Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » niedziela, 10 stycznia 2016, 03:37

No i zaczęło się. Pobawiłem się moim starym prostym, jednofunkcyjnym aerografem i starym ruskim aerografem brata. Okazuje się że jednak będę chciał kupić coś odrobinę bardziej profesjonalnego. I tu pytanie do Was. Jakie aerografy są obecnie godne uwagi ? Sporo czytałem o chińskich iwatach.
Zależałoby mi na tym żeby można było regulować szerokość strumienia farby oraz żeby aerograf był łatwy w czyszczeniu. Myślę że mogę na to przeznaczyć do 200 zł - oczywiście jeśli się da to może być coś tańszego. Da się za te pieniądze kupić coś sensownego ? Będę tym kładł podkłady, lakiery no i farby. Co możecie polecić ? Czym malujecie ?

Ja znalazłem takie:
http://allegro.pl/aerograf-130s-do-aero ... 50242.html
http://allegro.pl/aerograf-186-zestaw-d ... 11148.html

Czy ten drugi ma jakąś dodatkową funkcję ? W jego tylnej części znajduje się pokrętło którego ten pierwszy nie ma.
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 15:10

Reklama

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez cooper69 » niedziela, 10 stycznia 2016, 13:13

Tamiya SprayWork HG II
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez wacus47 » niedziela, 10 stycznia 2016, 13:25

Hej,

Ja maluję Tamiya Spray Work HG Super Fine. Aerograf świetny, jednakże znacznie powyżej Twojego budżetu - na ten moment cena ok. 600zł. Jeżeli Twój budżet jest nieprzekraczalny to kup sobie coś takiego - http://hobby-modelarski.pl/pl/p/MAR-Aer ... 25-mm/5624. do 200 zł chyba najlepsza z kopii japońskiej Iwaty. Jeżeli natomiast jesteś skłonny trochę jeszcze oszczędzić i dołożyć do czegoś markowego to polecam H&S Ultra: http://exito.sklep.pl/pl/p/HARDER-STEEN ... Ultra/9196. Wiem, że to duże przekroczenie budżetu, ale poszukaj na portalach aukcyjnych - można znaleźć taniej. W mojej opinii w precyzji malowania nie różni się w zasadzie niczym od obecnie używanej przeze mnie Tamiyi. Dodatkowo możesz go w przyszłośco wzbogacić o różne akcesoria co w przypadku pierwszego wymienionego przeze mnie aerografu nie będzie raczej możliwe.

Pozdrawiam,
Mateusz
wacus47
 
Posty: 315
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2008, 11:14
Lokalizacja: Zgierz

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez posejdon » niedziela, 10 stycznia 2016, 14:27


Bierz ten. Jest tani, ma dużo regulacji (ciśnienie z przodu, wychylenie igły z tyłu) a maluje się całkiem przyjemnie. Na początek w sam raz a może i na dłużej jak trafisz dobry egzemplarz. Części tanie i dostępne. No i jeszcze w zestawie masz dużo fajnych rzeczy.
Ten z drugiego Twojego linku jest dużo prostszy. Jak chcesz się coś nauczyć, to bierz tego 186. Za półtorej stówy nie kupisz lepszego nowego.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » niedziela, 10 stycznia 2016, 15:37

Widzę że ten:
http://hobby-modelarski.pl/pl/p/MAR-Aer ... 25-mm/5624
ma tylko jedną dyszę.... Poza tym wydaje mi się dziwnym dopłacanie za pokrycie złotem :).

Ten ma aż 3 dysze i dodatkowe zbiorniczki.
http://allegro.pl/aerograf-186-zestaw-d ... 11148.html

Czym różnią się te 2 aerografy w praktyce ? Ten pierwszy jest jakoś lepiej wykonany ?

Znalazłem jeszcze coś takiego:
http://olx.pl/oferta/aerograf-tg-180k-a ... 4f3fafb250

Mógłbym kupić to co polecił wacus za 300 zł. Ale zamierzałem kupić coś tańszego żeby nauczyć się na sprzęcie, którego ewentualne popsucie nie nie będzie ogromnym ciosem :)
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 15:10

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez wacus47 » niedziela, 10 stycznia 2016, 16:15

W przypadku tego złotego Mara to złoto to taki chwyt ;) Prawda jest taka, że dysza 0,25 jest najbardziej optymalna. Pomalujesz nią wszystko. Różnica w stosunku do aerografów, które zamieściłeś jest taka, że ma dużo lepiej rozwiązany sposób mocowania dyszy - jest wkładana i dociskana nakrętką - naprawdę trudno to uszkodzić. W przypadku innych aero, które zamieściłeś dysza jest wkręcana co czasami kończy się jej ukręceniem - szczególnie biorąc pod uwagę materiał, z którego dysza jest wykonana - aluminium.
wacus47
 
Posty: 315
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2008, 11:14
Lokalizacja: Zgierz

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez cooper69 » niedziela, 10 stycznia 2016, 16:24

Jemioł napisał(a):Mógłbym kupić to co polecił wacus za 300 zł. Ale zamierzałem kupić coś tańszego żeby nauczyć się na sprzęcie, którego ewentualne popsucie nie nie będzie ogromnym ciosem :)


Powiem Ci...
Że słabe to tłumaczenie/argument.

Robię drugi model po powrocie do hobby po ponad 20-tu latach i jak we wszystkim dobry sprzęt się liczy!
Ja upolowałem na OLX dwa aerografy markowe - Paasche V i Tamiya.
Oba mieściły się w Twoim budżecie. Została Tamiya bo mi bardziej leży w ręce.
Trzeba tylko poszukać.
Kupowanie byle czego aby było taniej prawie zawsze się kończy nerwami i wydatkami wyższymi niż się zakładało.
Popatrz sobie ile kosztuje iglica do H&S. Pewnie też w okolicach 30 zł. To nie majątek, a jak będziesz czyścił aero jak przewiduje instrukcja i nim nie rzucał o podłogę to ta najczęściej "zużywalna" część dłuugo posłuży :)

Poczekaj na okazję lub kupuj H&S
TU kolega sprzedaje ten aerograf (w ogłoszeniu jest błąd w opisie) w bardzo (moim zdaniem) korzystnej cenie. Uprzedzając pytania nie znam go.

PS. Kupowanie na większą ilość "dodatków" to samodzielne wchodzenie w najpopularniejsze sidła handlowców. Mniej znaczy więcej w wielu aspektach życia. W modelarstwie również :)
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez HK1885 » niedziela, 10 stycznia 2016, 17:07

Jemioł napisał(a):Ten ma aż 3 dysze i dodatkowe zbiorniczki.
http://allegro.pl/aerograf-186-zestaw-d ... 11148.html


Najbardziej optymalny wybór w relacji koszt/efekt. :mrgreen:
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez iras67 » niedziela, 10 stycznia 2016, 17:30

Mam pewną awersję do takich zestawów. Kilkakrotnie moi koledzy prosili mnie o regulację i pomoc przy uruchomieniu,lub wymianie dyszy na inny rozmiar. Często dosyć dziwną przypadłością jest niespasowanie dyszy do otworu głowicy, jej umiejscowienia w osi lub zbytniego wystawania albo cofnięcia względem otworu. Nie mówię że to reguła ale coś co się często powtarza. Takie coś dla kogoś kto pierwszy raz używa tych aerografów może być przekleństwem-szuka się przyczyny nie zdając sobie sprawy z sedna problemu. Często wynika to bałaganu przy segregowaniu części i pomyłek przy pakowaniu lub niechlujnej obróbki części. Większy prześwit pomiędzy dyszą a otworem głowicy powoduje że zmuszeni jesteśmy malować na większym ciśnieniu ,mniejszy utrudnia całkowicie nawet zainicjowanie strumienia-aerograf wygląda na zatkany. Najlepiej porównać z prawidłowo działającym zestawem w podobnym aerografie jakie mają być wielkości otworu i położenie dyszy względem tegoż. Najlepiej jednak kupić tani zestaw np.BD 130 z jedną wielkością dyszy za 60-90zł i na nim uczyć się malowania...A pozostałą kwotę odłożyć na przyszłość na lepszy sprzęt.
Miałem takich zestawów kilkanaście w ręce i w prawie każdym był problem o którym piszę. Szczególnie kiedy trzeba zmienić wielkość dyszy na inną.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » niedziela, 10 stycznia 2016, 18:26

Widzę że zdania są podzielone... Naprawdę trudny wybór. Czy możecie mi jeszcze wyjaśnić jak w tych aerografach reguluje się szerokość strumienia farby ? Czy taka szerokość jest stała dla danej dyszy, czy też można to jakoś regulować ?
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 15:10

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 10 stycznia 2016, 18:55

Jemioł napisał(a):... Czy możecie mi jeszcze wyjaśnić jak w tych aerografach reguluje się szerokość strumienia farby ?

paluchem na spuście :P
Czy taka szerokość jest stała dla danej dyszy, czy też można to jakoś regulować ?

A zapoznałeś się z zasadą działania aerografu?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » niedziela, 10 stycznia 2016, 19:12

Tak ale nie znalazłem tam wzmianki o tym jak regulować szerokość strumienia. Spustem - znaczy dawkując powietrze czy dawkując ilość farby ?
Ostatnio edytowano niedziela, 10 stycznia 2016, 19:40 przez Jemioł, łącznie edytowano 1 raz
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 15:10

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 10 stycznia 2016, 19:36

I jakieś wnioski wysnułeś poza ty, że aerograf dmucha i farbą psika?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Jemioł » niedziela, 10 stycznia 2016, 19:46

Żadnych nowych w stosunku do tego co już wiem. Wiem w jaki sposób farba jest rozpylana, wiem że można regulować skok spustu, wiem że w niektórych aerografach trzeba wyregulować odległość dyszy od nasadki na dyszę itp.

Jednak w żadnym z tutoriali o budowach aerografu nikt nie mówił o tym jak:
-regulować szerokość strumienia
-do czego służy pokrętło w środkowo- tylnej części aerografu - co też chciałbym wiedzieć.
-czy w iwatach można spustem regulować ilość podawanego powietrza.
Jemioł
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2016, 15:10

Re: Jaki aerograf wybrać, czym malujecie ?

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 10 stycznia 2016, 19:49

miłego oglądania
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zw9qdL_r5xQ[/youtube]
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości