APARAT POTRZEBNA POMOC

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez KAMIL1990 » wtorek, 29 października 2013, 22:06

Witam moje pytanie już jest nie aktualne , zakupiłem Nikona D3100 i wykorzystuje go nie tylko do fotografowania modeli.
Avatar użytkownika
KAMIL1990
 
Posty: 166
Dołączył(a): piątek, 22 czerwca 2012, 15:21

Reklama

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez ewpiga » środa, 30 października 2013, 15:09

RAV napisał(a):Canon EOS 350D:
Obrazek

FujiPix S2000HD:
Obrazek

Nie kapuję, to znaczy na „surowym” zdjęciu jest sfotografowany cały model dwoma różnymi aparatami a potem każda fotka została „przycięta” do tego, co pokazujesz w tej chwili. Czy raczej te fotki to już materiał, jaki wyszedł po naciśnięciu spustu migawki.

RAV napisał(a):
Sherman napisał(a):Wyobraź sobie że wiem że czym innym jest wielkość fizyczna matrycy a czym innym liczba mpxl.

No to wytłumacz mi, skąd wziąłeś swoje rewelacje, że wielkość matrycy jest nieistotna.

A w jakiej twórczość ma to znaczenie? bo jeśli chodzi o fotografowanie modeli to można pyknąć i telefonem.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez iras67 » środa, 30 października 2013, 15:19

RAV dałeś oba zdjęcia nieostre to i porównanie nieobiektywne wyjdzie. Powiem nawet że Fuji lepsze ;o) bo głębia ostrości gdzieś na goleni podwozia wylądowała... a w EOS gdzieś za modelem albo przed. Ale odwzorowanie kolorów w wiekszości luster jest zdecydowanie lepsze jak w kompaktach. Szary szum brudzi kolory w moich dwóch które używałem. w Lustrze kolory są znacznie lepsze. Do tego zły balans bieli i wychodzą jakieś dziwne koszmarki.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » środa, 30 października 2013, 16:36

Zdjęcia w postaci oryginalnej, ściągnietej z aparatu wysłałem Shermanowi. Tutaj nie było sensu ich wrzucać, więc do celów poglądowych wyciąłem tylko po fragmencie bez skalowania i innej obróbki. Ostrość faktycznie jest słaba, ale na obronę Canona muszę dodać, że użyłem "spacerzoomu" 18-200 mm, który jest bardzo wygodny w użyciu (wcześniej musiałem często zmieniać lufę z 18-55 na 75-300 i odwrotnie), ale nie ma szans dać ostrości takiej jak mniejsze zoomy, nie wspominając o "stałkach". Ale nie o obiektywach tu rozprawiamy, a o "puszkach", a szczególnie matrycach, nieprawdaż?

Proponuję zwrócić uwagę na zdjęcie z FujiPixa. Kolor czerwony wyszedł różowo. Kolor biały jest przepalony o wiele mocniej niż w Canonie - aż zanikają zwashowane linie między kołpakiem a rurami wydechowymi. Biel jakby "spuchła", przez co czarno-biała szachownica ma za duże białe pola. Podobnie "jarzą się" żółte napisy na śmigle. Możnaby powiedzieć: "zdjęcie prześwietlone", ale przecież średnie tony (NMF, Olive Drab, błękit tła) wyszły podobnie. Cień na tylnej części zbiornika paliwa jest zaś ciemniejszy w FujiPixie. Zdjęcie z kompaktu nie jest więc prześwietlone, tylko przekontrastowane, a taka przypadłość powoduje utratę szczegółów w tonach najjaśniejszych i najciemniejszych (tam gdzie w Canonie są bardzo jasne, ale jeszcze różniące się nieco kolory, w Fuji jest już tylko "płaska" biel; podobnie w ciemnych partiach). FujiPix nie daje możliwości kontroli nad kontrastem (dynamiką) zdjęcia.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » środa, 30 października 2013, 23:24

Po ptokach bo Kamil kupił aparat (acz nie napisał z jakim szkłem, bo z puszką to kij, wszystkie takie same są prawie)
Napiszę tak... zdjęcie z Canona ma małą GO, zdjęcie z Fuji jest jakieś całe mydlane. No Fujki bym zatem nie polecił ;o) ale jedna Fujka mnie nie przekona że kompakty się nie nadają. Zdjęcia z podobnej wiekowo do tego modelu Fuji puszki Lumixa, tez kompakta. Zdjęcia robione raczej na trybie automatycznym, w ramach retuszu tylko zmniejszane.
Obrazek
Obrazek
Z drobnicą sobie radził ciut gorzej, ale przypominam że to automat, gdybym miał ten sam aparat w łapach teraz wykrzesałbym z niego nieco więcej.
Obrazek
Ostre, moim zdaniem jak chodzi o jakość obrazka niezłe, kolory dobrze odwzorowane. No i Lumix ma nienajgorszą optykę. I zabawka jest dość poręczna, do kotleta, modela i spacera w sam raz.

I jeszcze dwa zdjęcia z randomowych małpek(?).
Obrazek
Obrazek
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez iras67 » środa, 30 października 2013, 23:47

Miałem dwa Lumixy FZ-20 i 50 i oba pomimo świetnej jak na kompakt optyki miały d.d...y matryce. Zaszumione zdjęcia przy nawet niskim iso i beznadziejne manualne ostrzenie z podglądem na ekranie na którym nic nie widać. A aparaty niewiele tańsze wtedy od lustrzanek z kitowym obiektywem. Nie mam pojęcia jak teraz wygląda to w nowych Panasonicach ale dla mnie po dwóch zakupach nietanich aparatów straciłem zaufanie do wszystkich firm które aparaty traktuja jako jeden z wielu produktów AGD w swojej ofercie.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » środa, 30 października 2013, 23:58

iras67 napisał(a):Miałem dwa Lumixy FZ-20 i 50 i oba pomimo świetnej jak na kompakt optyki miały d.d...y matryce. Zaszumione zdjęcia przy nawet niskim iso

Cóż, może jesteś szumofobem :lol: Spokojnie, też to miałem jak robiłem aparatem ze słabą matrycą zdjęcia w ciemnej piwnicy :P
Powyższe zdjęcia są z FZ-20 chyba, miałem też w rękach odbitki z tego aparatu (akurat widoczki, ale jak ma szumieć to na wszystkim :lol: ) w formacie do A4, nieretuszowane... i cholera nie widziałem tam problemu z szumami ;o)

Po prawdzie każdy widzi to co chce... A że obecnie jest moda "jak aparat to tylko lustrzanka", nawet gdy taki aparat jest absolutnie bezsensownym wydatkiem (co Ci z puszki od lustrzanki z bajerami jak masz kitowy obiektyw z tragiczną optyką?)... co zrobisz ;o)

Wszyscy pozostali na z góry upatrzonych pozycjach, Kamil ma aparat, jednym słowem eot.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez ewpiga » czwartek, 31 października 2013, 09:48

RAV napisał(a):Biel jakby "spuchła", przez co czarno-biała szachownica ma za duże białe pola.

To zdjęcie akurat jest mocniej przycięte, dlatego czarno białe kwadracik zbyt mocno nabrzmiały. W takim porównaniu dobrze było by rozpisać parametry użyte podczas wykonywania fotografii tj. czas naświetlania, przysłona i takie tam podobne. Nie znam się aż tak dobrze na każdym sprzęcie do fotografowania a chce zaspokoić swoją ciekawość, możesz zapodać, jakie matryce i symbole liczbowe masz w tych aparatach?
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » czwartek, 31 października 2013, 10:31

ewpiga napisał(a):
RAV napisał(a):Biel jakby "spuchła", przez co czarno-biała szachownica ma za duże białe pola.

To zdjęcie akurat jest mocniej przycięte, dlatego czarno białe kwadracik zbyt mocno nabrzmiały.

Wymiary obu zdjęć są takie same, skala 1/1 (tzn. bez zmniejszania na komputerze). Model na zdjęciu z FujiPixa był nieco większy.

ewpiga napisał(a):W takim porównaniu dobrze było by rozpisać parametry użyte podczas wykonywania fotografii tj. czas naświetlania, przysłona i takie tam podobne.

Są podane tutaj (pierwsze i trzecie zdjęcie).

ewpiga napisał(a):Nie znam się aż tak dobrze na każdym sprzęcie do fotografowania a chce zaspokoić swoją ciekawość, możesz zapodać, jakie matryce i symbole liczbowe masz w tych aparatach?

Canon EOS 350D, matryca CMOS 8,3 MPix, 22,2 mm x 14,8 mm. Obiektyw 18-200 mm (dla 35 mm: 28,8-320 mm), wymienny.

FujiPix S2000HD, matryca CCD 10 MPix, 8,8 mm x 6,6 mm. Obiektyw 5-75 mm (dla 35 mm: 27,6-414 mm), niewymienny.

Jakie jeszcze symbole liczbowe masz na myśli?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Rafal » czwartek, 31 października 2013, 12:19

Fuji S5500 - matryca 4 MPx.

http://inx.pm.waw.pl/~rafal/fw/modele/g ... 82%29.html
http://inx.pm.waw.pl/~rafal/fw/modele/g ... 82%29.html

Zdjęcia zrobione od razu jako high-key - nie poprawiane.
Jedyne co zrobione to było kadrowanie.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1275
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:09

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez Sherman » czwartek, 31 października 2013, 12:43

RAV napisał(a):Obiektyw 18-200 mm (dla 35 mm: 28,8-320 mm)

:?: :?: :?:
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » czwartek, 31 października 2013, 13:07

Sherman napisał(a): :?: :?: :?:

Mógłbyś przejść z języka obrazkowego na polski? Widzę zdziwienie, ale nie wiem, czym spowodowane.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez ewpiga » czwartek, 31 października 2013, 13:48

RAV napisał(a):...Jakie jeszcze symbole liczbowe masz na myśli?

Wszystko pięknie zapodałeś. Wcześniej jakoś nie zwróciłem większej uwagi na te fotogramy/pomijam czy są podkręcane w PS czy nie/
Zastanawiające, z matrycą typu CMOS w Canonie, która jest lepsza od CCD, nie dało rady zrobić bardziej udanego zdjęcia niż zrobił to Fuji / moim zdaniem/ wygląda najlepiej. To nie, dlatego, że aparat ma 10 megapikselków, bo to jest możliwe przy tworzeniu sztucznych pikseli przez tzw. interpolację. Przez mały rozmiar matrycy/8,8 mm x 6,6 mm/producent aparatu musi zastosować obiektywy o bardzo krótkich ogniskowych co ma duży wpływ na rejestrowaną na zdjęciach głębię ostrości - fakt, to jednak przy F/9,8 wygląda to lepiej niż przy zastosowaniu dużych ogniskowych i przysłony F/22 w Canonie. Co prawda pomiędzy fotografią zrobioną EOS 350D + Canon 18-200, a Fuji nie ma aż tak znaczącej różnicy to zwróć uwagę na dysproporcje wykorzystanego sprzętu i zastosowania naświetlania do sfotografowania małego modelu. Nie tylko odpowiednią puszką z mgapikselami jak już chcemy taką robić, ale zastosowanie do niej odpowiednich obiektywów da w fotografii najlepsze rezultaty. Przede wszystkim najważniejsze jest dobre oświetlenie te wiadomo tanie nie jest. Moim zdaniem, jeśli ktoś amatorsko zamierza tylko fotografować modele znając do tego fizyczne rozmiary matrycy w swoim aparacie bez zagłębiania się w matematyczne podstawy fotografii choćby po to, by samodzielnie obliczyć takie parametry jak kąt widzenia obiektywu przy konkretnej ogniskowej nie powinien pakować grubszej forsy w lustrzankę a strzelać fotki „dzisiejszym” kompaktem.

Mój przykład, chodzi tylko o wykorzystanie oświetlenia do wykonania fotki.
Canon PowerShot G2
Matryca CCD 1/1.8" Nie wdając się w techniczne szczegóły – liczba ta to zwykły ułamek, zatem im większy jego mianownik, tym mniejsza wielkość fizyczna matrycy. Efektywne piksele 3.9 MP. Program naświetlania ‘M’ 125 F/8. ISO 100. Oświetlenie; lampy błyskowe Bowens 500.
Obrazek
FujiFinePix S5500
Matryca CCD 1/2.7" Efektywne piksele 4 MP. Program naświetlania ‘M’ 125 F/8. ISO 100. Oświetlenie lampy błyskowe Bowens 500.
Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez iras67 » czwartek, 31 października 2013, 14:17

Mały off. Piotr da radę oświetlić czymś co nie kosztuje tyle kasy :mrgreen: a uzyskać zbliżony efekt...?
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: APARAT POTRZEBNA POMOC

Postprzez RAV » czwartek, 31 października 2013, 14:27

ewpiga napisał(a):przy F/9,8 wygląda to lepiej niż przy zastosowaniu dużych ogniskowych i przysłony F/22 w Canonie.

Całkiem możliwe, że nieostrość zdjęcia z Canona wynika nie tylko z wad zooma o dużym zakresie, ale też ze zbyt dużej przysłony. Powyżej ok. f/16 wychodzą wady obrazu wywołane dyfrakcją (ugięciem fali przy przechodzeniu przez małe otwory). Dotychczas nie doświadczałem tego w praktyce - po poczytaniu o dyfrakcji rzadko używam wyższych wartości przysłony, a poza tym swoje zdjęcia rutynowo zmniejszam i wyostrzam, przez co efekt normalnie nie jest widoczny. Teraz jednak oglądamy z bliska "surówkę", co daje podobny efekt jak przyglądanie się gołym okiem cerze niewytapetowanej supermodelki. ;o)
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości