Dewoitine D520 Mumlera???

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez kowaltom99 » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:51

Witam
Sklejam własnie d520 Hase 1/72. Malowanie oczywiście musi być "polskie". Niestety bardzo mało jest informacji na temat D520 na których latali Polacy.
Godło i Barwa podaje schemat malowania W. Króla - D.520 No 241, znane są tez próby odtworzenia malowania M. Mumlera.
Przeszukując bibliografię znalazłem takie zdjęcie:

Obrazek

D 520 No 245 z GC II/7 z lierą "M". Na moje to mogła być maszyna Mieczysława Mumlera -ale już po przemalowaniu (dodanie białego paska i białej otoczki wokół kokardy na kadłubie oraz żółto-czrwonych pasów na silniku i ogonie - czyli już w służbie Vichy po kapitulacji Francji). W monografii B. Belcarza (Mushroom 6115) jest rzut boczny D520 z literą "M", ale podany jest tam numer seryjny płatowca 119 (z resztą nie namalowany na sterze kierunku - podobno w GC II/7 tak robiono). Znalazłem wiele innych zdjęc i rzutów bocznych D520 z GCII/7, gdzie numery seryjne były namalowane na sterze kierunku.
Fakty
M. Mumler latał razem z W. Królem w GC II/7 - maszyna na zdjęciu jest z GC II/7
W. Król latał na maszynie No241 - maszyna ze zdjęcia ma No 245 - czyli obie maszyny mogły trafić do GC II/7 w tym samym czasie
Z informacji z innych różnych źródeł - M. Mumler miał namalowaną na kadłubie literę "M" - pierwszą z nazwiska - na zdjęciu na kadłubie mamy "M"

Z tego co wiem to w najnowszym wydaniu B. Belcarz Mashroom niebieski nr 7108 "Montpellier Fighter Squadron" są zdjęcia i sylwetki D520 M. Mumlera - czy ktoś ma wgląd i może potwierdzić jak napradę wyglądał D520 Mumlera i jaki miał Numer seryjny ?

Z góry dzięki za każde info

Pozdrawiam
Tomek
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Reklama

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez kowaltom99 » środa, 14 stycznia 2009, 21:34

Witam

Poszperałem trochę głębiej w dokumentacji i poniżej rezultaty moich „poszukiwań”

1.W książce z serii BSP W. Król „Zarys działań polskiego lotnictwa we Francji 1940” jest informacja o walce, którą stoczył. M. Mumler 15.06.1940. Leciał wtedy na Dewoitine 520. Po walce z Do 215 jego samolot nie nadawał się do dalszego lotu i Mumler musiał przymusowo lądować w polu. Jemu samemu nic poważnego się nie stało. Samolot został uszkodzony podczas lądowania i pozostał na polu.

2.Na stronie:
http://www.histavia21.net/HISTAV2/Cra1940.htm
na której opisane są straty aliantów i ich przeciwników podczas kampanii francuskiej pod datą 15,06,1940 jest informacja:
 „D.520 N°119 codé M du Commandant Mümler (tchèque)GC II/7 Touché par le mitrailleur arrière alors qu'il poursuivait un Dornier 215 Le Cdt posera l'appareil en catastrophe aux environs de Gray et rejoindra l'unité le 22.06.40 en Tunisie L'épave détruite tombera au main des allemands (il existe une photo coll B.Philippe HS Avions N°20) „
Nie znam francuskiego ale za pomocą translatora udało się wyciągnąć informacje, że w tym dniu po walce z Do 215 został utracony samolot D 520 Numer seryjny 119 litera kodowa „M” (bingo!!!!), którego pilotował M. Mumler (Czech -??????? - tu się kłania rzetelność żabojadów w dociekaniu prawdy historycznej). Bardzo ciekawa informacja, że w magazynie AVIONS nr 20 jest zdjęcie pokazujące inspekcję (czy też szabrowanie) wraku D520 przez Niemców.

3.Wszedłem na stronę naszych przyjaciół ze wschodu (www.farposst.ru) i oczywiście odnalazłem w/w numer Aviations. W magazynie przedstawione zostały sylwetki asów alianckich z kampanii lotniczej Francja 1940 – minn. M. Mumler i W. Król (dla W. Króla przypisana jest maszyna D.520 nr 181 a nie 241) Znajduje się tam zdjęcie, pokazujące Niemieckich żołnierzy penetrujących wrak D520 Mumlera. Zdjęcie poniżej:


Obrazek



Na końcu magazynu pokazano sylwetkę boczną tego D520 (ta sama sylwetka jest pokazana w monografii D520 B. Belcarza (wyd. Mushroom):


Obrazek


4.A tu najciekawsze. Przeszukując sobie net (google twoim przyjacielem :-) ) w oczy rzucił mi się taki obrazek:


Obrazek

Niemożliwe ????– a jednak – na 100% jestem przekonany że to zdjęcie samolotu D520 M. Mumlera. Niestety jest odcięta prawa strona zdjęcia, na której z pewnością był widoczny nr seryjny na stateczniku (bądź statecznik był bez numeru jak sugerują źródła francuskie ). Jako źródło podane jest aukcja z ebay – czyli ktoś wszedł w posiadanie zdjęć, które zapewne wykonał żołnierz niemiecki. Gdyby można było dotrzeć do źródła, może jest więcej ujęć.
Porównując zdjęcie z rzutem bocznym malowania doszedłem do wniosku, że ten kto rysował ten rzut musiał mieć to zdjęcie (lub inne z tej serii) - układ plam i krój litery kodowej pasują prawie idealnie (jest różnica w linii kammo koło litery "M").
Szukam dalej ;o)
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez Paweł Wymysłowski » piątek, 16 stycznia 2009, 13:39

kowaltom99 napisał(a):4.A tu najciekawsze. Przeszukując sobie net (google twoim przyjacielem :-) ) w oczy rzucił mi się taki obrazek:


Obrazek

Niemożliwe ????– a jednak – na 100% jestem przekonany że to zdjęcie samolotu D520 M. Mumlera.

W tej publikacji:
Obrazek
jest więcej zdjęć tego samolotu (taki mały walk-around ;o) ) i jest on właśnie opisany jako maszyna Mümlera.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez Artur Domański » wtorek, 21 lutego 2017, 20:35

Paweł Wymysłowski napisał(a):
kowaltom99 napisał(a):4.A tu najciekawsze. Przeszukując sobie net (google twoim przyjacielem :-) ) w oczy rzucił mi się taki obrazek:


Obrazek

Niemożliwe ????– a jednak – na 100% jestem przekonany że to zdjęcie samolotu D520 M. Mumlera.

W tej publikacji:
Obrazek
jest więcej zdjęć tego samolotu (taki mały walk-around ;o) ) i jest on właśnie opisany jako maszyna Mümlera.

Co to za książka, brak obrazka
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 19:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez HubertKendziorek » wtorek, 21 lutego 2017, 22:32

Obrazek

Jutro jeszcze poszperam w archiwach. Zdjęć z miejsca ostatniego lądowania tej maszyny jest więcej.
Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez PiotrZ » wtorek, 21 lutego 2017, 22:47

PiotrZ
 
Posty: 172
Dołączył(a): wtorek, 26 czerwca 2012, 15:47

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez PiotrZ » wtorek, 21 lutego 2017, 22:51

PiotrZ napisał(a):http://www.stratusbooks.com.pl/ksiazki/174

Książka nawet po polsku!
PiotrZ
 
Posty: 172
Dołączył(a): wtorek, 26 czerwca 2012, 15:47

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez HubertKendziorek » środa, 22 lutego 2017, 09:47

I jeszcze dwie fotki z archiwum. Być może są w książce Stratusa, ja znalazłem je kiedyś na odkrywca.pl oraz na jednym z najfajniejszych blogów, jakie znam. Jeżeli ktoś lubi francuskie lotnictwo z okresu klęski 1940 roku, to jest tu masa świetnych fotografii.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez Ireneusz » środa, 22 lutego 2017, 21:19

Jeszcze jedno ujęcie tego samolotu .W poście wyżej niby ten sam samolot ale ukształtowanie terenu inne

Obrazek
Ireneusz
 
Posty: 460
Dołączył(a): środa, 2 marca 2011, 15:16
Lokalizacja: Łask

Re: Dewoitine D520 Mumlera???

Postprzez Przemysław Wilczyński » czwartek, 23 lutego 2017, 05:32

Ireneusz napisał(a):Jeszcze jedno ujęcie tego samolotu .W poście wyżej niby ten sam samolot ale ukształtowanie terenu inne

Obrazek


Witam,
Pewnie go po prostu przeciągnęli ze środka pola bliżej drogi.
Pozdrawiam.
Przemek
Przemysław Wilczyński
 
Posty: 43
Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2008, 12:14


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości