Inscenizacja 'Styczeń 1945' - Bydgoszcz 2011.02.06

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Inscenizacja 'Styczeń 1945' - Bydgoszcz 2011.02.06

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 3 lutego 2011, 14:56

Obrazek Obrazek
muzeumpmw.pl napisał(a):
Pomorskie Muzeum Wojskowe i Prezydent Miasta Bydgoszczy zapraszają na widowisko historyczne pn. „Bydgoszcz 1945”. Impreza jest poświęcona walkom o miasto pod koniec II wojny światowej.

W widowisku wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej: GRH Poland (jako Wojsko Polskie), GRH Wiking (jako łotewska 15 Dywizja Grenadierów Waffen SS), GRH 63. Pułku Piechoty oraz OSW „Strzelec” (jako WP) – w sumie 40 osób. Zostaną wykorzystane również zabytkowe pojazdy – samochód cywilny, armata kal 45 mm, Willys Jeep oraz Scout Car (jako sprzęt otrzymany przez WP w ramach paktu „lend lease”).

Widzowie będą mogli ustawić się na nabrzeżu Starego Portu, na moście oraz wzdłuż ul. Grodzkiej.

Miejsce imprezy: Rybi Rynek, Plac Solny, Grodzka, nabrzeże Brdy
Czas: niedziela, 6 lutego, godz. od 12 do ok. 12.40.

O bitwie

W styczniu 1945 roku Armia Czerwona i wspierające ją jednostki Wojska Polskiego rozpoczęły wielką ofensywę w kierunku Odry. Sojusznicy osiągnęli błyskawiczny sukces i w drugiej połowie stycznia znaleźli się na przedpolach Bydgoszczy.

Rdzeniem niemieckiej obrony miasta byli żołnierze ze szkół wojskowych, ozdrowieńcy oraz pospiesznie zorganizowany Volkssturm do którego trafili wszyscy mężczyźni w wieku od 16 do 60 lat. Wspierali ich Łotysze z Łotewskiego Polowego Składu Uzupełnień Waffen SS. Łącznie siły niemieckie liczyły około 500 ludzi. Rosjanie skierowali do zdobycia miasta znaczne siły: trzy dywizje piechoty, korpus kawalerii i dwie brygady pancerne. Z jednostek polskich, które brały najbardziej intensywny udział w wyzwoleniu Bydgoszczy należy wymienić 1. Brygadę Pancerną i 8. pułk piechoty z 3. Dywizji Piechoty.
21 stycznia Rosjanie rozpoczęli szturm zewnętrznego pierścienia obrony miasta. Intensywne walki trwały przez dwa dni. Dopiero 23 stycznia pierwsze oddziały sowieckie wdarły się na przedmieścia Bydgoszczy. Następnego dnia Rosjanie dotarli do Brdy, ale większość mostów została zniszczona. Do miasta weszły także pododdziały 1. Brygady Pancernej. Toczyły one uporczywe walki na ulicy Kujawskiej i w centrum miasta. Po południu Polakom udało się zdobyć nienaruszony most Królowej Jadwigi. 25 stycznia 1945 roku żołnierze 1. Brygady Pancernej i sowieckiego 1. batalionu 93. pułku piechoty przystąpili do oczyszczania północnej części miasta. Intensywne walki trwały przez cały dzień. Wieczorem, w rękach Niemców, pozostał tylko kompleks koszarowy przy ulicy Gdańskiej. Rankiem 26 stycznia Niemcy rozpoczęli przebijanie się do własnych pozycji w rejonie Pruszcza. W pościg za nieprzyjacielem ruszył 8. pułk piechoty z 3. Dywizji Piechoty. Polacy stoczyli ciężki bój w Ludwikowie i Magdalence. Tylko część niemieckiego garnizonu miasta wyrwała się z matni i połączyła się z 4. Dywizją Pancerną 27 stycznia 1945 roku.

Szacunkowo można ocenić, że w bezpośrednich walkach o miasto poległo około 500 żołnierzy radzieckich, 50 polskich i 100 niemieckich.

Uwaga! Na potrzeby rekonstrukcji tych tragicznych wydarzeń – w porozumieniu z władzami i służbami – zamknięty zostanie obszar Starego Miasta od ulicy Grodzkiej w stronę Brdy. Widowisko będzie się rozgrywało na Placu Solnym, Grodzkiej, Rybim Rynku i nabrzeżu Brdy. Jego celem jest – oprócz szerzenia wiedzy historycznej – promocja wydanej przez PMW książki pt. „Bydgoszcz 1945”, poświęconej temu okresowi i batalii o Bydgoszcz.
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6055
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

modele polskich samolotów

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości