Canon EOS 1200D

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez GUDMUNDUR » piątek, 23 maja 2014, 21:50

GUDMUNDUR napisał(a):Mogłem skorzystać przez 2 dni z obiektywu
Canon EFS 60mm Macro . Próbowałem cały czas zrobić takie samo zdjęcie . Niestety , bez widocznej poprawy jakości .


Przy tej wielkości modelu , ja nie potrafiłem nic więcej wycisnąć .
( Ta nieostrość jest do ustawienia , jak pisałem . )
Mi chodzi o to , czy ( jest sens ) drążyć temat lepszego obiektywu , czy wreszcie zacząć kleić modele :roll: .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez dewertus » piątek, 23 maja 2014, 21:59

Dwa pytania dotyczące zdjęcia:
1. zdjęcie "z ręki" czy z wykorzystaniem statywu?
2. światło jak widzę tylko naturalne bez rozproszenia?

A teraz pytanie zasadnicze - w jakich warunkach chcesz robić zdjęcia bo poprawa jakości to nie tylko kwestia obiektywu lecz całego "środowiska" w jakim je robisz.

Twój podstawowy obiektyw przy ogniskowej 55mm ma światło 5,6 - co oznacza, że masz ciemny obiektyw przez co automatyka może podbijać ISO i znacznie wydłużać czas. Robienie zdjęć na mniejszych wartościach ogniskowej grozi zniekształceniem obrazu.

Drugi obiektyw ma bardzo przyzwoite światło - 2.8. Różnicę mogłeś dostrzec głownie w skróceniu czasu zdjęcia oraz w możliwości obniżenia ISO. W/g mnie dalsza poprawa możliwa jest przy stosowaniu statywu i dodatkowym, rozproszonym oświetleniu...

Pozostaje jeszcze kwestia jakiego trybu pomiaru ekspozycji używasz - multi, punktowego czy średnioważonego - na każdym z nich uzyskasz inny rezultat przy tych samych warunkach oświetleniowych.

Co do obiektywu - zaproponowałbym rozważenie zakupu czegoś w przedziale 55-200mm i światłem 3,5-5,6 (jaśniejsze będą horrendalnie drogie) aby możliwe było zwiększenie dystansu pomiędzy modelem a aparatem do przyzwoitego 0,7-1m.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez GUDMUNDUR » piątek, 23 maja 2014, 22:20

dewertus napisał(a):Dwa pytania dotyczące zdjęcia:
1. zdjęcie "z ręki" czy z wykorzystaniem statywu?


Zdjęcie z ręki , potem gdy porównywałem , używałem statywu .

dewertus napisał(a):2. światło jak widzę tylko naturalne bez rozproszenia?


Tak , i tak samo robiłem makro , żeby mieć porównanie w tych samych warunkach .

dewertus napisał(a):A teraz pytanie zasadnicze - w jakich warunkach chcesz robić zdjęcia bo poprawa jakości to nie tylko kwestia obiektywu lecz całego "środowiska" w jakim je robisz.

Twój podstawowy obiektyw przy ogniskowej 55mm ma światło 5,6 - co oznacza, że masz ciemny obiektyw przez co automatyka może podbijać ISO i znacznie wydłużać czas. Robienie zdjęć na mniejszych wartościach ogniskowej grozi zniekształceniem obrazu.

Drugi obiektyw ma bardzo przyzwoite światło - 2.8. Różnicę mogłeś dostrzec głownie w skróceniu czasu zdjęcia oraz w możliwości obniżenia ISO. W/g mnie dalsza poprawa możliwa jest przy stosowaniu statywu i dodatkowym, rozproszonym oświetleniu...

Pozostaje jeszcze kwestia jakiego trybu pomiaru ekspozycji używasz - multi, punktowego czy średnioważonego - na każdym z nich uzyskasz inny rezultat przy tych samych warunkach oświetleniowych.


Ostatnie pytanie - no właśnie przy tym ja po prostu nie widzę różnicy . Nawet na kitowym obiektywie . Skłaniałbym się na punktowy pomiar .

dewertus napisał(a):Co do obiektywu - zaproponowałbym rozważenie zakupu czegoś w przedziale 55-200mm i światłem 3,5-5,6 (jaśniejsze będą horrendalnie drogie) aby możliwe było zwiększenie dystansu pomiędzy modelem a aparatem do przyzwoitego 0,7-1m.


Kitowy ma jedną zaletę dla mnie - biorę i pstrykam to co jest na biurku . Wspomniane macro ( moje 60 mm ) wymaga dystansu ( około 60 cm żeby pstryknąć w całości Typhoona - wada ) i muszę latać do stołowego pokoju .

Co do Twojej propozycji - 55-200 - z jakiej odległości muszę robić zdjęcie 40 cm modelu ?

Edit
Nie używam auto . Sprawdziłem Twoje obiektywy ( 55-200 ) na optycznych.pl . Boję się , że zabraknie mi miejsca na zrobienie zdjęcia .
Gdy będzie ciemniej , myślałem o flaszu 430 EX Canona . Nie wiem czy dobrze :-/ ?
A jakie miałeś na myśli obiektywy te lepsze . Pieniądze akurat nie grają takiej wielkiej roli .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez dewertus » piątek, 23 maja 2014, 23:31

GUDMUNDUR napisał(a):Skłaniałbym się na punktowy pomiar

To zmień na multi lub średnioważony - pomiar światła zostanie wykonany na całym kadrze i uśredniony - nie będzie problemu z jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami na zdjęciu.
GUDMUNDUR napisał(a):Zdjęcie z ręki , potem gdy porównywałem , używałem statywu .

Zawsze statyw - chyba że masz ostre światło i dasz czas poniżej 1/60.
GUDMUNDUR napisał(a):wymaga dystansu

To nie wada tylko zaleta - przy zdjęciach w trybie makro (czy nawet super makro) zwiększenie dystansu pomiędzy modelem a aparatem nie tylko niweluje zniekształcenia wynikające z samej optyki ale także znacząco osłabia efekt blinków i świecenia modelu.

Nawet jak robię zdjęcia "z ręki" na szybko do relacji warsztatowej to z odległości 0.7-1m od modelu w trybie makro. Dla zdjęć galeryjnych odległość wzrasta do przedziału 1-1,5m, ogniskowa zwykle w zakresie 70-150mm (dla całego modelu) choć zdarza mi się robić i przy 200mm a nawet 400mm (odległość ponad 2m). ISO zawsze nie więcej jak 100, balans bieli - auto (chyba że model szarawy, to kalibruję na tło), statyw i wężyk, swiatło 2x5500K w namiocie bezcieniowym (zdjęcia przy marnym świetle naturalnym) lub lampy na ściany/sufit jako dodatkowe odbite do niwelowania półcieni (przy pełnym świetle dziennym).

GUDMUNDUR napisał(a):myślałem o flaszu 430 EX Canona

flesz to nie jest dobry pomysł (nawet z dyfuzorem) - zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po statyw i dłuższe czasy.
GUDMUNDUR napisał(a):A jakie miałeś na myśli obiektywy te lepsze

Ze światłem od 2,8 do 4,5 przy przyzwoitym zakresie ogniskowych.

Sądzę, że taniej będzie sięgnąć po uniwersalne tele/makro w przedziale 55...70-200...300mm i światłem w zakresie 3,5-5,6 plus statyw, namiot i ze dwie lampy ze światłem >5000K
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez GUDMUNDUR » sobota, 24 maja 2014, 10:30

Dzięki za wskazówki . Wczoraj nie odpisałem , przysnęło się :) .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez wapel » czwartek, 29 maja 2014, 19:09

dewertus napisał(a):flesz to nie jest dobry pomysł (nawet z dyfuzorem) - zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po statyw i dłuższe czasy.

Czemu tak twierdzisz? Wszak praktycznie 100% zdjęć studyjnych robi się przy użyciu lamp błyskowych.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 09:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez potez » piątek, 30 maja 2014, 19:19

Ale nie używa się do tego pojedyńczej systemowej lampy błyskowej tylko systemu oświetlenia z co najmniej 2-3 lamp z dyfozorami, softboxami, octami, parasolkami, grigami, blendami i innymi potrzebnymi do tego szpejami. A to nie to samo co jedna mała lampka :twisted:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez wapel » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 07:56

potez napisał(a):Ale nie używa się do tego pojedyńczej systemowej lampy błyskowej tylko systemu oświetlenia z co najmniej 2-3 lamp z dyfozorami, softboxami, octami, parasolkami, grigami, blendami i innymi potrzebnymi do tego szpejami. A to nie to samo co jedna mała lampka :twisted:

Oczywiście, że się używa lamp systemowych. Tzw. strobing. Modyfikatory światła to tylko dodatek.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 09:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez dewertus » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 19:26

wapel napisał(a):
dewertus napisał(a):flesz to nie jest dobry pomysł (nawet z dyfuzorem) - zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po statyw i dłuższe czasy.

Czemu tak twierdzisz? Wszak praktycznie 100% zdjęć studyjnych robi się przy użyciu lamp błyskowych.

Sądzę, że wartość 50% jest zdecydowanie bliższa prawdy ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez potez » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 21:27

wapel napisał(a):Oczywiście, że się używa lamp systemowych. Tzw. strobing. Modyfikatory światła to tylko dodatek.

A rozumiesz co to znaczy, że nie używa się pojedyńczej lampy systemowej? :mrgreen: a modyfikatory światła to akurat podstawa w fotografi studyjnej. Zwłaszcza jeśli się używa lamp systemowych 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez wapel » wtorek, 3 czerwca 2014, 08:57

potez napisał(a):A rozumiesz co to znaczy, że nie używa się pojedyńczej lampy systemowej? :mrgreen:

NIe rozumiem :mrgreen: ? Skąd takie wnioski, że musi być więcej niż jedna? Ważniejszą zasadą jest według mnie, żeby oświetlenie nie padało w równolegle do osi obiektywu, jak to ma miejsce w lampie wbudowanej w korpus.

dewertus napisał(a):Sądzę, że wartość 50% jest zdecydowanie bliższa prawdy ;o)

Być może, ale twierdzę, że prawie 100% jest robione przy świetle sztucznym (lampy błyskowe, rzadziej światło ciągłe), a nie przy zastanym.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 09:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Canon EOS 1200D

Postprzez GUDMUNDUR » środa, 18 czerwca 2014, 17:31

Przyleciały lampy :D . Niestety brakuje jednej oprawki . Tutaj wstawiam tą samą modelkę . Zdjęcie "pod" jedną żarówką , auto balans . Potem zrobię z dwoma żarówkami , następne już w namiocie . A na koniec postaram się najlepiej jak potrafię ;o) .

Obrazek

Nie ma co dyskutować - warto , warto i jeszcze raz warto kupić fotograficzne żarówki .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości