In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Nowoczesne technologie, które wkraczają do modelarstwa

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez sama_rama » piątek, 7 kwietnia 2023, 13:07

Dla zainteresowanych podaje, że następny model został wydany, PZL-38 Wilk:
https://www.facebook.com/3dpolishwings
sama_rama
 
Posty: 85
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2021, 13:54

Reklama

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 8 kwietnia 2023, 09:21

Jak zwykle bicie piany i gorzkie żale :)
Nie wiem czy dobry pilot poleci na drzwiach od stodoły, ale dobry modelarz zrobi dobry model z prawie wszystkiego.
Pamiętam dyskusję sprzed lat na tym forum o tym że samolotów PZL nikt nie wyda, nisza, nie opłacalne, trudne jeżeli chodzi o fakturę ryflowanej blachy itd. Teraz mamy bardzo bogaty wybór i nadal przybywa.
Pamiętam kiedy Czesi wydali P11c ze skrzydłami od P24, ile było narzekania :mrgreen:
Na szczęście w okolicach Wrocławia mieszka kolega Marek, ze starego modelu wyciął przejście kadłub- skrzydło przed wiatrochronem, zrobił formę i można było nawiązać z Nim kontakt i poprosić, wyciąć, wkleić przeszczep i zaczynało wyglądać :mrgreen: Po zeszlifowaniu wystających listew pod płatami model stawał się całkiem podobny do ,,Jedenastki'' :mrgreen:
Ja też lubię dopracowane modele Army , czy IBG i nawet Airfixa, ale namówienie firmy na wydanie modelu to trudne zadanie.
Swego czasu prowadziłem korespondencję z IBG i wydania prototypów PZL nie brali pod uwagę, rozważali możliwość wydania PZL 43 i były jakieś zajawki R-XIII.
Z autorem drukowanego modelu PZL 50 A nawiązałem kontakt i myślę że coś na próbę kupię, nic innego nie ma na rynku i pewnie nie będzie. Te druki 3D dobrze wyglądają i ciekawy jestem jak Piotrowi wyjdzie praca :mrgreen:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2546
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez Redspider » sobota, 8 kwietnia 2023, 09:45

radoslaw6363 napisał(a):trudne jeżeli chodzi o fakturę ryflowanej blachy

Taki mały offtop, to nie jest blacha ryflowana (wygląda zupełnie inaczej, np. jest stosowana na pojazdach w miejscach, po których chodzi obsługa, może być łezkowa albo trapezowa), tylko blacha falista.
Redspider
 
Posty: 113
Dołączył(a): wtorek, 14 stycznia 2014, 16:29

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 8 kwietnia 2023, 09:50

Redspider napisał(a):
radoslaw6363 napisał(a):trudne jeżeli chodzi o fakturę ryflowanej blachy

Taki mały offtop, to nie jest blacha ryflowana (wygląda zupełnie inaczej, np. jest stosowana na pojazdach w miejscach, po których chodzi obsługa, może być łezkowa albo trapezowa), tylko blacha falista.

Prawda :mrgreen: https://www.obi.pl/folie-samoprzylepne/ ... /p/2747046
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2546
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez bedrzich » niedziela, 9 kwietnia 2023, 17:41

Może nie tyle bicie piany ile wyrażenie opinii…
Ale do tzw. ad remu.
:)
O ile model Jastrzębia to - poza kadłubem - taki małe sci-fi. Są jakieś plany, ale na ile są prawdziwe?
W przypadku Wilka czy Suma są dostępne niezłe plany i dobre zdjęcia, stąd widać sporo niezgodności modeli z rzeczywistością. Linie nitów (wielkich!) są często poprowadzone przypadkowo i nieprzystające do zasad budowy samolotów - ergo model na tym elemencie dużo traci moim zdaniem. Grube spływy płatów, usterzeń, powierzchnie sterowe, łopaty śmigła itd…
Widać, że projektant ma pewne umiejętności w tworzeniu projektów 3D. Niestety z postów na fejsbuku widać, że pracuje nad wszystkim bardzo szybko, nie za bardzo biorąc do serca uwagi i pozytywną krytykę.
Głosuję portfelem i - nie kupię tych produktów.
bedrzich
 
Posty: 53
Dołączył(a): środa, 17 lutego 2016, 20:53

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez lukaszlaskowski » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 18:06

Tak sobie przeczytałem dyskusję I przypomniałem wcześniejsze tematy. Tempest Eduarda tragiczny, bo źle zaprojektowane łączenie skrzydeł i trzeba szpachlować, tudzież jamki skurczowe. Bret Green nienormalny jakiś, bo modele chwali, zamiast jechać po nich jak po burej suce, przecież ostra krytyka przyczynia się do rozwoju modelarstwa. No to sobie pooglądałem przedmiotowe wyroby. Raz zobaczyłem. Przeczytałem opinie w tym poście i jeszcze raz zobaczyłem, bo może źle patrzę. Ale nie, dobrą stronę otworzyłem. Jeszcze raz przeczytałem: jest super, bo to jedyne opracowanie tematu w tej skali (nota bene, jak z Tempestem). Ni cholery tego nie rozumiem. Ani trochę. Dziwne to forum.
Avatar użytkownika
lukaszlaskowski
 
Posty: 263
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 22:10

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez xoxsc » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 19:35

Recenzjemodeli.pl napisał(a):..zatem raczej lepsze od innych, z którymi miałeś do czynienia, a które trafiają na rynek bez poczucia obciachu ich producentów. Tak, czy inaczej - pytałem, bo próbuje zrozumieć fenomen raka wydruków 3D..



Rzadko wypowiadam się na forum, ale rozbawiły mnie komentarze tego użytkownika i niepotrzebny hejt na nowej technologii druku 3D, skoro i tak wszystko zależy od danej drukarki, jakości zywicy i samego projektu. Dobra drukarka 3D w 8k i dobry projekt potrafi zadziałać, ale to wymaga czasu i ostatnio na rynku pojawiły się silniki w wysokiej jakości od FPW Model..


Recenzjemodeli.pl napisał(a):Zachwycony klient zapomniał dodać, że najwyraźniej chodziło mu o wydruki robione po taniości lub/i bez należytych kompetencji.


Do tego hobby to potrzebne są jakieś kompetencje ? xD Może inżyniera magistra ?
xoxsc
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 8 maja 2016, 21:10

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez Rafal » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 20:00

xoxsc napisał(a):
Recenzjemodeli.pl napisał(a):Zachwycony klient zapomniał dodać, że najwyraźniej chodziło mu o wydruki robione po taniości lub/i bez należytych kompetencji.


Do tego hobby to potrzebne są jakieś kompetencje ? xD Może inżyniera magistra ?


Po stronie producenta takie kompetencje zapobiegają przynajmniej w teorii tworzeniu bubli. Bo inżynier raczej szybciej niż humanista zobaczy jakieś ewidentne błędy w modelu/formie do modelu/wydruku 3d.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez caughtinthemiddle » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 20:02

xoxsc napisał(a):
Recenzjemodeli.pl napisał(a):..zatem raczej lepsze od innych, z którymi miałeś do czynienia, a które trafiają na rynek bez poczucia obciachu ich producentów. Tak, czy inaczej - pytałem, bo próbuje zrozumieć fenomen raka wydruków 3D..



Rzadko wypowiadam się na forum, ale rozbawiły mnie komentarze tego użytkownika i niepotrzebny hejt na nowej technologii druku 3D, skoro i tak wszystko zależy od danej drukarki, jakości zywicy i samego projektu. Dobra drukarka 3D w 8k i dobry projekt potrafi zadziałać, ale to wymaga czasu i ostatnio na rynku pojawiły się silniki w wysokiej jakości od FPW Model...


Zatem nic z nich nie zrozumiałeś, bo zupełnie nie chodzi o technologię (którą trudno nazwać nową, nawet w modelarstwie), a o to, jak większość manufaktur ją wykorzystuje i jak często bezkrytycznie (w porównaniu do zestawów plastikowych) efekty tego wykorzystania są przyjmowane przez odbiorców.

xoxsc napisał(a):
Recenzjemodeli.pl napisał(a):Zachwycony klient zapomniał dodać, że najwyraźniej chodziło mu o wydruki robione po taniości lub/i bez należytych kompetencji.


Do tego hobby to potrzebne są jakieś kompetencje ? xD Może inżyniera magistra ?


Skoro projektowanie i drukowanie takich przykładowych Jastrzębi to jedynie hobby, to czemu autor owe wydruki sprzedaje? Mógłby rozdawać. Tak hobbystycznie :mrgreen:
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1765
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez xoxsc » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 20:26

Wolny rynek i na chwilę obecną jest wielkie nic, więc co do Jastrzębia zostaje kartonowy w od wydawnictwa Kartonowa Kolekcja i dość trudno dostępny żywiczny w skali 1:72 od Ardpol, a dokładniej pierwszy prototyp.

PS. Długo będzie wielkie gówno na rynku modelarskim co do prototypów PZL, oraz to samo dotyczy tego forum.
xoxsc
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 8 maja 2016, 21:10

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez lukaszlaskowski » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 20:42

xoxsc napisał(a):Długo będzie wielkie gówno na rynku modelarskim co do prototypów PZL, oraz to samo dotyczy tego forum.


Może nie, jeśli będą głosy konstruktywnej krytyki, a nie jakaś dziwna adoracja bylejakości :>
Zgodnie z tym, co wcześniej pisano na forum, krytyka przyczynia się do stałego podnoszenia jakości wyrobów modelarskich. Podobnie w tym przypadku. Jeśli będziemy przyklaskiwać tym dziwnym nitom, niezbyt subtelnym linią podziału, artefaktom wydruku, to autor założy, że jest OK i niczego nie należy poprawiać. Jeśli natomiast wskażemy, co jest nie tak, to projektant może weźmie to pod uwagę następnym razem i będzie coraz lepiej.
Avatar użytkownika
lukaszlaskowski
 
Posty: 263
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 22:10

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez xoxsc » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 20:58

Właśnie nie bardzo autor bierze to pod uwagę, skoro w PZL-11G Kobuz nad którym pracuje to kratownica kokpitu pilota od P-11C nie trzyma proporcji, siedzisko pilota bardzo dziwnie wygląda na renderach , a nie wspomnę już o KM i mam takie wrażenie, że autor jedzie na czas w jakimś wyścigu, skoro wyznacza jeden projekt tylko na jeden miesiąc. Potencjał w projektowaniu ma, ale jego pośpiech niszczy każdy projekt.
xoxsc
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 8 maja 2016, 21:10

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 21:25

xoxsc napisał(a):mam takie wrażenie, że autor jedzie na czas w jakimś wyścigu, skoro wyznacza jeden projekt tylko na jeden miesiąc


..skoro jego twory zbierają klakę i pieniądze, to po co ma sie wysilać?
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1451
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez lukaszlaskowski » poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 23:30

Recenzjemodeli.pl napisał(a):..skoro jego twory zbierają klakę i pieniądze, to po co ma sie wysilać?


Otóż to, krytyka jednak jest potrzebna
Avatar użytkownika
lukaszlaskowski
 
Posty: 263
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 22:10

Re: In box, PZL- 50A Jastrząb, 3D by Tomasz Walczak, 1:72

Postprzez Recenzjemodeli.pl » wtorek, 11 kwietnia 2023, 00:41

lukaszlaskowski napisał(a):krytyka jednak jest potrzebna


Niby tak, ale w tym konkretnym przypadku mam silne podstawy by przypuszczać, że jednak beznadziejna
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1451
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Druk 3D i nowoczesne technologie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość