Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Akahoshi » sobota, 5 września 2009, 21:33

Na początek "trochę" zdjęć, potem wnioski i spostrzeżenia, jakie nasunęły mi się po pierwszym dniu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zacznę od tego, iż Organizatorzy konkursu zupełnie nie byli przygotowani na taką ilość modeli. Przyjmowanie modeli wg. rozkładu dnia miało się zakończyć o 12:00, a jeszcze o 13:50 ludzie stali w kolejce do zapisów. Musiano dostawiać stoły, aby zmieściły się wszystkie modele.
Przez brak miejsca modele kładzione były gdzie tylko było miejsce, przez co praktycznie wszystkie kategorie się ze sobą wymieszały. Cywile, stały razem z pancerką, okręty, razem z lotniczymi, kartonówki razem z dioramami itd.
Ciekawym zabiegiem ze strony organizatorów było natomiast brak opłaty za wystawienie modelu. Co więcej, wystawiający miał przywilej podjechać samochodem praktycznie pod sam namiot, w którym odbywała się impreza. Dodatkowo, każdy uczestnik dostał dwa karnety (po jednym na każdy dzień) na darmowego grilla wystawionego przed namiotem.
I to było na tyle z mojej strony.
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Artek » sobota, 5 września 2009, 22:40

Ja fotek nie mam ale podzielę się przemyśleniami. Dziś na wystawie byłem w podobnym co Akahoshi czasie. Niestety doszło do przerostu treści nad formą. Organizatorzy "zlekceważyli" nieco modelarskie możliwości Małopolski i nie tylko. Tak jak napisał Akahoshi mix był totalny jak w Plusie. Wszystko stoi ze wszystkim. Może i nadało to nieco kolorytu ale przewracająca się na T-55, Honda Gold Wing nie wyglądała już zabawnie. Spotkałem się z głosami typu "nigdy więcej imprezy w Krakowie" itp. . A ja powiem inaczej imprezy w Krakowie jak najbardziej. W Muzeum Lotnictwa... koniecznie. Tylko, Panowie organizatorzy, czy nie pięknie wyglądałyby miniatury ustawione na stołach pośród prawdziwych eksponatów, a nie ściśnięte na stołach w namiocie?? Zostawiam to Wam pod rozwagę.
Brak opłaty startowej wieeeeeeeeelkim plusem jest niewątpliwie. Smaczny grill za dramo jeszcze większym. Możliwość spędzenia czasu pośród tylu cudnych eksponatów bezcenne. Za resztę płaciła Unia Europejska ;o) (o ile dobrze widziałem na bannerze).

Tyle moich przemyśleń wewnętrznych po dniu 1. Zobaczymy jak będzie jutro.

Pozdrawiam
Artur
MODEL-HIT>>> Twój nowy sklep modelarski
Avatar użytkownika
Artek
 
Posty: 319
Dołączył(a): środa, 6 lutego 2008, 00:38
Lokalizacja: CK miasto Oświęcim

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 5 września 2009, 22:54

no nie da się ukryć, że organizatorzy najwyraźniej mieli podobne szacunki jak i ja- że się zjawi 10 osób na krzyż.
co nie zmiania faktu, że forma ekspozycji to parodia. wyglądało to tak, jak by dwa dni przed imprezą ktoś sobie uświadomił, ze modele gdzieś pokazać trzeba będzie. bo stoiska handlowe miały pożadnie przygotowane miejsce, był grill, a ten namiot na modele to tak przy okazji chyba..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez subgrafik » sobota, 5 września 2009, 23:12

O masz ci los przegapilem wyjazd do krakowa.

p.
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 16:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Czarny » niedziela, 6 września 2009, 10:36

Powiem tak: Po raz pierwszy byłem ze swoimi modelami na takiej imprezie więc mam nadzieję, że nie jest to normalność.

W kolejce do zgłoszenia stałem prawie 2h i już chciałem zawrócić, powstrzymało mnie jedynie to że wstawiłem wcześniej na stół rezerwując sobie ostatnie cm2 powierzchni.

Pamiętam imprezę dekarzy jaka odbyła się w Muzeum gdzieś późną wiosną/wczesnym latem. uprzątnięto im środek głównego hangaru oddając do dyspozycji powierzchnię mniej więcej sali gimnastycznej. Nas, modelarzy, ludzi, który nieraz spędzali całe wieki w Muzeum, solidnie daninami na bilety podbudowując jego budżet, ściśnięto w mały namiocie, który trzepotał na wietrze.

Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że impreza przerosła organizatorów czy możliwości organizacyjne Muzeum. To czego świadkiem byli modelarze pokazuje raczej że Muzeum wymyśliło imprezę po hasłem znanym z Pana Tadeusza "Zróbmy powstanie a jakoś to będzie". Nie można mówić o przerośnięciu bo... Muzeum tego w ogóle nie zorganizowało, no chyba że mianem organizacji nazwiemy wystawienie namiotu....

Impreza nie spełniła jeszcze jednego zadania. Chyba nie zachęciła nikogo z garstki osób postronnych do modelarstwa.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Paweł84 » niedziela, 6 września 2009, 12:34

Ma ktoś więcej zdjęć tej P.11ki?
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 14:54

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Akahoshi » niedziela, 6 września 2009, 19:49

Dzisiaj zapowiedziano wstępnie termin następnej imprezy modelarskiej w Krakowie.
Pierwszy weekend września 2010. Zobaczymy jak z tym "krakowskim fatum" będzie.
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Erlend Janson » niedziela, 6 września 2009, 20:08

Według mnie ta impreza to był totalny poligon. Modele ściśnięte w namiocie z pływająca podłoga, i latającymi na wietrze ścianami. Brak jakiejkolwiek ochrony modeli , wiele modeli zostało uszkodzonych ,mnie np na szczescie urwali tylko lusterko w Gun Trucku ale inne były bardziej zniszczone ,np tramwaj z kartonu miał urwany pantograf ot taki drobiazg...
Co do grila i darmowego startu to ok ale nie rekąpensuje to ogólnego chaosu całości imprezy.
Co do sędziowania to nawet się nie wypowiadam bo było ono dla mnie parodią przez wielkie P.
Myślę, że debiutancka impreza w Kraśniku będzie znacznie lepiej zorganizowana.
Avatar użytkownika
Erlend Janson
 
Posty: 548
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:14
Lokalizacja: Bytom

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Czarny » niedziela, 6 września 2009, 21:28

Jednemu z sędziów udało się zestrzelić Bf-110. Ujął go za jeden ze stateczników pionowych i o dziwo klejenie nie wytrzymało, pourywane części to pryszcz ale poszedł kadłub na klejeniu....

Ciesze się najbardziej z tego, że moje modele przeżyły w jednym kawałku i wszystkie do mnie wróciły
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Erlend Janson » niedziela, 6 września 2009, 22:00

Taak historia 110 była rewelacją ! Jak to usłyszałem od jednego z sędziów " model uległ uszkodzeniu...ale to nie ja " Czyli powraca wątek o bezpieczeństwie modeli. Tak na marginesie zastanawiam się co by było gdyby w nocy były silne wiatry i namiot by zaczął fruwać? Kto by zapłacił za zniszczone modele? Napewno nie organizator bo jak to napisane w regulaminie było "Organizator nie ubezpiecza zawodników ani ich modeli."
Avatar użytkownika
Erlend Janson
 
Posty: 548
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:14
Lokalizacja: Bytom

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez waran » niedziela, 6 września 2009, 22:55

Czarny, nazwanie jakiegoś patałacha sędzią ,uwłacza prawdziwym sędziom modelarskim których jest zresztą niewielu na polskim rynku
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Tomasz Mańkowski » poniedziałek, 7 września 2009, 07:28

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):co nie zmiania faktu, że forma ekspozycji to parodia. wyglądało to tak, jak by dwa dni przed imprezą ktoś sobie uświadomił, ze modele gdzieś pokazać trzeba będzie. bo stoiska handlowe miały pożadnie przygotowane miejsce,

Kamil - wedle wstępnych ustaleń, to stoiska handlowe miały być w tym namiocie w którym znalazły się modele, a modele... no właściwie nie wiadomo gdzie miały by się podziać...

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):stoiska handlowe miały pożadnie przygotowane miejsce,

Też to nie do końca jest prawdą - handlowcom zapewniono podłogę ( całe szczęście, ze względu na panującą w sobotę z rana pogodę ) w hangarze i... nic więcej... żadnych wyznaczonych miejsc ( a tyle było szumu z rezerwacją ), żadnych stolików...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1245
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez kapral » poniedziałek, 7 września 2009, 07:54

Witam. Pozwolę sobie dorzucić kilka uwag ze swojej strony. Mógł to być jeden z piękniejszych konkursów na jakich bywałem. Wspaniałe otoczenie Muzeum Lotnictwa, brak wpisowego, darmowe posiłki i podobno darmowy hotel (nie wiem nie skorzystałem) oraz bogate i liczne nagrody świadczą o tym, że organizator od strony finansowej był właściwie zabezpieczony. To czego zabrakło, może ktoś spytać? Otóż wg. mnie zabrakło wyobraźni tychże organizatorów. Po pierwsze. Pomysł z wystawą w namiocie chory od początku. Onegdaj wystawy zawsze sie odbywały w hangarze i było wspaniale. Nie powtarzalny kontakt eksponatów i modeli powodował cudowna i nie powtarzalną atmosferę. Tutaj tego zabrakło. Ścisk, zamieszanie i kołysząca sie podłoga wprowadziły nerwowość i i bylejakość. Po drugie. Organizatorzy byli zaskoczeni i przytłoczeni ilością startujących. A czy tak naprawdę trudno było sie spodziewać przybliżonej do realiów ilości uczestników? Po takiej kampanii reklamowej i w dobie znikających z kalendarza imprez modelarskich? Przecież impreza modelarska w Krakowie przyciąga fanatyków tego hobby i ze Śląska i z całej Małopolski i z Podkarpacia i oczywiście z całego regionu kieleckiego. Wszyscy wymienieni maja przysłowiowy "rzut beretem" do Krakowa. A jak życie pokazało zjawili się również licznie przedstawiciele Innych o wiele dalszych regionów np. Toruń, Lublin czy Dolny Śląsk. To wszystko było do przewidzenia, ale trzeba by wiedzieć co w "trawie piszczy" czyli o czym sie mówi w środowisku modelarskim. W najgorszym przypadku można było wprowadzić rejestracje elektroniczną celem rozpoznania sytuacji. Mam nadzieje, że przyszłoroczny zapowiedziany już wstępnie konkurs będzie pozbawiony już tych przypadków. A wtedy będziemy mogli wszyscy napisać: Kraków? Konkurs? W S P A N I A ł Y !!! Pozdrawiam kapral
kapral
 

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 7 września 2009, 10:08

Tomasz Mańkowski napisał(a):no właściwie nie wiadomo gdzie miały by się podziać...


a może namiot to był zarówno na stoika handlowe jak i wystawę modeli konkursowych? :mrgreen:

kapral napisał(a):Otóż wg. mnie zabrakło wyobraźni tychże organizatorów.


zapewne tak, choć dziwne to. być może ktoś jeszcze pamięta, ale pojawienie się informacji o konkursie w krakowie, mniej więcej, zbiegło się w czasie z dość głosnymi reperkusjami imprezy w kielcach, związanymi z zabezpieczeniem ekspozycji. dlatego własnie, odpowiadając na maila z zapowiedzą imprezy w ML zasugerowałem organizatorowi zapoznaie się z treścią dyskusji 'postkieleckich'. z tego, jak wyglądała ekspozycja, wynika, że w krakowie postanowiono jednak uczyć się na własnych blędach. choć biały namiot i światło dzienne dawały tej imprezie prym w kwestii oświetlenia ekspozycji. :>

kapral napisał(a):Mam nadzieje, że przyszłoroczny zapowiedziany już wstępnie konkurs będzie pozbawiony już tych przypadków. A wtedy będziemy mogli wszyscy napisać: Kraków? Konkurs? W S P A N I A ł Y !!!

dum spiro, spero. ale mając świadomość, że bez względu na jakośc i poziom imprezy dotacje i tak spłyną w satysfakcjonującej kwocie, to równie dobrze organizatorzy iść moga po linii najmniejszego oporu i improwizować także w roku przyszym

kapral napisał(a):To wszystko było do przewidzenia, ale trzeba by wiedzieć co w "trawie piszczy" czyli o czym sie mówi w środowisku modelarskim.


no własnie wydaje mi się, że w tym tkwi problem, bo odniosłem wrażenie, że organizacja imprezy odbyła się w oderwaniu od tegoż środowiska.

i mały offtop
kapral napisał(a):Onegdaj

dosłowne znaczenie to 'przedwczoraj'. owszem, w zależności od kontekstu, nawet "wczoraj' opisywać może szeroko rozumianą przeszłość, ale tak długo, jak językoznawcy nie są zgodni co do ewolucji tego słowa, bezpieczniej jest używać choćby 'ongiś', czy 'drzewiej'.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Modelarska w Krakowie

Postprzez Corsair » poniedziałek, 7 września 2009, 15:47

Ja w tym natłoku słusznych skądinąd narzekań, chciałbym napisać o fantastycznej, krakowskiej publiczności. Na żadnej modelarskiej wystawie nie spotkałem się z tym, że publiczność płaciła za wstęp, tu było inaczej. Odbiór modeli przez widzów był niesamowity. "Mimochodem" usłyszane opinie o moich modelach bardziej mnie uskrzydliły niż przywieziona do domu złota blacha i nagroda. Takich widzów życzył bym sobie na innych imprezach.
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 10:02

Następna strona

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości