Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Pelikan » niedziela, 10 lutego 2019, 22:35

Mam takie pytanie. Czy warto pchać się i kupować myjke ultradzwiękową do czyszczenia aerografu? I niech mnie ktoś oświeci, czy do takiej myjki wkłada się cały aerograf czy na częśći? I czy są potrzebne jakieś płyny do tej myjki? W tym temacie jestem zielony dlatego prosze o pomoc. Przede wszystkim, czy warto? A jeśli tak to jaki model tej myjki na allegro byście mi polecili?
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Reklama

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez kowaltom99 » poniedziałek, 11 lutego 2019, 14:46

Pelikan napisał(a):Mam takie pytanie. Czy warto pchać się i kupować myjke ultradzwiękową do czyszczenia aerografu? I niech mnie ktoś oświeci, czy do takiej myjki wkłada się cały aerograf czy na częśći? I czy są potrzebne jakieś płyny do tej myjki? W tym temacie jestem zielony dlatego prosze o pomoc. Przede wszystkim, czy warto? A jeśli tak to jaki model tej myjki na allegro byście mi polecili?


Google najlepszym przyjacielem
https://www.fine-art.com.pl/webpage/fora.html
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Pelikan » poniedziałek, 11 lutego 2019, 20:38

Dzięki. Nawet nie wiedziałem że fine-art ma takie poradniki. :)
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez HK » wtorek, 12 lutego 2019, 08:57

Przeczytałem ten poradnik i mam wątpliwości. Co prawda, sam też nie widzę wielkiej potrzeby stosowania myjki ultradźwiękowej. Chyba, że tak jak piszą w przypadku mocno zaschniętej farby albo zanieczyszczonego kanału powietrznego. Ale raczej przesadzili ostrzegając przed acetonem, skoro jest on głównym składnikiem szeregu płynów do czyszczenia aerografów, m.in Tamiya. Zresztą sam używam acetonu od lat i żadnych strasznych efektów opisanych w artykule nie dostrzegłem. I śmiem twierdzić, że ich po prostu nie ma, a "antyacetonowa" kampania jest podyktowana względami marketingowymi.
A cofanie się farby do kanału powietrznego po rozszczelnieniu aircap-a? Wg. mnie jest to fizyczną niemożliwością. Bez względu na to, czy aircap jest szczelny czy nie, przepływ powietrza w kanale powietrznym jest tylko w jedną stronę. Przy odkręconym aircapie ono się cofa do kanału farbowego, ale nigdy nie cofnie się w kierunku wyższego ciśnienia, czyli w stronę zaworu! Po mojemu, farba do kanału powietrznego może się dostać tylko grawitacyjnie, po zalaniu farbą aircapa i przy zamkniętym przepływie powietrza.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Pelikan » wtorek, 12 lutego 2019, 09:51

Aceton acetonowi nie równy. Licho wie o jaki fine-artowi chodzi.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez potez » wtorek, 12 lutego 2019, 10:34

to chyba raczej chodzi o sposób nakładania powłok galwanicznych H&S. duzo na ten temat pisano na różnych forach, że powłoki schodzą z ich tańszych aerografów.
co do myjki ultradżwiękowej - przy reanimacji zalanego farbą i zaschnietego aerografu to może sie przydąc ;o) w normalnym uzytkowaniu, nikomu niepotrzebny gadżet. nie wiem jaki masz aeroraf czy też jaki zamiaerzasz kupić ale lepiej te pieniądze planowane na myjkę dorzucic i kupić porządnego japończyka niż się babrać z gorszym aero i myjką.
Takie moje 3 grosze. 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Pelikan » wtorek, 12 lutego 2019, 11:46

Zamówiłem aerograf fine-arta za 120 zł. Mój max jaki moge wydać na aerograf to 200 zł. Także nie stać mnie na japońca. Jestem osobą niepełnosprawna, na rencie, nie pracuje i kupuje to na co mnie stać.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez HK » wtorek, 12 lutego 2019, 12:19

Modelarstwo potrafi być drogim hobby, ale można też sporo zaoszczędzić. Dlatego jeśli pieniądze są problemem, radziłbym nie pchać się w "firmową" chemię tylko korzystać z tanich (i zwykle równoważnych) zamienninków. Np mieszanka acetonu i octanu butylu to ekwiwalent płynu Tamiyi do czyszczenia aerografu. Te składniki można kupić za grosze.
To samo dotyczy innych typowych zajzajerów, jak rozcieńczalniki do farb, zmywacze do akryli i tym podobne.
Farby - jeśli chodzi o stosunek jakość/cena to wg. mnie w tej chwili Tamiya nie ma żadnej konkurencji. nieco ponad 6 zł za 10 ml słoiczek to taniej niż badziewny Humbrol. Jedynie Pactra jest tańsza. Akryle Tamiyi są gęste. Po rozcieńczeniu masz co najmniej 20 ml farby do aerografu. Polska Hataka (pomarńczowa) jest dobra, ale co najwyżej tak samo wydajna, za to dużo droższa. Nie masz zbyt dobrego aerografu, więc dobrej jakości i łatwa w użytkowaniu farba to istotna sprawa.
Co do acetonu. Owszem, można kupić tzw. aceton techniczny lub aceton czysty. Techniczny może zawierać niewielkie ilości alkoholu metylowego. Metanol to trucizna, ale trzeba by było wypić albo wchłonąć szklankę acetonu za jednym zamachem aby zawart w nim metanol był groźny. Oczywiście bezpieczniej jest użyć acetonu czystego. "Kosmetycznego" bym unikał, bo może mieć w skłądzie jakieś dodatki zapachowe, tłuszcze itp.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Krzysiek Kowalik » wtorek, 12 lutego 2019, 19:10

Dokładnie jak pisał kolega powyżej modelarstwo może być drogie. Nie wiem jak z twoim doświadczeniem ale do nauki to ten aero powinien oblecieć. Sam pomalowałem już kilkanaście modeli dziesięcioletnim chinolem i jak na razie sprawia mi to mega frajdę i w zupełności wystarcza. Z chemicznych gotowców też nie trzeba korzystać. Jak masz możliwość odwiedź sklep dla plastyków albo na necie poszukaj. Kup baniak terpentyny kilka farb olejnych i możesz umieszać wiadro łosza jakiego będziesz chciał koloru. To samo z pigmentami, wystarczy poeksperymentować, użyć wyobraźni i nie będziesz musiał przepłacać za trochę proszku w trzy-cztery razy mniejszym słoiczku z napisem "seper extra russian mud effect" :)
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez fragles » wtorek, 12 lutego 2019, 22:03

Krzysiek Kowalik napisał(a):Kup baniak terpentyny

Oczywiście terpentyny balsamicznej, a nie technicznej. W sklepach dla plastyków mają zawsze terpentynę balsamiczną. W sklepach AGD i budowlanych mają przeważnie tylko terpentynę techniczną. Techniczna rozpuszcza plastik.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Bolo07 » wtorek, 12 lutego 2019, 22:28

Dobry wieczór,

Kombinowałem z różnymi rozpuszczalnikami do czyszczenia aero i pędzli, maluję głównie Pactrą, troche Agamą, ostatnio skusiłem się na polskie Hataki. Całkiem przyzwoicie czyści aerograf i pędzelki Cleanlux. Zmywacz do pasty podłogowej Sidolux, skądinąd znanej jako tani werniks o błyszczącej fakturze.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 10:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez Pelikan » wtorek, 12 lutego 2019, 23:13

Mam doświadczenie ale uzyskałem je malując aerografami za 50 zł. Maluje gunze c i h, tamiyą, hataką. Omijam szerokim łukiem pactry, vallejo model color(ewentualnie air maluje). Także bez przesady aż tak biedny nie jestem :) W końcu obecny "słuszny" rząd podwyższył socjal niepełnosprawnym. Ale na japońca niestety mnie nie stać. Mam bogatą chrzesną, do niej musze się uśmiechnąć ;o)
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Myjka ultradzwiękowa-czy warto?

Postprzez kowaltom99 » czwartek, 14 lutego 2019, 08:06

Bolo07 napisał(a):Dobry wieczór,

Kombinowałem z różnymi rozpuszczalnikami do czyszczenia aero i pędzli, maluję głównie Pactrą, troche Agamą, ostatnio skusiłem się na polskie Hataki. Całkiem przyzwoicie czyści aerograf i pędzelki Cleanlux. Zmywacz do pasty podłogowej Sidolux, skądinąd znanej jako tani werniks o błyszczącej fakturze.


Witam

Ja też stosuje praktycznie sam Cleanlux (żadne nitro czy aceton), ale niestety ten specyfik również działa na warstwę chromu.
Mam chińczyka, który ma już ok 15 lat - zbiorniczek wewnątrz jest całkowicie pozbawiony chromu. Co więcej wewnątrz zbiorniczka widać, że Cleanlux rozpuścił taż lutowie, którym są połączone elementy mosiężne. Jeszcze chwila i aero rozleci się na części ;)
Używam go już tylko do kładzenia lakieru bezbarwnego pod kalki.
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości