Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez shivadog » czwartek, 28 kwietnia 2011, 13:43

SKYRAIDER napisał(a):Nie wierzę że modelarz robi model na podstawie
jednego lub dwóch zdjęć


Dlaczego niby nie? Gdyby zawęzić modelarstwo do dobrze udokumentowanych pierwozorów, robilibyśmy w kółko te same modele, te o dobrze udokumentowanych pierwowzorach. Tak jak napisał Mac Eyka, są ciekawe tematy, które mają jedno zdjęcie, albo wręcz zdjęcie fragmentu. Dla mnie np. to jest bardzo ciekawe, by zobaczyć jak mógł wyglądać cały samolot, którego intrygujący fragment widać na jednym zdjęciu.

Jako przykład, jedyne zdjęcie:
Obrazek

i model:
Obrazek

Pewnie nie jest to modelarstwo totalne, ale nie jest to też model prosto z pudła.
Takich ciekawych tematów o 1, albo nawet mniej zdjęciach jest bardzo dużo i jak dla mnie są ciekawsze niż te dobrze udokumentowane, albo wręcz z zachowanym oryginałem. Co z kreacjami jakie robi Piotr Ewpiga?
Są to piękne prace, ale nie znajdziesz fotki oryginału. Czy w tym rozumieniu nie nadają się na konkurs?
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Reklama

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 13:46

Ja by zrobił wyłącznie kategorie związane ze skalą i podstawką.
Zlikwidowałbym Juniora bo:
Ponoć niektórzy delikwenci(dorośli) robią modele, wystawiają jako juniorzy ( że to niby ich dzieci ) i w ten sposób wygrywają nagrody i dyplomy i się jeszcze z tego cieszą, a prawdziwi juniorzy płaczą *.
Jeśli byłaby kategorie "lotnictwo 1:72" i "Lotnictwo 1:72 winiety-dioramy" to nie rodziło by się w sercu modelarzy Knowania, jakby tu wystartować w "łatwiejszym" standardzie" tylko staraliby się zrobić model najlepiej jak potrafią ,-)).

*. Podobne zjawisko obserwowałem na konkursach plastycznych dla dzieci. Czułem straszny niesmak, ale przynajmniej dotarło do mnie, że takie zachowania niestety są dosyć częste.

PS. Całkowicie zgadzam się z tym co napisał Jerzy(shivadog).
Ostatnio edytowano czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:01 przez spiton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez shivadog » czwartek, 28 kwietnia 2011, 13:57

spiton napisał(a):Jeśli byłaby kategorie "lotnictwo 1:72" i "Lotnictwo 1:72 winiety-dioramy" to nie rodziło by się w sercu modelarzy Knowania, jakby tu wystartować w "łatwiejszym" standardzie" tylko staraliby się zrobić model najlepiej jak potrafią ,-)).


To też może być słuszna opcja, jednak wydaje się, że chodzi o to by było jak najwięcej nagradzanych i by jednak zawodnicy występowali w swoich "wagach" jak w boksie.

Jeśli chodzi o juniorów to się z tobą nie zgadzam, bo to jest "odpowiedzialność zbiorowa" za nadużycia popełniane przez jednostki. (To tak jak byś odebrał wszystkim renty, bo są osoby, które dostają je niesłusznie.) Konkursy powinne promować modelarstwo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, a nie być jedynie sportem dla wyczynowców.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:07

shivadog napisał(a):Jeśli chodzi o juniorów to się z tobą nie zgadzam, bo to jest "odpowiedzialność zbiorowa" za nadużycia popełniane przez jednostki. (To tak jak byś odebrał wszystkim renty, bo są osoby, które dostają je niesłusznie.) Konkursy powinne promować modelarstwo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, a nie być jedynie sportem dla wyczynowców.


Pewnie masz racje, ale jeśli 90% rent ląduje w zdrowych rękach ??*
Można by na karcie modelu wpisywać wiek autora. Moim zdaniem czy delikwent ma 14 czy 18 lat, to jest to różnica. Często jestem zaskoczony jakimi świetnymi modelarzami potrafią być 12-14 latkowie. A zestawienie 13 latka z 18-latkiem też nie ma sensu.

Dane dotyczą znanego mi od podszewki konkursu plastycznego dla dzieci. Danych tego typu o konkursach modelarskich są mi nieznane.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez Tomek Hejmo » czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:12

Ale nie da się porównać 35-latków ze stażami odpowiednio 15-20 a 3 lata. Na zachodzie są klasy początkujący, zaawansowany, mistrz (też poruszane na forum) i to też jest jakieś rozwiązanie, ale nie można bagatelizować wieku. Kuba Galicki we Wrocławiu startował w seniorach mimo że wiekowo się łapał do juniorów.

Co do konkursów tylko open nie bagatelizujcie kwestii finansowej, dla niektórych nie do przeskoczenia, a to z kolei powoduje znaczny spadek frekwencji.

Tomek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez SKYRAIDER » czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:16

Był dwa lata temu, tylko w systemie oceny "podoba się nie podoba".
Taki system był w Moson.
Odpowiedziałem na wątpliwości, są potrzebne Wasze spostrzeżenia i sugestie.
Marek
Avatar użytkownika
SKYRAIDER
 
Posty: 1111
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:26
Lokalizacja: EPTO

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:21

Tomek Hejmo napisał(a):....

Co do konkursów tylko open nie bagatelizujcie kwestii finansowej, dla niektórych nie do przeskoczenia, a to z kolei powoduje znaczny spadek frekwencji.

Tomek

Rozumiem, ze chodzi oto, ze dodatki sa drogie.

Ciekawa uwaga, ale w projekcie Marka standard dopuszcza drogie dodatki. Ja bym się kasą nie przejmował. Ja na przykład nie mam aerografu, ale do głowy by mi nie przyszło, żeby stworzyć kategorię "aeograf free". Albo "kalki bez chemii". Albo sklejałem z gipsem na prawej dłoni ,-)). Jeden jest młody, inny stary jeszcze inny bogaty albo chory. Ludzie są różni.
A nam chyba chodzi o modele. Żeby były ładne ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez shivadog » czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:26

spiton napisał(a):Pewnie masz racje, ale jeśli 90% rent ląduje w zdrowych rękach ??*


Też, system trzeba uszczelniać, ale nie można skazywać tych 10% na śmierć, bo 90% to nadużycia.
Są oczywiście inne warianty, ale według mnie nie nadają się do naśladowania.

Podobnie w konkursach plastycznych i modelarskich. Junior nie powinien miec obowiązku startowania w juniorach, ale trzeba pilnować by seniorzy nie startowali w juniorach i piętnować takie próby.

spiton napisał(a):A nam chyba chodzi o modele. Żeby były ładne

No nie, nie wszystkim, niektórym nie chodzi by były ładne, tylko, żeby były jak pierwozory.
Dlatego Marek tak piętnuje ocenianie w kategoriach podoba się.
Ja cenię obie opcje i uważam, że powinne być kategorie, które te 2 światy oddzielają.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 15:02

shivadog napisał(a):
spiton napisał(a):A nam chyba chodzi o modele. Żeby były ładne



Czułem, ze nie powinienem tego pisać ,-)).
Miało być, "by były jak najlepszymi modelami".

A co do skazywania 10% na śmierć.... To socjalistyczna propaganda ,-)). Jaka śmierć. Zresztą ludzie umierają bo tak są skonstruowani. Jedni, bo nie dostali zasiłku(bardzo zadki przypadek) inni bo wpadli pod samochód, jeszcze inni ze starości.
A na patencie ratowania tych 10% co to jednak są chorzy i na zasiłek się załapali, 90 % dostaje renty za friko. A poza tymi 10 % jest jeszcze 90% chorych, którzy się nie załapali, bo zdrowi ich wypchnęli ,-)). I dalszych "120%" których system nie objął.Czyli 220 % ,-))

To jest na temat kategorii "Junior".
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez shivadog » czwartek, 28 kwietnia 2011, 15:10

spiton napisał(a):To socjalistyczna propaganda


To jest demagogia.

Można nie organizować konkursów z kategorią dla Juniorów,
bo się może podczepić nieuczciwy, nie organizować
konkursów plastycznych dla dzieci bo pracę zrobią im rodzice. Trudno.
Z rentami i zasiłkami tak się nie da, bo jak ktoś straci rękę,
albo złamie kręgosłup to trzeba mu pomóc.
Tylko trzeba walczyć by pomoc trafiała do tych, którzy jej potrzebują.

Edit.
Spiton jak chcesz jeszcze pogadać na ten temat, to załóż temat w HP.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 15:28

shivadog napisał(a):Spiton jak chcesz jeszcze pogadać na ten temat, to załóż temat w HP.

Nie nie chcę ,-)).



Miałem dużą przyjemność bycia sędzią w Bytomiu i w kilku przypadkach wolałbym mieć informacje o wieku, niż suche stwierdzenie "junior". Kategoria "junior" grupuje bowiem młodych modelarzy w bardzo różnym wieku.
W kategorii samoloty 1:72 był kilka wyśmienitych prac juniorów, które walczyłyby na równi z seniorami. Jednocześnie spotykało się prace mocno nieporadne, których autorami były pewnie najmłodsi(akurat nie lotnicze). Promowanie juniorów widział bym jako pule nagród dla najmłodszych (zachęta). Ale kategoria "junior" promuje tak naprawdę najstarszych juniorów.
Zwiększył bym też ilość wyróżnień. Wyróżnienie to bardzo dużą zachętą, a z moich bytomskich sędziowskich doświadczeń wiem, że jest wiele prac, które zasługują na wyróżnienie, a wyróżnień tych nie dostają, bo regulamin ich nie przewiduje.

Ja bym przyznawał 0-3 miejsca pierwsze i kilka wyróżnień. Taka swobodna formuła ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez crustian » czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:05

W zeszłym roku w Kruszwicy(co prawda to konkurs kartonowy) jako sędzia miałem ten problem z juniorami. Wszyscy twierdzili że, to model zrobiony przez ojca nie syna. Jednak w imię regulaminu, jeśli nie udowodni się winy, i żadne poszlaki nie wskazują na oszustwo. Należ sędziować sprawiedliwie. Więc sędzia kategorii przekonany o winie podważył decyzję jury sędziów. Po interpelacji sędziów co do decyzji sędziego prowadzącego w kategorii, sędzia główny zawodów przywrócił decyzję jury. Może wyszło niesprawiedliwie bo faktycznie sędzia przewodniczący w danej kategorii miał rację, że model nie był robiony rękoma juniora(sam też miałem wątpliwości). Jednak nie można było łamać regulaminu bez dowodów. Jedynie można pogratulować potencjalnemu oszustowi, że zwyciężył nieuczciwie. Ale to już sprawa jego sumienia. Ja uważam, że kategoria JUNIOR powinna istnieć. Wszystko zależy jedynie od uczciwości konkursantów. Z tym należy walczyć- z ich nieuczciwością.
Co do tego o czym pisz Spiton. I owszem to dobra idea by np. była nagroda pocieszenia dla najmłodszego uczestnika, lub coś w tym klimacie. Zmieniłbym może trochę same nagrody dla seniorów i juniorów. Ale to już od organizatorów konkursów zależy.A z drugiej strony to nie wiem jak można się cieszyć i chwalić dyplomem, że wygrało się w juniorach jak się ma na karku 45lat. Jak dla mnie żenujące. Przed kim chce taka osoba zaimponować??? Zachodzę w głowę. Przed kumplem?? Kochanką?? Nie rozumiem takich oszustów.
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Obrazek Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Avatar użytkownika
crustian
 
Posty: 389
Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:13

crustian napisał(a):.....A z drugiej strony to nie wiem jak można się cieszyć i chwalić dyplomem, że wygrało się w juniorach jak się ma na karku 45lat. Jak dla mnie żenujące. Przed kim chce taka osoba zaimponować??? Zachodzę w głowę. Przed kumplem?? Kochanką?? Nie rozumiem takich oszustów.

1. Chodzę dumny po osiedlu i mówię : ale mam zdolnego synka !!
2. Sam chodzę i myślę, ale jestem sprytny !! I dzięki temu zdobyłem cenną nagrodę !!
3. Słowem Ale jesteśmy wszyscy super. Wykiwaliśmy ich !!

Żeby było jasne. Ja też jestem mocno zażenowany taka postawą, niemniej nie jest to nic szczególnie rzadko spotykanego.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez SKYRAIDER » czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:15

Szanowne Grono,
Widzę że temat się rozwija, ale konkretów brak.
Są spostrzeżenia które na pewno weźmiemy pod uwagę.
Dajcie Panowie konkretne sugestie.
Nie jeden z Was ma spore doświadczenie, dajcie dobre, może inaczej, przemyślane propozycje
żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Co do juniorów, takie przypadki mieliśmy.
Sędzia Główny dysponuje u nas dokumentacją z poprzednich zawodów, 5 lat wstecz.
Trafiały się te same modele wystawione na innego zawodnika.
To kwestia instruktorów, czy łowców nagród.
Należało by dołączyć grupę młodzików (do lat 13) i tak mamy w tym momencie dylemat,
rozpiętość wieku od 13 do 18 a w niektórych przypadkach
do lat 21 a kategoria młodzieżowa od 16 do lat 25. Jak tu to wszystko pogodzić ?
Jeżeli taki regulamin powstanie to i tak będą więcej i mniej zadowoleni.
Trzeba znaleźć złoty środek , co nie będzie łatwe, aczkolwiek nie niemożliwe.
Wypróbowaliśmy kiedyś regulamin procentowy oceny modeli, umieszczę go na w tym
temacie. Punktów oceny modelu o wiele więcej a pracy przy sędziowaniu tyle samo.
Jak będę w domu to wrzucę ten regulamin, ocenicie sami.
Uważam że ten tysiąc modelarzy w kraju jest na ogół dobrze znany i wiemy co kto potrafi,
więc z ocenianiem niektórych prac nie powinno być problemu.

Marek
Avatar użytkownika
SKYRAIDER
 
Posty: 1111
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:26
Lokalizacja: EPTO

Re: Projekt oceny i dokumentacji do modelu.

Postprzez spiton » czwartek, 28 kwietnia 2011, 16:31

Projekt sposobu oceniania modeli made in spiton ,-))



1. Sędziowie.
a. Sędzią może zostać każdy człowiek . Należy tylko zgłosić organizatorowi swoją chęć sędziowania.
b. Sędziowie główni poszczególnych klas są wybierani w drodze głosowania-ankiety umieszczonej w dowolnym miejscu internetu, przez osoby które zgłosiły chęć uczestnictwa w konkursie i wpłaciły wymaganą kasę.
c. Sędzia główny danej klasy może wyznaczyć sobie sędziów pomocniczych w dowolnej ilości i wg własnego widzimisie.
d. Sędzia główny klasy w porozumieniu z organizatorem ustala ile nagród i wyróżnień przyznać
e. Sędzia główny klasy nie może wystawiać modeli w klasie która sędziuje.

2.Kategorie na przykładzie Lotnictwa

a. (skala) Lotnictwo
b. (skala) dioramy i winiety lotnicze. Jeśli kategoria ta będzie popularna należy oddzielić winiety od dioram.

3. Sposób oceniania.
Za sposób oceniania odpowiada sędzia główny danej klasy.

4. Karta modelu
Na karcie modelu powinny być następujące informacje:
Imię i nazwisko autora, wiek, oznaczenie kategorii, nazwa modelu , producent i " zestawy waloryzujące".



Koniec
Ostatnio edytowano czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:20 przez spiton, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 28 gości