Muzeum II w.św. w Gdańsku

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez radoslaw6363 » wtorek, 2 stycznia 2018, 20:02

Dziś odwiedziłem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ciekawy byłem jakie wrażenia przyniesie wizyta w tej kontrowersyjnej placówce.
Od początku budowa (rozpoczęta formalnie w 2012 r.) budziła wiele wątpliwości. Prace poważnie się opóźniały. Jednocześnie rosły koszty inwestycji, której większość została zlokalizowana pod ziemią, w miejscu, gdzie do Motławy wpada Kanał Raduni.
Ostateczny koszt powstania muzeum wyniósł prawie pół miliarda złotych. Przekroczył więc o ponad 90 mln zł budżet obejmujący wszelkie możliwe ryzyka i okazał się sporo ponad 200 mln zł większy, niż pierwotnie planowano.
Myślę że to samo za wielokrotnie mniejsze pieniądze można było zrobić na powierzchni , bez kosztownej dziury w ziemi.
Tak mi się to z,,Misiem'' Bareji kojarzy :roll:
W muzeum dominują fotografie na ogół znane i powielane w wielu publikacjach, oraz ekrany LCD. Z zabytków większego ,,formatu'' obecne są dwa czołgi ,torpeda, wagon kolejowy i 1/2 makiety Ju 87 ,,Stuka''.
Obrazek
Jest trochę broni ręcznej i mundurów, oraz wiele drobnych przedmiotów ilustrujących czasy wojny oraz tego co wydarzyło się przed nią i po niej !
Wystawa czasowa opowiadająca o WP z 1939r. składa się z fotografii i tak się zastanawiam ,dlaczego w tak kosztownych murach można zobaczyć to co bez problemu obejrzymy u siebie w domu w licznych publikacjach ,czy w internecie ? Liczyłem na coś więcej , dlaczego w opowieści o WP nie ma dioram ,modeli ,czy prezentacji multimedialnych?
Obrazek
Taka mi się refleksja nasuwa po przeczytaniu słów ,, naczelnego'' niemieckiego antyfaszysty , że sporo się zmieniło i teraz to
Polska jest dosyć jednolita , a jego słowa coraz bardziej odnoszą się do sytuacji za odrą :lol:
Obrazek
Inne ówczesne twierdzenia również wydają się dziś bardzo aktualne !
Obrazek
Tak sobie myślę że muzeum warto odwiedzić będąc w Gdańsku ,ale nad przejazdem w celu zwiedzenia placówki z dalszych odległości warto się zastanowić.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Reklama

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez dzidas » środa, 3 stycznia 2018, 13:58

Ciekawa refleksja. Też słyszałem wiele niepochlebnych opinii, ale póki sam nie obejrzę, wstrzymam się.
Co ciekawe - wszyscy odwiedzający moi znajomi- laicy i dyletanci - byli muzeum naprawdę zachwyceni !
Avatar użytkownika
dzidas
 
Posty: 94
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 22:41

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez Marek Jaszczołt » czwartek, 4 stycznia 2018, 01:30

Dwie refleksje - zwiedzałem muzeum w sierpniu ubiegłego roku i generalnie mi się podobało, ze względu na swój uniwersalizm w narracji historycznej. Gdy ekspozycja stanie się polsko-centryczna zgodnie z obecnie modną polityką historyczną będzie to kolejny niestrawny cierpiętniczy gniot muzealny.
Tak przy okazji zajrzałem w ubiegłym tygodniu do Muzeum bo liczyłem, że w muzeum ktoś wpadł na pomysł by wydać fotograficzny katalog do wystawy "Wojsko Polskie w obiektywie Henryka Poddębskiego" - Z chęcią bym nabył album z bardzo dobrze zreprodukowanym zdjęciami z tej kolekcji, gdzie by można delektować się detalami uzbrojenia. Niestety zawiodłem się .
edit:
P.S. Wykonałem krótką korespondencję z muzeum i okazuje się że taki album zdjęć Poddębskiego jest przygotowywany na koniec wystawy.
Ostatnio edytowano czwartek, 4 stycznia 2018, 14:26 przez Marek Jaszczołt, łącznie edytowano 1 raz
I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez golf czarny » czwartek, 4 stycznia 2018, 10:30

Chciałbym pójść ale boję się ;o) Jestem mieszkańcem 3miasta a jeszcze nie byłem :oops: ale właśnie dlatego,że dużo PolitykiPieniędzyPolski i trochę wstrętnie głosować nogami za tym kontekstem (niezależnie od opcji) . I mam taką obawę o przeroście narracji nad eksponatem. Czyli multiwszystkiego nad rzeczą o wartości historycznej. Zarówno ME w Gdyni jak ECS są przykładem takich "gazetek ściennych 3D",co jest dobre dla wycieczek szkolnych (niezależnie od wieku) i osób przyzwyczajonych w korpo do prezentacji. Ja tam lubię pogapić się na rzeczy dawne.Popatrzeć w oczy gronostajowi a nie na prezentację przypuszczalnego kształtu pędzla Pana Leonarda. ;) W razie czego rozwiejcie me obawy a będzie krok bliżej.

Swoją drogą nie stronię od łapania "klimatu" i np.w Sanoku w skansenie nie przeszkadzało,że niektóre rzecz nowe były ale odtwarzały stare. Co prawda nie ma tam nawet pół złamanego spitfajera ;o) ale polecam bo to miejsce niezwykłe.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez karolkonw » czwartek, 4 stycznia 2018, 11:12

hmm to NAJLEPSZE muzeum w Polsce i jedno z lepszych jakie zwiedziłem w Europie.
Nie, nie jest to muzeum wojskowosci, czynu zbrojnego, jesli liczycie na TYGRYSA Spita meska i shermana otwartych jezdzacych i strzelajacych torpedami to tam tego nie znajdziecie;)
malo tego modele ktore tam kisna w gablotach sa raczej niska srednia forumowa ( a i gorsze bywaja)
to muzeum o II wojnie z jasna narracja- wojna to jeździec apokalipsy, pokazuje historie konfliktu od strony indywidualnych doświadczeń w fenomenalnie zaaranżowanych salach opowiadających historie.

spedzilem tam 5 godzin i zamierzam wrocic bo nie widzialem wszystkiego

Wielka szkoda że nowa wladza zmienila final czyli film na wyjsciuz ekspozycji który w wielkim skrocie pokazuje ze nie nauczylismy sie niczego i doswiadczenia 5 lat wojny niewiele zmienily...
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez waran » czwartek, 4 stycznia 2018, 12:59

Tak,tak usuwać posty bo tu też trzeba być politycznie uległym i poprawnym.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 4 stycznia 2018, 18:45

golf czarny napisał(a):Chciałbym pójść ale boję się ;o) Jestem mieszkańcem 3miasta a jeszcze nie byłem :oops: ale właśnie dlatego,że dużo PolitykiPieniędzyPolski i trochę wstrętnie głosować nogami za tym kontekstem (niezależnie od opcji) . I mam taką obawę o przeroście narracji nad eksponatem. Czyli multiwszystkiego nad rzeczą o wartości historycznej. Zarówno ME w Gdyni jak ECS są przykładem takich "gazetek ściennych 3D",co jest dobre dla wycieczek szkolnych (niezależnie od wieku)czajo i osób w przyzwynych korpo do prezentacji. Ja tam lubię pogapić się na rzeczy dawne.

Mam podobne odczucia !
Myślę że obok tego muzeum powinno powstać muzeum wojny obronnej ,przedstawiające nasz punkt widzenia i nasz wysiłek.
Niestety muzeum II w.św. zostało tak zaprojektowane że zapewnia dożywotni spokój muzealnikom :idea: Nie ma już możliwości wprowadzenia większych nowych eksponatów pod ziemię ! Można zmieniać fotografie i drobiazgi w gablotkach ! Ale czołgu czy samolotu już się pod ziemię nie wprowadzi. Oczywiście tak jak kolega napisał wycieczkom szkolnym ,,niezależnie od wieku '' :lol: muzeum może się podobać :idea:
Ja uważam że 500 mln. zł. można było wydać znacznie lepiej :) Jaki sens ma wydawanie takich pieniędzy w celu prezentacji zdjęć dostępnych w każdej popularnej publikacji , czy filmów które każdy może sobie wygodnie na You Tube obejrzeć ?
Nowe szaty króla (Wnętrza) mogą się podobać :mrgreen: A ja powiem król jest nagi !
Niestety budowanie kosztownych gmachów w których główną atrakcją są fotografie i ekrany LCD to nie tylko Polska specjalność :lol:
Ostatnio edytowano czwartek, 4 stycznia 2018, 19:09 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 1 raz
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez karolkonw » czwartek, 4 stycznia 2018, 18:47

radoslaw6363 napisał(a):
golf czarny napisał(a):Chciałbym pójść ale boję się ;o) Jestem mieszkańcem 3miasta a jeszcze nie byłem :oops: ale właśnie dlatego,że dużo PolitykiPieniędzyPolski i trochę wstrętnie głosować nogami za tym kontekstem (niezależnie od opcji) . I mam taką obawę o przeroście narracji nad eksponatem. Czyli multiwszystkiego nad rzeczą o wartości historycznej. Zarówno ME w Gdyni jak ECS są przykładem takich "gazetek ściennych 3D",co jest dobre dla wycieczek szkolnych (niezależnie od wieku) i osób przyzwyczajonych w korpo do prezentacji. Ja tam lubię pogapić się na rzeczy dawne.

Mam podobne odczucia :mrgreen:

Polecam zatem sale poswiecona oblezeniu lenningradu i te kilka kartek z pamietnika Wani/Wali (? nie jestem pewien...)
Piec ton "eksponatow nie wywoalolby takiego efektu jak tych 5 kartek
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez Seweryn » czwartek, 4 stycznia 2018, 18:49

Byłem w lipcu i uważam, że słabe... Nie przekonują mnie ekrany LCD + zdjęcia
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2067
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez golf czarny » czwartek, 4 stycznia 2018, 19:55

Wiecie co. I tak się wybiorę. Wstyd się robi silniejszy jak wstręt. Ludzie z gór przyjeżdżają . A ja? Jak się nie spodoba i tak mogę wyjść. Trochę mi tylko smutno jak patrzam znad kufelka w "kontraście" na te "eksponaty" w MMW w Gdyni i one jak stały tak stoją na tym deszczu , wietrze i jodzie i powoli się rozkładają na pierwiastki pierwsze a tu takie miljony poszły aby wody po szyję w kazamatach MIIWŚ nie było . Za ten pieniądz co głównie na osuszanie przecież poszedł można 5 muzeów Rafu zbudować ... tzn . przykryć halą całe lotnictwo i pancerkę w polskich zbiorach ( dobić do normalnego standardu ekspozycji w tym klimacie) . A te 5 kartek to pewnie piorunuje samo z siebie więc i na powierzchni człowiek by się mocno zadumał, wzruszył, przeraził.

Kurcze jak ja bym chciał,żeby np. koło ME jakimś cudem zacumował "Batory". Może być nawet wierna replika!
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez Seweryn » czwartek, 4 stycznia 2018, 20:57

Oczywiście idź, sam zobaczysz. Moje odczucia są tylko moim punktem widzenia. Wiadomo jeden lubi bułki, a drugi córkę piekarza ;)

Beton zimny w całym budynku jak sarkofag w Czarnobylu.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2067
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 6 stycznia 2018, 14:02

Wszystkim zainteresowanym tematem :lol: I tym którzy są muzeum w Gdańsku zachwyceni i tym którym placówka nie koniecznie się podoba i uważają że to kolejna wielka kosztowna wydmuszka. Proponuję pod rozwagę film pokazujący jak to się robi gdzie indziej, dlaczego w kraju znacznie bogatszym takie placówki buduje się znacznie mniejszym kosztem i co tam mają do pokazania :idea:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W6YQHDzblDs[/youtube]
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez Dudzio » sobota, 6 stycznia 2018, 14:54

Weźcie tylko pod uwagę, że modelarze i militarne geeki nie były i nigdy nie będą targetem docelowym takiego wielkiego muzeum (i całe szczęście, bo dopiero mielibyśmy katastrofę frekwencyjną).
Instytucja ma za zadanie przybliżyć zwiedzającemu realia wojenne, a nie pokazać drugowojenne militaria (od tego jest MWP, którego nową siedzibę na Cytadeli w Warszawie już się buduje). Wojna to nie tylko czołgi i mundury. Obiekt, mimo politycznych perturbacji zachował dużo ze swojej oryginalnej ekspozycji (informacja od znajomych, którzy byli w nim pod koniec budowy, ja niestety nie mogłem wtedy pojechać). Wpisuje się doskonale we współczesne trendy panujące w muzealnictwie - czemu moim zdaniem zawdzięczamy ogromny sukces muzeum.
Cieszy mnie to tym bardziej, że miałem okazje widzieć jak wiele serca i zaangażowania zostało włożone w stworzenie tej placówki. Jeden z byłych już niestety dyrektorów był moim promotorem. Widzieliśmy, jak bardzo zespół muzeum "żył" swoim zadaniem, poświęcał wolny czas, żeby w poszukiwaniu pomysłów obejrzeć chyba wszystkie europejskie muzea o podobnej tematyce, zaniedbywał karierę, aby konsultować koncepcje ze światem naukowym, studentami, młodzieżą, jak przez te kilka lat coraz bardziej siwiał :lol: doskonaląc swoje dzieło aż do przesady. Efekt jest - moim zdaniem - rewelacyjny. Dydaktyczne owoce M II WŚ są nie do przecenienia, żadne muzeum w Polsce (przynajmniej zwiedzone przeze mnie) nie osiąga tego poziomu. Wreszcie doczekaliśmy się czegoś, co przebiło Muzeum Powstania Warszawskiego.
Galerie moich modeli na Scalemates!
Avatar użytkownika
Dudzio
 
Posty: 45
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2016, 09:31
Lokalizacja: stolica

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 6 stycznia 2018, 15:53

I ja widziałem wiele muzeów w Europie i powiem że muzeum w Gdańsku wrażenie robi ! Setki ton betonu ,tysiące fotografii ,sporo drobnych przedmiotów. Mnie to jednak nie przekonuje, Sprawa pierwsza koszta budowy przekroczyły wszelkie granice zdrowego rozsądku. Sprawa druga ,nie neguję wysiłku włożonego w przygotowanie wystawy ! Ale to co się tam prezentuje można było pokazać w formie filmu, czy albumu. Obrazki to ja sobie mogę nie wychodząc z domu mogę obejrzeć !
To już kolejna placówka w Polsce prezentująca tego typu wystawiennictwo. Co będzie następne ? Wierna kopia Luwru zbudowana 100 metrów pod ziemią z doskonałymi kopiami znanych dzieł sztuki ?
Jestem przekonany że głosów osób zachwyconych tego typu placówką nie zabraknie ;o)
A tymczasem kolekcje zabytków pozostawionych pod gołym niebem spokojnie sobie zgniją (np. w Krakowskim Muzeum lotnictwa) myślę że do wielu ludzi jeszcze nie dotarło że samolotów ,,wystawionych'' na niszczące działanie pogody nie produkuje się od lat i więcej ich nie będzie ! Ale co tam zbuduje się wielkie muzeum i wystawi ich fotografie :D I ,,naród''przyjdzie i przystanie zachwycony.
Widziałem wspaniałe muzea gdzie fotografie były tłem, dla ekspozycji ,wspaniałe modele i dioramy przyciągały wzrok, a samoloty które od wielu dziesiątków lat fizycznie nie istnieją odtworzono zachowując najdrobniejsze szczegóły :idea:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum II w.św. w Gdańsku

Postprzez dzidas » sobota, 6 stycznia 2018, 19:43

Co polecasz w takim razie ?
Avatar użytkownika
dzidas
 
Posty: 94
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 22:41

Następna strona

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości