Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Marcin_Matejko » sobota, 27 maja 2017, 18:41

Obrazek
Witajcie,
Jakiś czas temu budowa modeli samolotów strasznie mnie znudziła, na ale po dwudziestu kilku latach mogła. Będąc na którymś tam Bytomiu widziałem młodziana z modelem czołgu RC (kierowanego zdalnie) Tygrys w skali 1/16, zaintrygowało mnie te zjawisko. Model był typowo pudełkowy, ale jeździł i warczał fajnie, rozbudził moją ciekawość i chęć do budowy podobnego wynalazku. I choć ten pierwszy widziany przeze mnie model zewnętrznie był pełen niedostatków i uroszczeń. W szczególności, jeśli chodzi o detale i malowanie to miał potencjał do modyfikacji.
Obrazek
Zacząłem badać temat i wyszło, że najlepsze zestawy takich czołgów wykonuje Tamka. Po kilku miesięcznym polowaniu na okazję udało mi się kupić za całkiem nieduże pieniądze model Shermana z haubicą 105mm i zawieszeniem typu HVSS, model był zaczęty i nieco sknocony, ale kompletny. Miej więcej w tym czasie byłem na festiwalu modelarskim w Krakowie i tam zobaczyłem świetny model Shermana z napisem „Żadło” na bokach kadłuba. I już wiedziałem, że mój model ma przedstawiać właśnie ten pojazd. Oczywiście okazało się to nie takie proste, bo model Tamki prezentował pojazd o zupełnie innej konstrukcji w porównaniu do Shermana Fajerflaja z kompozytowym pancerzem kadłuba i zawieszeniem typu VVSS. Tu wyszedł na jaw brak właściwej wiedzy na temat czołgów ogólnie a w szczególności Shermanów. Wszak czołgi to nie moja domena, a w zasadzie modelarskie novum, gdyż żadnego jeszcze nie zrobiłem. Tak, więc nawiązałem kontakt ze specami w tej materii i otrzymałem szereg rad i wartościowych wskazówek dotyczących tego czołgu. Dodatkowo kupiłem trochę monografii oraz ściągnąłem sporo zdjęć z Internetu ze szczegółami tych wozów. Zalogowałem się również na forum RCtank.pl gdzie poznałem wielu entuzjastów takich modeli dysponujących ogromną wiedzą w zakresie historycznym i technicznym.
Obrazek

Przygodę z budową tego modelu rozpocząłem cztery lata temu i z drobnymi przerwami na inne tematy udało mi się niedawno zakończyć. Model cieszy moje oko, więc i może wam się spodoba. Model miał swoją oficjalną premierę na tegorocznym Festiwalu we Wrocławiu, i w porównaniu ze statycznymi kuzynami w tej samej skali wypadł nie najgorzej. Detalowanie i malowanie modelu sprawiło mi wiele przyjemności. I jednocześnie było to o wiele prostsze zadania jak w wypadku modeli samolotów. Mechanika działa wyśmienicie, choć niektóre pomysły to przerost formy nad treścią. Większość rozwiązań napędów to moje autorskie pomysły. Szczególnie jestem dumny z wykonania dwubiegowego zespołu napędowego oraz mechanizmu symulującego odrzut armaty w trakcie strzału. Model prezentuję, jako wykonany od podstaw, ponieważ z fabrycznego zestawu Tamki bez zmian pozostała jedynie elektronika sterująca (moduł MF-02 i DMD). Kadłub oraz wieża zostały gruntownie przebudowane i nie zachowały żadnych elementów z zestawu. Większość detali jest wykonana przeze mnie od podstaw lub mocno ulepszona w stosunku do fabrycznych rozwiązań.
Obrazek

Do modelu zaadoptowałem po dużych zmianach zawieszenie od modelu Shermana firmy Matoro. Poprawiłem jego konstrukcję i działanie oraz uzupełniłem o szereg detali. Wszystkie koła modelu wykonałem od podstaw z metalu. Gąsienice to natomiast ulepszony produkt HengLonga niestety nie są idealne, ale zaakceptowałem ich niedoskonałości na rzecz skuteczności. Model gotowy do jady wazy ponad 10kg, dzięki temu realistycznie porusza się w terenie. Przemieszczanie takiej masy wymaga sprawnego napędu wytrzymałego zawieszenia i gąsienic. A jedyne metalowe w tamtym czasie oferował tylko Henglong. Teraz są dostępne jeszcze zamienniki Matoro jednak są one niedokładnie wykonane, jeśli chodzi o skalę i jakość. Figurki załogi w zasadzie też powstały od podstaw, wykorzystałem do ich budowy głowy i dłonie z innych zestawów. Model pomalowałem farbą w sprayu do malowania broni typu Fosco ze względu na jej przyczepność i wytrzymałość na uszkodzenia. Jednak farbę tą wykorzystałem, jako swoisty podkład pod inne farby modelarskie, którymi nadałem ostateczny kształt modelu. Oznaczenia są namalowane od szablonów. Model postanowiłem okrasić modnymi metodami na wykonanie śladów eksploatacji, nie do końca z udanym skutkiem, w moim odczuciu zbyt przesadziłem. Część wyposażenia na modelu w szczególności różne klamoty jak skrzynki i inne bambetle to moja wizja modelarska, ale oparta o możliwie dopuszczalny scenariusz. Chciałem, aby było ciekawie, a nic tak nie uwierzytelnia miniatury jak drobne smaczki na nim samym. Na jedynym znanym zdjęciu „Żądła” widać, że coś tam jest na pancerzu, ale trudno określić, co ze względu, na jakość zdjęcia.
Obrazek
(Uszkodzony czołg M4 Sherman "Żądło" z 3 szwadronu 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Foto arch. NAC)

Model posiada następujące funkcje:
- jazda w przód i tył (zawieszenie jest tak ustawione że czołg naturalnie się pochyla do przodu przy hamowaniu lub do tyłu przy ruszaniu),
- skręcanie prawo lewo,
- dzianie skrzyni biegów (jedynka, dwójka, luz),
- obracanie wieży (360 stopni),
- elewacja armaty,
- symulacja strzału armaty, odrzut na mechanizmie krzywkowym, z efektem błysku lufy, dźwięku i dymienia oraz oddziaływaniem na bryłę wozu (zachwianie przy strzale),
- symulacja strzału z Wkmu (dźwięk i błysk)
- działające oświetlenie,
- działające pozostałe dźwięki (niestety Tamiya) wzmocnione przez wzmacniacz 10W,
- otwierany właz kierowcy z ruchomą figurką (podnosi się i kiwa głową na boki),
- ruchoma figurka dowódcy wozu (podnosi lornetkę do oczu),
- działająca proporcjonalna wytwornica dymu (uruchamiana zdalnie).

Więcej szczegółów odnośnie budowy modelu znajduje się tutaj:
http://rctank.pl/forum/viewtopic.php?f=83&t=780

Nagimnastykowałem się trochę z robieniem zdjęć do galerii, bo model jest spory, ale jakoś sobie poradziłem.
Obrazek

Zdjęcia wyszły jak wyszły, ale lepiej nie potrafię. Galerię zamieszczam poniżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I miła pamiątka z Wrocławia :D
Obrazek

Jak kiedyś będę miał wolny dzień to nakręcę film z jazdy modelem ;o)
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Reklama

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Marcin_Matejko » poniedziałek, 20 listopada 2017, 07:37

Model pokazałem w Telford :P
Obrazek
Obrazek

Najfajniejsza jednak była wycieczka do Bovington :D
https://www.fotosik.pl/u/uzi62/album/2479243
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Adas' » poniedziałek, 20 listopada 2017, 08:34

Powiem ci ze juz ktorys raz z kolei ogladam te zdjecia i jak to byl by moj, to bym te wszedobylskie poaranczowe ciapki zmyl wacikiem albo zatarl suchym pedzlem. Za duzo, zbyt jaskrawe, zbyt regularne, po wszystkim jak leci, dlaczego? Po co?
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 721
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 18:00

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Atlis » poniedziałek, 20 listopada 2017, 09:02

Nagraj proszę jak to jeździ, wygląda super. I gratki nagrody.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Patterson » poniedziałek, 20 listopada 2017, 10:31

Świetny temat i wykonanie. Popieram, koniecznie film z jazdy! :)
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Łukasz_K » środa, 22 listopada 2017, 22:25

Narobiłeś smaku tym opisem jak się zachowuje w czasie jazdy, czekam na film.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Van » niedziela, 26 listopada 2017, 23:21

Widzialem model na zywo w Talford. Prezentuje sie znakomicie. Srebro bylo co najmniej zasluzone. Pozdrawiam z Londynu
Van
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 26 listopada 2017, 22:01

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Marcin_Matejko » poniedziałek, 27 listopada 2017, 08:22

Dzięki za komentarze :D
Filmik kiedyś na pewno nakręcę, co prawda nie wiem kiedy :?: Szukam na to wolnego czasu dobrego miejsca i inspiracji. Myślę że poczekam z tym do wiosny :oops:

Co do malowania modelu:
Powiem ci ze juz ktorys raz z kolei ogladam te zdjecia i jak to byl by moj, to bym te wszedobylskie poaranczowe ciapki zmyl wacikiem albo zatarl suchym pedzlem. Za duzo, zbyt jaskrawe, zbyt regularne, po wszystkim jak leci, dlaczego? Po co?

Jak pisałem jest to mój pierwszy czołg i na pewno wiele błędów popełniłem, nie ma co ukrywać. Przy malowaniu nieco rozpędziłem się w swoim "frajdolarstwie" zbyt mocno bezkrytycznie wzorując się na mistrzach modelarskiego paskudzenia :mrgreen: . Po prostu radość z brudzenia przysłoniła mi zdrowy rozsądek, więc przesadziłem ;o) . Ale przy następnym czołgu się poprawię i nie będzie żadnych śladów eksploatacji :lol:
Co do plamek nie są pomarańczowe tylko czerwono brązowe (zbliżone do koloru rdzy) jednak rozjaśnione cyfrowo zdjecia przekłamują ten kolor.Ich rozkład mógłby być rzeczywiście bardziej przemyślany :oops:
Model uznałem za skończony i nie widzę potrzeby jego poprawiania, mimo że jest niedoskonały :P
Zresztą jeszcze idealnego modelu nie zrobiłem i każdy kolejny pozostawia jakiś niedosyt i niezadowolenie, tak samo i ten :-| Dzięki za konstruktywną krytykę, taka jest najzdrowsza bo pozwala spojrzeć na coś z innej strony i wyciągnąć właściwe wnioski :idea: Tym bardziej że wyszły od utalentowanego kolegi modelarza o uznanym autorytecie i zdolnościach których mogę jedynie pozazdrościć :!:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Adas' » wtorek, 28 listopada 2017, 10:22

Marcin_Matejko napisał(a):Jak pisałem jest to mój pierwszy czołg i na pewno wiele błędów popełniłem, nie ma co ukrywać. Przy malowaniu nieco rozpędziłem się w swoim "frajdolarstwie" zbyt mocno bezkrytycznie wzorując się na mistrzach modelarskiego paskudzenia :mrgreen: . Po prostu radość z brudzenia przysłoniła mi zdrowy rozsądek, więc przesadziłem


Ale te plamki, ktore (nie wnikajac czy to tak ma byc, czy to aparat tak zrobil) wala po oczach sa "bledem" ktory dosc latwo poprawic. I bedziesz mial model nie "dobry" tylko naprawde "swietny". Poltorej godziny z wacikiem i lecisz. Tym bardziej ze do poprawienia tego nie trzeba nic rozkladac, rozkrecac, psuc. W swietle czasu ktory byl potrzebny zeby to zlozyc do kupy to poprawienie tych ciapek to pikus.

Zrobisz jak chcesz, ja bym siadl i poprawil. Po co czekac do nastepnego modelu? Jak wyleje kawe na spodnie to ide sie przebrac, a nie czekam do wieczora bo nastepnego dnia itak bede ubieral nowe spodnie.
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 721
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 18:00

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 29 listopada 2017, 07:57

Rozważę opcję drobnych poprawek, na razie działam przy innym projekcie.
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Marcin_Matejko » niedziela, 1 kwietnia 2018, 14:01

Pamiątki z Bytomia, za które serdecznie dziękuje :D
Obrazek

Jak ktoś miał odrobinę szczęścia to mógł model zobaczyć w ruchu na naszej makiecie klubowej RCtank.PL. Dla tych którym się to nie udało niebawem wstawię filmik.
Pozdrawiam UZI
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sherman IC Firefly "Żądło" 1/16 (scratch)

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 16 maja 2018, 11:21

Filmiku z jazdy jeszcze nie zrobiłem, bo jakoś ciężko się zabrać i czasu mało :oops:
Ale model został sfilmowany w ruchu na wystawie w Bytomiu, filmik umieszczam poniżej. Jest tam zaprezentowane więcej modeli na makiecie zbudowanej przez nasz klub RCtank.pl, wiec można sobie obejrzeć całość to tylko 10min. Jak ktoś nie ma tyle czasu to "Żądło" jest 0d minuty 6 do 8mej.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-9XJcCzVbW8&feature=youtu.be[/youtube]
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości