza Armii Krajowej, którego wdzięczność ludowej ojczyzny nie ominęła. Zamysł scenograficzny dioramy to potyczka z oddziałami NKWD - chcę zapewnić mojej pracy jak najwyższy poziom modelarski i merytoryczny - stąd prośba o pomoc. Pozdrawiam. RB.