Hataka - seria pomarańczowa

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » niedziela, 25 czerwca 2017, 11:16

Atlis napisał(a):Trzeba rozcieńczać? Pokaż jak się błyszczy i jak matuje.

Do aerografu trzeba, gęstość- są trochę rzadsze od Tamki czy Gunze ale niewiele. Trzeba solidnie rozcieńczyć. Około pół na pół max zależy jakim ciśnieniem malujemy. Wieczorem może coś wrzucę jak zdążę.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Greif » niedziela, 25 czerwca 2017, 12:05

Chętnie zobaczę testy bo właśnie miodowy kolor zniechęcił mnie do zakupu...
Greif
 
Posty: 392
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Motherwell/Scotland

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » niedziela, 25 czerwca 2017, 21:57

Zdążyłem przez wieczór polakierować model pomalowany wcześniej Hatakami Orange z zestawu RAF. Na to poszedł lakier błyszczący XP09 -dwie cienkie warstwy rozcieńczone ich oranżadkowym rozcieńczalnikiem 50:50 . Pod kalki ...chociaż nie jest potrzebny ;o) . Niemniej chciałem sprawdzić jak się zachowa lakier pod wpływem płynów do kalek czy nie zwarjuje coś i się schrzani. Po dwóch godzinach schnięcia powierzchnia była gotowa do nakładania kalek. Nałożyłem Mr.Mark Setter i szybko kalki Airfixa. Sam Setter Gunze jest wredny jeśli zbyt długo przebywa na powierzchni potrafi zrobić wżer w lakierze . Ja kalkę od razu wycieram delikatnie ręcznikiem papierowym po chwili kiedy tylko przestaje się przesuwać . Na to od razu poszedł Micro Sol Microscale. Zdjęcia zrobiłem po nałożeniu na kalki jeszcze dwóch cienkich warstw lakieru błyszczącego.Model w trakcie łoszowania . Jutro pewnie pomaluje Satinem. Wygląda że lakier nadaje się znakomicie do kalek na lakierach celulozowych Hataki i Gunze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Atlis » niedziela, 25 czerwca 2017, 22:56

Pomarańcza, co nieco zalane, ale lakier pod kalki wygląda ok. Ale to też Sido. Chętniej bym go zobaczył na czymś gładkim i czarnym. ;)
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez GrzeM » niedziela, 25 czerwca 2017, 22:58

No świetnie wygląda!!!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez shadowmare » poniedziałek, 26 czerwca 2017, 15:06

Kolor lakieru rzeczywiście trochę odpycha od zakupu ale efekt jest fajny.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 26 czerwca 2017, 20:17

Gunze GX100 znane jest z wyciągania (zgodnie z internetową plotką/przestrogą) kalek z linii podzialu i innych nitów. Jak jest z Hakatą?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » wtorek, 27 czerwca 2017, 08:25

Naciąga kalki bo celulozy tak mają. Ale ja po chamsku jak położę lakier na kalki przejeżdżam igłą pod kątem delikatnie.Albo pęka albo się poddaje i wgniata w linię ;o) . Potem wash i już wygląda lepiej.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » środa, 28 czerwca 2017, 23:33

Pomalowałem zbiornik P-38 1/48 Academy . Baza to czarny Surfacer Gunze 1200 . Na to położone "na mokro" 4 warstwy Gloss Lacquer Clear Coot XP09 Hataki w odstępach co kilkanaście minut . Kładzie się bardzo przyjemnie z rozcieńczeniem 50:50 oczywiście oranżadą Hataki . Ostatnią 4 warstwę położyłem trochę bardziej rozcieńczonym. Aerograf Gunze z dyszą 0,5ObrazekObrazek Po 48 h od położenia lakier jest dość twardy jak na jednoskładnikowy . Nie zostają trwałe ślady od dotyku ani linie papilarne. Trudno to odnieść ale twardością podobny do Tamiyi rozcieńczanej ich Laquer thineren . Pod paznokciem przy silnym docisku zostaje ślad. Oczywiście wiadomo że najlepsze do tego są lakiery dwuskładnikowe. Nie polerowałem powierzchni. Przed położeniem Surfacera zmatowiłem jedynie plastik papierem 1200. Na pewno się polubimy :) .
ps. wydajność zbliżona do lakierów celulozowych konkurencji.
Atlis Sidolux to dziadostwo :mrgreen: przy tym...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Seweryn » czwartek, 29 czerwca 2017, 07:53

GX100 - trzeba puscić ze dwie mgiełki na kalki odczekać i potem można kłaść grubiej wtedy kalki nie wyłażą. Musze spróbować tych farb z orange line.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2067
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez golf czarny » czwartek, 29 czerwca 2017, 09:45

Przeglądam ten wątek z zainteresowaniem i pewnie kupiłbym gdyby w palecie były barwy drugowojenne znane z serii czerwonej lub niebieskiej np: USN, USAAF czy French. Liczę i kibicuje rozwojowi serii. Co ciekawe pomimo delikatnych konotacji leksykalnych np do japońskiego Dalekiego Wschodu Hataka jeszcze nie odkryła.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Atlis » czwartek, 29 czerwca 2017, 11:51

Fajnie to wygląda. Zdjęcia po utwardzeniu?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » czwartek, 29 czerwca 2017, 12:12

Atlis napisał(a):Fajnie to wygląda. Zdjęcia po utwardzeniu?

Tak po dwóch dniach od malowania.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez Atlis » czwartek, 29 czerwca 2017, 13:35

Bajo. Dawaj na to mat. :-)
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Hataka - seria pomarańczowa

Postprzez iras67 » piątek, 30 czerwca 2017, 00:08

Nie mam matu XPO7 od nich bo stwierdziłem że sporadycznie używam i mam jeszcze zapas Gunze i sporo zmatowiacza . Natomiast będę używać Satin XPO8 . Nadaje się świetnie na lakier końcowy do tego co kleję. Pomalowałem kawałek spodniej części Hurricane 1/32 firmy która wypuści Łosia:-). Chciałem sprawdzić jak się ma kolor Jacka Danielsa ;o) w pojemniku do białej powierzchni.Jak widać nie żółknie z kolejnymi warstwami i ładnie równo kryje bez wykwitów. Nie wiem jak się zdjęćia świecą u was ale zaręczam na święte blachy Łosia że jest biało:-) Tym razem na czarny Surfacer Gunze nałożyłem taśmę i zamalowałem drugą połowę również ich Mr.Base White 1000. Natrysk lakieru satynowego Hataki polegał na ostrożnym prószeniu z większej odległości. Przy malowaniu "na mokro" lakier staje się bardziej błyszczący i nierówno świeci .Chociaż za mało eksperymentowałem z proporcjami rozcieńczalnika i farby . Trzeba by znaleźć jakiś złoty środek. Sam lakier jest trochę gęściejszy od błysku i pewnie lepiej rozcieńczać go mocniej niż 50:50. Malowałem dziś też dyszą 0,15 H&S Evolution i całkiem ładnie przechodzi przez najmniejsze rozmiary. Pigmentację środka matującego ma znośną.
Obrazek
Obrazek
Hailyrekomendet :mrgreen: .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości