APARAT POTRZEBNA POMOC

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » niedziela, 27 października 2013, 23:24

Rafał, nie mam samochodu :D więc nietrafiony przykład.

Dobry kompakt (taki z sensowną optyką i trybem M) bardzo późno zacznie "ograniczać" przy tak wąskim spectrum tematów do fotografowania. Parcie na przekonanie do zakupu lustra zrozumiałbym u pracownika MediaMarktu bo oni muszą Ci wepchnąć najdroższą opcję, ale to na prawdę nie jest konieczne do szczęścia.

RAV tylko to o czym piszesz to już trochę cudowania. Mniej lub bardziej fajnego, ale jakoś wykracza to poza robienie zwykłych fotek modelu. Natomiast przeliczaniem na procenty mnie zabiłeś :D Z resztą policzyłeś tylko tryby... a ile rzeczy tam jeszcze można pozmieniać? ;o)

Posiadanie luszczanki nie jest warunkiem koniecznym do robienia dobrych zdjęć!
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Reklama

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez rotpol13 » niedziela, 27 października 2013, 23:38

Sherman napisał(a):
Posiadanie luszczanki nie jest warunkiem koniecznym do robienia dobrych zdjęć!



Luszczanka - nowy typ aparata SIONY :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » niedziela, 27 października 2013, 23:59

rotpol13 napisał(a):Luszczanka - nowy typ aparata SIONY :mrgreen:

celowo jest napisane z błędem...
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez wojtasw » poniedziałek, 28 października 2013, 02:10

portalus napisał(a):Proponuję wycieczkę do jakiegoś centrum z multimediami i lekturę tego co można znaleźć np. na fotopolis.pl lub optyczne.pl ewentualnie fora użytkowników danych systemów. Wybrać kilka modeli i obmacać je na żywo.

Ceny aparatów mają podobno ostro iść w dół bo sprzedaż spada a najlepszy aparat to ten co to masz aktualnie przy sobie czyli smartfon - takie coś wyczytałem ostatnio.

Jak już wybierzesz coś to wtedy pogadamy dalej.
Podpowiem tobie z mojego punktu widzenia jakie mają wady i zalety:
1. Lustra/"lustrzanki"Sony
- drogie
- optyka droga lub bardzo droga
- wykorzystasz 10% możliwości
- ciężkie i nieporęczne
+ możesz zapanować nad każdym elementem robionego zdjęcia
2. Kompakty
- nie wszystkie mają tryb full manual
+ uproszczona obsługa
+ lekkie i poręczne - dość wszechstronne (trafiają się edycje pyło i wodoszczelne)
3. Kompakty z wymienną optyką
- na razie dość drogie
-/+ bezlusterkowce
- optyka droga ale chyba częściowo wymienna z większymi braćmi
+ nowinka
+ atrakcyjny design

Ni i nie zapomnij o komunale, że zdjęcie robi i tak operator a nie aparat i bez praktyki doświadczenia to i tak będzie lipa.

A ja z innej beczki.
Mam od 2 lat lustro Pentaxa i jestem zadowolony.
Ale,mamy XXI wiek i niestety postep techniki jest szybszy niz Nam sie wydaje.Ze swej strony polecam tak,a jakze komorke ale troche inna...
Experia Z1,i wcale nie chodzi o 20 MP ale o prostote dzialania nawet w manualu.Jestem ostatnia osoba ktora by polecala komorke bardziej niz lustro,chociaz polecalem kolegom lustrzanki lecz po zrobieniu kilkuset zdjec owa komorka jestem zdania iz warto miec w kieszeni ten kombajn.Mozna rowniez sprawic sobie dodatkowy obiektyw.
Nie,nie jestem akwizytorem tegoz produktu.
wojtasw
 
Posty: 12
Dołączył(a): środa, 9 stycznia 2013, 01:42

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez karambolis8 » poniedziałek, 28 października 2013, 07:28

RAV, z tego co opisałeś odnośnie robienia zdjęć X-15, wszystko to samo mogę zrobić na moim kompakcie. Ale on w momencie zakupu kosztował 1500. Lustrzanki były wtedy 2-3 razy droższe.

Obrazek
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 07:24

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » poniedziałek, 28 października 2013, 11:36

karambolis8 napisał(a):RAV, z tego co opisałeś odnośnie robienia zdjęć X-15, wszystko to samo mogę zrobić na moim kompakcie. Ale on w momencie zakupu kosztował 1500. Lustrzanki były wtedy 2-3 razy droższe.

Ale matrycę masz ponad 5 razy mniejszą (powierzchniowo) niż w moim EOSie. Niestety chyba wszystkie kompakty tak mają. Co z tego, że optyka imponująca i gadżetów dużo, jak serce tego wszystkiego maleńkie i niezdrowo szumiące. Moim zdaniem te wypasione kompakty to tryumf marketingu nad zdrowym rozsądkiem.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez ewpiga » poniedziałek, 28 października 2013, 13:17

Sprzęt jak sprzęt można focić kompaktem za trzy stówy albo wypasionym Nikonem, to człowiek nie staje się fotografem z dnia na dzień, a na pewno nie przez to, że kupuje sobie aparat. Zastanawiam się zawsze, jak czytam takie wątki, po co ludzie na modelarskim forum zdają pytania pt. „jaki aparat do fotografowania”? Czy nie lepszym rozwiązaniem było by pytanie na forum fotograficznym…przynajmniej w odróżnieniu od tego miejsca Tam, na 4 tysie userów dwudziestu nie fotografuje w ogóle. ;o)
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » poniedziałek, 28 października 2013, 19:28

Nie wiem czy nie demonizujesz tej wielkości matrycy RAV. Na szybko popatrzyłem na kompakty Lumixa, bo takim sprzed kilku lat zdjęcia robiłem. Obecny model ma 10mln pikseli, mniej więcej tyle samo co lustro którym robię zdjęcia. Różnice w fizycznej wielkości sensora w tym wypadku jest pomijalna, zwłaszcza kiedy gro z tych zdjęć będzie tylko w wersji do wrzucenia na forum/stronę i ich szerokość nie będzie przekraczać 1000 pikseli. Dodatkowo jedna rzecz przeciw lustrzance (a nie za kompkatem ;o) ), obecnie lustrzanki mają montowane matryce CMOS które dużo gorzej niż starsze CCD oddają kolory, co akurat w wypadku modeli jest moim zdaniem bardzo ważne.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » poniedziałek, 28 października 2013, 19:54

Sherman napisał(a):Różnice w fizycznej wielkości sensora w tym wypadku jest pomijalna

Rozwiń, proszę.

Sherman napisał(a):obecnie lustrzanki mają montowane matryce CMOS które dużo gorzej niż starsze CCD oddają kolory, co akurat w wypadku modeli jest moim zdaniem bardzo ważne.

Jakoś nie zauważyłem. Zobacz tutaj. Pierwsze zdjęcie Mustanga jest zrobione matrycą CCD, kolejne dwa - CMOSem. Zwracam uwagę na nasycenie czerwieni. Jeśli masz pod ręką Gunze Red, to możesz sobie porównać.

O co chodzi z matrycami CCD i CMOS, możesz się dowiedzieć np. tutaj i tutaj. Główną zaletą CMOSa jest słabsze grzanie się, co zmniejsza szumy. Mała matryca CCD o dużej liczbie MPix to przepis na maksymalne szumy. Matryce lustrzanek są ich przeciwieństwem.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Borek » poniedziałek, 28 października 2013, 20:01

Zawsze dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie jakiś założeń, bo jest wiele spraw na które warto zwrócić uwagę. Ja Podszedłem do sprawy tak, trzeba mieć dobre szkło, nie najlepsze ale dobre (zawsze dobre są stałoogniskowe) Średni korpus ze sporą matrycą. Najważniejsze żeby sobie poczytać jak się robi zdjęcia i można powalczyć.
Avatar użytkownika
Borek
 
Posty: 73
Dołączył(a): środa, 28 września 2011, 15:24

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » poniedziałek, 28 października 2013, 20:03

Nikt nie będzie z tego kompakta robił zdjęć na bilbord. Stąd i różnice w wielkości sensora są pomijalne.

Co do zdjęć które dałeś, daj mi surówki to pogadamy. Może w C jest mniejsza różnica, w N jest znaczna między kolorami z CCD i CMOS (dlatego z resztą porzuciłem plany zakupu nowszego aparatu kiedy przestałem robić zdjęcia na koncertach).

I dalej nie widzę jakichś konkretnych powodów dla których luszczanka ma być wyraźnie lepsza od dobrego kompakta jeśli chodzi o fotografowanie modeli.

P.S. sam robię lustrzanką, fakt, ale tylko dlatego że używam jej głównie do zupełnie innych rzeczy gdzie potrzebuje wymiennej optyki, gdyby nie to nie pchałbym się w żadne takie wynalazki bo to nie ma większego sensu.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » poniedziałek, 28 października 2013, 20:12

Sherman napisał(a):Nikt nie będzie z tego kompakta robił zdjęć na bilbord. Stąd i różnice w wielkości sensora są pomijalne.

Czy Ty aby nie mylisz wielkości matrycy z liczbą megapikseli?

Sherman napisał(a):Co do zdjęć które dałeś, daj mi surówki to pogadamy.

Mają po 2,5 MB. Daj adres na PW.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » poniedziałek, 28 października 2013, 20:21

RAV napisał(a):
Sherman napisał(a):Nikt nie będzie z tego kompakta robił zdjęć na bilbord. Stąd i różnice w wielkości sensora są pomijalne.

Czy Ty aby nie mylisz wielkości matrycy z liczbą megapikseli?

Niet. Wyobraź sobie że wiem że czym innym jest wielkość fizyczna matrycy a czym innym liczba mpxl.

p.s. wyślij na emajla z profilu, jest aktualny.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » poniedziałek, 28 października 2013, 20:52

Sherman napisał(a):Wyobraź sobie że wiem że czym innym jest wielkość fizyczna matrycy a czym innym liczba mpxl.

No to wytłumacz mi, skąd wziąłeś swoje rewelacje, że wielkość matrycy jest nieistotna.

Sherman napisał(a):wyślij na emajla z profilu, jest aktualny.

Poszło. Przy okazji wrzucam fragmenty wycięte żywcem z "surówek". Zero obróbki, tylko kadrowanie i zapis w JPG o jakości 100%.

Canon EOS 350D:
Obrazek

FujiPix S2000HD:
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » wtorek, 29 października 2013, 21:43

Sherman napisał(a):daj mi surówki to pogadamy.

No to gadamy, czy nie?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość