Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez RAV » piątek, 14 października 2011, 23:51

Boulton-Paul Defiant Mk.I N3437 EW-K, 307 Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskich Puchaczy", Exeter, koniec kwietnia 1941 r. Załoga: Sgt Franciszek Jankowiak i Sgt Jerzy Karais.

Zestaw: MPM 1/72. Kokardy, fin-flash i szachownice: Techmod - oznaczenia RAF wymieniłem, bo te z MPMu miały zbyt jaskrawe kolory, a szachownic wcale nie było. Ramki oszklenia wieżyczki wykonałem z pasków kalkomanii Techmodu, zamalowanej Dark Green Gunze. Robiłem to pierwszy raz i wyszło dobrze. Poza tym - standard.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez posejdon » sobota, 15 października 2011, 10:43

To będę pierwszy :)
Elegancki modelik. Bardzo fajne okopcenia. Tylko trochę nie podobają mi się obicia - też mi takie ciągle wychodzą :? Ale ogólne wrażenie pozytywne - szczególnie, że nie cały czarny.
Mam nadzieję, że po zrobieniu ostatniego zdjęcia zdążyłeś go złapać przed upadkiem?? :mrgreen:
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » sobota, 15 października 2011, 10:55

Modelik ładny , co do zużycia i brudzenia to sprawa indywidualna każdego ale można było bardziej poszaleć. Proszę tylko zdejmij resztę masek z oszklenia kabiny pilota. Defiant to piękny samolot sam posiadam dwa tylko w 48.
Pozdrawiam.
Klub Modelarski '' ROZBITEK '' GOK Rędziny
Avatar użytkownika
ZBIGNIEW KALOTA
 
Posty: 212
Dołączył(a): sobota, 17 listopada 2007, 23:40
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Mac Eyka » sobota, 15 października 2011, 11:16

Gratuluje wykonania kolejnego modelu.
Prezentuje się całkiem fajnie, czysto wykonany.
Nieco rażą mało realne otarcia (ale o tym już było) oraz mocno przesadzona "łezka" na lewym oszkleniu.
W rzeczywistości była mniejsza.
O rzuć okiem choćby tu:
Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 15 października 2011, 11:57

Elegancki model (chociaż nie moja skala) z wyjątkiem srebrnych obić wyglądających jak na wtarty pigment bez rys i zadrapań. O osłonie kabiny pilota (dorożkarza ;o) ) już było. Przydaloby się bardziej podkreślić ruchome części osłon pomiędzy kabiną pilota i wierzyczką strzelca oraz w tylnej części kadłuba. Światła pozycyjne zdecydowanie poniżej poziomu modelu. Bardzo elegancko malowane kamo z widoczną biedronką.
Ostatnio edytowano sobota, 15 października 2011, 23:44 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 2 razy
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez pik » sobota, 15 października 2011, 15:21

Brawo za odwagę RAV za zmierzenie się z niełatwym tematem i to w dwóch aspektech. Z jednej strony mamy shortrunowy model MPM (z tego co wiem, dość daleki od doskonałości, choc na pewno lepszy od staruszka Airfixa), z drugiej bardzo brudną i sponiewieraną maszynę, że mimo kilku zdjęć dość trudno odtworzyć malowanie... Próba udana, model podoba mi się mimo tych krytykowanych odbrapań.

Warto by było przy okazji rozwinąć wątek historyczny. W nocy 12/13 marca 1941 załoga Jankowiak/Karais miała po raz pierwszy w historii jednostki kontakt z nplem i zgłosiła uszkodzenie He 111. Prawie dokładnie miesiąć później w nocy 11/12 kwiecień Jankowiak (tym razem ze strzelcem kpr. Józefem Lipińskim) uzyskała pierwszy potwierdzony "kill" dla 307go. Ofiarą padł He-111 z 9./KG 27 (pilot Unteroffizier Leo Roth), który rozbił się 35 mil na południe od Bristolu. Kawałek poszycia skrzydła z tego Heinkla trafił jako trofeum na drzwi sali odpraw 307go! :D

Pamiątkowa fotka Jankowiaka/Lipińskiego przy N3437:
Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Jaho63 » sobota, 15 października 2011, 16:24

Samolot oryginalny, model ciekawy. Obicia na szybko. Tzn. nie, że wybrzydzam, ale widać, że się nie cackałeś jak ze Spitfirami.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Grzegorz S. » sobota, 15 października 2011, 18:39

Witam. Model bardzo mi się podoba, może tylko poza obiciami... Czy to te same ramki co w Defiancie Pavli? Jeśli tak to jak się sklejało? Domyślam się, że jak to shortrun przynajmniej tubki szpachli potrzebuje, ale interesuje mnie czy nie ma przesunięć na wypraskach i linie podziału oraz miejsce na oszklenie się pokrywają w przypadku obu połówek. Pytam, ponieważ czeka na mnie taki Pavlowski potworek w szafie.
Avatar użytkownika
Grzegorz S.
 
Posty: 190
Dołączył(a): sobota, 24 stycznia 2009, 14:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez RAV » sobota, 15 października 2011, 23:34

ZBIGNIEW KALOTA napisał(a):Proszę tylko zdejmij resztę masek z oszklenia kabiny pilota.

Dzięki... Ale wpadka... Już ściągnięte. Mam nadzieję, że jutro uda mi się zrobić nowe zdjęcia.

pik napisał(a):Pamiątkowa fotka Jankowiaka/Lipińskiego przy N3437:

Tak to zdjęcie było podpisane w AeroPlanie 3/97. Ale w 2005 r. ten sam Autor (Robert Gretzyngier) w książce o 307 Dywizjonie zamienił Lipińskiego na Karaisa. Przyjąłem, że nowsza wersja jest prawidłowa i że ta załoga latała na tym samolocie (bo po co miałaby się fotografować przy cudzym?).

Renegat_2008 napisał(a):Czy to te same ramki co w Defiancie Pavli?

Nie. MPM to też short-run, ale lepszy od Pavli. Żywiczne wnętrze bez problemu weszło do plastikowego kadłuba. Grzbiet za kabiną jest oddzielną częścią: z podniesioną osłoną z plastiku lub z opuszczoną z żywicy. Najwięcej problemów miałem z dopasowaniem wieżyczki do otworu w kadłubie i do osłony kabiny pilota. Musiałem też mocno zeszlifować rury wydechowe (żywiczne), żeby nie wystawały za mocno na boki. Poza tym nie było źle. Szpachlówka w ilościach śladowych.

Sporo krytyki pod adresem obić/otarć... Na zdjęciach faktycznie wyglądają gorzej niż na żywo. Może to być suma powiększenia na zdjęciu (na moim monitorze nawet na planach ogólnych model wychodzi większy niż jest), ostrego oświetlenia i wyostrzenia zdjęcia podczas obróbki (lokalne zwiększenie kontrastu). Zastosowałem podobną technikę jak na ostatnich Spitfire'ach - Gunze C8 ciapany "suchą gąbką". Różnicą była kolejność - Spity "kaleczyłem" na końcu, Defianta jeszcze przed washem i matem, dla stłumienia "srebrzenia". Jednocześnie jednak obicia na Defiancie są większe, co wynika z chęci większego zużycia płatowca. Jestem na etapie poszukiwań w tej materii.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez pik » sobota, 15 października 2011, 23:57

załoga latała na tym samolocie (bo po co miałaby się fotografować przy cudzym?).
Z literatury wynika, że Jankowiak nie zawsze latał z jednym strzelcem. Trudno mi orzec, czy częściej był to Karais czy Lipiński... Zapewne można to ustalić z książki lotów (o ile się zachowała).

Co do tych obić... Nie jestem specem w tej materii, bo sam rzadko je robię hehe, ale wydaje mi się, że są zbyt mało zróżnicowane, wykonane jedną techniką. A inaczej wyglądają przetarcia od butów w rejonach kabiny, inaczej obicia na natarciu skrzydeł albo na krawędziach paneli silnikowych. O ile te pierwsze moim zdaniem są OK, to te drugie nietrafione i stąd prawdopodobnie zastrzeżenia do tego skądinad fajnego modelu.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Paweł Wymysłowski » niedziela, 16 października 2011, 00:20

RAV napisał(a):Grzbiet za kabiną jest oddzielną częścią: z podniesioną osłoną z plastiku lub z opuszczoną z żywicy.

Jak to wygląda w wersji podniesionej? Bo tu sprawia wrażenie, jakby za ruchomą owiewkę robiła cała ta płaska powierzchnia za wieżą. Po opuszczeniu owiewka nie tworzyła jednej płaszczyzny z resztą kadłuba i jej granice były bardzo wyraźnie widoczne.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez erkamo » niedziela, 16 października 2011, 13:47

Bardzo ładny Defiant.
Trzeba pamiętać, że to 72-ka, a zbliżenia w tej skali bywają zabójcze. :)
Może faktycznie otarcia, niektóre, wypadły nieco poniżej poziomu całego modelu. 8-) i od takiego starego lisa jak RAV można oczekiwać więcej ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez pik » poniedziałek, 17 października 2011, 11:07

Zerknąłem do monografii Cynka o PSP i wygląda, że Jankowiak zmieniał samoloty równie często jak strzelców. W obydwu wydarzeniach (pierwsze uszkodzenie i zestrzelenie dla 307go) pilotował dwie różne maszyny i w żadnym z tych przypadków nie był to nasz bohater N3437. Może to sugerować, że N3437 wcale nie był osobista maszyną Jankowiaka (o ile w ogóle takową posiadał?) który po prostu przypadkowo sfotografował się na tle EW-K.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez RAV » poniedziałek, 17 października 2011, 11:29

pik napisał(a):Może to sugerować, że N3437 wcale nie był osobista maszyną Jankowiaka (o ile w ogóle takową posiadał?) który po prostu przypadkowo sfotografował się na tle EW-K.

A są tam jakiekolwiek informacje dotyczące N3437?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 17 października 2011, 11:44

erkamo napisał(a):Bardzo ładny Defiant.
o)

No jak to Defiant :)


Nie pamiętam jak argumentowano za tym zielonym kołpakiem, ale hipoteza, że był czerwony bardziej mi się podoba.
Samolot latał wcześniej w 410 Sqn, gdzie malowano kołpaki na czerwono.

Malowanie tego Defianta jest dla mnie ciągle niepewne. Jak się patrzy na przykłady niewątpliwie "czarnych" maszyn z tego okresu, to nie można za mocno być czegokolwiek pewnym.
Obrazek
Obrazek
źródło http://www.strijdbewijs.nl/birds/boulto ... efiant.htm
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości