Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 19:59

Czas się przypomnieć. Ostatnimi czasy buduję drugi prototyp, ponieważ pierwszy uległ częściowo awarii (spadła na niego lampka :mrgreen: ), a po drugie miał zbyt dużo błędów. Budowa drugiego modelu poszła już znacznie lepiej, zmieniłem troszkę podział technologiczny, dopracowałem wymiary, używam teraz kleju Tamiya a nie cyjanoakrylu (spoiny lubiły pękać). Zrobię jeszcze kilka elementów do tego kadłuba i zaczynam następny (ten jest nadal zbyt niechlujnie zrobiony), a ten oddam znajomemu, początkującemu modelarzowi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do póki nie zacząłem tego modelu, nie wiedziałem, że budowa od podstaw to głownie praca głową. Co chwilę trzeba wymyślać sposoby na zrobienie jakiegoś elementu, spasowanie go i doklejenie w taki sposób by nie odpadł w dalszej części budowy oraz by nie przeszkadzał w zamontowaniu kolejnych elementów, których jeszcze nie ma. Ogromną rolę odrywa także dokładność, brak lub nadmiar 0,5mm to już poważny problem.

Pozdrawiam Marcin.

edit. Zapomniał bym, skan z katalogu części pokazujący kadłub kombajnu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez :piaskov: » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 20:18

A jak chcesz wykonać koła?

Swietny temat, życzę ukończenia modelu.
Pozdrawiam
Łukasz Piaskowski
Obrazek
Avatar użytkownika
:piaskov:
 
Posty: 676
Dołączył(a): czwartek, 22 maja 2008, 18:11
Lokalizacja: Tczew

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 20:36

Jak się uda to przednie dobiorę od jakiegoś modelu-zabawki ciągnika i zrobię odlew żywiczny, do wózka transportowego powinny pasować od jakiejś lawety, podstawy pod działo czy ciężarówki. Tylne koła są specyficzne, nie wiem czy takie znajdę :( . Narazie zajmę się górą, o kołach i silniku pomyślę później.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » czwartek, 19 sierpnia 2010, 20:10

Bardzo powolutku do przodu. Zacząłem robić zbiornik ziarna, mnóstwo tam kątów, pochyłości itp., co bardzo utrudnia utrzymanie symetrii. Ten zbiornik powstanie jako prototyp, następny już zmodyfikuję i powinno być dobrze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj zdjęcia oryginału, dzięki zdemontowanym osłonom widać konstrukcję kadłuba, silnik oraz zbiornik ziarna.
Obrazek
Obrazek

Poniżej znalezione w sieci zdjęcia z produkcji Bizonów w Płocku oraz klimatyczny filmik KLIK
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam prośbę do kolegów, szukam farb do mojego modelu, używam na ogół Pactry i Humbrola, ale może do kombajnu użyję czegoś innego, Vallejo albo Gunze. Potrzebne mi dwa kolory, czerwony satynowy, bo gloss będzie zbyt błyszczał, a mat nawet pokryty bezbarwnym glossem będzie trochę matowy. Coś w ten deseń:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oraz pomarańczowy, o taki mniej więcej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I jeszcze obie wersje kolorystyczne razem:
Obrazek
Oraz ciekawostka, wersja policyjna :mrgreen: . Po zatrzymaniu przestępcy uciekającego najprawdopodobniej kombajnem oraz komendzie ręce do góry, policjant grał z zatrzymanym w kosi, kosi łapki.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez krzysiekk » niedziela, 29 sierpnia 2010, 12:14

Rewelacyjna budowa :) Przypomina mi się jak ktoś chyba na starym PWMie budował od podstaw wózek widłowy. Podziwiam samozaparcie i budowanie wszystkiego od podstaw. Pracy na pewno 100 razy więcej niż w zwykłym składaniu.

Z uwaga będę śledził ten wątek :)
krzysiekk
 

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lucas HS » niedziela, 5 września 2010, 13:29

Tak się zastanawiam.. Jestem pod takim wrażeniem wykonywanych przez Ciebie prac przy tym modelu, że chętnie wykonam dla Ciebie do niego kalkomanie, lub maski - jeśli oczywiście potrzebujesz. (nie lubię oferować pomocy kiedy ktoś o nią nie prosi, ale myślę, ze mogę się przydać, jeśli sam nie miałem do tej pory z tym styczności).

Pozdrawiam!!
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » poniedziałek, 6 września 2010, 16:50

O kurka, tego się nie spodziewałem :D . Jak już uporam się z większością budowy, to z miłą chęcią się do Ciebie zgłoszę po kalki i maski. Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem, w tej chwili znów mam przerwę z braku czasu, chyba dopiero po powrocie na studia wrócę do budowy.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » niedziela, 10 października 2010, 21:18

Pababam wróciłem :mrgreen: . Ze względu na problemy z utrzymaniem symetrii i "uciekające" wymiary, zmieniłem troszkę technikę budowy mojego modelu. Kilka dni temu zacząłem projektować poszczególne płaskie, lub takie, które można łatwo wygiąć elementy w Corelu. Dużą zaletą takiej budowy jest to, że mogę dopasować części zanim jeszcze zacznę je robić z plastiku. Musiałem sobie troszkę poprzypominać podstawy rysunku technicznego, rzutowania itp. ale idzie mi to już całkiem sprawnie. Czasem trzeba było włączyć sobie w głowie widok 3D, żeby wyobrazić sobie elementy, ale jakoś dałem radę i mam już całkiem sporo części.
Screeny:
Obrazek
Obrazek

Jutro pójdę do punktu ksero, zapytać, czy nie dało by się tego za przystępną cenę wyciąć na plotterze, lub czymś takim. Miał bym dużo pracy z głowy.

Pozdrawiam Marcin.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » poniedziałek, 11 października 2010, 19:52

Wydrukowałem sobie dziś części na polistyrenowych płytkach i w 2 godziny powycinałem (nożyczkami :mrgreen: ) i pokleiłem je ze sobą, tak na szybko, dla sprawdzenia, czy to w ogóle ma ręce i nogi. Wyszło kilka niedoróbek i błędów, ale ogólnie jest dobrze. Szybko na jaw wyszedł jeden błąd, a mianowicie podczas odmierzania przeliczonych w skali odcinków, zapomniałem, że muszę dodać lub odjąć grubość plastiku. Te 0,25 mm skutecznie uniemożliwiło mi złożenie kilku elementów, nie obyło się bez skalpela. Muszę teraz wprowadzić kilka poprawek, dorobić jeszcze kilka elementów i można zabierać się za dalszą pracę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aha, jedną osłonę dla odmiany dokleiłem w pozycji otwartej.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » środa, 17 listopada 2010, 21:07

Niewiele, ale coś tam podziałałem. Zacząłem budowę Bizona w bardzo okrojonej wersji, tzn. ze wszystkimi osłonami, zrobię tylko to co jest widoczne. Nad modelem, który będzie pootwierany z każdej możliwej strony oczywiście też pracuje, ale tam narazie nie ma czego pokazywać.
Tył kadłuba prawie skończony, zrobiłem tylko część kątowników, bo reszta nie będzie w ogóle widoczna, brakuje jeszcze szczegółów takich jak łożyskowania, światła, okablowanie itp.
Obrazek
Sporo czasu zajęło mi zrobienie pokrywy na górnej części kombajnu, w końcu jednak udało mi się wytłoczyć "talerzyki", które służą w oryginale jako zabezpieczenie antypoślizgowe.
Obrazek
Podłubałem też trochę przy górnych osłonach silnika i zbiornika ziarna, ażurowa (czy jak to nazwać) osłona silnika po lewej stronie robi fajne wrażenie i dodaje smaczku , płaskiej powierzchni.
Obrazek
Obrazek
No i to, nad czym pracowałem przez ostatnie kilka wieczorów, kabina, w tym przypadku nie oryginalna, lecz najnowsza wersja z klimą i innymi bajerami, produkowana przez firmę Naglak. Jest też akcent lotniczy- filtr powietrza po lewej stronie kabiny to przerobione chłodnice od Bf-109 :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem już znacznie więcej pomniejszych elementów, ale pokażę je jak już będą zamontowane. Teraz czeka mnie szlifowanie, szlifowanie...
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Macio4ever » środa, 17 listopada 2010, 21:20

Super sprawa, ładnie Ci idzie. Szacun za robienie od podstaw. Chętnie podglądam Twoją pracę i bardzo spodobał mi się patent z drukiem na cienkim polistyrenie.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Nomad_fsoak » wtorek, 23 listopada 2010, 18:30

Co do kół/opon.... w Tesco można teraz za kilkanaście zł kupić zabawkę Traktor lub Kombajn... (strona 85 gazetki "zabawkowej") może podpasują ?
Pozdrawiam, Andrzej Mościński.
Avatar użytkownika
Nomad_fsoak
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 sierpnia 2008, 09:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez Lewy » czwartek, 25 listopada 2010, 16:14

Chyba faktycznie będę musiał rozejrzeć się jeszcze raz za kołami od zabawek, w domu znalazłem ładną oponę do wózka transportowego, więc jedną mam z głowy. Narazie jednak nie mam za bardzo czasu na to :-/ .
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 05:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez PsyhoSpider » piątek, 26 listopada 2010, 12:17

Lewy napisał(a):Chyba faktycznie będę musiał rozejrzeć się jeszcze raz za kołami od zabawek, w domu znalazłem ładną oponę do wózka transportowego, więc jedną mam z głowy. Narazie jednak nie mam za bardzo czasu na to :-/ .


Wczoraj w Real widziałem trzy rodzaje zabawek typu kombajn. Wysokość kół była zróżnicowana ale któreś mogą przypasować.
Warsztat Obrazek
Avatar użytkownika
PsyhoSpider
 
Posty: 230
Dołączył(a): poniedziałek, 16 listopada 2009, 17:57
Lokalizacja: Nysa

Re: Kombajn Bizon ZO56 Super- 1/35, od podstaw

Postprzez hederus » środa, 8 grudnia 2010, 21:28

piekna sprawa, gratuluje, ja zamierzam zrobić kombajn ktory bedzie kosil i sypal ziarno itd, z aluminium, tylko mam takie pytanie nie masz moze fotki jak mocowany jest pomost kierowcy do kadluba?
hederus
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości