UTI-4 | 1:48 Eduard & AML

UTI-4 | 1:48 Eduard & AML

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 2 maja 2024, 17:06

Drugim modelem konkursowym będzie weekendowy I-16 od Eduarda, z którego zrobię UTI-4 w barwach 15 Mieszanego Szkolno-Treningowego Pułku Lotniczego / Technicznej Szkoły Lotniczej.

Polskie lotnictwo posiadało dwa samoloty UTI-4. Jeden z nich został przekazany 15 Samodzielnemu Pułkowi Lotniczemu Rezerwy w listopadzie 1944 roku.

Drugi był używany jako samolot łącznikowy w styczniu 1945 roku, a w październiku 1945 roku został przekazany do Szkoły Inżynieryjno-Lotniczej Polskich Sił Powietrznych w Zamościu, gdzie był utrzymywany w stanie lotnym do 1947 roku. Po przeniesieniu szkoły do Boernerowa samolot służył jako dekoracja bramy wjazdowej, ale utrzymany w dobrej kondycji, odpalał ponoć na widok ehm... kluczyka. W 1949 roku, gdy szkoła powróciła do Zamościa, UTI-4 został zezłomowany. Tym egzemplarzem zamierzam się zająć.

Obrazek

Impulsowy zakup w przeczuciu, że przypasuje do konkursu Teraz Polska. Pasuje.
Regulaminowe foto poniżej. Zaznaczam, że stan zaawansowania wynosi obecnie 0,01% - wycięte z ramek połówki kadłuba i skrzydeł, inaczej żywice nie mieściły się w pudełku.

Obrazek

Nakrętki zasłaniają wstydliwe oznaczenia, którymi nie chcę epatować.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2146
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: UTI-4 | 1:48 Eduard & AML

Postprzez dymuwa » czwartek, 2 maja 2024, 19:58

Robiłem ten z Boernerowa w skali 1:72. Jest szereg detali, które różnią UTI-4 od I-16, tak że będę wtryniał się z uwagami. Przede wszystkim, skoro bazą jest weekendowy Eduard, to bez wątpienia jest to I-16 typ 10, a UTI-4 powstał w oparciu o typ 5. Przede wszystkim nie miał on śmigła o zmiennym skoku. Tak że mogę też podesłać "małe co nieco".
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 772
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: UTI-4 | 1:48 Eduard & AML

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 2 maja 2024, 22:05

dymuwa napisał(a):UTI-4 powstał w oparciu o typ 5. Przede wszystkim nie miał on śmigła o zmiennym skoku.


Brakujące części planuję podkraść z pudła ClearProp Type 5. Są tam alternatywne i zapewne wczesne śmigła oraz wczesna przednia część okapotowania silnika. Ale oczywiście będę miał w pamięci gotowość odsieczy :)
Dzięki!
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2146
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Teraz Polska - warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości